Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

accident- sofer retinut

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#1
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
Sofer baut, iese din magazin (posibil bodega), urca pe trotuar si pune la pamant doua persoane: o femeie si.un copil....fuge, c.asa.i sta bine soferului turmentat, sta ascuns, face scenarii, cert este ca.n juma' de ora se prezinta consoarta la fata locului declarand senina ca ea a produs accidentul (barba.su a avut timp sa ajunga acasa si s.o trimita pe dansa....ea care nici nu se afla in masina la momentul producerii impactului)...ambulanta, politie, martori...ea, nu si nu, ca ea a facut accidentul...victimele? spitalizate, copilul , lovit usor la un picior - stare buna; femeia cu un traumatism cranian, si cativa dinti lipsa....
dupa vreo saptamana de la eveniment, d.l cetatean turmentat este arestat preventiv....presa scrie ca omul a recunoscut ca el era la volan in momentul accidentului, banuiesc ca de groaza ca va fi arestata ea, a recunoscut...
Se purcede la o intelegere amiabila si despagubiri ale victimelor, acestea fiind suspectate de sindromul stockholm! Copiii retinutului (5  - 10 ani) plang dupa ta.su, asta ameninta ca se sinucide....mai are de stat pana pe 4 septembrie, pana ce expira ordonanta de 30 de zile de arest preventiv....
Sunt sanse sa iasa inainte de aceasta data? Exista posibilitatea sa i se prelungeasca mandatul de retinere, sau sunt sanse sa fie judecat in libertate?

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si in povestea asta tu fiind?

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
.........un cetatean martor la eveniment :)

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Eu n-am inteles cum ajunge cu masina din magazin pe trotuar (prima fraza).

#5
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014

View Postdon_dannielo, on 18 august 2015 - 22:53, said:

Eu n-am inteles cum ajunge cu masina din magazin pe trotuar (prima fraza).

Mah, per pedes a iesit din magazin, s.a urcat zmeu in masina, si....direct pe trotuar peste victime...

Sunt prietena cu fratele lui, dar si cu consoarta retinutului....

#6
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Posthvz, on 18 august 2015 - 22:23, said:

Sofer baut, iese din magazin (posibil bodega), urca pe trotuar si pune la pamant doua persoane: o femeie si.un copil....fuge, c.asa.i sta bine soferului turmentat, sta ascuns, face scenarii, cert este ca.n juma' de ora se prezinta consoarta la fata locului declarand senina ca ea a produs accidentul (barba.su a avut timp sa ajunga acasa si s.o trimita pe dansa....ea care nici nu se afla in masina la momentul producerii impactului)...ambulanta, politie, martori...ea, nu si nu, ca ea a facut accidentul...victimele? spitalizate, copilul , lovit usor la un picior - stare buna; femeia cu un traumatism cranian, si cativa dinti lipsa....
dupa vreo saptamana de la eveniment, d.l cetatean turmentat este arestat preventiv....presa scrie ca omul a recunoscut ca el era la volan in momentul accidentului, banuiesc ca de groaza ca va fi arestata ea, a recunoscut...
Se purcede la o intelegere amiabila si despagubiri ale victimelor, acestea fiind suspectate de sindromul stockholm! Copiii retinutului (5  - 10 ani) plang dupa ta.su, asta ameninta ca se sinucide....mai are de stat pana pe 4 septembrie, pana ce expira ordonanta de 30 de zile de arest preventiv....
Sunt sanse sa iasa inainte de aceasta data? Exista posibilitatea sa i se prelungeasca mandatul de retinere, sau sunt sanse sa fie judecat in libertate?

Are mare noroc ca e in Ro,pentru asa ceva in alta parte statea pe la bulau pana se plictisea plus ca-si vindea casa si altele sa plateasca despagubiri.Intelegere amiabila cand te urci beat la volani si dai peste oameni? Intelegerea amiabila e cand faci o tamponare usoara,accident fara victive...

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Eu n-am inteles cum ajunge cu masina din magazin pe trotuar (prima fraza).
daca citesti din nou ai sa vezi ca soferul, nu masina a luat-o pe trotuar si a provocat accidentul

dupa o saptamana, cand a recunoscut el fapta, nu cred ca mai avea urme de alcool din data accidentului... deci chestia cu alcoolul cade... nu poate fi dovedita... daca s-a inteles si cu victimele si nu depun plangere... ramane fuga de la locul accidentului si... inducerea in teroare a organului... dar... accidentul ne-fiind cu "victime", e ca si cum n-a existat, daca n-au fost si alte pagube materiale Posted Image

Edited by Nero-d, 19 August 2015 - 01:42.


#8
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014

View PostNero-d, on 19 august 2015 - 01:41, said:

daca citesti din nou ai sa vezi ca soferul, nu masina a luat-o pe trotuar si a provocat accidentul

dupa o saptamana, cand a recunoscut el fapta, nu cred ca mai avea urme de alcool din data accidentului... deci chestia cu alcoolul cade... nu poate fi dovedita... daca s-a inteles si cu victimele si nu depun plangere... ramane fuga de la locul accidentului si... inducerea in teroare a organului... dar... accidentul ne-fiind cu "victime", e ca si cum n-a existat, daca n-au fost si alte pagube materiale Posted Image

Adevarat, ei s.au inteles cu familiile victimelor, le.or fi dat banuti cat sa.si retraga plangerea, totusi politia s.a autosesizat pt fuga de la locul faptei, inducere in eroare, marturii mincinoase etc....arestarea preventiva s.a facut din cauza parasirii locului faptei (banuiesc)

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai da, fuga de la locul accidentului care nu mai exista...Posted Image daca victime nu mai e si nici alte pagube, rezulta ca nici accident nu mai e Posted Image
care accident?
oricum, situatia e interesanta, iar evolutia ei la fel...

vezi ca daca tii mai mult "apasat" pe punct, iti apare si cratima Posted Image

Edited by Nero-d, 19 August 2015 - 07:41.


#10
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

View PostNero-d, on 19 august 2015 - 07:39, said:

pai da, fuga de la locul accidentului care nu mai exista...Posted Image daca victime nu mai e si nici alte pagube, rezulta ca nici accident nu mai e Posted Image
care accident?
oricum, situatia e interesanta, iar evolutia ei la fel...

vezi ca daca tii mai mult "apasat" pe punct, iti apare si cratima Posted Image

nu cred ca are importanta daca victimele nu mai "exista", sotia nu are si ea un pui de dosar penal? asa ar fi normal. Sa ii dea macar 2 ani cu suspendare idiotului, eventual daca se mai poate dovedi ca era si baut sa ii dea cu executare.

#11
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014

View PostNero-d, on 19 august 2015 - 07:39, said:

pai da, fuga de la locul accidentului care nu mai exista...Posted Image daca victime nu mai e si nici alte pagube, rezulta ca nici accident nu mai e Posted Image
care accident?
oricum, situatia e interesanta, iar evolutia ei la fel...

vezi ca daca tii mai mult "apasat" pe punct, iti apare si cratima Posted Image

Nu, cica procesul merge in continuare, indiferent de "pretentiile" victimelor....astea din urma oricum ar fi trebuit sa deschida actiune civila pt despagubiri, dar daca au primit inainte de ju decati si avocati, etapa.i rezolvata!

Stiu unde.i cratima....m.am obinuit cu "punctulet", si, de la capat

View Postalex1912, on 19 august 2015 - 08:05, said:


nu cred ca are importanta daca victimele nu mai "exista", sotia nu are si ea un pui de dosar penal? asa ar fi normal. Sa ii dea macar 2 ani cu suspendare idiotului, eventual daca se mai poate dovedi ca era si baut sa ii dea cu executare.


Nu cred ca mai sunt sanse sa se dovedeasca starea de ebirietate a soferului, de altfel, Maria asta a si fugit trimitand.o pe consoarta...pana au cercetat si analizat probele, declaratiile martorilor, trecu vreo doua zile...cand fu vremea sa incatuseze nevasta se sperie betivul si recunocu totul!

Hazliu e ca nevasta.sa are permis de vreo doi ani dar conduce putin spre deloc....masina pe care se "urca" ea sa.si exerseze abilitatile de soferita sfarsi avariata de fiecare data; vorbeam cu ea la telefon cu vreo doua saptamani inainte de a face barba.su torapa....imi spunea ca noua masina achizitionata (o aveau de vreun an si ceva), n.a condus.o niciodata
l

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Conform legii ar trebui sa ia de la 2 la 7 ani. Io i-as da 5. Conform legii, pe bune, in Romania, o sa ia fix pix. Deci exista si avantaje daca traiesti in Romania...

#13
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
Cred ca si el stie ca o sa scape usor dupa, si mai are si bani cacalau....problema e ca vrea sa scape de arestul preventiv, daca se poate, pana.n seara...de asta ameninta ca se sinucide; familia de afara face recurs, cauta cai de atac dar le.au fost respinse

#14
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
hvz scrie corect sau ne parasesti definitiv. Este singurul avertisment!

#15
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
asa bani "cacalau" are si bea la bodega? o fi si asta vreo specie de betiv. Eu zic sa nu ii dea drumu ca poate va fi mai norocos decat Bombo...

#16
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014

View Postalex1912, on 19 august 2015 - 19:05, said:

asa bani "cacalau" are si bea la bodega? o fi si asta vreo specie de betiv. Eu zic sa nu ii dea drumu ca poate va fi mai norocos decat Bombo...


Sunt si din astia ce-si mananca de sub fund; bodega e un barulet aproape de casa lor, si, semneaza condica dimineata la plecare si seara la intoarcere...obligatoriu
Din partea mea sa-l tina cat o vrea la beci, pacat de restul familiei ca sufera

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
problema e oarecum complicata... pentru ca... odata retinut, arestat preventiv, e necesar sa fie si condamnat... ca sa acopere arestul... pentru ca daca iese nevinovat, fie in instanta fie parchetarii n-au caz... e nasol... intelegi: :) trebuie sa justifice ccumva timpul petrecut in arest...
dupa parerea  mea... este vorba despre vatamare corporala (lovire) din culpa care nu se sustine si fuga de la locul accidentului...
una e dosarul de cercetare penala... si alta e actiunea penala...
actiunea penala in cazul lovirii sau vatamarii corporale din culpa nu se pune in miscare decat la reclamatia victimei...
chiar daca politia se autosesizeaza... daca nu exista reclamatie, dosarul nu poate ajunge in instanta...
in la parasirea locului accidentului...
daca paraseste locul accidentului in urma caruia a rezultat lovirea sau vatamarea corporala, bla, bla... fara incuviintarea (acordul) politiei care face cercetarea la fata locului, se pedepseste de la 2 la 7 ani...
problema se pune daca au rezultat victime sau nu... avand in vedere ca victimele nu sunt victime pana nu depun plangere...
de aia zic ca e interesant cazul...

#18
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
E complicat si datorita faptului ca a incercat sa treaca fapta pe numele consoartei, cred ca doar de frica anularii permisului stiind ca ea nu are nicio gara cu sofatul; nu stiu daca victimele or fi depus plangere, dar, chiar daca au depus initial, in cazul procesului si-o vor retrage.

Indignarea lor e din cauza masurii arestarii preventive, daca a recunoscut de ce nu-l judeca in libertate? Pot cere eliberare pe cautiune?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate