Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Programul a doua casa

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#127
dianame2016

dianame2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.05.2016
Animax20000,in primul rand FELICITARI pt reusita si in al doilea rand am si eu o intrebare: de ce documente avem nevoie la notar pt a semna antecontractul pt apartamentul pe care il vindem? Avem un client si am vrea ca maine sa mergem la notar, dar nu stiu ce documente ne trebuie. Multumesc anticipat

#128
dianame2016

dianame2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.05.2016
Si inca o intrebare 😉 Cel care a cumparat apartamentul de la dvoastra, l-a achitat cu plata cash sau credit bancar, prima casa ....
Multumesc inca o data

#129
zalist

zalist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 03.04.2006
Salutare,

Pentru "A doua casa" se aplica tot TVA 5% la achizitia unei locuinte noi?

Merci

#130
brandy_tdi

brandy_tdi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.10.2015
Eu am vandut apartament luat prin prima casa care avea 2 ani. Si am cumparat apartament mai mare care era ipotecat tot prin prima casa , doar ca era > 5 ani.
- tva nu mai platesti daca cumperi de la PF
-daca cumperi de la firma platitoare de tva platesti TVA 20%.

Attached Files



#131
dianame2016

dianame2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.05.2016
Bună ziua!
Am o întrebare adresata celor care au vândut un apartament luat prin prima casa,
in legătură cu impozitul plătit la notar.
Impozitul se plătește pe toată suma sau doar pe partea care ii mai rămâne vânzătorului după ce achita datoria la banca?
Asa mi s-ar părea corect ;) Spre exemplu noi an vândut apartamentul cu 40000 euro iar la banca mai avem de dat 30000. Mi s-ar părea ok sa plătesc impozit doar pt 10000 euro nu pt 40000.
Aștept un răspuns de la cei care au trecut prin asta. Maine semnez contractul de vânzare cumpărare și vreau sa știu cam cat voi plăti impozitul.
Multumesc anticipat.

#132
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Si pentru cei 30000 cine ai vrea sa plateasca?

#133
dianame2016

dianame2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.05.2016
Multumesc frumos pt răspuns și pt atitudine! O zi buna!

#134
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Era foar o simpla intrebare... In fine...

#135
brandy_tdi

brandy_tdi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.10.2015
Codul fiscal se refera la faptul ca impozitul se plateste pe toate suma. Nu se poate altfel.

#136
Roxette_S

Roxette_S

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.09.2016
Salut!

Sunt si eu interesata sa trec la o locuinta mai mare prin programul a doua casa, si m-ar interesa daca ma poate ajuta cineva cu un model de cerere trimisa catre ministerul de finante. Stiu ca nu e o cerere tipizata dar as avea nevoie de o sursa de inspiratie, de preferinta de la cineva care a trimis aceasta cerere si i-a fost aprobata :)

Multumesc frumos!

#137
brandy_tdi

brandy_tdi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.10.2015
Mai nou se obtine acordul finatatorului si pe urma se face cerere catre MFP in baza acestui acord.

Atentie daca cumparati urmatoarea locuinta de la "dezvoltator" platitor de TVA, dvs veti plati TVA 20% . Nu se mai aplica cota de 5% de care ati beneficiat anterior.
Daca urmatoarea locuinta e de la persoana fizica nu se plateste TVA.

#138
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postbrandy_tdi, on 12 ianuarie 2017 - 08:41, said:

Mai nou se obtine acordul finatatorului si pe urma se face cerere catre MFP in baza acestui acord.

Atentie daca cumparati urmatoarea locuinta de la "dezvoltator" platitor de TVA, dvs veti plati TVA 20% . Nu se mai aplica cota de 5% de care ati beneficiat anterior.
Daca urmatoarea locuinta e de la persoana fizica nu se plateste TVA.
19% (ca s-a schimbat la 1 ianuarie 2017 cota generala de TVA), daca vrem sa fim corecti. Si probabil va fi 18% din 2018...

Edited by soft0811, 12 January 2017 - 12:14.


#139
anasoare

anasoare

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2017
Buna dimineata. Va rog, ma puteti ajuta cu un raspuns la intrebarea: cand solicit avizul de la banca (se pp ca avizul de la MFP exista deja), trebuie sa am un comparator promitent? Va multumesc

#140
adrianterec

adrianterec

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.01.2017

View Postbrandy_tdi, on 08 noiembrie 2016 - 08:38, said:

Eu am vandut apartament luat prin prima casa care avea 2 ani. Si am cumparat apartament mai mare care era ipotecat tot prin prima casa , doar ca era > 5 ani.
- tva nu mai platesti daca cumperi de la PF
-daca cumperi de la firma platitoare de tva platesti TVA 20%.

Buna ,
Am rugamintea sa-mi transmiteti unde gasesc informatii complete legate de a 2 a casa?
Cu ce banca ati lucrat?..de exemplu am primit raspuns de la BCR si ei nu au inca norme in acest sens.
Multumesc anticipat.

#141
brandy_tdi

brandy_tdi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.10.2015
Ordonanta de urgenta nr. 2/2015, acestea sunt articolele referitoare la a doua casa:

" (104) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) lit. a), beneficiarul Programului care deţine o locuinţă achiziţionată sau construită în cadrul Programului poate achiziţiona sau construi o nouă locuinţă în cadrul Programului cu îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiţii:
a) noua locuinţă care se achiziţionează sau construieşte în cadrul Programului să aibă suprafaţa utilă mai mare decât a locuinţei achiziţionate sau construite iniţial în cadrul Programului sau valoarea noii locuinţe rezultată din raportul de evaluare să fie mai mare decât valoarea evaluată la momentul acordării creditului pentru locuinţa achiziţionată sau construită iniţial în cadrul Programului;
B) locuinţa achiziţionată sau construită iniţial în cadrul Programului să fie înstrăinată prin vânzare-cumpărare cel târziu până la data încheierii contractului de vânzare-cumpărare sau a contractului de construire a noii locuinţe;
c) creditul acordat iniţial în cadrul Programului să fie lichidat până la data încheierii contractului de vânzare-cumpărare sau a contractului de construire a noii locuinţe în cadrul Programului sau să fie refinanţat prin acordarea celui de-al doilea credit în cadrul Programului pentru dobândirea sau construirea unui imobil care să îndeplinească condiţiile prevăzute la lit. a);
d) la data solicitării celui de-al doilea credit, beneficiarul Programului persoană fizică declară pe propria răspundere fie că deţine în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia cel mult o locuinţă, respectiv cea achiziţionată sau construită în cadrul Programului pe care urmează să o înstrăineze cel târziu până la data încheierii contractului de vânzare-cumpărare sau a contractului de construire a noii locuinţe care va fi achiziţionată sau construită în cadrul Programului, fie că deţine în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia o locuinţă, dobândită sau construită prin orice alt mod decât prin Program, în suprafaţă utilă mai mică de 50 mp şi o a doua locuinţă, respectiv cea achiziţionată sau construită iniţial în cadrul Programului, pe care o va înstrăina cel târziu până la data încheierii contractului de vânzare-cumpărare sau a contractului de construire a noii locuinţe care va fi achiziţionată în cadrul Programului.
(105) La data lichidării sau refinanţării creditului acordat iniţial în cadrul Programului, prevăzută la alin. (104), se radiază ipoteca în favoarea statului şi a finanţatorului, privilegiul finanţatorului, precum şi interdicţiile de înstrăinare şi grevare cu sarcini instituite conform alin. (7), (71) şi (72) asupra imobilului achiziţionat sau construit iniţial în cadrul Programului.
(106) În baza contractului de garantare aferent celui de al doilea credit prevăzut la alin. (104), asupra noii locuinţe se instituie în favoarea statului român, reprezentat de Ministerul Finanţelor Publice, precum şi în favoarea finanţatorilor, proporţional cu procentul de garantare, un drept de ipotecă legală de rangul I până la finalizarea procedurii de executare silită asupra imobilului care face obiectul garanţiei, potrivit legii, cu interdicţia de înstrăinare a locuinţei pe o perioadă de 5 ani şi interdicţia de grevare cu sarcini a acesteia pe toată durata garanţiei. Condiţia referitoare la rangul dreptului de ipotecă trebuie să fie îndeplinită până la momentul formulării cererii de plată a noii garanţii de către finanţator. În cazul primirii de către finanţator a comunicării respingerii cererii de plată a noii garanţii de la Fondul Naţional de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici şi Mijlocii - S.A. - I.F.N., în temeiul contractului de garantare, finanţatorul are dreptul să înscrie în cartea funciară ipoteca legală conform dispoziţiilor Codului civil, concomitent cu radierea din cartea funciară a ipotecii legale instituite în favoarea statului român.
(107) Prin excepţie de la prevederile alin. (7), (71) şi (72), în cazul beneficiarilor care îndeplinesc condiţiile prevăzute la alin. (104), finanţatorul, cu acordul Ministerului Finanţelor Publice, aprobă înstrăinarea locuinţei achiziţionate sau construite iniţial în cadrul Programului, precum şi ridicarea temporară a interdicţiei de grevare, chiar şi înainte de expirarea perioadei de 5 ani în care operează interdicţia de înstrăinare a locuinţei, cu condiţia lichidării sau refinanţării creditului iniţial."

#142
adrianterec

adrianterec

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.01.2017

View Postbrandy_tdi, on 27 ianuarie 2017 - 09:16, said:

Ordonanta de urgenta nr. 2/2015, acestea sunt articolele referitoare la a doua casa:

" (104) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) lit. a), beneficiarul Programului care deţine o locuinţă achiziţionată sau construită în cadrul Programului poate achiziţiona sau construi o nouă locuinţă în cadrul Programului cu îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiţii:
a) noua locuinţă care se achiziţionează sau construieşte în cadrul Programului să aibă suprafaţa utilă mai mare decât a locuinţei achiziţionate sau construite iniţial în cadrul Programului sau valoarea noii locuinţe rezultată din raportul de evaluare să fie mai mare decât valoarea evaluată la momentul acordării creditului pentru locuinţa achiziţionată sau construită iniţial în cadrul Programului;
Posted Image locuinţa achiziţionată sau construită iniţial în cadrul Programului să fie înstrăinată prin vânzare-cumpărare cel târziu până la data încheierii contractului de vânzare-cumpărare sau a contractului de construire a noii locuinţe;
c) creditul acordat iniţial în cadrul Programului să fie lichidat până la data încheierii contractului de vânzare-cumpărare sau a contractului de construire a noii locuinţe în cadrul Programului sau să fie refinanţat prin acordarea celui de-al doilea credit în cadrul Programului pentru dobândirea sau construirea unui imobil care să îndeplinească condiţiile prevăzute la lit. a);
d) la data solicitării celui de-al doilea credit, beneficiarul Programului persoană fizică declară pe propria răspundere fie că deţine în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia cel mult o locuinţă, respectiv cea achiziţionată sau construită în cadrul Programului pe care urmează să o înstrăineze cel târziu până la data încheierii contractului de vânzare-cumpărare sau a contractului de construire a noii locuinţe care va fi achiziţionată sau construită în cadrul Programului, fie că deţine în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia o locuinţă, dobândită sau construită prin orice alt mod decât prin Program, în suprafaţă utilă mai mică de 50 mp şi o a doua locuinţă, respectiv cea achiziţionată sau construită iniţial în cadrul Programului, pe care o va înstrăina cel târziu până la data încheierii contractului de vânzare-cumpărare sau a contractului de construire a noii locuinţe care va fi achiziţionată în cadrul Programului.
(105) La data lichidării sau refinanţării creditului acordat iniţial în cadrul Programului, prevăzută la alin. (104), se radiază ipoteca în favoarea statului şi a finanţatorului, privilegiul finanţatorului, precum şi interdicţiile de înstrăinare şi grevare cu sarcini instituite conform alin. (7), (71) şi (72) asupra imobilului achiziţionat sau construit iniţial în cadrul Programului.
(106) În baza contractului de garantare aferent celui de al doilea credit prevăzut la alin. (104), asupra noii locuinţe se instituie în favoarea statului român, reprezentat de Ministerul Finanţelor Publice, precum şi în favoarea finanţatorilor, proporţional cu procentul de garantare, un drept de ipotecă legală de rangul I până la finalizarea procedurii de executare silită asupra imobilului care face obiectul garanţiei, potrivit legii, cu interdicţia de înstrăinare a locuinţei pe o perioadă de 5 ani şi interdicţia de grevare cu sarcini a acesteia pe toată durata garanţiei. Condiţia referitoare la rangul dreptului de ipotecă trebuie să fie îndeplinită până la momentul formulării cererii de plată a noii garanţii de către finanţator. În cazul primirii de către finanţator a comunicării respingerii cererii de plată a noii garanţii de la Fondul Naţional de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici şi Mijlocii - S.A. - I.F.N., în temeiul contractului de garantare, finanţatorul are dreptul să înscrie în cartea funciară ipoteca legală conform dispoziţiilor Codului civil, concomitent cu radierea din cartea funciară a ipotecii legale instituite în favoarea statului român.
(107) Prin excepţie de la prevederile alin. (7), (71) şi (72), în cazul beneficiarilor care îndeplinesc condiţiile prevăzute la alin. (104), finanţatorul, cu acordul Ministerului Finanţelor Publice, aprobă înstrăinarea locuinţei achiziţionate sau construite iniţial în cadrul Programului, precum şi ridicarea temporară a interdicţiei de grevare, chiar şi înainte de expirarea perioadei de 5 ani în care operează interdicţia de înstrăinare a locuinţei, cu condiţia lichidării sau refinanţării creditului iniţial."

Multumesc.

Problema e ca nu stiu care dintre banci aplica efectiv aceasta ordonanta?

Poate imi spuneti numele bancii cu care ati colaborat..oare in acest caz dupa ce se lichideaza creditul la banca initiala,se poate alege alta banca?

#143
brandy_tdi

brandy_tdi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.10.2015
Stiu ca alpha, cec, brd, transilvania au acest program. Mai departe vedeti care din ele accepta. (se poate si cu alta banca)

#144
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Eu azi am primit acordul pentru a doua casa. Astazi, mai tarziu sau maine dimineata o sa pun pasii pe care i-am parcurs pana acum si ce fel de cerere am trimis la MF.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate