Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Programul a doua casa

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#145
adrianterec

adrianterec

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.01.2017

 brandy_tdi, on 27 ianuarie 2017 - 11:11, said:

Stiu ca alpha, cec, brd, transilvania au acest program. Mai departe vedeti care din ele accepta. (se poate si cu alta banca)

mersi frumos.

 onlyviu, on 27 ianuarie 2017 - 11:15, said:

Eu azi am primit acordul pentru a doua casa. Astazi, mai tarziu sau maine dimineata o sa pun pasii pe care i-am parcurs pana acum si ce fel de cerere am trimis la MF.

M-ar ajuta foarte mult informatiile..mai ales ca suntem si din acelasi oras Posted Image

#146
mihaiflorinmihai

mihaiflorinmihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.09.2009
Dragilor am si eu o intrebare: cum se procedeaza cu rezervarea fondurilor ptr cei care vor sa acceseze a doua casa? Asteapta sa fie fonduri disponibile sau se considera ca are fonduri disponibile din faptul ca i se ridica garantia de la primul apartament si practic se elibereaza fonduri?

#147
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Salut!

Revin cu detalii in legatura cu A doua Casa si pasii pe care i-am parcurs pana acum. Inainte de toate vreau sa va spun ca suntem in colaborare cu BRD (deci nu stim ce procedura au celelalte banci). Si de la BRD au fost informatii diferite de la o agentie la alta..

Am primit acordul de la MF pentru vanzare. Pentru cei care au nevoie de un model de cerere, gasiti mai jos cererea trimisa de noi, la care s-a oferit un raspuns a doua zi, dar scrisoarea a facut 2 saptamani de la Bucuresti la Cluj. Cererea a fost completata, semnata si trimisa prin email alaturi de contractul de garantare si copii dupa actele de identitate ale solicitantilor.

"Subsemnata XXXXXXX, CNP XXXXXXXXXXXXX si sotul XXXXXXXX, CNP XXXXXXXXXXXXX, domiciliati in XXXX am achizitionat un apartament in localitatea XXXX din Judetul XXXX prin Programul Prima Casa de la BRD Groupe Societe Generale sucursala XXXXX, contractul de vanzare-cumparare fiind incheiat la data de XXXX.
Prin prezenta cerere dorim sa solicitam acordul pentru trecerea la o locuinta mai mare in cadrul Programului A Doua Casa, mentionand ca am gasit cumparator pentru apartamentul detinut in prezent. Dorim ca dupa vanzarea apartamentului si achitarea creditului Prima Casa, sa contractam un credit prin Programul A Doua Casa prin care dorim sa achizitionam un apartament in duplex cu suprafata mai mare si valoare mai mare decat cele ale apartamentului achizitionat prin Prima Casa.
Atasam acestei cereri copia Contractului de Garantare Nr XXX din data XXXXXXXX incheiat la contractarea creditului Prima Casa, respectiv copiile actelor de identitate ale subsemnatilor.

Documentele anexate precum si cererea semnata si scanata pot fi gasite in atasamentul acestui email in format PDF."

Pentru alte detalii, va rog sa ma intrebati.

#148
Florilori03

Florilori03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2017
Buna! Citind aici pe forum ca sunt prsoane care au reusit, m am ambiționat mai mult ca niciodata, in ciuda faptului ca funcționarii de la banca partenera, Raiffeisen, neavând habar nu fac decat sa ma descurajeze. Va rog mult ajutați ma cu cateva răspunsuri ca sa stiu de unde sj cum incep războiul:
- primul pas a fost sa cereri acordul MFP-ului? Apoi ati mers cu acordul la banca?
-cand ati trimis cererea MFP ului chiar aveati cumpărător pt locuința? Sau l ati gasit ulterior?
-practic pt diferenta de bani pt a doua casa a fost o refinanțare? A trebuit sa aduceți iar documente financiare de la locul de munca? Noi avem diferenta cash si nu doresc sa mai imprumut alta suma..
-credeti ca apelarea la un broker imobiliar ar fi utila ( m am interesat si comisionul este destul de mare, dar ma gandesc ca are experienta, poate stie lucruri mai multe, etc).
Va Multumesc anticipat, orice INFO este un real folos pt mine! A aparut un bebe in viata noastra si chiar nu mai putem sta intr o garsoniera ( ironia sortii intre timp am facut rost de bani cash pt diferenta!)

#149
brandy_tdi

brandy_tdi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.10.2015
Depinde de situatie:

-de regula se cere intai acordul bancii apoi acordul de la mfp (dar au fost cazuri in care mfp si-a dat acordul iar apoi si-l da si banca - dar asta nu inseamna ca sunt si obligati), poate fi da sau nu;
-nu trebuie sa aveti cumparator, primul pas este cel de a obtine acordul de la mfp+finantator; cumparatorul il gasiti ulterior;
-nu, nu este refinantare, daca cereti in scris sa vindeti locuinta achiztionat initial prin cadrul programului si sa treceti la o locuinta mai mare/mai scumpa prin cadrul aceluiasi program, inseamna ca va angrenati la alt credit PC; (da se aduc toate documentele posibile, e ca si cum o iei de la capat cu prima casa, doar ca trebuie sa furnizati documente si pentru prima casa si pentru a doua: releveu, incheiere de intabulare pe teren, drum acces, locuinta si alte dependinte). In cazul in care nu doriti sa imprumutati nici un leu, nu puteti sa accesati A doua casa)
-depinde de fiecare cu brokerul, in cazul in care nu aveti nici o idee despre acte/carte funciara/cadastru si alte acte ce va pot fi cerute la banca despre vechiul si noul apartament, atunci puteti apela la broker.

Daca locuinta este mai veche de 5 ani, nu este nevoie sa accesati a doua casa daca aveti cash pentru urmatoarea locuinta. Va trebuie doar acordurile mfp si finatator in care va ridica temporar interdicitia de vanzare (dupa primii 5 ani inceteaza  interdictia de vanzare sau grevare cu alte sarcini) dar trebuie sa faceti dumneavoastra cerere prin intermediul unui notar ca sa va noteze acest lucru in cartea funciara iar in cazul in care este pozitiv veti obtine un extras de informare+incheiere de notare cu aceasta interdictie radiata. Iar dupa acest proces aveti dreptul sa vindeti apartamentul prin credit de orice fel, cash, etc ; dar numai in conditiile in care au trecut cei 5 ani.

Pentru alte detalii, va rog sa intrebati.

Edited by brandy_tdi, 31 January 2017 - 09:03.


#150
Florilori03

Florilori03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2017
Va Multumesc! Locuinta nu este mai veche de 5 ani, deci vom incerca accesarea programului ,,a doua casa,,. Am o nelămurire, poate dvs ati sti sa imi răspundeți :
- credit in val de 30.000 eur; dar apartamentul a costat 45 eur ( 15.000 am avut noi cash la achiziționare) .inapoiăm băncii cei 30.000 si restul de 15.000? Aveti idee care este procedura?! ne obliga oare aceata situatie sa gasim un cumpărător cu cash?
Multumesc,

#151
Florilori03

Florilori03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2017

 onlyviu, on 29 ianuarie 2017 - 19:17, said:

Salut!

Revin cu detalii in legatura cu A doua Casa si pasii pe care i-am parcurs pana acum. Inainte de toate vreau sa va spun ca suntem in colaborare cu BRD (deci nu stim ce procedura au celelalte banci). Si de la BRD au fost informatii diferite de la o agentie la alta..

Am primit acordul de la MF pentru vanzare. Pentru cei care au nevoie de un model de cerere, gasiti mai jos cererea trimisa de noi, la care s-a oferit un raspuns a doua zi, dar scrisoarea a facut 2 saptamani de la Bucuresti la Cluj. Cererea a fost completata, semnata si trimisa prin email alaturi de contractul de garantare si copii dupa actele de identitate ale solicitantilor.

"Subsemnata XXXXXXX, CNP XXXXXXXXXXXXX si sotul XXXXXXXX, CNP XXXXXXXXXXXXX, domiciliati in XXXX am achizitionat un apartament in localitatea XXXX din Judetul XXXX prin Programul Prima Casa de la BRD Groupe Societe Generale sucursala XXXXX, contractul de vanzare-cumparare fiind incheiat la data de XXXX.
Prin prezenta cerere dorim sa solicitam acordul pentru trecerea la o locuinta mai mare in cadrul Programului A Doua Casa, mentionand ca am gasit cumparator pentru apartamentul detinut in prezent. Dorim ca dupa vanzarea apartamentului si achitarea creditului Prima Casa, sa contractam un credit prin Programul A Doua Casa prin care dorim sa achizitionam un apartament in duplex cu suprafata mai mare si valoare mai mare decat cele ale apartamentului achizitionat prin Prima Casa.
Atasam acestei cereri copia Contractului de Garantare Nr XXX din data XXXXXXXX incheiat la contractarea creditului Prima Casa, respectiv copiile actelor de identitate ale subsemnatilor.

Documentele anexate precum si cererea semnata si scanata pot fi gasite in atasamentul acestui email in format PDF."

Pentru alte detalii, va rog sa ma intrebati.


#152
brandy_tdi

brandy_tdi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.10.2015
Trebuie sa inapoiati strict imprumutul, adica cei 30000E. Restul nu este problema nimanui indiferent cat a costat locuinta.
Nu. Nu sunteti obligata sa aveti cumparator cash. Apartamentul/casa dvs se poate vinde prin mai multe moduri, toate perfect legale dpdv legislativ al bancii/fngcimm:
-doar cash;
-doar credit ipotecar;
-da, inclusiv prima casa;

sau : cash + ipotecar;
cash + prima casa.

In momentul in care va veti afla in fata notarului pentru incheierea contractului de vanzare trebuie obligatoriu sa aveti o adresa/acord/adeverinta din partea bancii cu suma totala de plata aferenta creditului. Far acest lucru in principiu nu se poate finalizarea vanzarea.

#153
Danielaart

Danielaart

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.02.2017

 brandy_tdi, on 31 ianuarie 2017 - 08:58, said:

Depinde de situatie:

-de regula se cere intai acordul bancii apoi acordul de la mfp (dar au fost cazuri in care mfp si-a dat acordul iar apoi si-l da si banca - dar asta nu inseamna ca sunt si obligati), poate fi da sau nu;
-nu trebuie sa aveti cumparator, primul pas este cel de a obtine acordul de la mfp+finantator; cumparatorul il gasiti ulterior;
-nu, nu este refinantare, daca cereti in scris sa vindeti locuinta achiztionat initial prin cadrul programului si sa treceti la o locuinta mai mare/mai scumpa prin cadrul aceluiasi program, inseamna ca va angrenati la alt credit PC; (da se aduc toate documentele posibile, e ca si cum o iei de la capat cu prima casa, doar ca trebuie sa furnizati documente si pentru prima casa si pentru a doua: releveu, incheiere de intabulare pe teren, drum acces, locuinta si alte dependinte). In cazul in care nu doriti sa imprumutati nici un leu, nu puteti sa accesati A doua casa)
-depinde de fiecare cu brokerul, in cazul in care nu aveti nici o idee despre acte/carte funciara/cadastru si alte acte ce va pot fi cerute la banca despre vechiul si noul apartament, atunci puteti apela la broker.

Daca locuinta este mai veche de 5 ani, nu este nevoie sa accesati a doua casa daca aveti cash pentru urmatoarea locuinta. Va trebuie doar acordurile mfp si finatator in care va ridica temporar interdicitia de vanzare (dupa primii 5 ani inceteaza  interdictia de vanzare sau grevare cu alte sarcini) dar trebuie sa faceti dumneavoastra cerere prin intermediul unui notar ca sa va noteze acest lucru in cartea funciara iar in cazul in care este pozitiv veti obtine un extras de informare+incheiere de notare cu aceasta interdictie radiata. Iar dupa acest proces aveti dreptul sa vindeti apartamentul prin credit de orice fel, cash, etc ; dar numai in conditiile in care au trecut cei 5 ani.

Pentru alte detalii, va rog sa intrebati.
Buna! Si noi suntem tot cu brd.anul acesta implinim 4 ani de cand am cumparat apartamentul prin programul prima casa. Acum dorim sa ne mutam la casa. La sucursala la care am facut creditul ne_a spus ca nu putem vinde inainte de 5 ani.am fost la alta banca si se poate accesa ori acelasi program ori ipotecar. Ne-a spus sa gasim cumparator apoi sa cerem avizul bancii. La ce sucursala ai fost? Deja visam cu ochii seschisi ,si mi_e frica sa nu cumva sa nu ne dea brd acordul de a vinde.:(

#154
brandy_tdi

brandy_tdi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.10.2015
Nu. Cereti acordul la MFP intai iar daca este pozitiv il atasati la cererea catre banca. Daca mfp este de acord si banca trebuie sa fie. Nu trebuie obligatoriu sa aveti cumparator. Ca daca va impune acest lucru absurd inseamna sa aveti promisiune de vanzare incheiata si pentru vechiul si noul apartament , ceea ce este extrem de dificil.

#155
TimeeaAndreeaioana

TimeeaAndreeaioana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.03.2017

 onlyviu, on 29 ianuarie 2017 - 19:17, said:

Salut!

Revin cu detalii in legatura cu A doua Casa si pasii pe care i-am parcurs pana acum. Inainte de toate vreau sa va spun ca suntem in colaborare cu BRD (deci nu stim ce procedura au celelalte banci). Si de la BRD au fost informatii diferite de la o agentie la alta..

Am primit acordul de la MF pentru vanzare. Pentru cei care au nevoie de un model de cerere, gasiti mai jos cererea trimisa de noi, la care s-a oferit un raspuns a doua zi, dar scrisoarea a facut 2 saptamani de la Bucuresti la Cluj. Cererea a fost completata, semnata si trimisa prin email alaturi de contractul de garantare si copii dupa actele de identitate ale solicitantilor.

"Subsemnata XXXXXXX, CNP XXXXXXXXXXXXX si sotul XXXXXXXX, CNP XXXXXXXXXXXXX, domiciliati in XXXX am achizitionat un apartament in localitatea XXXX din Judetul XXXX prin Programul Prima Casa de la BRD Groupe Societe Generale sucursala XXXXX, contractul de vanzare-cumparare fiind incheiat la data de XXXX.
Prin prezenta cerere dorim sa solicitam acordul pentru trecerea la o locuinta mai mare in cadrul Programului A Doua Casa, mentionand ca am gasit cumparator pentru apartamentul detinut in prezent. Dorim ca dupa vanzarea apartamentului si achitarea creditului Prima Casa, sa contractam un credit prin Programul A Doua Casa prin care dorim sa achizitionam un apartament in duplex cu suprafata mai mare si valoare mai mare decat cele ale apartamentului achizitionat prin Prima Casa.
Atasam acestei cereri copia Contractului de Garantare Nr XXX din data XXXXXXXX incheiat la contractarea creditului Prima Casa, respectiv copiile actelor de identitate ale subsemnatilor.

Documentele anexate precum si cererea semnata si scanata pot fi gasite in atasamentul acestui email in format PDF."

Pentru alte detalii, va rog sa ma intrebati.

Mi-ai putea spune cat de mult a durat tot procesul? Noi suntem cu moralul la pământ...inca așteptam ok-ul final de la banca( OTP) după 6 saptamani..nu înțeleg de ce durează atât de mult.După care sa fie dosarul trimis la fond.

 onlyviu, on 29 ianuarie 2017 - 19:17, said:

Salut!

Revin cu detalii in legatura cu A doua Casa si pasii pe care i-am parcurs pana acum. Inainte de toate vreau sa va spun ca suntem in colaborare cu BRD (deci nu stim ce procedura au celelalte banci). Si de la BRD au fost informatii diferite de la o agentie la alta..

Am primit acordul de la MF pentru vanzare. Pentru cei care au nevoie de un model de cerere, gasiti mai jos cererea trimisa de noi, la care s-a oferit un raspuns a doua zi, dar scrisoarea a facut 2 saptamani de la Bucuresti la Cluj. Cererea a fost completata, semnata si trimisa prin email alaturi de contractul de garantare si copii dupa actele de identitate ale solicitantilor.

"Subsemnata XXXXXXX, CNP XXXXXXXXXXXXX si sotul XXXXXXXX, CNP XXXXXXXXXXXXX, domiciliati in XXXX am achizitionat un apartament in localitatea XXXX din Judetul XXXX prin Programul Prima Casa de la BRD Groupe Societe Generale sucursala XXXXX, contractul de vanzare-cumparare fiind incheiat la data de XXXX.
Prin prezenta cerere dorim sa solicitam acordul pentru trecerea la o locuinta mai mare in cadrul Programului A Doua Casa, mentionand ca am gasit cumparator pentru apartamentul detinut in prezent. Dorim ca dupa vanzarea apartamentului si achitarea creditului Prima Casa, sa contractam un credit prin Programul A Doua Casa prin care dorim sa achizitionam un apartament in duplex cu suprafata mai mare si valoare mai mare decat cele ale apartamentului achizitionat prin Prima Casa.
Atasam acestei cereri copia Contractului de Garantare Nr XXX din data XXXXXXXX incheiat la contractarea creditului Prima Casa, respectiv copiile actelor de identitate ale subsemnatilor.

Documentele anexate precum si cererea semnata si scanata pot fi gasite in atasamentul acestui email in format PDF."

Pentru alte detalii, va rog sa ma intrebati.

Mi-ai putea spune cat de mult a durat tot procesul? Noi suntem cu moralul la pământ...inca așteptam ok-ul final de la banca( OTP) după 6 saptamani..nu înțeleg de ce durează atât de mult.După care sa fie dosarul trimis la fond.

#156
marsha

marsha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.07.2011
Hello la toata lumea!
Doresc sa achizitionez o locuinta prin programul a doua casa. Sa inteleg ca trebuie sa am acordul Fondului pentru a putea vinde locuinta pe care o detin in prezent?
Cei de la banci sunt complet neinformati in legatura cu acest subiect, so please help me!
Stiti cumva si ce perioada de gratie avem intre vanzare-cumparare? (banuiesc ca nu simultan).
Multumesc anticipat!

#157
cristi_r22

cristi_r22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.08.2007

 brandy_tdi, on 12 ianuarie 2017 - 08:41, said:

Mai nou se obtine acordul finatatorului si pe urma se face cerere catre MFP in baza acestui acord.

Atentie daca cumparati urmatoarea locuinta de la "dezvoltator" platitor de TVA, dvs veti plati TVA 20% . Nu se mai aplica cota de 5% de care ati beneficiat anterior.
Daca urmatoarea locuinta e de la persoana fizica nu se plateste TVA.

Salutare si scuze , sper ca intrebarea mea sa nu deranjeze, in sensul ca nu ma pricep vizavi de codul fiscal... concret, daca urmatoarea locuinta costa 75.000 euro, trebuie sa platesc TVA in valoare de 14.000 euro? Catre cine? Catre stat cand se semneaza contractual de vanzare/ cumparare sau catre dezvoltator? Exista un document official care reglementeaza acest lucru? Va multumesc anticipat !

#158
cristi_r22

cristi_r22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.08.2007

 cristi_r22, on 25 martie 2017 - 14:10, said:


Salutare si scuze , sper ca intrebarea mea sa nu deranjeze, in sensul ca nu ma pricep vizavi de codul fiscal... concret, daca urmatoarea locuinta costa 75.000 euro, trebuie sa platesc TVA in valoare de 14.000 euro? Catre cine? Catre stat cand se semneaza contractual de vanzare/ cumparare sau catre dezvoltator? Exista un document official care reglementeaza acest lucru? Va multumesc anticipat !


Update: m-am documentat si am gasit!

#159
CRISTISOFT

CRISTISOFT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.08.2004
Salutare,

Poate sunt printre putinii care au reusit sa achite creditul pentru prima casa, procedurile pentru a doua casa unde ar putea fi gasite, stie cineva?
Prima casa avea sub 50 mp, si am vandut-o acum ceva timp.

#160
ClaudetteM

ClaudetteM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.05.2017
hello all,

As avea nevoie de o informatie daca ma puteti ajuta, este destul de urgent. Am intrat si noi in dans, am studiat bine toate mesajele, dar nu am gasit pe nimeni care sa nu fi obtinut acordul finantatorului pentru vanzarea locuintei achizitionate prin PC inainte de 5 ani.
Am primit acordul de la MF si ma gandeam ca acordul bancii este doar o formalitate. Ne-au comunicat ca nu se poate ridica interdictia de vanzare. Cum ar trebui sa procedam?? E posibil sa avem cumparator sapt asta si suntem blocati.

Multumesc, astept cu nerabdare raspuns!

Ah, am uitat sa specific banca, este vorba despre BCR.


#161
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 ClaudetteM, on 10 mai 2017 - 16:56, said:

hello all,

As avea nevoie de o informatie daca ma puteti ajuta, este destul de urgent. Am intrat si noi in dans, am studiat bine toate mesajele, dar nu am gasit pe nimeni care sa nu fi obtinut acordul finantatorului pentru vanzarea locuintei achizitionate prin PC inainte de 5 ani.
Am primit acordul de la MF si ma gandeam ca acordul bancii este doar o formalitate. Ne-au comunicat ca nu se poate ridica interdictia de vanzare. Cum ar trebui sa procedam?? E posibil sa avem cumparator sapt asta si suntem blocati.

Multumesc, astept cu nerabdare raspuns!

Ah, am uitat sa specific banca, este vorba despre BCR.
Du-te la banca ce garanteaza jumatate din bani. Daca deja ai mers la ei si ai raspunsul asta, atunci mergi la alta agentie sau sucursala unde gasesti o persoana competenta. Ar trebui sa fie o formalitate daca ai acordul de la fond.

Edited by onlyviu, 10 May 2017 - 16:58.


#162
ClaudetteM

ClaudetteM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.05.2017
Multumesc pentru raspuns!! Acum am o alta nelamurire, si anume, acest acord pentru vanzare trebuie obtinut si de la fond? Eu am trimis la adresa [email protected].

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate