Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cum sa imi conving parintii ca suplimentele/proteinele nu sunt daunatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Spk96, on 12 august 2015 - 16:03, said:

Natural in sus , natural in jos ...dar in viziunea ta ce este atat de nenatural la "prafurile" astea?  Care ar fi calea spre ati atinge necesarul proteic pe cale naturala dupa parerea ta ?
Prin ce difera cele 25g proteine luate dintr-o pudra proteica si cele 25 de grame de proteine luate dintr-o friptura sau orice altceva?
Sa iei un antibiotic cand ai o infectie este natural? De ce nu lasi "organismul tau format acum milioane de ani NATURAL" sa lupte singur cu infectia , chiar daca s-ar putea sa piarda acea batalie?
Comparatia este putin improprie fiind ca cele doua suplimentele si medicamentele nu fac parte din aceasi clase de substante, dar totusi ...

Am spus, cumparam glucoza si ne injectam, nu mai avem nevoie de mese, sau mancam doar pentru gust?
las organismul sa selecteze din mancare ceea ce are nevoie.


Ultimul medicament l-am luat in 2008 si a fost un ceai pentru raceala.
Ultima data am fost racit (un virus intestinal) acum vreo 3-4 saptamani, am facut febra o zi, 38, a doua zi 37, apoi am revenit la normal, NU am luat nici macar aspirina.
am mancat ardei gras, citrice si am baut peste 4L de apa pe zi

daca infectie e urata, iau atibiotic pana o rezolv, dar antibioticul NU E TRATAMENT, il iei o saptamana doar si o faci pentru a ajuta organismul sa lupte cu o infectie, si infectia e analizata sa raspunda la antibioticul ala, suplimentele sunt tratament pentru organism.
asa cum facem si cu dulciurile. sunt gustoase, dar corpul nu mai munceste sa extraga din grasime sau grasimile din mancare energia, ia ceea ce i se ofera gratis, din parjituri, dulciuri, fructe, paine si le arde pe-alea

eu nu iti recomand tie sa renunti la antibiotice si suplimente, explic doar care este rationamentul din spatele deciziei mele sa ma opun la a-mi forta organismul sa accepte niste elemente chimice.

#56
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

 tsunnami, on 12 august 2015 - 14:34, said:

Proteinele concentrate SUNT O AFACERE. Pentru mine e suficient sa ma faca circumspect
No shit...banuiesc ca si vaccinurile, medicamentele, mancarea din market, masinile, si toooot ce se cumpara in societatea de azi te face circumspect. Mie baclavalele nu-mi inspira incredere sincer Posted Image

Quote

Sa dau proteine organismului meu, e ca si cum as baga glucoza in vena.
Proteinele-s glucoza mai nou...

Quote

"Studiile" din domeniu, sunt de fapt reclame prin care se "dovedeste" dar doar statistic, punand egal intre toti oamenii, ca nu sunt nocive
Acelasi lucru faceau comaniile de tigari prin 65-70
Yup, si nici americanii n-au aterizat pe luna pentru ca luna-i din cascaval si deci n-aveau cum. Plin de conspiratii peste tot Posted Image

#57
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 tsunnami, on 12 august 2015 - 16:24, said:

Am spus, cumparam glucoza si ne injectam, nu mai avem nevoie de mese, sau mancam doar pentru gust?
las organismul sa selecteze din mancare ceea ce are nevoie.


Ultimul medicament l-am luat in 2008 si a fost un ceai pentru raceala.
Ultima data am fost racit (un virus intestinal) acum vreo 3-4 saptamani, am facut febra o zi, 38, a doua zi 37, apoi am revenit la normal, NU am luat nici macar aspirina.
am mancat ardei gras, citrice si am baut peste 4L de apa pe zi

daca infectie e urata, iau atibiotic pana o rezolv, dar antibioticul NU E TRATAMENT, il iei o saptamana doar si o faci pentru a ajuta organismul sa lupte cu o infectie, si infectia e analizata sa raspunda la antibioticul ala, suplimentele sunt tratament pentru organism.
asa cum facem si cu dulciurile. sunt gustoase, dar corpul nu mai munceste sa extraga din grasime sau grasimile din mancare energia, ia ceea ce i se ofera gratis, din parjituri, dulciuri, fructe, paine si le arde pe-alea

eu nu iti recomand tie sa renunti la antibiotice si suplimente, explic doar care este rationamentul din spatele deciziei mele sa ma opun la a-mi forta organismul sa accepte niste elemente chimice.
Nici eu n-am inteles-o pe asta, din moment ce iei un medicament pentru a trata o anumita afectiune inseaman ca ii un tratament , cand iei suplimente ,in general, nu tratezi nimic deci nu este un tratament, adica eu asa vad lucrurile.
Tot o dai inainte cu injectatul de glucoza care de fapt este o ineptie. Niste notiuni aruncate in vant ,folosite gresit ,  elemente chimice is alea din sistemul periodic.
Asa este cel mai indicat sa lasi corpul sa ia ce ii trebuie, problema suplimentelor se pune cand corpul nu mai are de UNDE sa ia ceea ce are nevoie ca doar de aia se numesc suplimente, adica suplimentezi alimentatia. Daca ai un stil de viata sedentar nu se pune problema suplimentarii alimentatiei fiind ca mananci de 2 ori pe zi si ti-ai atins necesarul.

Edited by Spk96, 12 August 2015 - 16:43.


#58
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Astia care sunteti ok cu chimicalele si promovati prafurile...sunteti facuti in epruvete, sau ce?

#59
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007
Io umblu cu perfuzia dupa mine, nici nu mai am nevoie de mancare solida.

#60
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 zdutzu, on 12 august 2015 - 16:38, said:

No shit...banuiesc ca si vaccinurile, medicamentele, mancarea din market, masinile, si toooot ce se cumpara in societatea de azi te face circumspect. Mie baclavalele nu-mi inspira incredere sincer Posted Image

trec prin creieras si decid.
tot ceea ce are legatura cu organismul meu, e supus analizei. am scris ca medicamente ma feresc sa iau, chiar si antiinflamatorii, daca organismul reactioneaza asa, are el un motiv. Desigur, ca in caz de accident se schimba situatia, dar, daca nu e necesar, si in majoritatea cazurilo NU ESTE, nu pun gura pe nici un medicament. mancarea, incerc sa fie cat mai organica si variata, adica nu mananc numai piept de pui si nici cumparat din acelasi loc
baclavaua, e treaba ta, nu a mea

 zdutzu, on 12 august 2015 - 16:38, said:

Proteinele-s glucoza mai nou...

Poate asta ai descoperit tu, glucoza insa nu si-a schimbat compozitia chimica, si nu, nu este proteina este zahar, este combustibil, e benzina corpului


 zdutzu, on 12 august 2015 - 16:38, said:

Yup, si nici americanii n-au aterizat pe luna pentru ca luna-i din cascaval si deci n-aveau cum. Plin de conspiratii peste tot

cine-a zis de conspiratii si ce legatura are cu prima aselenizare? ti-am zis ceea ce inseamna un biznis, asta nu e conspiratie, e realitate.

 Spk96, on 12 august 2015 - 16:42, said:

Nici eu n-am inteles-o pe asta, din moment ce iei un medicament pentru a trata o anumita afectiune inseaman ca ii un tratament , cand iei suplimente ,in general, nu tratezi nimic deci nu este un tratament, adica eu asa vad lucrurile.
Tot o dai inainte cu injectatul de glucoza care de fapt este o ineptie. Niste notiuni aruncate in vant ,folosite gresit ,  elemente chimice is alea din sistemul periodic.
Asa este cel mai indicat sa lasi corpul sa ia ce ii trebuie, problema suplimentelor se pune cand corpul nu mai are de UNDE sa ia ceea ce are nevoie ca doar de aia se numesc suplimente, adica suplimentezi alimentatia. Daca ai un stil de viata sedentar nu se pune problema suplimentarii alimentatiei fiind ca mananci de 2 ori pe zi si ti-ai atins necesarul.

Pentru mine "tratamentul" de o saptamana nu e tratament care iti poate deregla organismul.
tratament este ceea ce face soacra-mea, ia medicamente de tensiune si le va lua pana la moarte, chiar daca n-are nevoie.
aduce in fiecare zi aceeasi cantitate de chimicale in organism, si asta duce la dereglari.
asta fac multi batrani impinsi de doctorii de familie care isi iau bani seriosi de la companiile de medicamente, au devenit un fel de dealers-i

daca trupul are nevoie de mai mult magneziu, mananci mai mult spanac, avocado, fasole, peste etc
dar e mai usor sa ii tragem o baclava si o lingura de prafuri

#61
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

 tsunnami, on 13 august 2015 - 04:30, said:

trec prin creieras si decid.
tot ceea ce are legatura cu organismul meu, e supus analizei. am scris ca medicamente ma feresc sa iau, chiar si antiinflamatorii, daca organismul reactioneaza asa, are el un motiv. Desigur, ca in caz de accident se schimba situatia, dar, daca nu e necesar, si in majoritatea cazurilo NU ESTE, nu pun gura pe nici un medicament. mancarea, incerc sa fie cat mai organica si variata, adica nu mananc numai piept de pui si nici cumparat din acelasi loc
baclavaua, e treaba ta, nu a mea
analiza bazata pe ce? paranoia? "oh shit, asta nu are forma a ceva ce creste din gradina, sigur nu e buna pentru organismul meu". Sigur, banuiesc ca si reproducerea haotica si incotrolabila a celulelor(aka cancer) e ceva ce se intampla cu un motiv, si n-ar trebui decat sa luam ceva sfecla pentru el.

Quote

Poate asta ai descoperit tu, glucoza insa nu si-a schimbat compozitia chimica, si nu, nu este proteina este zahar, este combustibil, e benzina corpului
Citez: "Sa dau proteine organismului meu, e ca si cum as baga glucoza in vena."

Quote

cine-a zis de conspiratii si ce legatura are cu prima aselenizare? ti-am zis ceea ce inseamna un biznis, asta nu e conspiratie, e realitate.
O fi o realitate, dar numai a ta.

Edited by zdutzu, 13 August 2015 - 07:47.


#62
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Initiator, slabesti cu sport si alimentatie echilibrata, asta inseamna ca fara snickers sau ce spuneai tu acum cateva pagini.

Milk&egg shake caca maca 'ar trebui' eu sa iau, ca-s slab mort, nu tu. Daca l-ai adus in situatia ta asta inseamna ca te lasi f usor influentat si convingerea parintilor nu avea succes. Si cred ca asa este mai bine.

Quote

Astia care sunteti ok cu chimicalele si promovati prafurile...
Tot ce-i in natura are treaba cu chimia.

Sincer, decat sa mananc rosii date cu ether si pasare buna crescuta in cutii in care n-au vazut lumina soarelui, vandute ca bune de consumat, a carei carne mi se topeste in gura, mai bine cumpar un borcan de proteine, deoarece stiu ca acestea sigur sunt produse in laborator.

Eu unul sunt norocos, nu mananc (sper) din nicio categorie amintita mai sus.

Edited by pg-soare, 13 August 2015 - 08:52.


#63
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 zdutzu, on 13 august 2015 - 07:26, said:

analiza bazata pe ce? paranoia? "oh shit, asta nu are forma a ceva ce creste din gradina, sigur nu e buna pentru organismul meu". Sigur, banuiesc ca si reproducerea haotica si incotrolabila a celulelor(aka cancer) e ceva ce se intampla cu un motiv, si n-ar trebui decat sa luam ceva sfecla pentru el.


Citez: "Sa dau proteine organismului meu, e ca si cum as baga glucoza in vena."

O fi o realitate, dar numai a ta.

esti paranoic daca alegi o leguma organica fata de una crescuta cu ingrasaminte?
ingrasamintele alea nu sunt tot "suplimente" pentru planta? ia gandeste-te un pic

e treab ta, esti liber sa faci cum vrei

realitatea mea cand spun ca in biznis conteaza numai profitul? la fel e treaba ta. ghinionul este ca e realitatea mea si e si a celui care iti vinde tie produsul.
daca vrei te invat si pe tine de ce e asa

#64
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

 tsunnami, on 13 august 2015 - 13:01, said:

realitatea mea cand spun ca in biznis conteaza numai profitul? la fel e treaba ta. ghinionul este ca e realitatea mea si e si a celui care iti vinde tie produsul.
daca vrei te invat si pe tine de ce e asa
Riight, toate companiile de suplimente is pe o mana cu toata comunitatea stiintifica care face studiile, toti tin secretul asta mai ceva ca CIA-ul, si toate astea ca sa insele milioane si milioane de oameni pentru profit. Chestia asta-i mai probabila in mintea ta, decat ca in borcanele alea sa fie efectiv ceea ce zic ei, proteine, de parca ar face antimaterie si nu niste lanturi banale de aminoacizi! Eu ti-am zis ca esti paranoic Posted Image

#65
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

 pg-soare, on 13 august 2015 - 08:50, said:

Initiator, slabesti cu sport si alimentatie echilibrata, asta inseamna ca fara snickers sau ce spuneai tu acum cateva pagini.

Milk&egg shake caca maca 'ar trebui' eu sa iau, ca-s slab mort, nu tu. Daca l-ai adus in situatia ta asta inseamna ca te lasi f usor influentat si convingerea parintilor nu avea succes. Si cred ca asa este mai bine.


Tot ce-i in natura are treaba cu chimia.

Sincer, decat sa mananc rosii date cu ether si pasare buna crescuta in cutii in care n-au vazut lumina soarelui, vandute ca bune de consumat, a carei carne mi se topeste in gura, mai bine cumpar un borcan de proteine, deoarece stiu ca acestea sigur sunt produse in laborator.

Eu unul sunt norocos, nu mananc (sper) din nicio categorie amintita mai sus.

lol, nu sunt produse in laborator.

dupa ce se produce la fabrica de lactate iaurtul sau laptele baut ramane in urma zerul care se filtreaza (se separa de grasime) si apoi se deshidrateaza.

pudra proteica e perfect naturala si sanatoasa, numai sa nu exagerezi cu dozajul :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RBc9wZkto1I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#66
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 takillya, on 16 august 2015 - 22:11, said:

dupa ce se produce la fabrica de lactate iaurtul sau laptele baut ramane in urma zerul care se filtreaza (se separa de grasime) si apoi se deshidrateaza.


Aha  ...pare interesant. Zerul ramane dupa ce se face branza nu iaurtul sau laptele batut banuiesc ca ai vrut sa scrii.

Edited by Spk96, 16 August 2015 - 23:36.


#67
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 zdutzu, on 13 august 2015 - 17:49, said:

Riight, toate companiile de suplimente is pe o mana cu toata comunitatea stiintifica care face studiile, toti tin secretul asta mai ceva ca CIA-ul, .........

Nu zdutzule e mult mai simplu, hai sa te invat, fii atent la mine:
1. toate companiile de suplimente sunt societati comerciale al caror scop UNIC este profitul
2. toate companiile de suplimente trebuie sa se alinieze la minimul necesar cerut de legi in ceea ce priveste siguranta folosirii produsului lor.

Nu e filozofie, hai ca poti sa intelegi si tu.

Adica unu se imbolnaveste, poate dovedi ca i se trage de la compania x pentru ca contine nu stiu ce bazaconie.
Compania x, vine si demonstreaza ca a produs un supliment care satisface minimul cerut de lege in momentul omologarii.

cu un corolar mic:
La un moment dat tigarile nu erau considerate de legi, nocive pentru sanatatea publica

#68
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 stefanutz13, on 11 august 2015 - 12:46, said:

Nu stiu cine le-a bagat in cap ca sunt daunatoare , ca poti sa mori p*** mea
Din pacate subiectul nutritie e magnet de analfabetism si paranoia. Se vede si pe threadul asta. "suplimentele" nu sunt altceva decat tot alimente. Multi oameni in schimb sunt extrem de ignoranti si isi inchipuie ca prafurile ar fi "artificiale" (nu ca ar fi o problema asta, daca ar fi adevarat) insa e vorba doar de alimente uscate, macinate. Suplimentele proteince din zer, sunt foarte similare cu laptele praf, insa in loc sa fie "uscat" laptele, e "uscat" zerul. Nu stiu daca ai sa reusesti sa-i convingi, fara vreo intentie sa-i  jignesc, individul de rand e monument de prostie si paranoia, e necesar un minim de inteligenta si educatie ca sa intelegi.

 stefanutz13, on 11 august 2015 - 12:46, said:

Degeaba tin eu dieta , fara sucuri dulciuri , prajeli etc , daca nu iau acele suplimente.
Nu chiar, nu sunt necesare. Important e sa reduci cabohidratii (in special panificatie/paste + dulciuri, inclusiv fructe) si grasimile (de evitat carnea grasa, mers pe carne de pui fara piele, peste, cotlet de porc sau spata/pulpa degresata)

#69
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 tsunnami, on 17 august 2015 - 04:28, said:


Nu zdutzule e mult mai simplu, hai sa te invat, fii atent la mine:
1. toate companiile de suplimente sunt societati comerciale al caror scop UNIC este profitul
2. toate companiile de suplimente trebuie sa se alinieze la minimul necesar cerut de legi in ceea ce priveste siguranta folosirii produsului lor.

Nu e filozofie, hai ca poti sa intelegi si tu.
Vai de capul tau!
Supriza: toate, dar absolut toate societatile comerciale, au ca scop unic profitul!
Ghici ce? Se aliniaza! Companiile "de suplimente" respecta si ele regulile de siguranta alimentara plus ca sunt aprobate de ministerul sanatatii.

#70
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 tsunnami, on 17 august 2015 - 04:28, said:

Nu zdutzule e mult mai simplu, hai sa te invat, fii atent la mine:
1. toate companiile de suplimente sunt societati comerciale al caror scop UNIC este profitul
2. toate companiile de suplimente trebuie sa se alinieze la minimul necesar cerut de legi in ceea ce priveste siguranta folosirii produsului lor.
Eu zic sa nu mai folosesti nimic in lume asta ce este facut de o firma care are ca scop profitul, cred ca asta poate fi considerat pleonasm. Cum a mai zis cineva , orice firma indiferent de domeniu are ca scop profitul.
Oricum, asta deja nu mai ii parerea ta , ii o frustrare sau ceva mai inradacinat ca altfel nu ai tine-o  toata ziua cu firmele si profitul. Ca oricum de explicat nu poti sa ne explici sa intelegem si noi de ce sunt rele , doar ne zici ca sunt rele.
P.S: de spalat de speli cu sapun de casa de ala natural sau cu de ala din comert? Vezi ca ala din comert ii nociv, artificial, eu zic sa ramai la untura si soda caustica ca aia de nivea,palmolive au scop doar profitul si poate mai cade un rand de piele de pe tine in goana lor dupa bani. Posted Image)

Edited by Spk96, 17 August 2015 - 09:07.


#71
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

 MrReason, on 17 august 2015 - 06:06, said:

plus ca sunt aprobate de ministerul sanatatii.
Nunu, ii au in buzunar si pe astia de la minister, le mai strecoara cate-un borcan de izolat de zer pe sub birou, ca sa poata ei comercializa mai departe faina alba omului de rand.

#72
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Cred că oamenii ar avea de câștigat dacă ar învăța CUM să folosească suplimentele sau care sunt mai de calitate, fără compuși nocivi.
Și este o realitate că densitatea de nutrienți a alimentelor a cam scăzut. Fructe și legume culese înaine de termen sau degradate în magazin, deci conținut redus de enzime și antioxidanți etc. Viața în mediul urban implică mai mult stres, adică  mai multă vitamina C și zinc de ex.

Da, suplimentele cu soia sau lapte de vacă sunt nocive, dar asta este o altă discuție.

Edited by NelsonMandela, 17 August 2015 - 11:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate