Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

AMD Zen

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2835 replies to this topic

#55
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Am zis eu ca ma bucur? Normal ca e buna concurenta, cand amd mai misca ceva, nici Intel nu dadea performanta cu lingurita. Si tocmai de aia a murit Amd, pt ca octa-core-up ala pe care il lauzi tu, consuma cat un tractor si e batut de un i3 de la Intel in multe situatii, care e dual core si nu consuma asa mult. Amd a scos procesoare doar bune pe hartie in ultimii ani.

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ma refeream la tine, vorbeam la general.

Depinde ce faci. La ce programe folosesc eu, care folosesc excelent multithreading, octacore-ul ala chiar face pipi pe orice i3. Da, i7 la randul lui e mai bun, dar e chestie de bani, deja discutam de alta suma. Inclusiv in jocurile din viitorul apropiat, datorita consolelor cu 8core, sunt mult mai bine codate sa beneficieze de mai multde 2 core. Si vor face diferenta. I3 nu mi-as lua in ziua de azi decat daca as vrea sa joc jocuri vechi si atat. Adica asta ar fi cea mai impovaratoare chestie pe care i-as da-o sa faca. La orice altceva as merge pe minim 4 "real" cores, chiar 8 daca ai cum. Si referitor la consum, cand am placi video de consuma 2-300W, sa te plangi ca procesorul consuma 100W fata de 65 mi se pare... Cel putin...ciudat :)

Eu astept cu mare interes Zen, pentru ca am un sistem deja vechiut acasa, are 5 ani dar pentru ce fac acasa e suficient, insa isi arata varsta. Intel nu cumpar pentru ca prin mica mea putere incerc sa ajut underdogul, asa incat daca Zen se dovedeste ca e la nivel de Haswell dar cu 8 core in loc de 4, va fi foarte overkill pentru ce as avea nevoie, si probabil as fi acoperit cpu-wise minim 5 ani...

Edited by MembruAnonim, 03 November 2015 - 10:39.


#57
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Deocamdata AMD se ocuap cu rebranduirile noii infiintate divizii de grafica.

De ieri cu ultimul driver a disparut anticul Catalyst.

#58
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Din articolele si comentariile cititorilor referitoare la noua arhitectura Zen reiese ca foarte multa lume asteapta cu nerabdare lansarea sa, dar parerea mea e ca vor trebui sa-si diversifice gama de procesoare pe toate segmentele: budget (vs celeron, pentium), midstream (vs i3,i5) si upstream (vs i7, Xeon). Totusi pretul va fi definitoriu pentru "succesul" noilor procesoare.

Edited by gabrolio, 03 November 2015 - 16:55.


#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Incerc sa nu ma entuziasmez foarte tare, marketingul Bulldozer mi-a ajuns, mult zgomot pentru (mai) nimic. Insa Keller a primit mana libera sa faca ce vrea el si se pare ca a updatat inclusiv cea mai proasta parte a CPU de la AMD, sistemul de cache. Degeaba ai super x-pe core-uri pe care nu poti sa le hranesti cu date. Asta plus un front-end balansat si un mix de int si fp preformant pe hartie, face ca eu sa astept Zen cu mare interes. Daca nu le da la gioale partea de fabricatie cred ca vor ajunge din urma generatia anterioara de la Intel, ceea ce nu e putin lucru. Dar vom vedea in prima jumatate a 2016 ce si cum, pana atunci  chibitam

#60
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Spunea cineva pe aici ca defapt o sa aiba performanta per nucleu asemanatoare cu Sandy Bridge, adica generatia a 2a de I-uri de la Intel de acum aproape 5 ani, ceea ce...

Edited by Robiacs, 04 November 2015 - 00:45.


#61
emi_axel

emi_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 29.08.2007
Eu sper ca ZEN sa aiba macar performanta unui i7 de 4 nuclee (azi cel mai bun cpu al lor are performanta unui i3). Putina concurenta pe frontul procesoarelor nu am mai avut de multi ani si uite unde am ajuns, performanta cu pipeta cum spun altii 5-10% spor de performanta de la generatie la alta. Bine ca stam din ce in ce mai bine la grafica integrata dar cumparam in continuare procesoare dual core in 2015...

Edited by emi_axel, 04 November 2015 - 01:09.


#62
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postemi_axel, on 04 noiembrie 2015 - 01:06, said:

Eu sper ca ZEN sa aiba macar performanta unui i7 de 4 nuclee (azi cel mai bun cpu al lor are performanta unui i3). Putina concurenta pe frontul procesoarelor nu am mai avut de multi ani si uite unde am ajuns, performanta cu pipeta cum spun altii 5-10% spor de performanta de la generatie la alta. Bine ca stam din ce in ce mai bine la grafica integrata dar cumparam in continuare procesoare dual core in 2015...

Cumperi tu dual core in 2015 :harhar:
In alta ordine de idei, stii vorba aia: sper' mata, dar speri degeaba.
Asta in cazul hiperbolant exhaustiv al unei treceri Jan Calviniene ca se va mai lansa Zen intr-o zi.

#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRobiacs, on 04 noiembrie 2015 - 00:44, said:

Spunea cineva pe aici ca defapt o sa aiba performanta per nucleu asemanatoare cu Sandy Bridge, adica generatia a 2a de I-uri de la Intel de acum aproape 5 ani, ceea ce...
momentan oricine poate sa spuna orice, pana nu vedem teste tot degeaba e. Sunt unii care pot da niste pareri mai avizate, insa depinde de foarte multe lucruri performanta.

De exemplu,ideea din spatele bulldozer e foarte buna, dar pleaca de la o premiza care s-a dovedit falsa. Lumea trebuie sa foloseasca compilerul care sa ia in considerare plusurile lui si sa se fereasca de minusuri. Ceea ce nu s-a intamplat in lumea windows. In schimb, pe linux, am vazut niste teste, nu mai stiu unde si mi-e lene sa caut acum, unde compilat cu toate flagurile care trebuie, un piledriver era egal sau chiar superior unui i7 in anumite taskuri. Dar performanta aia nu e de-ajuns, momentat toate benchmarkurile, testele se invart in Windows si acolo majoritatea producatorilor compileaza cu flagurile care iau in considerare arhitecturi mai vechi, acum se compileaza majoritar luand in considerare SSE2

#64
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
http://www.guru3d.co...md-product.html

#65
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Vesti bune.

#66
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Daca vor lansa procesorul AMD Zen abia in Noiembrie/December 2016, inseamna ca procesorul chiar va fi la fel de bun ca Ivy Bridge sau chiar Haswell ?

Daca da, e foarte bine !
Insa tot nu va fi la nivelul ultimelor procesoare Intel (Skylake si Kabini).

Dar cel putin vor vinde procesoare la fel de bune ca Ivy Bridge si Haswell la jumatate de pret, daca nu un sfert.

#67
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu a zis nimeni ca vor fi ieftine. Trebuie sa își amortizeze investiția si sa iasă pe scump, costurile de cercetare sunt mari, de producție sunt mari si... Nu mai pot merge mult pe minus.

#68
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Posttom_1133, on 07 noiembrie 2015 - 11:13, said:

Insa tot nu va fi la nivelul ultimelor procesoare Intel (Skylake si Kabini).
Kabini e tot de la AMD.

#69
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Da, am gresit cuvantul.
Eu m-am referit la procesorul nelansat inca ! si anume Intel Kaby Lake==>https://en.wikipedia.../wiki/Kaby_Lake

Ideea este ca intel scoate procesoare pe banda rulanta pe cand AMD odata la 2-3 ani.

#70
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Acum i-a lovit iar buldozerul....
http://www.neowin.ne...-in-their-chips

Cele 8 core-uri erau si nu erau 8....

#71
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
No, ui de asta nu faceau nici cat un Dual Core Intel mai rasarit ( i3 ) :lol:

#72
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Problema la AMD FX (8 core) este ca ei au reusit sa bage 4 core reale in procesor si inca 4 core Hyper Threading. In total 8 core !
Insa cum numele (tehnologia, de fapt) Hyper Threading apartine companiei Intel, cei de la AMD nu aveau voie sa foloseasca Hyper Threading !

Asa ca......au mintit ca procesorul lor este 8 core  Posted Image
In orice caz, pentru ca sistemul de operare windows 7 sa vada cele 8 core (care de fapt nu sunt 8 core), microsoft a lansat un pacht care facea posibil acest lucru==>https://support.micr...n-us/kb/2645594

Se cunoaste acest lucru insa acum este vorba despre altceva, si anume ca AMD a mintit cu buna stiinta ca procesorul lor FX este 8 core nativ.
Cand de fapt AMD FX nu e decat un 4 core cu HT.
Motiv pt. care sunt dati in judecata pt. publicitate falsa si concurenta neloiala.

Pacat, mare pacat  Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate