Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

iPhone 5c nu merge in Digi

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Daca merge cu Orange si Vodafone, atunci nu e codat.
Costa cca 100 EUR la baieti deblocarea.

#20
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
O fi mergand cu Orange si Vodafone pentru ca deblocarea s-o fi facut partial, in sensul ca doar pentru anumite coduri MMC sa fie lasate sa functioneze cartelele SIM.
MNC-ul retelei DigiMobil este 05 iar la Vodafone 01 si la Orange 10.

Eroare se refera la SIM invalid si nu la Invalid Network, nu trece de validarea sim-ului si nu mai ajunge la a se mai valida si conexiunea la reteaua mobila.

Asadar:
- fie telefonul a fost decodat partial si nu total. Cine stie cum o fi decodat telefonul.
- fie cartela SIM are o problema, functioneaza in alte telefoane? Curata-ti pinii cartelei SIM cu ceva alcool sanitar.

Edited by Ciubex, 09 August 2015 - 21:51.


#21
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 21.03.2005
Lasa cartela in telefon si fa un restore din itunes. Daca iti spune ca va cauta dupa "carrier update" ii dai Ok.

Cartela a fost cumva taiata, sau e nano-sim original Digi?

#22
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 26.11.2001
"Este o codare ciudata" - asta mi-au spus deja 2 "baieti" care si-au declinat competentele. Precizez ca telefonul a fost in tipla cand l-am cumparat. Am incercat cu mai multe sim-uri DIGI, si taiate manual si decupate din fabrica. in iTunes primesc acelasi mesaj, nu imi apare carrier update.

O sa caut "baieti" mai priceputi.

#23
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pai daca era in tipla inseamna ca nu a fost decodat aiurea?
Conteaza de la cine ai luat telefonul, daca l-ai cumparat de la un magazin la liber ar trebui sa folosesti garantia pentru a ti se repara aceasta problema.
Daca a fost luat de la cineva care si-a achizitionat telefonul de la un operator de telefonie mobila prin pret subventionat si apoi l-a decodat la niste "meseriasi" atunci da-i cu telefonul de cap.
Sfatul meu ar fi sa nu mai apelezi la "baieti" pentru o decodare de iPhone ca ti-l pot varzui mai mult decat e acum. :(

#24
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdon_King, on 10 august 2015 - 08:05, said:

"Este o codare ciudata" - asta mi-au spus deja 2 "baieti" care si-au declinat competentele. Precizez ca telefonul a fost in tipla cand l-am cumparat. Am incercat cu mai multe sim-uri DIGI, si taiate manual si decupate din fabrica. in iTunes primesc acelasi mesaj, nu imi apare carrier update.

O sa caut "baieti" mai priceputi.


Ti-am dat link intr-un post anterior catre un astfel de serviciu. Poti verifica acolo pe ce retea e codat si vei putea vedea si cat costa o decodare pe baza de IMEI. Decodarea asta e cat se poate de oficiala pentru ca se poate face doar pe serverele Apple. "Baietii"  iti lipesc cine stie ce Gevey in slotul intern si-ti merge cu diverse deficiente sau pana la urmatorul update.

#25
thenabab

thenabab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 26.03.2009
Exista Mai multe modele la iPhone-uri cu frecvente diferite. Este posibil sa nu aiba frecventa de 900/2100 si asta e motivul ptr care funtioneaza in celelate retele.

#26
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 21.03.2005
Incorect: http://www.apple.com...phone-5c/specs/

#27
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 26.11.2001
e f.ciudat, IMEI-ul aparatului nu se regaseste in baza de date. Suplimentar, el apare ca fiind achizitionat legal, adica nu e o clona.
Aparatul este in ca la un atelier GSM pt decodare, topicul este de actualitate, rog sa NU il inchideti.

#28
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 21.03.2005
In care baza de date nu apare?

#29
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007
Va explic eu care e faza cu codarea asta pt ca am trecut recent si eu prin asa ceva cu un iPhone 6.
iPhone 6 poate avea 2 codari pe el. Da, doua. Una pe retea pe care o stiti cu totii si una EMEA. In cazul initiatorului topic are codarea EMEA pe telefon. Ii spun ca nu trebuie sa se streseze prea tare pt ca decodarea aceea se rezolva cu 50-100ron, insa doar la "baieti" si nu oficial.
Apple codeaza unele iPhone-uri pe regiuni, iar aceasta codare accepta marii operatori de telefonie mobila din acea regiune (cum ar fi orange, vodafone sau telekom) dar pe cei mici nu-i are in lista (cum ar fi Digi sau Lyca).
De aici apar problemele. Digi n-are nici o vina. Ideea e ca se rezolva.

Edited by mark, 21 August 2015 - 13:12.


#30
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 21.03.2005
Nu am auzit asta.
Pe Digi, in itunes, imi apare "itunes will check fo carrier update" si imi da optiunea ok sau cancel

#31
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Acel "iTunes needs to check for an update to carrier settings" apare pentru ca Digi nu e un operator partener si astfel nu are un carrier bundle, foloseste cel generic. Pe iPhone la About poti vedea "Carrier 20.0" in loc de numele operatorului.
Doar cauta update, dar nu gaseste din moment ce nu exista un carrier bundle pentru Digi. Daca gasea un update ar fi zis "An update to carrier settings for your iPhone is available. Would you like to download it now?"

Mai multe detalii am zis aici. http://forum.softped...8#entry15843705

#32
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 21.03.2005
Apropo de titlul topicului... O sa adauge "...nu merge in Digi 4G" :D

#33
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 26.11.2001
MELODY, aria de misto-uri este in alta parte, sincer.

Digi vinde Iphone, aparatul trebuie sa mearga si in reteaua respectiva. Ca sa nu mai lungim vorba, cine poate sa faca telefonul sa mearga in Digi, sa ma contacteze privat (cu precizarea pretului), mai jos este IMEI-ul aparatului.

Multumesc,

[ https://i.imgur.com/z80sj9k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 21.03.2005
Atata timp cat nu e cumparat de la Digi, nu are legatura cu operatorul. Ca ai cumparat tu de nu stiu unde si nu merge pe Digi...
Si nu era nici un misto. In fapt e alt topic cu 4G unde lumea isi da seama ca nu toate iphone-urile vor merge pe Digi 4G. Cel mai probabil va fi la fel in cazul tau.
Ai doua variante, il vinzi si iei altul, cu proba sau folosesti alt operator pe telefonul actual.
Eu am avut iphone 5C care a functionat fara probleme pe Digi.
Ti-as zice sa ii faci un restore cu un IPSW descarcat separat, daca nu ai incercat deja asta. Aia cu "tipla" pe el nu e foarte clar. Era cumva o cutie sigilata sau un telefon cu tipla pe ecran?
Pt ca iti schimb eu display-ul cu unul nou, "original" si il las cu tipla pe el si tu o sa imi spui ce crezi.
Refuz sa cred, dupa cate iphone-uri am cumparar, noi sau SH, (cred ca vreo 15) ca telefonul a fost "curat".
Daca ar fi fost nou, avea garantie.

#35
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
don_King apasa butonul Power + Home si ceva magic se va intampla. https://support.appl.../en-us/HT200289

#36
george27

george27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 14.03.2007
Aceeasi problema o am si eu cu un iphone 5C. L am cumparat sigilat, merge in telekom si vodafone dar in digi mobil nu ma lasa sa l activez (primesc aceeasi eroare ca a colegului). Mai mult decat atat, imei ul si serial number ul nu apar in baza de date Apple. Cu o cartela de la alt operator este perfect functional, il vede itunes, sincronizare, etc. M am programat la service istyle pt luni si sper sa se rezolve cumva (mai ales ca nu este "inmatriculat" la Apple).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate