Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Se poate sa recuperez partitia in Windows XP daca am formatat o partitie in tentativa de instalare a Linux-ului Mint 17.2 Rafaela Mate 32 bits ?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Chestiunea e ca te-ai aruncat in ocean fara sa stii sa inoti (adica sa citesti minimul despre un alt sistem de operare, in sepeta Linux). Da' pune sub Windows mai repede hdd-ul si foloseste un program de recuperare.

#20
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Da , cam asa ceva. Ok, inseamna ca nu ai observat cand am spus ca am pus al doilea HDD la recuperare.

Edited by IcecreamAlex, 05 August 2015 - 19:19.


#21
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
sunt bune si complete denumirile la partitii.
s ,h - storage sau sata sau scsi sau hardisk
a, b , c - hardul sau devidece primul al doilea al treilea
1, 2, 3 prima a doua a treia partitie din hardul sau devicele mentionat anterior

ex: /dev/hdc4 - partitia 4 din hardul (IDE)(h) al c-lea (al 3-lea). De cativa ani "h" a fost inlocuit cu "s" peste tot ori ca sunt ide ori sata ca nu am mai vazut h pe nicaieri.

Nu incap mai mult de 4 partitii primare pe un device si de aceea sau mai inventat si partitii extine care sunt containere invizibile  in care se baga partitii logice vazute de utilizator ca fiind "normale". Astfel poti pune si 50 de partitii pe un hard si 50 de sisteme de operare in "50-boot"

Ai fff multe DE CITIT daca vrei linux cat de cat sa-l stapanesti.
Uite pe un PC foarte vechi cu dual boot cum sunt partitile facuteAttached File  Screenshot at 2015-08-05 16:03:29.png   107.12K   11 downloads

#22
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Motanele, daca reuseam sa-mi pun pe acel PC un Linux Mint asemanator ca cel dupa care scriu acum era ok dar cu atatea restrictii mi-am complicat viata fisierelor mele de pe acel PC .  Ce stiti despre Data Recovery 829 ? Cred ca trebuia sa fie complet instalat acum ca de o ora stau sa se instaleze .

Propun ca un admin sa mute topicul pe aria cealalta .

#23
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Nu am folosit programul de care spui.
Tot Linux Mint e si pe pc-ul acela din poza insa o versiune mai veche si l-am modificat mult ca sa consume putin.

#24
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
http://www.runtime.o...ry-software.htm de departe cel mai de folos program in cazuri de dezastre . Am instalat versiunea de evaluare dar cred ca o sa-l cumpar ca asta chiar imi trebuie.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostIcecreamAlex, on 05 august 2015 - 16:14, said:

Silicon Image Sil 3112A RAID SATA , SATA RAID Posted Image

Ala nu e RAID. Tu ai o antichitate de placa ce nu are suport SATA in chipset. Asa ca folsoeste chipset dedicat ptr RAID ca sa ofere si 1-2 porturi SATA.
Destul de pacatos ptr instalat ptr ca ai nevoei de driverele respective.

RAID ar insemna sa ai 2 sau mai multe HDD-uri in paralel, cu configuratii diferite ( 0,1,5...). Unele se fac ptr backup de date - mirror - ce e pe un HDD e si pe celalalt, altele ptr viteza - datele se impart intre HDD-uri. Altele sunt combinatii ale celor dinainte.

#26
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Eiffel, nu stiu cum sa-ti spun dar placa de baza antica a mea A7N8XE-Deluxe nu mi-a vazut niciodata HDD-ul meu Sata in Windows XP decat doar dupa ce instalam Driverul Silicon Image mentionat mai sus dar numai in Device Manager. Chiar am fost nevoit in 2005 sa-mi cumpar HDD pe IDE pentru a putea instala XP-ul si pentru ca HDD-urile pe ID le vede cand intru in Bios dar Hdd-ul Sata nu apare niciodata in Bios decat numai atunci cand se incarca Dos-ul si-mi arata Memoria, Procesorul, si HDD-urile toate etc (deci in afara Bios-ului) . Am evitat sa-mi cumpr un al 2-lea HDD Sata pt un astfel de PC. La placa asta de baza am 2 porturi Sata (Sara Raid 1 si Sata Raid 2) si cred ca-s in serie.

Edited by IcecreamAlex, 06 August 2015 - 11:54.


#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai exact asta am scris si eu mai sus - ca trebuiau instalate driverele chipsetului respectiv.
Altfel nu sunt vazute hardurile. Si evident ca sa poti instala driverele trebuie sa fii deja in windows.

Cele 2 porturi sunt independente atata vreme cat nu le configurezi in RAID - cu 2 HDD-uri.

#28
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Ok, thanks .

#29
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Cred ca titlul topicului meu e gresit si trebuia sa ia urmatoarea denumire: " Se poate sa recuperez partitii in Windows XP daca am formatat o partitie in tentativa de instalare a Linux-ului Mint 17.2 Rafaela Mate 32 bits?"  , ca eu asta urmaresc, sa reconstruiesc partitia cum face GetDataBack Simple Data Recovery .  Orice alt soft de genul acestuia pe care mi-l recomandati ar fi binevenit . Posted Image

Edited by IcecreamAlex, 06 August 2015 - 15:40.


#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ti-am editat eu titlul.
Dar raspunsul din cate stiu eu va fi - NU.

Tin minte ca am folosit candva si eu Get Data Back si nu avea o asemenea posibilitate.

#31
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Multumesc pentru editare, Eiffel. Eu aseara am pus pentru prima data versiunea de evaluare si am vazut ca este construit tot arborele partitiei. Deci sa-nteleg ca Get Data Back e cel mai bun. Numai ca tre sa cumpar o keye de licenta ca sa obtin rezultatele dorite. Ok , atunci vin cu alta intrebare: Acest soft a aparut in vreun magazin din Romania?

#32
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Pai se cumpara online, magazine nu prea sunt de IT acum, s-au inchis dupa cum stim in anii 2010 cam toate. Poate totusi cele f putine ramase specializate pe PC-uri laptopuri sa aibe si ceva softuri, restul sunt doar cu telefoane si n-au treaba cu pc-urile.

Dar pana nu intelegi cum e cu partitile nu ai ce cauta pe la linux, decat sa treci total pe linux si sa-l instalezi pe tot hardul cum era sa faci acum de-ai pierdut datele. Dual boot fara sa intelegi partitionarea este imposibil, deia multi nu fac asta ca nu inteleg partitile cum sunt si de ce sunt.

Partitionarea e f importanta, ea ajuta enorm si in viteza pc-ului si protectia datelor, am vazut pc-urile partitionate cam peste tot chiar si cele publice. Eu partitionam hardul cu mult inainte de a avea si linux, mi-ar fi fost imposibil sa am si linux daca nu as fi stiut sa fac partitii asa inact sa pot testa cateva distributii fara sa pierd windows-ul si datele. Tot asa am putut testa usor si alte windows-uri.

Desi nici microsoft nu spune sa se partitioneze ceva totusi e lesne de inteles ca si ei recomanda partitionarea cata vreme folderul My Documents se poate muta oriunde lafel si Temporary internet files iar incepand cu Windows Vista si folderul Desktop pt ca la unii desktopul e cel mai aglomerat loc unde se descarca dezarhiveaza pastreaza tot felul de chestii de moment. De asemenea la reinstalare sau repunere din back-ul daca datele sunt in alta parte decat in folderele din locul de instalare windows nu se pierd si astfel esti scutit de copieri pe sticuri cd uri harduri externe.

#33
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Online nu am incercat niciodata sa cumpar ceva pentru ca am considerat ca e cam risky si de asta am preferat sa dau un ban in plus si sa nu ma complic cu plati online. Cu partitionarea Linux-ului o sa ma descurc, nu-i problema, dar intai sa-mi recuperez datele de pe partitii . O sa-mi pun ori Linux ori inapoi XP, depinde ce-mi permite acest PC . Multumesc frumos, Motanele! Multumesc tuturor!

#34
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Am instalat Windows XP si mai am de recuperat o singura partitie dar spuneti-mi si mie, va rog,  cum procedez sa-mi vada in Windows partitia(e vorba de HDD-ul Sata) formatata 90% in Linux? . Am atasat poza cu partitia asta care ma intereseaza sa o recuperez. M-ati ajuta foarte mult daca mi-ati spune cum sa o vada Windows XP-ul ... Mi-e teama sa dau Delete Partition . Posted Image Imi puteti spune ce e de facut?

Attached Files


Edited by IcecreamAlex, 07 August 2015 - 20:30.


#35
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Tu ai reinstalat windows pe o partitie facuta dupa aia neidentificata din fata?
Aia din spate din dreapta neagra e nealocat sau necunoscuta?

#36
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Am instalat XP pe partitia C : (Windows) cum se vede in printscreen, XP e pe HDD IDE. Posted Image

Edited by IcecreamAlex, 07 August 2015 - 23:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate