Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Ce fac cei de la 112 ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#19
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Se puteau pune sa tempereze traficul si sa semnalizeze posibilul pericol. Dar poate au norma la amenzi.

#20
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015

View PostMichidoo, on 02 august 2015 - 12:48, said:

hai sa nu reluam discutia de pe topicul ala aici. In primul rand, omul ala nu a facut nicio reclamatie si nu a primit nicio amenda (doar a auzit el ca un vecin a reclamat si a primit amenda). El a deschis topicul pentru ca simte nevoia sa aiba si el o implinire in viata si ce s-a gandit, hai sa-i scarm pe astia, sa-mi dea amenda pe nedrept (discutatbil) si apoi ii tarasc prin tribunale, iar cand voi iesi victorios, o sa ma simt un pic mai barbat. Ca dovada ca n-are de gand sa faca nimic, sta la palavre pe softpedia in loc sa contacteze un avocat care sa-i spuna exact ce vrea sa stie (ii e teama ca n-o sa aiba castig de cauza cu contestatia si atunci o sa se simta si mai putin barbat).

In al doilea rand, situatia descrisa mai sus e exemplu clar de urgenta, pe cand faptul ca ala nu poate sa doarma, chiar nu constituie o drama nationala. In categoria "deranjarii linistii publice" intra si distrugerile pe care le fac anumite galerii in drum spre/de la stadion. Atunci chiar e o chestiune urgenta si se impune anuntarea la 112 si interventia politiei, jandarmeriei etc. Poate incercati sa vedeti nuantele...

In al treilea rand, ce-l opreste pe domnul justitiar sa se adreseze autoritatilor? Politia locala, sectia de care apartine? A fost pana acum la ei, a depus plangere? A dat telefon macar? Nu? Aha. Dar e urgenta.

nu e urgenta bre ...e sculat de barbatie ...
tipic romanesc ...ei ...ia tu un ciine mare in spoiler pe la 110 ...mai discutam...pt unii astept sa  arunce "melitia" cu starvu' dupa ei

View PostJurasikMan, on 02 august 2015 - 11:51, said:

Sunt genul care nu se da inapoi sa sesizeze o problema atunci cand aceasta apare , cu riscul sa ma trezesc implicat intr-o multime de chestii neplacute. As dori sa va expun si voua situatia in care m-am gasit azi ....................
ok ! ai avut organul  in fata ta ...de ce n-ai merg teava la ei?

Edited by kingsky, 02 August 2015 - 20:39.


#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBolund, on 02 august 2015 - 13:43, said:

Ok, credca ziceai de ala cu tulburarea linistii publice.
Ala e clar deja... dar nu vad ce urgente ar fi cainii, pisicile, cojile de banana de pe sosea Posted Image Mergi normal si nu te rastorni...

Au luat amenzi si cei care sunau pentru abureala aia cu radarul padurilor chiar daca cica e oficiala... deci keep calm and ride carefully :)

Edited by andreic, 02 August 2015 - 21:14.


#22
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postkingsky, on 02 august 2015 - 20:35, said:

nu e urgenta bre ...e sculat de barbatie ...
tipic romanesc ...ei ...ia tu un ciine mare in spoiler pe la 110 ...mai discutam...pt unii astept sa  arunce "melitia" cu starvu' dupa ei
faci confuzie. Eu ma refeream la discutia de aici:
http://forum.softped...ie-297-298-ncp/

#23
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
OK , ma asteptam si la opinii contra . eu vad lucrurile asa :
Politia Circulatie are obligatia sa monitorizeze buna desfasurare a traficului , precum si sanctionarea abaterilor de pe drumurile publice , savarsite cu voie sau fara voie de participantii la trafic. Participantul la trafic poate fi unul local , dar poate fi si in tranzit . Atata timp cat politia avea caini morti pe strada , care obligau soferii sa treaca de pe o banda pe cealalta , cu cativa metri de locul unde ei opreau de ore bune soferii prinsi de radar , si nu au facut nimic , ci doar si-au luat valea cand si-or fi facut norma de amenzi , mi se pare jenant pentru ei ca nici macar nu au incercat sa rezolve , fiind locali si avand posibilitatea tehnica sa contacteze firmele de ecarisaj sau sa indeparteze obstacolele de pe DN1 . Cum poti sa spui , in calitate de dispecer al politiei romane ca soferul are obligatia sa ia caini morti imprastiati pe drum national , si Politia nu are nici o obligatie ? DEspre urgenta , va asigur ca era una foarte mare . Multi din cainii de pe marginea drumului ( inca vii ) erau de talie mare . Poate ca unii nu au avut neplacerea sa loveasca un obstacol viu de 30-40 kg ca sa vada ce inseamna . In primul rand , daca nu ai bara Havy Duty de off-road , iti faci varza toata parte din fata a masinii. In al doilea rand , reprezinta un pericol pentru ca animalele sunt imprevizibile si pot sari instant in fata masinilor , generand reactii necontrolate ale soferilor , care pot intra pe contra - sens si pot accidenta mortal alti participanti la trafic . Asta chiar era problema politiei . Poate ca nu trebuia sa fuga ei cu bulanele dupa caini , dar puteau sesiza si solicita ajutorul altor autoritati sau firme specializate care sa prinda cainii si sa ii duca in adaposturi ( de unde , mai mutl ca sigur ca au si fost adusi ) .
Cel mai ciudat mi se pare ca exista persoane carora le lipseste capacitatea de a rationa si care considera ca Politia ( de la fata locului ) nu avea nici o raspundere . Este ciudata rau atitudinea si nu poate sa sugereze decat niste grave probleme de adaptare la lumea in care traim.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Politia trebuia sa nunte administratorul drumului, ala e raspunzator pentru calitatea caii de rulare.

Edited by andreic, 02 August 2015 - 23:45.


#25
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Politia trebuia sa sune la 112.

#26
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View PostMichidoo, on 02 august 2015 - 12:48, said:

hai sa nu reluam discutia de pe topicul ala aici. In primul rand, omul ala nu a facut nicio reclamatie si nu a primit nicio amenda (doar a auzit el ca un vecin a reclamat si a primit amenda). El a deschis topicul pentru ca simte nevoia sa aiba si el o implinire in viata si ce s-a gandit, hai sa-i scarm pe astia, sa-mi dea amenda pe nedrept (discutatbil) si apoi ii tarasc prin tribunale, iar cand voi iesi victorios, o sa ma simt un pic mai barbat. Ca dovada ca n-are de gand sa faca nimic, sta la palavre pe softpedia in loc sa contacteze un avocat care sa-i spuna exact ce vrea sa stie (ii e teama ca n-o sa aiba castig de cauza cu contestatia si atunci o sa se simta si mai putin barbat).

In al doilea rand, situatia descrisa mai sus e exemplu clar de urgenta, pe cand faptul ca ala nu poate sa doarma, chiar nu constituie o drama nationala. In categoria "deranjarii linistii publice" intra si distrugerile pe care le fac anumite galerii in drum spre/de la stadion. Atunci chiar e o chestiune urgenta si se impune anuntarea la 112 si interventia politiei, jandarmeriei etc. Poate incercati sa vedeti nuantele...

In al treilea rand, ce-l opreste pe domnul justitiar sa se adreseze autoritatilor? Politia locala, sectia de care apartine? A fost pana acum la ei, a depus plangere? A dat telefon macar? Nu? Aha. Dar e urgenta.
Pai s-a adresat. La 112 asa cum se face in secolul XXI. Ai ramas inapoiat cu vreo 25 de ani. Welcome to the XXI century :)

#27
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
total de acord cu toate cele dezbatute aici, dar, inainte de a beshteli un indolent din toata "linia de alarmare" sau a  .... de la locul faptei, puneti-va intrebarea cum ati fi actionat fiind in locul berleuzului de politian.

am inceput sa ma pun in pielea "organului", dupa un "incident" petrecut pe un drum national.
am oprit la o distanta indestulatoare si am pus avariile, ca sa ajut o ..broasca testoasa sa treaca strada. din cite stiu, respectiva specie este protejata. 2 saptamani nu a mai fost nevoie sa mai dau pe la mezelarie de cita "carne" am avut in frigider.

#28
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Postr_murphy, on 02 august 2015 - 14:13, said:

hi hiii... asta-i buna rau de tot! pai daca sunt baieti de cartier, trecuti printr-o spuza de scoala, pus sapca in cap si bulan in mina, cum ai vrea sa fie? docentzi?
crezi ca mamicutza lor i-a fatat cu sapca in cap?

am avut parte la un picnic de niste vecini (presupun) politzieni, presupun pebtru ca-i tradau moacele si j'de mii de abtipilduri cu ipa si varii sindicate politienesti.
cit manelism am putut sa indur de la ei .. macar daca ar fi fost colorati, dar erau practic romani tziganizati .. Posted Image
asa. si ? tu daca asculti rock, esti roman de roman ?

#29
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View Postandreic, on 02 august 2015 - 21:11, said:

Ala e clar deja... dar nu vad ce urgente ar fi cainii, pisicile, cojile de banana de pe sosea Posted Image Mergi normal si nu te rastorni...

Au luat amenzi si cei care sunau pentru abureala aia cu radarul padurilor chiar daca cica e oficiala... deci keep calm and ride carefully Posted Image
Pe DN-uri se întâmplă cele mai grave accidente auto. Dacă pe carosabil sunt obstacole care pot provoca un accident (copaci căzuți, câini, etc), atunci este urgență.
Ca să nu mai vorbim că mulți șoferi conduc pe DN-uri de parcă s-ar crede pe autostradă.
Așa că, iar n-ai dreptate.

#30
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postandreic, on 02 august 2015 - 13:37, said:

112 este numai pentru urgente... iar cele descrise nu fac parte din categoria urgente.
Pentru tine nimic nu-i urgenta, esti un tip foarte "chill", o sa traiesti mult. :)

#31
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postr_murphy, on 03 august 2015 - 08:00, said:

total de acord cu toate cele dezbatute aici, dar, inainte de a beshteli un indolent din toata "linia de alarmare" sau a  .... de la locul faptei, puneti-va intrebarea cum ati fi actionat fiind in locul berleuzului de politian.

am inceput sa ma pun in pielea "organului", dupa un "incident" petrecut pe un drum national.
am oprit la o distanta indestulatoare si am pus avariile, ca sa ajut o ..broasca testoasa sa treaca strada. din cite stiu, respectiva specie este protejata. 2 saptamani nu a mai fost nevoie sa mai dau pe la mezelarie de cita "carne" am avut in frigider.
Ar trebui sa iti pese mai putin de toti ratatii care circula pe soselele patriei si au impresia ca timpul lor este super pretios.

#32
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postjm2010, on 03 august 2015 - 07:43, said:

Pai s-a adresat. La 112 asa cum se face in secolul XXI. Ai ramas inapoiat cu vreo 25 de ani. Welcome to the XXI century Posted Image

Fa un efort si urmareste discutia, cui i-am raspuns si la ce ma refeream. Pe scurt, ce ai citat tu face referire la discutia de pe topicul asta:
http://forum.softped...ie-297-298-ncp/

Si nu, omul ala n-a sunat la 112, ci sta acasa si se-ntreaba si acum daca va avea castig ce cauza cand o sa conteste amenda pe care si-o va lua.

#33
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postsanderoalex, on 02 august 2015 - 12:32, said:

era  acum  2-3  zile  un  topic  in  care  cineva  sunase  la  112  ptr  deranjare  linistii  si  ordinii  publice  si  s-a  trezit  cu  amenda  ptr  folosirea  abuziva  a  serviciului  112!
si  culmea  ,fapta  reclamata  se  incadra  in  categoria  urgente!
Prostii... Eu am sunat de 3 ori la 112 si nu am luat nici o amenda.
1. intr-o noapte cand se auzeau zgomote dubioase in apartamentul de deasupra mea unde locuiau 2 pensionare....venit politia si verificat ...totul Ok si confirmat de pensionare ca au facut zgomote suspecte
2. reclamat o masina de pompieri (cisterna) care venea zilnic pe strada ca sa-l ia pe sefu de acasa.  Nu stiu daca s-a rezolvat.
3. chemat politia la niste nemernici care urlau in tot cartierul cu manele si gratare...Venit politia dar nu s-a rezolvat nimic...Poate doar amenda....Oricum de atunci nu au mai dat bairame.

Edited by Clovis, 03 August 2015 - 11:30.


#34
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

View Postbabalaul, on 03 august 2015 - 08:59, said:

asa. si ? tu daca asculti rock, esti roman de roman ?

dragul meu, pot fi ce-ti doreste tie sufletelul, dar exclus manelar ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate