Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Amenda parcare in Viena

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005

 test_driver, on 28 septembrie 2016 - 21:02, said:

Ce amenzi de tara de lumea a treia au aia in Austria, sa vina aici sa ii falimentam noi. Eu am luat pentru parcare ~110 Euro (500 RON) la noi in Romanica, dar nu se compara salariul nostru mediu cu al lor, aia e saraci mama.
Asa e,in Ro sunt amenzile mai mari decat in multe alte tari.
Eu am primit 20E in D pt parcare pe locul de autobuz, 25-30 E in B pt ca am parcat si am uitat sa mai platesc si sa pun tiketul pe bord,55E parcat langa bordura marcata cu dunga galbena,110E masina ridicata fiind parcata pe un scuar in sensul giratoriu...Oarecum rezonabil,pt ultimele 2 mi-a fost cam ciuda deoarece parcasem cum o face toata lumea dar din cand in cand cineva o mai si incaseaza...Am mai luat in Fr 27E pt depasire pe autostrada desi aveam interzis si 100 E in D pt aceeasi manevra...Mai astept acasa un radar dar nu cred ca va fi mai mult de 50E.



#38
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Da tu cotizezi frumos la bugetele tarilor :lol:

#39
edm_addicted

edm_addicted

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2007
Se pare ca nu se poate plati la orice banca o amenda din Austria doar pe baza acelui OP trimis de ei. Este nevoie sa detii un cont un EUR din care sa se faca plata catre beneficiar ( in cazul meu, statul austriac). Stiti sa fie altfel?

#40
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

 Prien, on 31 iulie 2015 - 22:10, said:

Eu am primit 2 amenzi din Germania. 15 euro pt 57 km in localitate.Limita era de 50.. "As Fuhrer des auto"...numarul, poza mea,
Evident ca am injurat, dar imediat m-am dus la banca unde am card si am platit.

Adevarul e ca mama si  tatal meu nu au fost tarfa/hot. Si m-au invatat sa joc corect. Risc, pierd, platesc.
Si daca mai ajung in Germania, nu o sa ma gandesc, daca ma prind astia, sa vezi ce penalizare imi trag..Sau "ajung la bulau, sa imi sparga rozeta/dintii vre-un negru de culoare.."
Nu-ti sparge nimeni nici o rozeta. Te usuca la bani cand vine clipa. Mai bine acum 15 € decat mai incolo cu penalizari.

#41
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Octavian_SK, on 31 iulie 2015 - 23:50, said:

Pentru o amenda de parcare nu te aresteaza nimeni niciunde....da poate cei care sustin asta dau un link catre legea respectiva sau vin cu ceva exemple concrete si dovedite

pt ticket de parcare neplatit oameni au fost intorsi de la granita dupa 911.

#42
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Ce-i 911?

#43
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017

 Bursul, on 10 martie 2017 - 08:29, said:

Ce-i 911?
Porche :)

#44
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Vin acasa amenzile de parcare din Viena?

#45
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Ca e vorba de Germania, ca e vorba de Austria... Amenda strainatate

"Avocații spun că şoferii care nu achită sancţiunile primite în statele europene pot scapa de ele dacă acestea nu le sunt trimise în cel mult 2 luni de la constatare."
Sursa: Stirile ProTV

Edited by pustiu_22, 22 August 2017 - 13:27.


#46
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Nu pricep, parchezi neregulamentar si esti prins, de ce sa nu platesti amenda? E de bun simt si logic ca odata ce ai fost sanctionat, trebuie sa platesti si punct.  Incalcam legea deliberat deci ne asumam si posibilele consecinte/ contraventii.

#47
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 pustiu_22, on 22 august 2017 - 13:26, said:

Ca e vorba de Germania, ca e vorba de Austria... Amenda strainatate

"Avocații spun că şoferii care nu achită sancţiunile primite în statele europene pot scapa de ele dacă acestea nu le sunt trimise în cel mult 2 luni de la constatare."
Sursa: Stirile ProTV
Nu 2, ci 3 luni, ptr ca asa spune legea. Asta este valabil ptr Germania.

Iar in Austria sunt 6 luni. Mai bine zis erau 6 luni, parca aveau de gand s-o mareasca la 12 luni.

Edited by Passenger001, 23 August 2017 - 10:30.


#48
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
6 sau 12 luni? Mai bine! Posted Image

#49
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 cavaliere, on 23 august 2017 - 08:48, said:

Nu pricep, parchezi neregulamentar si esti prins, de ce sa nu platesti amenda? E de bun simt si logic ca odata ce ai fost sanctionat, trebuie sa platesti si punct.  Incalcam legea deliberat deci ne asumam si posibilele consecinte/ contraventii.
In Austria e foarte ciudata parcarea. Nu sunt dungi albe , nu parcometru , nu un P mare ci doar te pui intre alte masini si vezi ca nu exista indicatoare cu stationarea sau oprirea interzise.Nu e corecta sanctionarea asta atata timp cat nu te avertizeaza nicicum

#50
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 anonima1, on 25 august 2017 - 23:06, said:

In Austria e foarte ciudata parcarea. Nu sunt dungi albe , nu parcometru , nu un P mare ci doar te pui intre alte masini si vezi ca nu exista indicatoare cu stationarea sau oprirea interzise.Nu e corecta sanctionarea asta atata timp cat nu te avertizeaza nicicum

Nu e deloc aiurea. In zonele unde ai voie nu e semn si trebuie sa pui Parkschein pe care il gasesti la tabak. Mai sunt si zone intermintent cu alb, insa este placuta unde scrie ca este interzis cu exceptia locuitorilor care apartin de bezirk-ul respectiv. Nu este greu deloc, singurul neajuns este ca au eliminat parcomatul si au introdus tichetele de parcare. Pentru straini este destul de greoi.

#51
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Tocmai mi-a venit in posta amenda din Austria , pe A1 am depasit viteza legala cu 12 km/h , 45 de euro Posted Image . Am fost si am platit-o ( doar prin transfer bancar , in euro , comision 20 de euro Posted Image  ) .

#52
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
in Straßburg m-am trezit acum vreo 3 ani într-o dimineață cu bilet de la parcări cu "ați fost amendat pt. lipsa bonului de parcare". bine, mă așteptam la asta, dar nu scria cât e amenda, cum se plătește, absolut nimic! pe lângă mine era o tipă care tot împărțea voinicește amenzi de parcare la restul mașinilor. mă duc cu fițuica respectivă și o întreb cât e amenda și cum se procedează mai departe, să știu la ce să mă aștept. mi-a zis că amenda e de 27€ (în condițiile în care o parcare pe o zi ar fi costat cam 25€) și că voi primi prin poștă toate detaliile. cum se pare că parcările din Straßburg sunt concesionate la firme private care nu au acces la detaliile de înmatriculare ale autovehiculelor germane, n-am primit nimic prin poștă și deci am economisit fără să vreau și 25€ Posted Image

Edited by mannes, 21 March 2018 - 17:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate