Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Amenda parcare in Viena

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,597
  • Înscris: 05.12.2005
Îngâmfarea asta nu te ajută  cu nimic, te găsesc acuma dacă vor şi-n gaură de şarpe. Nu confunda Ungaria cu Austria, aici poliţia este mult mai organizată şi eficientă.

#20
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 mihaicozac, on 01 august 2015 - 12:10, said:

Îngâmfarea asta nu te ajută  cu nimic, te găsesc acuma dacă vor şi-n gaură de şarpe. Nu confunda Ungaria cu Austria, aici poliţia este mult mai organizată şi eficientă.

Nu confund nimic.Si totul e sa vrea,poate pana acum nu au vrut.Am vazut ce organizata si eficienta e politia acolo,ca har nu aveau care e asigurarea si care e verificarea tehnica de Irlanda.De unii mai faceam misto,le aratam o factura de utilitati din Irl,ca fiind asigurare...

#21
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Frumoooos....
Jumate din raspunsuri doar off-topic si mistouri...
Am curatat, sper sa ramaneti on-topic.
Daca nu...premiem :)

#22
hulbandanutz

hulbandanutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.07.2012
Azi platesc amenda :)) 36 de euro. Multumesc

#23
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
2 stiri !
un-sofer-clujean-a-fost-arestat-pentru-ca-nu-a-platit-o-amenda-primita-in-amsterdam
legea-care-permite-amendarea-soferilor-romani-in-strainatate

#24
danutzucu

danutzucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2007
Imi poate spune cineva cum pot sa platesc aceasta amenda? Multumesc!

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
[ http://www.dijaspora.tv/uploads/pics/SEPA_zahlungsanweisung.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Empfängerin = institutia
IBAN = contul in care trebuie sa depui banii
BIC = iti trebuie daca faci plata din Romania
Verwendungszweck = e musai sa-l scrii corect. Aia e seria amenzii tale (cred) sau numele sau numarul masinii


Tradu cu google:

Organstrafverfügung
Betrag: 36 Euro
Die Zahlung auf das im Beleg angegebene Konto kann entweder bar bei der Post oder per Überweisungsauftrag oder mittels Electronic-Banking durchgeführt werden.
Es muss unbedingt die Originalzahlungsanweisung verwendet werden. Sie enthält die automationsunterstützt lesbare, vollständige und richtige Identifikationsnummer des Beleges als Verwendungszweck. Beim Electronic-Banking muss unbedingt die Identifikationsnummer (beginnt mit OM/AN .... ) angegeben werden. Fehlt die Identifikationsnummer, so kann die Zahlung EDV-mäßig nicht zugeordnet werden und die Organstrafverfügung gilt als nicht bezahlt.
Anzeige
Wenn es eine Anzeige gibt, erhält man etwa drei Wochen später eine Anonymverfügung oder eine Strafverfügung. Eine Anzeige kann auch erstattet werden, ohne dass eine Verständigung am Fahrzeug hinterlassen wird.
Zahlungshinweise für Überweisungen aus dem Ausland
Organstrafverfügungen aufgrund von Übertretungen der Straßenverkehrsordnung müssen auf folgendes Konto eingezahlt werden:
IBAN: AT 02 6000 0000 9202 5567
SWIFT/BIC: BA WA AT WW (eventuell weitere drei freie Stellen mit XXX ausfüllen)
Organstrafverfügungen aufgrund von Übertretungen des Parkometergesetzes (Kurzparkzone) müssen auf folgendes Konto eingezahlt werden:
IBAN: AT 73 6000 0000 0238 6492
SWIFT/BIC: BA WA AT WW (eventuell weitere drei freie Stellen mit XXX ausfüllen)

https://www.wien.gv....en/anzeige.html

#26
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012

 danutzucu, on 13 iulie 2016 - 12:20, said:

Imi poate spune cineva cum pot sa platesc aceasta amenda? Multumesc!

Un drum la orice banca si...atat. :)

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

 sanderoalex, on 06 august 2015 - 17:10, said:

Din pacate stirile de genul nu pot fi probate. Sunt pure inventii, absurde,   menite sa șocheze, si sa faca rating.  Ce politist isi permite sa fie  retrogradat, pentru o asemenea tampenie?  La o adica nu se stie pe cine bagi la bulau, si  poate se trezesc dati in judecata toti, impreuna si separat..  
Auzi la ei, inchisoare de maxima siguranta, pentru condamnare de 3 zile.  Orice kkt zboara, repede bagat in gura, pe negandite.

Edited by tfmercedez, 07 August 2016 - 09:06.


#28
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Amenzile luate in strainatate vin in romania. Amenda luata acum cateva luni in germania, a venit somatie de la politie pt a declara cine conducea masina si plata amenzii. Masina pe firma. Asa incat as avea grija. Poate la persoane fizice inca nu, dar la juridice sigur.

#29
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Amenzile vin la Anaf.. Stati linistiti,ca nu-si bat aia capul cu amaratele alea de amenzi de parcare. Iti trimit cand si cand cate o scrisoare si atat. Nu va executa nimeni..  

Nici n-ar avea cum la valorile alea. Nici la 2000 de euro nu-si bat capul... Costa mai mult executorul si toate procedurile..

Cand ii mai vad si pe panicosii astia.. Vai..fugi repede la prima banca,nu cumva sa trimita aia mascatii dupa tine... Ce dracu ma..

Edited by mariovrs, 27 August 2016 - 18:25.


#30
sharcky20

sharcky20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.03.2008
salut,

si eu am primit amenda prin posta pentru ca nu aveam vigneta lipita corespunzator in Austria - 120E, am circulat pe la sfarsitul lui Iulie si a venit in septembrie.

masina cu numere temporare de germania (30 zile)

din cate am inteles eu legea care permite schimbul de informatii transfrontalier este derivata din DIRECTIVA 2011/82/UE, iar noi Romanii am implementat-o in legea Legea nr. 5/2014

http://eur-lex.europ...ELEX:32011L0054

singurele contraventii care permit schimbul de informatii sunt mentionate la Anexa A din legea asta - noi romanii am copiat aproape litera cu litere directiva UE

deci singurele contraventii pentru care strainii primesc amenda ar trebui sa fie cele de mai jos , cu exceptia cand baietii fac rost de datele tale prin alte metode

(a) excesul de viteză;
B) nefolosirea centurii de siguranță;
c) nerespectarea semnificației culorii roșii a semaforului;
(d) conducerea sub influența alcoolului;
(e) conducerea sub influența stupefiantelor;
(f) nefolosirea căștii de protecție;
(g) utilizarea unei benzi interzise;
(h)utilizarea ilegală a unui telefon mobil sau a altor dispozitive de comunicare în timpul conducerii.

stie cineva ce se intampla daca nu o platesc ?

intentionez sa nu o platesc doar pentru ca austriecii se folosesc de tot felu de tertipuri de genu asta sa te jumuleasca -
am cumparat vigneta si era pusa in geam - culmea ca am si o poza din masina care o facusem intamplator in care se vede vigneta detul de bine Posted Image

Edited by sharcky20, 27 September 2016 - 21:30.


#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Ein paar Euro sparen, es wird schon gut gehen: Autofahrer, die in Österreich ohne Vignette unterwegs sind, gehen ein hohes Risiko ein. Wir erklären, wie und wo Sie das "Pickerl" am besten an Ihrem Fahrzeug anbringen.

Wer bei der Fahrt in den Urlaub unnötigen Ärger vermeiden möchte, sollte die aktuelle Österreich-Vignette ordnungsgemäß anbringen. Richtig klebt das Pickerl innen an der Windschutzscheibe im linken oberen Bereich oder hinter dem Rückspiegel. Tabu ist eine Anbringung hinter einem eventuell vorhandenen Tönungsstreifen. Die Vignette gilt immer nur für ein Fahrzeug und ist nicht übertragbar, Verstöße dagegen werden teuer.
Wer ohne gültige Vignette erwischt wird, muss eine sogenannte Ersatzmaut bezahlen. Die beträgt bei Pkw bis 3,5 Tonnen 120 Euro. Wird dagegen eine bereits geklebte Vignette abgelöst und zum Beispiel an einem anderen Fahrzeug wieder verwendet, kann es teurer werden: Dann sind sogar 240 Euro Ersatzmaut fällig.

Wer nicht zahlt, wird angezeigt
Wird die Ersatzmaut nicht bezahlt, erstattet die österreichische Autobahnbetreibergesellschaft ASFINAG Anzeige und leitet ein Bußgeldverfahren (in Österreich: Verwaltungsstrafverfahren) ein. Dann droht eine Strafe von mindestens 300 bis maximal 3000 Euro

Partea bolduita te intereseaza: esti pasibil de amenda de pana la 3000 euro. Poate reusesc si pe aia sa ti-o trimita acasa.

#32
sharcky20

sharcky20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.03.2008
salut,

asta cu amenda intre 300 si 3000 de euro e clara, e pe hartia care mi-a venit.
am avut ceva schimb-uri de email cu ei : desi le-am pus legea in fata, desi le-am aratat poza cu vigneta, nu fac decat sa o ignore si sa ma sperie cu amenda de 300-3000.

din cate am inteles Asfinag nu primesc bani de la bugetul de stat Austriac si vignetele sunt signura lor sursa de venit - vignetele si amenzile astea smechere :)
Acum nu stiu daca sistemul lor care citeste direct vigneta are avantaje fata de cele care citesc numarul masinii ... ce e cert e ca amenzile astea sunt si ele o sursa buna de venit pentru ei ... de aici poate si motivul pentru care nu il schimba.

si totusi, intrebarea ramane, ce sa intampla daca nu platesc - adica imi dau amenda 300-3000 si nu o platesc.

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Cel mai probabil nu se intampla nimic. Dar o data ce calci in Austria si ai "norocul" sa te verifice ... cred ca primesti cadou pentru moment niste bratari.

#34
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,692
  • Înscris: 30.01.2006
Ce amenzi de tara de lumea a treia au aia in Austria, sa vina aici sa ii falimentam noi. Eu am luat pentru parcare ~110 Euro (500 RON) la noi in Romanica, dar nu se compara salariul nostru mediu cu al lor, aia e saraci mama.

#35
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 sharcky20, on 28 septembrie 2016 - 09:18, said:

si totusi, intrebarea ramane, ce sa intampla daca nu platesc - adica imi dau amenda 300-3000 si nu o platesc.
nu platesti -> Verwaltungsstrafverfahren cu 2 rezultate posibile:
1. Einstellung - rezolvat
2. Strafbescheid

Daca Strafbescheid poti sa
1. platesti
2. Einspruch

daca nu platesti, si ignori 2, rezultatul e un "titlu" care poate fi executa, daca se obosesc, in Romania.
2. se discuta la Landesverwaltungsgericht cu 2 variante: castigi - nu platesti nimic, pierzi - vezi mai sus + taxa de judecata.

Epilog: Romania, e obligata, la cerere, sa execute un titlu valid austriac. daca aia ajung sa aibe un titlu impotriva ta si se obosesc sa execute, statul roman nu are de ales si te va executa.

Edited by Pengoon, 28 September 2016 - 23:03.


#36
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Intrebarea mea e: cum era lipita vigneta de nu era "corespunzator" lipita? Ai lipit-o in alt loc decat cel indicat, era pusa invers, pe dos, pe afara? Adica singura situatie in care as intelege de ce nu vrei sa platesti amenda e aia in care tu esti om de buna credinta, ai luat vigneta valabila, ai lipit-o unde e indicat pe instructiuni si e o eroare a sistemului cea care iti da batai de cap. Altfel...daca e greseala ta, mai bine plateste amenda si gata. Asuma-ti greseala si alta data ai grija.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate