Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Amenda parcare in Viena

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
hulbandanutz

hulbandanutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.07.2012
Buna tuturor, am primit amenda in Vienna pt parcare. Unde trebuie platita si daca este necesar sa o platesc ?!😂 stima.

Edited by hulbandanutz, 31 July 2015 - 21:09.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui sa ai toate datele de plata trecute pe amenda. Te duci la banca, arati 'hartiile' , dai banii si cam atat.

#3
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
daca vrei sa mai treci prin austria fara probleme,trebuie s-o platesti.amenda neplatita genereaza penalitati babane,iar daca ai norocul sa te opreasca in viitor politia ptr control documente,vei aparea in baza lor de date,si vei fi pus in situatia de a alege sa platesti amenda majorata sau sa beneficiezi de ospitalitatea zuhausului austriac.

#4
hulbandanutz

hulbandanutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.07.2012
Sunt turist. Marti voi parasii tara,ma indrept spre Ro

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Pai iti vine in Romania daca e...

#6
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
si consideri ca in viitorul apropiat,nu stiu,sa zicem 2 ani,nu mai treci prin austria?ca daca ai noroc,ai pus-o!cat e amenda?

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View Postsanderoalex, on 31 iulie 2015 - 21:28, said:

daca vrei sa mai treci prin austria fara probleme,trebuie s-o platesti.amenda neplatita genereaza penalitati babane,iar daca ai norocul sa te opreasca in viitor politia ptr control documente,vei aparea in baza lor de date,si vei fi pus in situatia de a alege sa platesti amenda majorata sau sa beneficiezi de ospitalitatea zuhausului austriac.

nu-i zuhaus, doar lasa masina acolo pana plateste amenda.

#8
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
pai daca e cu autocarul/avionul,n-are masina.asa ca zuhaus!Posted Image

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am primit 2 amenzi din Germania. 15 euro pt 57 km in localitate.Limita era de 50.. "As Fuhrer des auto"...numarul, poza mea,
Evident ca am injurat, dar imediat m-am dus la banca unde am card si am platit.

Adevarul e ca mama si  tatal meu nu au fost tarfa/hot. Si m-au invatat sa joc corect. Risc, pierd, platesc.
Si daca mai ajung in Germania, nu o sa ma gandesc, daca ma prind astia, sa vezi ce penalizare imi trag..Sau "ajung la bulau, sa imi sparga rozeta/dintii vre-un negru de culoare.."

Edited by calinkgb, 02 August 2015 - 16:52.


#10
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,149
  • Înscris: 24.06.2006

View Posthulbandanutz, on 31 iulie 2015 - 21:08, said:

...si daca este necesar sa o platesc ?!�� stima.
bine ca ai internet!

ce cauta stima in fraza de mai sus? precis habar n-ai ce inseamna

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
De când cu camerele de supraveghere de pe autostrăzi care recunosc atât numerele cât şi modelul de maşină se poate monitoriza în timp real cine intră-iese din ţară, dacă figurezi cu "bube" nu e mare lucru să alerteze un echipaj de poliţie din apropiere care să-ţi ia urma pe autostradă.

#12
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Pentru o amenda de parcare nu te aresteaza nimeni niciunde....da poate cei care sustin asta dau un link catre legea respectiva sau vin cu ceva exemple concrete si dovedite

#13
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
On topic: indicat ar fi s.o plătești

Edited by calinkgb, 02 August 2015 - 14:18.
sters off-topicul


#14
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
In ce circumstante ai luat amenda? Au fost ei cam zelosi sau te-ai riscat si te-au fript?

#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
@Initiator - daca ai banii plateste amenda. Daca nu gasesti datele pe procesu' verbal sau nu intelegi ce scrie vorbeste cu cineva de acolo (receptioneru' de unde esti cazat, gazda, prieten, etc...). O amenda neplatita te poate musca in c*r in cele mai neasteptate si nepotrivite momente.

#16
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postedy_wheazel, on 01 august 2015 - 09:55, said:

O amenda neplatita te poate musca in c*r in cele mai neasteptate si nepotrivite momente.

Exact :)

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbbchip44, on 31 iulie 2015 - 21:28, said:

daca nu locuiesti legal acolo, o poti ignora

Dupa cate stiu,intre statele membre UE este deja in vigoare colaborarea intre institutiile statale,asa ca amenda se va plati oricum in Romania,

Edited by adisz, 01 August 2015 - 11:23.


#18
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postadisz, on 01 august 2015 - 11:19, said:

Dupa cate stiu,intre statele membre UE este deja in vigoare colaborarea intre institutiile statale,asa ca amenda se va plati oricum in Romania,

Nu prea exista,stai linistit.In Ungaria de exemplu,habar nu au de amenda luata in alt judet de-al lor,se sustrag ungurii intr-o veselie de la plata amenzilor de circulatie si nu numai.
Intre Anglia si Irlanda de zece ani se tot lauda ca ai sistemul comun,daca ma luam dupa povestile lor nu mai conduceam niciodata,cica imi veneau punctele de penalizare din UK in Irl....vise umede ale celor ce vor control total si spaima speriatilor de bombe...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate