Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

X1 2.5d / CR-V 2.2 / RAV 4 2.2 / Forester 2.0d / CX-5 2.2 / Kuga 2.0d

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010

 borreddog, on 30 iulie 2015 - 22:26, said:

- vreau in principal o masina de sosea adica decenta ca putere (min 150 cp, de preferat insa min 175)
- fix aceeasi masina sa mearga si pe ceva coclauri mai soft, vreau 4x4 cu garda la sol ok.

Quote

CR-V: urat cu spume. doar 150cp. fiabil ok. 4x4 stie?
Foarte fiabil, știe 4x4 din cărți. Poți face offroad ușor cu el, te poți da și pe zăpadă, dar fără prea mari pretenții.

Quote

X1: vreau varianta de 204cp, ar fi cel mai ok dpdv. dar mi se pare mic fata de celelalte. 4x4 stie?
Știe 4x4, e ok și ca spațiu pentru o familie și doi copii, are loc și de bagaje, în ciuda a ceea ce spun păreriștii.
Da, interiorul nu e la nivelul Seriei 5, dar e tot BMW.

Quote

Forester: muma padurii la frumusete, doar 150cp, 4x4 permanent...cam prea neslefuit dupa mine
Știam eu că fac ceva greșit, crezând că am 230CP la al meu :)
http://autovit.ro/au...power:from]=200
Forester e o mașină utilă, nu o mașină frumoasă.
Au la Țiriac Rulate un Forester 2 litri diesel, ultima oară era 9.000€

Quote

Kuga: daca ii pui perna pe fata, merge o tura. nu stiu ce motoare au (parca am vazut 180cp?), nu-s convins de 4x4
Are 4x4 de oraș, interior înghesuit și urât (dacă nu îți place cum arată Forester la interior, la Kuga o să vomiți).

Quote

RAV: nu stiu prea multe, parca are o varianta de 175cp, ma astept sa stie 4x4
Mașină de fete sau bătrânei. E okish.

Outlander și ASX sunt, la fel, bune și corecte, chiar dacă reci la interior. ASXul are spațiu destul pentru o familie cu copii, se mișcă vioi la 2 litri diesel. Outlanderul e bărcos, nu mi-a plăcut deloc.

În general, toate astea care au 2 litri benzină sunt niște șifoniere greu de urnit. Adică o să plângi până ajungi la 150 cu ele și o să descoperi că au un consum de 18 la suta de kilometri (testat pe CR-V și Forester pe autostradă). La fel, o să plângi în depășiri.

La interior, ai de ales între nimicul pe care ți-l oferă CRV sau RAV, răceala CX5 sau Forester și ieftinăciunea BMW.

Capabilitătile 4x4. Aici e o discuție lungă, care începe de la aptitudinile tale și se finalizează de obicei cu "ce vrei să faci cu 4x4". Vrei să treci râul? Vrei să urci bordura? Vrei să ieși din noroaiele din Pipera sau Domnești? Pentru 4x4 ușor, toate sunt bune. Pentru urcat la cota 1400 sunt bune toate, am urcat cu Matizul până acolo.

Cu consumul e delicat. Vrei să mergi cu cutia cu 4x2? Va consuma mai puțin, dar trebuie să îți adaptezi mersul după cum vrea ea, ca să nu te dea jos de pe drum. Vrei să cuplezi 4x4 și să mergi cum vrei tu (eventual un 180 mic, că ține drumul)? Va consuma mai mult.

#20
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 takemeintoyourskin, on 31 iulie 2015 - 20:08, said:

Eu am avut inchiriat o perioada X1 iar cei de pe forumul monomarca mi-au confirmat consumurile exagerate dpmdv pentru un 2.0d de 177 pe o caroserie usurica si totusi acestea sunt consumurile adica 8 exterior mers normal, 9 in regim autostrada am facut 500km si ala a fost consumul plin plin.
Am mentionat mai sus ca e posibil cei ce se ocupa de marketing la BMW sa ne faca si alte surprize, daca informatia pusa de tine este adevarata, atunci chiar putem spune ca o sa avem cel mai cretin SUV si posibil unicul rwd.

Pe forumul dedicat lumea declara intre 6,5-7,3% la 130km/h, in functie de motorizare si cutie,am condus X1 20d 177 automat, cutie 6 trepte, la 110-120km/h exterior si 60-70 in localitati, am scos 6.3% (3 persoane+ac), nu mi se pare mult.

#21
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
Având în vedere ca sunt motoare de min 2l, au 4x4, sunt pe mașini de minim o tona jumate goale și cu aerodinamica unei cărămizi cât ar trebui sa consume? Consum mediu de 9-10 e ok... pana și dusterul 1.5 dci de la munca are medie de 8 în condiții 50% oraș și 50% extraurban...

@dorinpopa
De Subaru cu motorul Diesel ar trebui sa se ferească ca dracul de tămâie

#22
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

 aandrei_24, on 02 august 2015 - 20:09, said:

......
De Subaru cu motorul Diesel ar trebui sa se ferească ca dracul de tămâie

Initiatorul vorbește despre modele > 2012 , deci afirmatia de mai sus nu " sta in picioare". Probleme au fost cu dieselurile Subaru din perioada 2008-2010.
Asta doar pentru a păstra  "adevarul istoric "  !

PS : DESI dacă prinde unul din anii aia cu motorul recent schimbat ....   poate  fi un "deal "  !!!

#23
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005

 dorinpopa, on 02 august 2015 - 01:03, said:



Știam eu că fac ceva greșit, crezând că am 230CP la al meu Posted Image
http://autovit.ro/au...power:from]=200
Forester e o mașină utilă, nu o mașină frumoasă.
Au la Țiriac Rulate un Forester 2 litri diesel, ultima oară era 9.000€





Capabilitătile 4x4. Aici e o discuție lungă, care începe de la aptitudinile tale și se finalizează de obicei cu "ce vrei să faci cu 4x4". Vrei să treci râul? Vrei să urci bordura? Vrei să ieși din noroaiele din Pipera sau Domnești? Pentru 4x4 ușor, toate sunt bune. Pentru urcat la cota 1400 sunt bune toate, am urcat cu Matizul până acolo.



4x4 vreau pentru niste coclauri usoare, in genul drum forestier uscat, nu mai mult. fara rauri, suit pe munte sau altceva si asta de 4-5 ori pe ani sa zicem.

MHS-ul e al tau? ti-as zice sa-l stapanesti sanatos daca nu ar fi la vanzare. m-am uitat bine de tot la el si look-ul exterior este misto, o masina ingrijita. asa e si asa mea, nu am nimic sa-i reprosez.

 marr, on 02 august 2015 - 21:38, said:

Initiatorul vorbește despre modele > 2012 , deci afirmatia de mai sus nu " sta in picioare". Probleme au fost cu dieselurile Subaru din perioada 2008-2010.
Asta doar pentru a păstra  "adevarul istoric "  !

PS : DESI dacă prinde unul din anii aia cu motorul recent schimbat ....   poate  fi un "deal "  !!!


pe asta nu o stiam...au fost probleme cu motoarele < 2012?

Edited by borreddog, 03 August 2015 - 09:49.


#24
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

 ionut_ionut, on 02 august 2015 - 18:03, said:


Pe forumul dedicat lumea declara intre 6,5-7,3% la 130km/h, in functie de motorizare si cutie,am condus X1 20d 177 automat, cutie 6 trepte, la 110-120km/h exterior si 60-70 in localitati, am scos 6.3% (3 persoane+ac), nu mi se pare mult.
Cauta topicul la x-uri Consum X1, am si o amica cu o astfel de ragalie, ii zic ragalie pentru ca are apoape acelasi interior ca 3-ul meu din 2006, doar pretul a fost "extra", 2.0d 177cp automata si pe exterior nu a scos niciodata sub 7.5 indiferent de modul in care merge, iar pe forumul monomarca lumea se plange de consumurile pe autostrada, unii chiar sugerand ca un 3.0 ar fi avut un consum poate mai mic.

#25
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010

 borreddog, on 03 august 2015 - 09:50, said:

4x4 vreau pentru niste coclauri usoare, in genul drum forestier uscat, nu mai mult. fara rauri, suit pe munte sau altceva si asta de 4-5 ori pe ani sa zicem.
Atunci poți lua orice, nu contează capabilitățile, inclusiv Hyundai merge.
La un Allroad, Scout sau Alltrack te-ai gândit?

Quote

MHS-ul e al tau? ti-as zice sa-l stapanesti sanatos daca nu ar fi la vanzare. m-am uitat bine de tot la el si look-ul exterior este misto, o masina ingrijita. asa e si asa mea, nu am nimic sa-i reprosez.
Nope, eu nu îl vând.

Quote

pe asta nu o stiam...au fost probleme cu motoarele < 2012?
Fiind primul lor diesel, au mai dat rasol pe ici, pe colo.

#26
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Au fost probleme cu motoarele diesel din prima generatie ( 2008-2010), mai exact problema era de la cuzineti.
Din 2011 incoace ( sau de pe la jumatatea lui 2010) au rezolvat problema si nu stiu sa mai fi fost probleme cu ele.
Asta-i partea proasta cand achizitionezi un model nou cu un motor absolut nou.
Partea buna e ca, desi mici si amarati, cei de la Subaru recunosc faptul ca a fost o eroare ce le apartine si accepta ( in anumite conditii) inlocuirea GRATUITA a motoarelor din generatia cu probleme, chiar daca masina in sine nu mai este in garantie.
Dar deja o dam in off-topic !

@Initiator, eu ca si posesor de Forester, normal ca prima alegere ar fi tot Subaru.
Poate ca nu straluceste la design sau materiale interioare, dar sta foarte bine pe sosea si se descurca excelent in off-road usor. Dintre masinile din aceiasi gama, poate X-Trailul sa-l concureze la modul serios.
A doua varianta, daca spatiul interior te satisface - ar fi X1 ( dar numai cu Xdrive) pentru tinuta de drum. Dar cu el mai mult de drumuri de tara sa nu te-ncumeti !
In cazul CR-V ( o masina pe care eu o apreciez in mod deosebit), in ciuda parerii genrale, eu as merge pe motorizarea pe benzina.
Oricum, ideea e sa nu te grabesti, sa vezi cat mai multe masini si sa o alegi pe cea in care te simti cel mai bine si - foarte important - cea aflata in starea cea mai buna ( nr. de km, istoric verificabil, dotari).

#27
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Uite ce face un coleg cu XT-ul lui

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5fXKdyJ8dpA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dorinpopa, 03 August 2015 - 11:07.


#28
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007

 marr, on 02 august 2015 - 21:38, said:



Initiatorul vorbește despre modele > 2012 , deci afirmatia de mai sus nu " sta in picioare". Probleme au fost cu dieselurile Subaru din perioada 2008-2010.
Asta doar pentru a păstra  "adevarul istoric "  !

PS : DESI dacă prinde unul din anii aia cu motorul recent schimbat ....   poate  fi un "deal "  !!!
Corect nu am fost atent ce an vrea.
Referitor la motor schimbat da, e Best deal. Dacă e vreun nebun sa vândă masina după ce i-au schimbat motorul.... :)

#29
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

 aandrei_24, on 03 august 2015 - 15:07, said:

....
Referitor la motor schimbat da, e Best deal. Dacă e vreun nebun sa vândă masina după ce i-au schimbat motorul.... Posted Image

Pare-se ca se mai gaseste cate unul !!!
Si nu numai motorul ci si kitul ambreiaj ( inclusiv volanta ), injectoarele si bujiile ! Si toate in 2015 !!!Posted Image

Pai doar injectoarele si ambreiajul au costat minim 2500 Euro !

PS: Acum am vazut ca taxa de mediu este recuperata. Asta inseamna un plus de cca. 1600-1700 Euro la pretul enuntat ....
Era chiar prea bun pretul ....

#30
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
mie imi place Subaru, il apreciez foarte tare. daca la Legacy si Outback nu am mai nimic de zis, din pacate, Forester e spartan, adica o idee prea spre util...cine-l are stie ce are si apreciaza. eu personal i l-am recomandat unui prieten in detrimentul CRV-ului, asta pentru ca CRV-ul diesel iesea din bugetul lui...si pentru o caramida din-asta, eu nu vad decat diesel sau benzinar de volum mare. si omul a luat de nou, in 2009, un Forester si e foarte fericit cu el. bube a avut cu ceva un zgomot de la A/C mai ales la viteza. si consumul, in rest nimic notabil. dar nu mi se potriveste mie.

la fel, dupa cele citite, iese din schema si X1.

X trail merita atentie? stiu ca era destul de 4x4, nu stiu insa fiabilitatea cum este...

#31
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Prima generație (2000–2007) e foarte reușită. A doua e în funcție de noroc. Un vecin are 200.000km cu un Xtrail v2, 2.0dci, fără probleme majore.

#32
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007

 marr, on 03 august 2015 - 18:11, said:


Pare-se ca se mai gaseste cate unul !!!
Si nu numai motorul ci si kitul ambreiaj ( inclusiv volanta ), injectoarele si bujiile ! Si toate in 2015 !!!Posted Image

Pai doar injectoarele si ambreiajul au costat minim 2500 Euro !

PS: Acum am vazut ca taxa de mediu este recuperata. Asta inseamna un plus de cca. 1600-1700 Euro la pretul enuntat ....
Era chiar prea bun pretul ....
Nu stiu ce sa zic, e adusa din Germania. 11000 +1700 taxa = 12700, cam mult.
Oricum daca e lotul de motoare cu probleme sigur s-a schimbat chiar daca nu a fost luata de noua din Romania.
Eu stiu ca in mod normal, la schimbare motor, rulajul din bord se reseteaza la zero, cu mentiune in cartea service.
Cel putin la un amic cu 1.4 tsi la Skoda asa s-a procedat.
@borreddog
X-trail prima generatie e ok, pe 4x4 e capabil dar pe sosea am inteles ca e cam barca. Rav4 nu iti place?

#33
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
ce sa zic...mai nou lista scurta arata asa:

XC60
CRV
CX5

eventual mai pot lua in calcul Forester, in functie de ce gasesc deisponibil pe piata sau daca e o oferta buna.

@aandrei: Rav4 imi place cum arata pe din-afara dupa 2012, inauntru insa chiar deloc. Nevasta-mea nu il place deloc nici-nici...ca si incazul lui Xtrail, modelul nou arata mult mai bine dar iese din buget...

revenind la lista scurta...as vrea sa aflu mai multe de XC60...Volvo sunt renumiti pentru piese scumpe. Nu stiu cum se traduce asta, ce piese poti avea nevoie sa fie atat de scumpe fata de altele. Probleme cunoscute? Fiabilitate?

devalorizarea pare cam mare la XC60, ma insel? totusi de noua costa mai mult decat CR-V sau CX5, dar la aceeasi vechime au pret similar sau chiar mai mic. nu ma intereseaza revanzarea ci motivul devalorizarii...sa nu aiba bube ca CX7 care sufera de aceeasi dilema cu devalorizarea.

Edited by borreddog, 05 August 2015 - 09:42.


#34
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Piese scumpe, manoperă la fel la Volvo. Având o singură fabrică, e greu să ai piese pe stoc. Vânzând puține bucăți, e greu să susții un service dedicat. Ca fiabilitate la XC60, știu pe cineva care are un XC90 și un C30 și când a vrut să schimbe XC90ul a ales un BMW 530d.

#35
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 takemeintoyourskin, on 03 august 2015 - 10:44, said:

Cauta topicul la x-uri Consum X1, am si o amica cu o astfel de ragalie, ii zic ragalie pentru ca are apoape acelasi interior ca 3-ul meu din 2006, doar pretul a fost "extra", 2.0d 177cp automata si pe exterior nu a scos niciodata sub 7.5 indiferent de modul in care merge, iar pe forumul monomarca lumea se plange de consumurile pe autostrada, unii chiar sugerand ca un 3.0 ar fi avut un consum poate mai mic.

Am in familie X3 18d, motor tot N47, numai ca masina asta este mai grea si mai inalta decat X1, insa te asiguri ca la drum lung pot scoate 6% fara efort, Am avut X6 40d, pana si cu asta daca mergeam cat de cat legal pe DN-uri scoteam 8%, (la 130km/h mergea cu 9 si un pic). Poate la masina ta ceva nu merge bine, poate ai talpa prea grea, imposibil sa nu poti scoate sub 7,5%, eu am reusit cu 20d-ul 6,3% la un mers decent si nici relieful nu a fost de partea mea.

Pana si pe topicul "Consum x1", topic pe care comenteaza doar 6-7 oameni, sunt posesori care declara consumuri de 6.5-7% la 130km/h. Este cineva acolo cu 23d care declara 7%,acum nu stiu cat de putin ar trebui sa consume un suv/un combi cu garda de 19cm,roti minim pe 17 si cu peste 200cp.

Edited by ionutMembruAnonimut, 06 August 2015 - 08:58.


#36
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 borreddog, on 30 iulie 2015 - 22:26, said:

Nu exclud alte masini, insa nu vreau sa aud de ix35 (motive subiective, n-are nimic masina).
Ba chiar are. Scumpa (de noua) si cu f. multe probleme.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate