Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Sfat Referitor la Wati

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,482
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvata_pa_batz, on 29 iulie 2015 - 13:52, said:

1) Ashi! asta s-o crezi tu
2) Hai te rog io, intra in detalii
3) Nu exista putere RMS. Putina matematica va rog Posted Image
1) E, totuşi, un indiciu, în condiţiile în care impedanţa e imposibil de măsurat în condiţii domestice.
2) E o confuzie, cred că voia să spună că e preferabil un amplificator de putere mai mare, dar reciproca nu e valabilă.
3) Aşa e, nu există, dar... în practica uzuală există, e o convenţie. E doar o chestiune de semantică, nu merită să strici topicul userului doar pentru asta...

#20
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postgeo123, on 29 iulie 2015 - 14:59, said:

1-Te rog frumos sa iei multimetrul si pe scara de masurat rezistente sa masori rezistenta bobinei difuzorului de bas din boxa.O sa constati ca vei obtine o valoare foarte apropiata de impedanta nominala trecuta pe acesta.Nu am spus ca asa se masoara o impedanta ci doar ca asta e o metoda empirica la indemana oricui de a determina cu aproximatie impedanta nominala. O sa-ti dea o valore de genul 3,8x pentru o impedanta de 4ohmi.Ma asteptam la astfel de interpretari ca e plina aria de destepti!
2-Pe timpul meu nu ma poti obliga tu sa intru in detalii de amorul artei ca sa ne contram 10 pagini pe nimic.Ideea de baza e ca folosind un amplificator capabil sa livreze puteri mai mari decat pot inghiti boxele acesta nu v-a fi nevoit sa lucreze niciodata in blana sau aproape de blana; zona in care THD-ul e foarte mare(si e risc de prajire a difuzorelor,incepand cu inaltele),Dinamica la fel e varza in astfel de regimuri,si scula frige tare si ameninta sa intre in protectie sau chiar sa iasa fum.Intr-un cuvant nici amplificatorul si nici boxele nu o duc bine iar calitatea sunetului e precara. Daca nu se asculta la Volum Mare atunci nu e nici o problema,iar o scula de putere mare e capabila si de curenti mai mari si suna mult mai carnos la volum mic.Daca nu esti deacord cu mine esti liber sa combati.
3-Argumenteaza de ce nu se poate exprima  puterea in RMS.Oare astia chiar sunt handicapti cu totul si nu mai tu stii carte?Poti sa-i dai drumul la formule.Daca era vorba de PMPO te intelegeam.
1. Postul 15 ti-a dat deja raspunsul. Deci nu
2. Pai nu te oblig, da, daca faci afirmatii, ar fi bine sa le si sustii. "In blana, sau aproape de blana" scula nu frige, dimpotriva randamentul e maxim. Stii tu de la cursuri ;)
3. Si asta trebuie sa fi invatat la cursuri si-ti zice si wiki. Io nu ma obosesc:
https://en.wikipedia...iki/Audio_power

Quote

Continuous average power ratings are a staple of performance specifications for audio amplifiers and, sometimes, loudspeakers. Continuous average power is derived from the root mean square (RMS) of the AC voltage or current, and is often incorrectly referred to as "RMS power", "RMS watts", or "watts RMS". However, the RMS value of the power waveform is different from the average power value (e.g. 22% higher for a sine wave signal), and doesn't represent anything useful, so these terms should not be used.[2][3][4][5][6][7] The correct term is "continuous average power", which is proportional to the RMS voltage, and specified by the FTC.[8]

View Postantinari, on 29 iulie 2015 - 15:00, said:

1) E, totuşi, un indiciu, în condiţiile în care impedanţa e imposibil de măsurat în condiţii domestice.
2) E o confuzie, cred că voia să spună că e preferabil un amplificator de putere mai mare, dar reciproca nu e valabilă.
3) Aşa e, nu există, dar... în practica uzuală există, e o convenţie. E doar o chestiune de semantică, nu merită să strici topicul userului doar pentru asta...

Bine, dar nici nu se pot accepta explicatiile, care induc in eroare. Sau?

View Postantinari, on 29 iulie 2015 - 14:53, said:

Da, se face. Întotdeauna sunt binevenite informaţii care au legătură cu subiectul topicului.
Totuşi, poţi ajuta iniţiatorul topicului cu ceva?

Ce trebuia spus, s-a spus in primele posturi. Ce n-am inteles io, e cu totul altceva: de ce se avinta unii in explicatii ample gresite?

#21
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
1-Man stii sa faci diferenta intre empiric si absolut?
2-Esti invitatul meu sa pui un termometru pe radiatorul de la etajul final si sa masori temperatura odata la volum mic si odata la maxim.Filosofia ta acra ma lasa rece.se pare ca formulele tale au dat cu virgula cata vreme sustii aberatiile astea.
3-E chestie de semantica cum a spus si colegul antinari.Daca asa se foloseste la scara larga asa mergem si noi.

#22
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,127
  • Înscris: 30.04.2007
hai, daca va dati asa de culturalizati, lamuriti-ma si pe mine (pleonasm asumat) cu impedantza asta, cum este?
stiu ca este o rezistenta inductiva, inductiva inductiva, dar in curent alternativ, apare acea marime fizica numita fregventza, care poate schimba radical ordinea de zi, deci, daca boxa are x wati la y ohmi (inductiv) la ce fregventa este masurata impedanta respectiva?

p.s. nu am auzit in viata mea de impedantzmetru ;) sau vobuloscop, vob(b)ler si alte aparate de masurat/testat bobine/sarcini inductive ... sanchi.

#23
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postgeo123, on 29 iulie 2015 - 16:23, said:

1-Man stii sa faci diferenta intre empiric si absolut?
2-Esti invitatul meu sa pui un termometru pe radiatorul de la etajul final si sa masori temperatura odata la volum mic si odata la maxim.Filosofia ta acra ma lasa rece.se pare ca formulele tale au dat cu virgula cata vreme sustii aberatiile astea.
3-E chestie de semantica cum a spus si colegul antinari.Daca asa se foloseste la scara larga asa mergem si noi.

1. "Man" nici macar empiric n-are rost. Las-o balta
2. Maestre, io nu stiu daca ai vreo tangenta cu electronica sau nu. Ia vezi matale, ce zic astia de la universitatea din Bucale. Vezi la pagina 128, cum devine cu randamentu ala maxim
http://www.unibuc.ro...07_09cap_11.pdf
Ce-ai masurat tu cu termometru e mai mult ca sigur cu totu altceva
3. Semantica nu ma intereseaza. Intrebarea e, daca termenul exista sau nu. Restul sint povesti...despre semantica

#24
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postr_murphy, on 29 iulie 2015 - 16:33, said:

apare acea marime fizica numita fregventza

Acea marime fizica se numeste "frecvenţă" ( scuze, dar nu am diacritice pe computerul de la servici ).

Ideea era sa o lasi mai moale cu trolajul. Boxa nu are "wati", iar impedanta boxelor este variabila in functie de frecventa.

Edited by antinari, 29 July 2015 - 19:16.
aveam eu un "þ" disponibil :)


#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

View Postvata_pa_batz, on 29 iulie 2015 - 15:53, said:

bine, dar nici nu se pot accepta explicatiile, care induc in eroare. Sau?
Ce trebuia spus, s-a spus in primele posturi. Ce n-am inteles io, e cu totul altceva: de ce se avinta unii in explicatii ample gresite?
Ce vina au userii ce nu sunt absolventi de "electronica la Bucale' ca producatorii si marketingul le-a bagat pe gat termenul de RMS?

#26
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postedigee, on 29 iulie 2015 - 18:55, said:

Ce vina au userii ce nu sunt absolventi de "electronica la Bucale' ca producatorii si marketingul le-a bagat pe gat termenul de RMS?

In general niciuna. Deranjanta devine problema, cind se amesteca si-o doza sanatoasa de aroganta. Iote:

View Postgeo123, on 29 iulie 2015 - 14:59, said:

3-Argumenteaza de ce nu se poate exprima  puterea in RMS.Oare astia chiar sunt handicapti cu totul si nu mai tu stii carte?Poti sa-i dai drumul la formule.Daca era vorba de PMPO te intelegeam.

Un asemenea caz, parca merita neshte formule-n crestet...nu esti de parere edigee?

#27
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,482
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvata_pa_batz, on 29 iulie 2015 - 15:53, said:

Bine, dar nici nu se pot accepta explicatiile, care induc in eroare. Sau?
E corect, atunci când vezi o greşeală e bine să o corectezi. Doar că sunt mai multe moduri de a face asta. Aş fi apreciat (sincer) dacă în postul #3, în loc de întrebare, ai fi venit cu o explicaţie care să ajute iniţiatorul topicului. Pe înţelesul userului, cam ce ai face dumneata dacă ai fi în situaţia descrisă de el. Ştiu că ai fi putut face asta.  

View Postvata_pa_batz, on 29 iulie 2015 - 15:53, said:

Ce trebuia spus, s-a spus in primele posturi. Ce n-am inteles io, e cu totul altceva: de ce se avinta unii in explicatii ample gresite?
Nu, până în postul #3 nu se spusese tot ce trebuia spus. Probabil nici până acum nu s-a spus tot ce trebuia spus, dar iniţiatorul a primit, totuşi, şi informaţii utile.

View Postvata_pa_batz, on 29 iulie 2015 - 15:53, said:

Ce n-am inteles io, e cu totul altceva: de ce se avinta unii in explicatii ample gresite?
Poate sunt de bună credinţă, te-ai gândit la asta? Nişte explicaţii cât mai simple, în scop constructiv, ar putea fi mai utile decât taxarea unor greşeli comune (şi nepericuloase, aş adăuga).
Am putea încerca să nu stricăm topicul? :)

View Postvata_pa_batz, on 29 iulie 2015 - 19:04, said:

In general niciuna. Deranjanta devine problema, cind se amesteca si-o doza sanatoasa de aroganta. Iote:
Un asemenea caz, parca merita neshte formule-n crestet...nu esti de parere edigee?
Corect. Nu spun că ai greşit, dar te-ai gândit că poate ar fi fost mai bine ca, în loc să tratezi tot cu o doză (mai mică, e adevărat) de aroganţă o greşeală comună, respectiv un sec "3) Nu exista putere RMS. Putina matematica va rog" ar fi fost mai util ori să ignori o greşeală comună, ori să explici de ce e o greşeală?

În fine... crezi că am putea încerca să nu stricăm topicul omului? Pentru că userul iniţiator e un om care a căutat aici o rezolvare la o problemă punctuală, nu cursuri de electronică.

#28
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postantinari, on 29 iulie 2015 - 19:13, said:

1) E corect, atunci când vezi o greşeală e bine să o corectezi. Doar că sunt mai multe moduri de a face asta. Aş fi apreciat (sincer) dacă în postul #3, în loc de întrebare, ai fi venit cu o explicaţie care să ajute iniţiatorul topicului. Pe înţelesul userului, cam ce ai face dumneata dacă ai fi în situaţia descrisă de el. Ştiu că ai fi putut face asta.  


2) Nu, până în postul #3 nu se spusese tot ce trebuia spus. Probabil nici până acum nu s-a spus tot ce trebuia spus, dar iniţiatorul a primit, totuşi, şi informaţii utile.


3) Poate sunt de bună credinţă, te-ai gândit la asta? Nişte explicaţii cât mai simple, în scop constructiv, ar putea fi mai utile decât taxarea unor greşeli comune (şi nepericuloase, aş adăuga).
Am putea încerca să nu stricăm topicul? Posted Image


4) Corect. Nu spun că ai greşit, dar te-ai gândit că poate ar fi fost mai bine ca, în loc să tratezi tot cu o doză (mai mică, e adevărat) de aroganţă o greşeală comună, respectiv un sec "3) Nu exista putere RMS. Putina matematica va rog" ar fi fost mai util ori să ignori o greşeală comună, ori să explici de ce e o greşeală?

5) În fine... crezi că am putea încerca să nu stricăm topicul omului? Pentru că userul iniţiator e un om care a căutat aici o rezolvare la o problemă punctuală, nu cursuri de electronică.

S-o luam pe rind:
1) Poate n-ai observat postul numarul 2. De fapt de acolo incepe provocarea
2) Evident, ca pina-n postul 3 nu se raspunsese, da nu-nteleg, de ce restringi limitele la postarea cu numarul 3. Dumneata ai intrebat in postul numarul 17, daca pot contribui sau nu constructiv la discutie, fara a limita posibilitatile la postarea numarul 3. De ce schimbi brusc regulile jocului? Pentru momentul formularii raspunsul este absolut corect. Postarile 6, 9 si 15 spusesera cam tot ce trebuia, tinind cont de nivelul de cunostinte al initiatorului. Userul de la postarea numarul 2 a intervenit extrem de grobian, mai ales ca se vede foarte clar, ca initiatorul topicului nu este-n tema. Si dupa o interventie-n forta mai toarna si-o prostie cit el de mare. In fine, este treaba dumitale de moderator, sa atragi atentia userului, ca doar postarile 6,9 si 15 raspund corect la intrebari
4) Poate ai dreptate. Cel putin fata de acest user am reactionat cam dur. Discutia era, insa, deja incinsa
5) Ce inseamna a strica topicul? Aria asta este, ce-i drept, una specifica, dar tot o arie de discutii ramine. In final nu-i vina mea, ca atit cei care pun intrebari, cit si multi dintre cei care raspund subestimeaza in mod naiv complexitatea acestui domeniu. Omul a zis clar "doresc sa aflu mai multe informatii", fara a specifica anume cit de adinc. Nu io m-am repezit cu aroganta sa-l indemn sa ia un multimetru in mina, nu io m-am repezit in tot felul de calcule alambicate cu impedante, "puteri RMS" si altele asemenea. Daca n-ai sters explicatiile respective, atunci consider lejer, ca pot fi combatute. Intr-un fel cred ca-ti banuiesc dilema. Dumitale ti-ar placea linistea pe arie, cu discutii voioase la un pahar de bere pe terasa vara. Asa ceva este utopic, pentru ca nu se poate intimpla decit in 3 situatii. Fie nu exista schimb de pareri deloc, fie toata lumea e la fel de nestiutoare, dar schimba pareri de zor, fie majoritatea sint experti. Bine, in ultimul caz, cred ca tot la lipsa de schimb de pareri s-ar ajunge, dar e doar o idee personala. Realitatea arata altfel si, dupa cum vezi, presarata si cu aroganta pe fondul nestiintei

#29
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,482
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvata_pa_batz, on 29 iulie 2015 - 19:42, said:

S-o luam pe rind:
1) Poate n-ai observat postul numarul 2. De fapt de acolo incepe provocarea
2) Evident, ca pina-n postul 3 nu se raspunsese, da nu-nteleg, de ce restringi limitele la postarea cu numarul 3. Dumneata ai intrebat in postul numarul 17, daca pot contribui sau nu constructiv la discutie, fara a limita posibilitatile la postarea numarul 3. De ce schimbi brusc regulile jocului?
1. L-am observat, am înţeles de ce ai reacţionat aşa. Nu am înţeles de ce doar ai întrebat, în loc să corectezi greşeala cu explicaţii. Fie şi cu o doză de aroganţă...
2. În principiu mă gândesc că toţi userii vor să contribuie constructiv din proprie iniţiativă, nu la cererea moderatorului, sau să ceară ajutor, altfel nu văd de ce ar intra pe forum. Pentru discuţii doar de dragul discuţiei sunt variante mult mai ofertante decât aria asta. De aceea m-am referit la prima intervenţie pe topic. Nu am schimbat nici o regulă dar, dacă te consideri nedreptăţit, îmi cer scuze că am luat în considerare şi intervenţiile anterioare întrebării mele.

View Postvata_pa_batz, on 29 iulie 2015 - 19:42, said:

Intr-un fel cred ca-ti banuiesc dilema. Dumitale ti-ar placea linistea pe arie, cu discutii voioase la un pahar de bere pe terasa vara.
Nu ai ghicit. Ştii că dacă se sare calul şterg sau mut pe topicul dedicat :) cu off topicul constructiv nu am probleme, chiar consider că e indicat. Mi-ar fi plăcut să scrii măcar jumătate din literele pe care mi le-ai acordat mie, acum, cu generozitate, explicând celui care a greşit de ce e greşit. Sau, dacă nu aveai chef, să ignori, nu era o greşeală care să provoace daune.

Am putea să încheiem acum discuţia off topic, cât iniţiatorul încă mai poate înţelege ceva din topic? ;)

#30
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postantinari, on 29 iulie 2015 - 20:25, said:

Am putea să încheiem acum discuţia off topic, cât iniţiatorul încă mai poate înţelege ceva din topic? Posted Image

Putem evident, dar cu remarca faptului, ca nu io i-am dat drumul. In fine, ne oprim aici.
Pentru initiatorul topicului am aceiasi recomandare:

http://forum.softped...o-incinte-boxe/

Gaseste acolo tot ce vrea si ce nu vrea ;)

#31
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,817
  • Înscris: 04.10.2014

View Postgeo123, on 29 iulie 2015 - 11:08, said:

Un grafic de impedanta in raport cu frecventa este foarte greu de determinat(deaceea foarte putini constructori de difuzoare publica asta).
Nu este foarte greu de masurat. Daca imi permit eu sa posed un astfel de echipament, isi permite si ditamai producatorul de aparatura audio.
Nu se publica, pentru ca nici nu este foarte util (conteaza mai mult impedanta minima), nici prea multi n-ar sti cum sa foloseasca acel grafic (daca vezi unul, nu iti vine sa crezi in ce hal arata, totusi, sunetul produs poate fi chiar bun; forma respectiva este data si de reteaua de filtrare si conteaza mai mult ce semnal ajunge pe difuzoare). Mult mai interesant ar fi un grafic de intensitate sonora in raport cu frecventa pentru amplitudine constanta la intrare, plus dependenta acestui grafic de unghiul format cu axa geometrica a incintei.

View Postantinari, on 29 iulie 2015 - 15:00, said:

[...] impedanţa e imposibil de măsurat ĂŽn condiţii domestice.
Nu vad ce anume din conditiile domestice este impropriu unei astfel de masuratori, cu conditia sa posezi aparatura adecvata. Nu mai e asa de greu in ziua de azi sa generezi o sinusoida - fie tensiune, fie curent - cu frecventa variabila si sa masori marimea pereche. Iti trebuie numai amplitudinile, defazajul te intereseaza mai putin, desi se poate masura si acela.

Edited by Jean-Luc_Picard, 29 July 2015 - 23:51.


#32
moschino98

moschino98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.07.2008
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

E okay, pot renunta la boxele pe care le am si pot sa nu le iau pe cele cu 6 Ohms.

Inteleg ca daca achizitionez alte doua perechi de boxe de 8 Ohms se rezolva problema?

Daca asta e tot, e foarte simplu.
Dar numarul ala de Hz, Khz, W, nu il iau in considerare?

#33
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmoschino98, on 30 iulie 2015 - 02:22, said:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

E okay, pot renunta la boxele pe care le am si pot sa nu le iau pe cele cu 6 Ohms.

Inteleg ca daca achizitionez alte doua perechi de boxe de 8 Ohms se rezolva problema?

Daca asta e tot, e foarte simplu.
Dar numarul ala de Hz, Khz, W, nu il iau in considerare?

Problema se rezolva la modul, ca cel putin vei respecta specificatiile ampului. Nu stim, pentru ca n-ai spus despre ce fel de scula este vorba. Un "ceva" cu nume sonor poate fi un indiciu vag referitor la calitate. Atentie, vag! Pe de alta parte chinezariile de tip "jechi-cian-kung-fu" nu prea fac referire la norma aia DIN, amintita de tine in primul post. In realitate, daca nu te uita soarta, cind invirti butonu de volum spre maxim, nu vei avea sansa sa nimeresti un punct anume, aflat intre minim si maxim, unde se incalzeste, de poti praji oo pe el. La moderat, cu o oarecare galagie aferenta, poti agata si incinte de 4Ohm. Singurul lucru de care trebuie sa ai grija atunci, e sa stai cu ochii pe el si sa-i dai pace, daca incepe sa friga ingrijorator. Altminteri n-ar fi nicio problema.
Pentru linistea ta personala uita-te dupa incinte specificate la 8Ohm si la revedere.

Restu de marimi Hz, KHz, W poti sa le uiti. Oricum ar fi bine sa faci o proba de urechi inainte de achizitie, pentru ca secretul calitatii audio fix in incinte se-ascunde. O singura marime ar fi interesanta, daca dai de ea. Este vorba de asa numita senzitivitate. Habar n-am daca asa-i zice intr-adevar in lb. romana, cel putin in engleza i se zice "sensitivity". Ma rog, io as prefera sa ma joc cu termenii din lb. germana, pentru ca asta e limba mea materna, da, daca nu avem numitor comun, o lasam asa cum e. Anyway, de termenul SPL (sound pressure level) s-ar putea sa te mai lovesti accidental. Senzitivitatea este specificata in dB/Watt la 1m distanta de incinta si se refera la ridicarea presiunii acustice fata de pragul minim de auditie aflat la 20 de micropascal. Cu cit valoarea este mai mare, cu atit mai putina putere electrica are nevoie un amplificator, pentru a face acelasi scandal. Incepind cu 85dB/W la 1m deja ai valori practicabile. Spre 90dB sau peste ai incinte cu randament bun. Mare atentie, valoarea asta nu inseamna randament. Asta se poate calcula de aici, rezultind valori extrem de modeste. Pentru 85dB/W randamentul e, tin-te bine...0,2%. Cu alte cuvinte bagi un Watt si doar 0,002W = 2mW se transforma in zgomot. Restul transforma incinta in caldura.
Valoare in dB nu exprima o marime fizica, ci o relatie relativa. Deoarece variatile reprezinta ordini de marimi foarte mari, se apeleaza la logaritmare: XdB = 20*log(p/p0) unde p0 este pragul de auditie de 20 de micropascal. La 80 dB avem spre exemplu p/p0 = 10^(80/20) = 10000. Cu alte cuvinte se ridica presiunea acustica de 10000 de ori de la 20µPa la 0,2Pa, atunci cind vorbim de 80dB/W

View PostJean-Luc_Picard, on 29 iulie 2015 - 23:46, said:

Nu este foarte greu de masurat. Daca imi permit eu sa posed un astfel de echipament, isi permite si ditamai producatorul de aparatura audio.
Nu se publica, pentru ca nici nu este foarte util (conteaza mai mult impedanta minima), nici prea multi n-ar sti cum sa foloseasca acel grafic (daca vezi unul, nu iti vine sa crezi in ce hal arata, totusi, sunetul produs poate fi chiar bun; forma respectiva este data si de reteaua de filtrare si conteaza mai mult ce semnal ajunge pe difuzoare). Mult mai interesant ar fi un grafic de intensitate sonora in raport cu frecventa pentru amplitudine constanta la intrare, plus dependenta acestui grafic de unghiul format cu axa geometrica a incintei.

Nu vad ce anume din conditiile domestice este impropriu unei astfel de masuratori, cu conditia sa posezi aparatura adecvata. Nu mai e asa de greu in ziua de azi sa generezi o sinusoida - fie tensiune, fie curent - cu frecventa variabila si sa masori marimea pereche. Iti trebuie numai amplitudinile, defazajul te intereseaza mai putin, desi se poate masura si acela.

Si cu graficul ala ce anume faci?
Conditiile domestice nu sint improprii, dar sa nu exageram. Citi or avea pe-acasa echipamentul necesar si anume , ca sa ce exact cu el? Ca doar nu detine tot omu asa ceva in lada de scule, in ideea ca poate o avea nevoie cindva. Masuratoarea cu multimetrul, asa cum a fost propusa chiar de catre utilizatorul, caruia i-ai raspuns, e degeaba. Bine, omu nu s-a gindit in detaliu nici la asta. El propunea, citez:

Quote

1-Te rog frumos sa iei multimetrul si pe scara de masurat rezistente sa masori rezistenta bobinei difuzorului de bas din boxa.
Daca era asa de destept, ar fi stiut, ca restul de difuzoare au filtre trece sus, care in regim DC au impedanze enorme spre infinit. Pe scurt, in cazul asta, nici macar nu e necesar efortul de a masura la bornele difuzorului, ci ajunge direct pe bornele de intrare in incinta. Deh, asa se-ntimpla, cind cineva se da mai fîshnetz, decit este-n realitate

#34
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postvata_pa_batz, on 30 iulie 2015 - 08:33, said:

Si cu graficul ala ce anume faci?


O corectie de ton ?   Un tratament acustic ?

#35
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postbibiaudiofil, on 30 iulie 2015 - 09:03, said:



O corectie de ton ?   Un tratament acustic ?

Pe baza de intensitate sonora?

#36
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,482
  • Înscris: 08.12.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 29 iulie 2015 - 23:46, said:

Mult mai interesant ar fi un grafic de intensitate sonora in raport cu frecventa pentru amplitudine constanta la intrare, plus dependenta acestui grafic de unghiul format cu axa geometrica a incintei.
Corect. Producătorii serioşi de difuzoare/incinte furnizează o fişă tehnică în care se include şi un grafic de răspuns în frecvenţă, de regulă on axis, mult mai rar (spre deloc) off axis la 30-45-60 grade.

View PostJean-Luc_Picard, on 29 iulie 2015 - 23:46, said:

Nu vad ce anume din conditiile domestice este impropriu unei astfel de masuratori, cu conditia sa posezi aparatura adecvata.
Prin "condiţii domestice" am înţeles condiţiile obişnuite în majoritatea caselor de români gospodari.  

View Postmoschino98, on 30 iulie 2015 - 02:22, said:

E okay, pot renunta la boxele pe care le am si pot sa nu le iau pe cele cu 6 Ohms.
De fapt am spus că nu cred că e o idee bună să le foloseşti împreună. E foarte posibil ca boxele pe care le ai acum să fie ok, nu avem de unde să ştim. Dpdv al impedanţei nu văd de ce nu ar fi ok, e foarte puţin probabil ca impedanţa nominală să fie sub 4 ohmi. Chiar nu scrie nimic pe difuzorul ăla mare?
Cele pe 6 ohmi, dacă luăm în considerare doar specificaţiile pe care le-ai dat, sunt ok dacă nu le foloseşti împreună cu cele pe care le ai acum. Nu sunt boxe active ci pasive (e greşită presupunerea din #6) deci le-ai putea conecta fără probleme la amplificator şi, strict pe specificaţiile date, sunt ok şi ca putere suportată, doar că nu ar merge împreună cu o altă pereche de boxe ceea ce am înţeles că doreşti să faci, ăsta e motivul pentru care nu ar fi potrivite.
Nu ai spus de ce doreşti să foloseşti patru boxe şi nu două, e posibil să nu fie neapărat necesar să cumperi două perechi de boxe ci doar una.
Cu riscul să irit unii useri, aş sugera ca, dacă pe difuzorul de bas din boxele pe care le ai nu scrie nimic, să măsori totuşi rezistenţa la bornele boxelor pe care le ai acum şi să ne spui ce valoare îţi indică. Nu vei măsura impedanţa ci rezistenţa în curent continuu, valoarea măsurată va fi sau nu influenţată şi de alţi factori funcţie de construcţia boxei dar, în lipsă de altceva, e un indiciu.

View Postmoschino98, on 30 iulie 2015 - 02:22, said:

Inteleg ca daca achizitionez alte doua perechi de boxe de 8 Ohms se rezolva problema?
Daca asta e tot, e foarte simplu.
Dar numarul ala de Hz, Khz, W, nu il iau in considerare?
Dacă ţii neapărat să ai patru boxe da, cu două perechi de boxe pe 8 ohmi ţi-ai rezolvat problema.  
În principiu explicaţiile din #33 sunt ok, mai puţin "Restu de marimi Hz, KHz, W poti sa le uiti." Evident că trebuie să iei în considerare "numarul ala de Hz, Khz, W" când alegi nişte boxe. Problema e, însă, că cifrele astea sunt mai mult orientative.
Hz-Khz e un indiciu foarte sumar privind răspunsul în frecvenţă, şi ceea ce auzi poate să nu semene cu ce ar sugera acest indiciu. În principiu, cea mai bună variantă e să asculţi boxele pe care vrei să le cumperi, niciodată datele tehnice sumare care se pun la dispoziţie nu-ţi vor putea spune dacă îţi va plăcea cum se aud, de exemplu poate fi dată o limită inferioară de 60Hz însă aceasta să fie la -12dB ceea ce înseamnă că vei avea un bas anemic spre inexistent. Contează şi la ce vrei să le foloseşti, deci ce aşteptări ai de la ele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate