Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cum aflu casa de asigurari si medicul de familie curent?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Pe o adeverinta de la angajator scrie ca sunt raportat ca asigurat la Casa Judeteana, dar medicul meu de familie lucreaza cu Casa OPSNAJ.

Se poate verifica undeva unde sunt asigurat, la care casa?

Pe site-ul CNAS arata calitatea de asigurat, nu si casa.


Mai mult, daca sunt asigurat la Casa Judeteana, unde vireaza aceasta cotizatia pentru medicul de familie, daca la medicul meu nu?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Inseamna ca esti asigurat la casa judeteana de domiciliu sau de unde este angajatorul.

Este treaba medicului de familie sa ia banii de la asiguratorul tau. Daca medicul tau de familie nu are contract cu casa judeteana respectiva, poate sa faca.

Si tu ai posibilitatea sa schimbi medicul de familie.

Daca ai domiciliul in alt judet decat angajatorul, poti cere angajatorului sa te asigura la casa judeteana de domiciliu.

#3
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Eu am nevoie de ceva de la medicul meu de familie, care are contract cu OPSNAJ, si el mi-a cerut adeverinta de la angajator.
Ei, pe adeverinta asta scrie ca am fost raportat ca asigurat la casa judeteana (deci nu la OPSNAJ)

Stiu sigur ca respectiva cerere de inscriere la medicul de familie era tip pentru OPSNAJ - intrebarea e, daca totusi din varii motive nu sunt inscris la OPSNAJ,medicul meu primeste cotizatia sau nu?

El stie ca n-o primeste?

Cand te ia in evidenta, datele ajung si la OPSNAJ sau CJAS?

Sau e ca la olteni, ne scarpinam cu stanga la urechea dreapta pe dupa ceafa..


Mi-e sa nu zica "stai bre, ca tu nu apari aici, cum trebuia la OPSNAJ, e incurcatura, ghinion, naspa"

Edited by Damascus77, 24 July 2015 - 18:49.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Medicul tau de familie primeste ceea ce cere de la CJAS in functie de serviciile oferite.
Cotizatia ta la CASS nu se trimite medicului.

Eu cred ca medicul tau are contract si cu CJAS in afara de OPSNAJ.

Daca ai probleme oricum nu ai ce face, decat sa iti schimbi medicul de familie

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate