Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Masa musculara + slabire?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
Bluy

Bluy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.07.2015
M-am apucat de curand de niste programe de pe canalul passion4proffesion si le fac luni/miercuri/vineri, astazi se termina prima saptamana. Si chiar se simte, in special la piept (merg cu el inainte si se simte umflat), dar problema e ca sunt si gras si nu stiu ce sa fac intai. Fac exercitiile astea pentru masa si forta( ca am foarte putina in comparatie cu cat arat, ca sunt foarte "solid") Chestia e ca vreau si sa slabesc... intrebarea mea fiind: Pot si slabii si sa pun masa/forta in acelasi timp? Sunt constient ca pentru masa trebuie sa mananc mai mult ca de obicei, iar pentru slabit mai putin.

#2
Efbiaiu

Efbiaiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2015

 Bluy, on 24 iulie 2015 - 09:44, said:

M-am apucat de curand de niste programe de pe canalul passion4proffesion si le fac luni/miercuri/vineri, astazi se termina prima saptamana. Si chiar se simte, in special la piept (merg cu el inainte si se simte umflat), dar problema e ca sunt si gras si nu stiu ce sa fac intai. Fac exercitiile astea pentru masa si forta( ca am foarte putina in comparatie cu cat arat, ca sunt foarte "solid") Chestia e ca vreau si sa slabesc... intrebarea mea fiind: Pot si slabii si sa pun masa/forta in acelasi timp? Sunt constient ca pentru masa trebuie sa mananc mai mult ca de obicei, iar pentru slabit mai putin.
Daca esti mai plinut, fa mai intai exercitii gen fitness ca sa poti da jos tesutul adipos.Apoi poti lucra la masa musculara .

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Teoretic poti .
Daca esti la inceput mai ales se aplica treaba asta , acum vei avea cel mai bun si rapid progres .
Si ca forta , si ca masa musculara , si la slabire daca ai grija ce iti pui in farfurie .

#4
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
nu poti. axeazate la inceput  , ~ 2 luni , doar pe slabit , mananca normal dar cat mai sanatos , la sala fa exercitii cu greutati care sa iti permita sa faci cat mai multe repetari , de la 12 in sus si neaparat la finalu antrenamentului ceva cardio.acum depinde si cat de "plinut" esti...iar apoi poti sa te concentrezi pe pus masa musculara.

Edited by razvansd, 24 July 2015 - 09:58.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

 Bluy, on 24 iulie 2015 - 09:44, said:

Pot si slabii si sa pun masa/forta in acelasi timp?
Cred ca se poate, dar nu sunt sigur, mai imi trebuie ceva timp pana la o concluzie cel putin partiala(duminca asta). Urmareste daca vrei topicul cu Freeletics cu Bursul.

#6
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Poți să le faci pe ambele odată, doar că grăsime dai jos 4-8 kg/lună, dar mușchi pui greu, vreo 3-4 kg/an.
Deci va părea că întâi slăbești, apoi pui, dar ele se întâmplă deodată.
O să slăbești mai eficient tragând de fiare, decât alergând, plus că pui și mușchi.
Deci dietă inteligentă și tras de fiare și în 6 luni vezi rezultatele.

Edited by proxtu, 24 July 2015 - 13:20.


#7
Vipera777

Vipera777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 18.07.2015

 Bluy, on 24 iulie 2015 - 09:44, said:

M-am apucat de curand de niste programe de pe canalul passion4proffesion si le fac luni/miercuri/vineri, astazi se termina prima saptamana. Si chiar se simte, in special la piept (merg cu el inainte si se simte umflat), dar problema e ca sunt si gras si nu stiu ce sa fac intai. Fac exercitiile astea pentru masa si forta( ca am foarte putina in comparatie cu cat arat, ca sunt foarte "solid") Chestia e ca vreau si sa slabesc... intrebarea mea fiind: Pot si slabii si sa pun masa/forta in acelasi timp? Sunt constient ca pentru masa trebuie sa mananc mai mult ca de obicei, iar pentru slabit mai putin.
Se numeşte " avantajul începătorului " şi durează în jur de 6 luni - dacă în acest timp, faci un antrenament serios şi mănânci în deficit caloric, atunci îţi vei dezvolta şi musculatura şi vei pierde şi din greutate. Această regulă nu se mai aplică după 6 luni , deci vezi să nu iroseşti timpul degeaba. Este singura perioadă în care este posibilă dezvoltarea musculaturii şi slăbirea în acelaşi timp, din cauza faptului că eşti la început, şi organismul este în stare să lucreze la ambele capitole simultan, dar nu te aştepta să poţi face acest lucru toată viaţa. Doar o dată eşti începător , profită de acest beneficiu.

Acum, lasă-te de programele de la TV şi apucă-te de un antrenament serios. Calisthenics este foarte bun, dar îl poţi combina şi cu sală, dacă vrei rezultate mai rapide.
" Antrenamentul condamnaţiilor " de Paul Wade, sau " You Are Your Own Gym " de Mark Lauren , sunt ambele cărţi care te introduc în Calisthenics , şi deşi ţi se va părea simplu probabil, nu vei putea merge mai departe de nivelul 2 la multe exerciţii , pentru că îţi trebuie o forţă , care la tine nu este nici pe departe dezvoltată , dar dacă te vei ţine de program, vei vedea rezultate.
Observaţie : nu considera recomandarea mea drept o reclamă pentru cărţi, tu poţi să îţi alegi şi altele, eu în schimb ţi-am scris ceea ce eu consider că sunt unele dintre cele mai bune cărţi despre Calisthenics la ora actuală.

Dacă te duci şi la sală, îţi trebuie şi acolo o strategie.
Degeaba tragi de fiare fără cap, pentru că şi rezultatul va fi pe măsură.
Citeşte Starting Strength de Mark Rippetoe ( recomandare, nu reclamă ) , sau alege un program simplu, de începător, nu mai mult de 3 antrenamente/săptămână şi cu exerciţii care să lucreze mai mulţi muşchi deodată; evită exerciţiile de izolare. Citeşte mai mult, sunt foarte multe lucruri de care trebuie să fii conştient : postura corectă, timpul, încălzirea, etc.

Decide-te în primul rând care metode le vei alege.

#8
Dudu4

Dudu4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.08.2015
Nu le poti face pe amandoua deodata :)
Prima data incearca sa slabesti dar sa iei un supliment proteic pt ati mentine masa musculara actuala.
Dupa ce ai terminat cu "definirea" atunci te poti apuca de antrenamente specifice pt a creste masa musculara.

#9
Vipera777

Vipera777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 18.07.2015

 Dudu4, on 19 august 2015 - 09:17, said:

Nu le poti face pe amandoua deodata Posted Image
Prima data incearca sa slabesti dar sa iei un supliment proteic pt ati mentine masa musculara actuala.
Dupa ce ai terminat cu "definirea" atunci te poti apuca de antrenamente specifice pt a creste masa musculara.

" Suplimentul proteic " nu-ţi menţine masa musculară , asta este treaba antrenamentului muşchiilor şi a alimentaţiei corecte.

Antrenamentele " specifice " nu cresc masa musculară, masa este determinată de aportul caloric consumat.

#10
Dudu4

Dudu4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.08.2015
Imi pare rau sa te contrazic Vipera777, proteina ajuta la cresterea si mentinerea masei musculara si la mentinerea sistemului osos..fraza asta nu am inventat-o eu acum,def. proteinii reglementata de Ministerul Sanatatii.

#11
Vipera777

Vipera777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 18.07.2015

 Dudu4, on 20 august 2015 - 09:26, said:

Imi pare rau sa te contrazic Vipera777, proteina ajuta la cresterea si mentinerea masei musculara si la mentinerea sistemului osos..fraza asta nu am inventat-o eu acum,def. proteinii reglementata de Ministerul Sanatatii.
Şi mie îmi pare rău că nu ai citit destul , şi îmi vii cu " Ministerul Sănătăţii " , care este o glumă.

#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

 Dudu4, on 20 august 2015 - 09:26, said:

Imi pare rau sa te contrazic Vipera777, proteina ajuta la cresterea si mentinerea masei musculara si la mentinerea sistemului osos..fraza asta nu am inventat-o eu acum,def. proteinii reglementata de Ministerul Sanatatii.
Pai și de ce trebuie sa ia obligatoriu un supliment proteic? Nu-și poate asigura proteina necesara menținerii din alimentație în timpul unei diete de slăbit? :huh:

#13
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Ca e (mult) mai simplu.

#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Pe bune?

#15
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Și mai ineficient/nesănătos.

#16
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007
Chiar e mai simplu Posted Image nu tre sa gatesti nimic.

#17
SoftClint

SoftClint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 28.02.2014
Depinde mai mult de inaltime si masa musculara. Daca are intre 170-180 ar trebui sa manance 100-120g de proteina, si cu cat e mai inalt mai mult creste, si masa musculara.
Binenteles ca ar trebui crescuta treptat, si sa nu mai aud povesti cum ma ar elimina surplusul. Un surplus e cand se dopeaza la mai mult de 2g/kg, alea 2g sunt fara grasime deci necesarul la majoritatra ar fi 1.3-1.5g
Multi nu-si dau seama ca au surplus si de vitamine/minerale la care saraci rinichi se chinuie sa dea afara. Sau poate nu se absorb din cauza altor macronutrienti cum ar fi grasimile (vitaminele A,D,E,K nu se absorb fara grasimi) cateva vitamine din complexul B se gasesc in carne si alimentele de origine animala cum ar fi B6,B12 vitamina D chiar si fierul nu se prea gaseste in cantitati mari in vegetale. El are stransa legatura cu vitamina C care nu se absoarbe daca nu e si ea prezenta. Multe substante chimice din corpul nostru se formeaza dintr-un aminoacid sau mai multi si vitamine/minerale care la randul lor formeaza lantuti.Si lista poate continua... Zicala aia "Niciun lant nu e mai solid decat veriga lui cea mai slaba."
Multe vitamine stau in ficat de la luni pana la ani buni de zile, ceea ce mananci acum poate are efect luna viitoare. Si nu doar vitamine aproape toti micronutrientii si aminoacizi, colesterol...
Deci concluzia e ca trebuie si proteine(din aproape toate sursele) dar si vitamine/minerale si mai ales grasimi multi oameni defabt au deficit de grasimi bune nu de vitamine. Daca ai o alimentatie bogata in legume si fructe poti sa iei proteina din zer, daca nu 71% vegan protein poate e cea mai buna combinatie de proteine vegetale care o poti gasi la un pret bun(nu soia).

Edited by SoftClint, 21 August 2015 - 10:52.


#18
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 richelieu, on 21 august 2015 - 09:41, said:

Pe bune?

Normal. E mult mai simplu si rapid sa scuturi un shaker decat sa gatesti o masa. Si nu e mare diferenta in termeni de eficienta/sanatate, ca nu e vorba sa-ti inlocuiesti toate mesele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate