Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Masa musculara + slabire?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 29.03.2010
Exact de aia spuneam că nu cred că trebuie recomandate

#38
SoftClint

SoftClint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 28.02.2014
Baga Soia si o sa-ti creasca sani, in loc de piept.
Proteina din zer se mai gaseste doar in laptele mamar, si foarte putin in laptele animalelor(80% cazeina), e fix invers proportional cu laptele de mama.

#39
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostSoftClint, on 10 noiembrie 2015 - 11:15, said:

Baga Soia si o sa-ti creasca sani, in loc de piept.
...
Explica. Posted Image

Clinical studies show no effects of soy protein or isoflavones on reproductive hormones in men: results of a meta-analysis.

Quote

Peer-reviewed studies published in English were selected if adult men consumed soy foods, isolated soy protein, or isoflavone extracts (from soy or red clover) and circulating T, SHBG, free T, or calculated FAI was assessed. Data were extracted by two independent reviewers. Isoflavone exposure was abstracted directly from studies.

Fifteen placebo-controlled treatment groups with baseline and ending measures were analyzed. In addition, 32 reports involving 36 treatment groups were assessed in simpler models to ascertain the results.
RESULT(S): No significant effects of soy protein or isoflavone intake on T, SHBG, free T, or FAI were detected regardless of statistical model.
CONCLUSION(S): The results of this meta-analysis suggest that neither soy foods nor isoflavone supplements alter measures of bioavailable T concentrations in men.


Effect of a phytoestrogen food supplement on reproductive health in normal males

Quote

Blood samples were analysed for sex hormone and gonadotrophin levels and phytoestrogen concentrations, and testicular volume was measured using an orchidometer. The phytoestrogen supplement increased plasma genistein and daidzein concentrations to approx. 1 µM and 0.5 µM respectively; yet, there was no observable effect on endocrine measurements, testicular volume or semen parameters over the study period. This is the first study to examine the effects of a phytoestrogen supplement on reproductive health in males. We conclude that the phytoestrogen dose consumed had no effect on semen quality.

Desigur, studiile nu au analizat cresterea sanilor la barbati asa ca mai astept sa-ti sustii afirmatia cu un studiu.


E interesant cum unii nu considera o problema hormonii de mamifer care chiar afecteaza organismul uman dar se tem de hormonii plantelor.
The possible role of female sex hormones in milk from pregnant cows in the development of breast, ovarian and corpus uteri cancers.

Quote

In conclusion, increased consumption of animal-derived food may have adverse effects on the development of hormone-dependent cancers. Among dietary risk factors, we are most concerned with milk and dairy products, because the milk we drink today is produced from pregnant cows, in which estrogen and progesterone levels are markedly elevated.

Edited by EXIT, 10 November 2015 - 12:39.


#40
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Exposure to exogenous estrogen through intake of commercial milk produced from pregnant cows.

Quote

CONCLUSIONS: The present data on men and children indicate that estrogens in milk were absorbed, and gonadotropin secretion was suppressed, followed by a decrease in testosterone secretion. Sexual maturation of prepubertal children could be affected by the ordinary intake of cow milk.


#41
SoftClint

SoftClint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 28.02.2014
Separe ca multi cred in teoria evolutionismului. Sigur homo sapiens inainte umbla in 4 labe si era tot plin de par si manca doar plante.

Lactate consuma oamenii de peste 10.000 de ani
Mai bine stiu ca consum lactate de la animale crescute cu iarba, nu ierburi modificate genetic.

#42
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Dar despre cresterea sanilor din cauza concentratului proteic de soia nu mai scrii nimic?
Hai ca te ajut eu: Soia e nume de femeie deci e de sani; Zerul e nume de barbat deci e de muschi.

#43
bestiol

bestiol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.12.2014
Majoritatea asiaticilor au o voce subtire... Cand ii aud in telefon primul lucru - banuiesc ca ma suna o femeie, trebuie sa treaca multa conversatie pana sa ma prind. Cred ca de la soia li se trage :-)

#44
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Crezi dar stii?

#45
bestiol

bestiol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.12.2014
Poate fi si de la ochii oblici, dar mai degraba cred ca de la soia Posted Image

#46
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postbestiol, on 10 noiembrie 2015 - 21:46, said:

Majoritatea asiaticilor au o voce subtire... Cand ii aud in telefon primul lucru - banuiesc ca ma suna o femeie, trebuie sa treaca multa conversatie pana sa ma prind. Cred ca de la soia li se trage :-)
Asiaticii mănâncă destul de puțină soia, mai mult pe post de condiment și sub diverse forme fermentate: miso, tempeh, nato etc.
Nu bagă soia nefermentată cu sutele de grame, cum fac unii vegetarieni crezând că l-au apucat pe Dzeu de un picior :)

#47
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postproxtu, on 11 noiembrie 2015 - 10:00, said:

Asiaticii mănâncă destul de puțină soia...
Ba mananca foarte multa, n-ai auzit ca au voce subtire? De ce nu pricepi?!

#48
bestiol

bestiol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.12.2014
Aici, la magazinele asiatice soia se vinde cu galeata, asa cum se vinde branza la noi, adica bucati de tofu intr-un zer. Chinezii (sau stiu eu de care asiatici sunt?) varsa zerul intr-un recipient colector si se duc la casa cu toful gol. La raionul cu mancare gatita sunt o gramada de mancaruri cu tofu, bune la gust, nu zic nu, mai ales ca ei folosesc mult monoglutamat de sodiu, deci gustoase tare.

Edited by bestiol, 11 November 2015 - 16:12.


#49
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
E clar, informatiile se confirma. De exemplu, in China barbatii au mari probleme de fertilitate din cauza ca mananca soia. In medie, o familie chineza are 0,3 copii si tara se confrunta cu mari probleme economice din cauza scaderii populatiei in ultimul secol. O particularitate a acestei tari este ca bustul barbatilor este la fel ca cel al femeilor. Ha, ha, soistilor, oare de ce?

Edited by EXIT, 11 November 2015 - 17:27.


#50
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postbestiol, on 11 noiembrie 2015 - 16:09, said:

Aici, la magazinele asiatice soia se vinde cu galeata, asa cum se vinde branza la noi, adica bucati de tofu intr-un zer. Chinezii (sau stiu eu de care asiatici sunt?) varsa zerul intr-un recipient colector si se duc la casa cu toful gol. La raionul cu mancare gatita sunt o gramada de mancaruri cu tofu, bune la gust, nu zic nu, mai ales ca ei folosesc mult monoglutamat de sodiu, deci gustoase tare.
Nu știu dacă ăia-s chiar asiatici, sunt mai mult occidentali de origine asiatică, și-au cam schimbat alimentația  :P
Tofu cred că nu-i fermentat, deci cam nasol, deși e la moda prin SUA.

#51
bestiol

bestiol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.12.2014

View Postproxtu, on 12 noiembrie 2015 - 10:14, said:

Nu știu dacă ăia-s chiar asiatici, sunt mai mult occidentali de origine asiatică, și-au cam schimbat alimentația  Posted Image
Tofu cred că nu-i fermentat, deci cam nasol, deși e la moda prin SUA.
La wikipedia zice ca este origiar din china, de acum 2000 ani (dinastia Han) si transferat in coreea si japonia la scurt timp. Este fermentat putin (24-48 ore), se face la fel ca branza noastra folosind ca coagulant un extras din alge. E la moda in lumea occidentala pentru ca occidentul abia acum l-a preluat, dar familiile asiatice de oriunde nu traiesc fara toful lor zilnic. Mai nou, asiaticii de la mine de la serviciu spun ca ei au mai renuntat la el pentru ca soia este modificata genetic si de-asta n-ar mai fi bun.

Edited by bestiol, 12 November 2015 - 16:08.


#52
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Din câte am citit, nu e fermentat, e doar lăsat la precipitat. Folosit intens în mănăstiri pentru că ajuta la abstinența sexuală :)

#53
paullen

paullen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.07.2014
Ca sa faci muschi e nevoie de o planificare foarte buna. Planificarea e singura care poate fi utila pentru acumularea de masa musculara. Ma refer aici la planificare alimentara, planificare exercitii si planificarea stilului de viata in general.

#54
sikus

sikus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 30.10.2014
Ca sa acumulezi masa musculara e nevoie de mai multe conditii ce trebuiesc indeplinite. Una dintre ele e alimentatia corepunzatoare, o alta e sportul si o alta e data de suplimentele pe care trebuie sa le luam pentru a avea o masa musculara de calitate si bine definita.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate