Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Vrei sa te stabilesti in UK?

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Posttsunnami, on 15 septembrie 2015 - 12:12, said:


cica e singura carte de identitate din EU la care nu e trecuta data nasterii, asa ca ia-ti pasaportul

Pai data nasterii e in CNP, de ce ar trebui trecuta in mod explicit????

#38
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postccdsah, on 15 septembrie 2015 - 17:24, said:

Pai data nasterii e in CNP, de ce ar trebui trecuta in mod explicit????

Ca englezul, francezul, germanul, etc. stie ce ii aia CNP. Suntem in UE de aproape 8 ani...

#39
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

View Postchloe23, on 15 septembrie 2015 - 12:16, said:

Multumesc pentru lamurire, Catean! :D
Dar ca au pair stiti ceva? Eu stiu ca nu trebuie sa platesc impozitul lunar, pentru ca sunt mai mult pocket money - nu salariu propriu-zis. Atata timp cat am contractul intre mine si familie, sunt safe si pot sa lucrez acolo prin acest program maxim 2 ani cat avem voie in UK ca au pair.
Cel mai probabil nu va trebui sa platesti deloc taxe. Intereseaza te si tu in anul in care te angajezi cat e venitul neimpozabil, daca ai sub, nu platesti.

Nu are legatura cu faptul ca nu e salariu insa, ci o forma de venit.

#40
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posttsunnami, on 15 septembrie 2015 - 12:12, said:


cica e singura carte de identitate din EU la care nu e trecuta data nasterii, asa ca ia-ti pasaportul

am si alte pasapoarte de unde se poate vedea data nasterii.

#41
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postccdsah, on 15 septembrie 2015 - 17:24, said:

Pai data nasterii e in CNP, de ce ar trebui trecuta in mod explicit????

Tu crezi ca buletinul este pentru a-ti aminti tu cand sa-ti sarbatoresti ziua de nastere?
Te duci si cumperi bautura in UK si-ti cere ID-ul? ii exoplici CNP-ul? Si daca nu vrea sa inteleaga? :lol:

View Postavenirv, on 15 septembrie 2015 - 18:49, said:


am si alte pasapoarte de unde se poate vedea data nasterii.

Exact, folosesti doar pasaportul valabil si legal. eu am intervenit sa spun ca cu Cardul de Identitate am avut probleme in Germania, cand cei de la hotel trebuiau sa scrie data nasterii.

#42
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
https://www.gov.uk/income-tax-rates
Se taxeaza doar veniturile peste £10,600, taxele se aplica doar sumelor care depasesc limita aceasta.

Cat despre pasaport, daca nu ai pe ce arunca banii, go for it.

#43
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postgumball3000, on 15 septembrie 2015 - 20:00, said:

https://www.gov.uk/income-tax-rates
Se taxeaza doar veniturile peste £10,600, taxele se aplica doar sumelor care depasesc limita aceasta.

Cat despre pasaport, daca nu ai pe ce arunca banii, go for it.

Dar cred ca legal este sa declare venitul, chiar daca nu plateste impozit

#44
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Asta nu mai stiu, poate solicita raspuns de la Citizens Advice.

#45
Outstanding

Outstanding

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.12.2009
Hi, mates!
iata ca astazi s-au facut 2 luni de cand am initiat acest topic si nu pot sa nu constat cat de mult s-au schimbat lucrurile de atunci. Pana la urma am ajuns in UK, dar nu prin agentie (desi aveam aceasta varianta), sunt aici de o luna si lucrez tot de atunci intr-un depozit. Am NINO de saptamana trecuta si sa imi schimb jobul it's up to me.Posted Image  m-am adaptat foarte bine, mi-am facut destui prieteni si sunt incantat de ce am gasit aici. urmeaza sa incep un curs AAT luna viitoare si totul merge mai bine decat ma asteptam!
am tinut sa precizez aceste detalii fiindca sunt convins ca exista cineva interesat de cum au decurs lucrurile.
Cheers!Posted Image

#46
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Bravo mai,

Pana nu-ti dispare entuziasmul, FA-TI o strategie sa ajungi cat mai repede pe post!

#47
unique2

unique2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 15.07.2006
Ai inceput bine, felicitari! Daca ai absolvit CIG, te sfatuiesc sa aplici in Channel Islands (Guernsey sau Jersey) la una dintre  firmele de audit mari pentru un contract de trainee. Spun Channel Islands pentru ca acolo concurenta e foarte mica, nu te lupti cu 100 pe loc ca in Londra sau Bucuresti.
Trebuie sa aplici cam in perioada asta, pentru ca selectia va fi facuta pana la sfarsitul anului dar de inceput vei incepe la anul in august. Pana atunci primesti diploma, te obisnuiesti cu viata in Uk si cu limba engleza si vei incepe ca AT A1 ( Account Tehnician Associate 1). Salariu 24,000 garantat si te trimit la studii ICAEW sau ICAAS. In trei ani esti chartered accountant cu salariu de 42,000 pe an, moment in care ti se deschid multe posibilitati. Nu vorbesc din carti sau din auzite, cunosc personal 3 oameni care au urmat calea asta.

#48
chloe23

chloe23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2012
Buna. A incercat cineva sa ia legatura cu NARIC sau Citizens Advice inainte de a ajunge in Anglia?

#49
claudiaa

claudiaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 07.03.2009
Buna ziua!
M-am gandit sa postez aici, pentru a nu mai deschide un alt topic. Daca incurc, let me know si ma mut.
Peste o luna urmeaza sa ma mut in Anglia. Cei care sunteti deja pe acolo, ma puteti sfatui cu privire la chestii care mi-ar trebui neaparat in bagaj? Nu vreau sa car dupa mine chestii inutile, si sunt sanse mari sa fac asta, avand in vedere ca pt o vacanta de 2-3 zile umplu 3 geamantane.
Pana acum am pe lista hainele (logic) si actele mele traduse si legalizate. E mai ok asa? Adica sa le legalizez? Sau mai bine sa am originalele si traducerile lor? (ma refer la diplome, etc)
De la niste cunostinte ajunse recent pe acolo am primit raspuns pt pus neparat pe lista: ciocanul de snitele si chestia aia cu gauri cu care se piseaza usturoiul Posted Image Nu, nu o sa ma car cu ele dupa mine, dar m-a amuzat rau ideea.

Timp de 3 luni mi se va asigura cazare, dar apoi va trebui sa ma mut, iar casa sunt 90% sanse sa fie nemobilata. Ce magazine de mobila stiti, care sa aiba preturi normale? Nici macar sa fie noua nu tin neparat (exceptant saltelele), pentru ca peste 1-2 ani am in plan sa schimb orasul, si nu prea as vrea sa o car dupa mine.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#50
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postclaudiaa, on 28 septembrie 2015 - 13:01, said:

Buna ziua!
M-am gandit sa postez aici, pentru a nu mai deschide un alt topic. Daca incurc, let me know si ma mut.
Peste o luna urmeaza sa ma mut in Anglia. Cei care sunteti deja pe acolo, ma puteti sfatui cu privire la chestii care mi-ar trebui neaparat in bagaj? Nu vreau sa car dupa mine chestii inutile, si sunt sanse mari sa fac asta, avand in vedere ca pt o vacanta de 2-3 zile umplu 3 geamantane.
Pana acum am pe lista hainele (logic) si actele mele traduse si legalizate. E mai ok asa? Adica sa le legalizez? Sau mai bine sa am originalele si traducerile lor? (ma refer la diplome, etc)
De la niste cunostinte ajunse recent pe acolo am primit raspuns pt pus neparat pe lista: ciocanul de snitele si chestia aia cu gauri cu care se piseaza usturoiul Posted Image Nu, nu o sa ma car cu ele dupa mine, dar m-a amuzat rau ideea.

Timp de 3 luni mi se va asigura cazare, dar apoi va trebui sa ma mut, iar casa sunt 90% sanse sa fie nemobilata. Ce magazine de mobila stiti, care sa aiba preturi normale? Nici macar sa fie noua nu tin neparat (exceptant saltelele), pentru ca peste 1-2 ani am in plan sa schimb orasul, si nu prea as vrea sa o car dupa mine.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Habar n-am în ce domeniu vei lucra și dacă ai nevoie de acte legalizate. Aș spune că simpla lor traducere e mai mult decît suficientă.

Referitor la mobilă, noi ne-am luat mobila de la Ikea, să înțeleg că nu ți se pare o opțiune viabilă?

#51
p3psitwist

p3psitwist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.01.2007
salut, eu mi-am inchiriat un apartament nemobilat. am cumparat second hand un frigider mare si o masina de spalat beko cu 100  de lire cu tot cu transport, canapele si sifoniere am luat de la freebies de pe gumtree. as fi putut sa cumpar si ceva mobila dar cand se termina contractul o sa ma mut si nu vreau sa stau ca car, mai bine le dau si eu moca mai departe si nu am pierdut nimic.

#52
claudiaa

claudiaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 07.03.2009

View Postmufa, on 28 septembrie 2015 - 18:19, said:

Referitor la mobilă, noi ne-am luat mobila de la Ikea, să înțeleg că nu ți se pare o opțiune viabilă?
Ar fi o solutie buna, daca as avea de mobilat 1-2 camere. Dar imi trebuie o casa cu 3 dormitoare + living. Per total, imi da cam scump totalul la Ikea. Daca era ceva pe termen lung, era ok, dar nu imi vine sa arunc multi bani pe mobila pe care o voi folosi 1 an, maxim 2...
Oricum, multumesc pentru raspuns, chiar uitasem de Ikea, poate apar ceva oferte bune la momentul respectiv.

#53
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postclaudiaa, on 28 septembrie 2015 - 21:16, said:

Ar fi o solutie buna, daca as avea de mobilat 1-2 camere. Dar imi trebuie o casa cu 3 dormitoare + living. Per total, imi da cam scump totalul la Ikea. Daca era ceva pe termen lung, era ok, dar nu imi vine sa arunc multi bani pe mobila pe care o voi folosi 1 an, maxim 2...
Oricum, multumesc pentru raspuns, chiar uitasem de Ikea, poate apar ceva oferte bune la momentul respectiv.

Iartă-mă că te întreb, dar cîți plecați de aveți nevoie de 3 dormitoare? :confused:

#54
claudiaa

claudiaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 07.03.2009
Eu, sotul, fii-mea si vara-mea, care va face pe dadaca ocazional si va invata limba intre timp. (ar vrea sa se mute si ea acolo pe viitor, aici e mai greu cu locurile de munca, asa ca vede si ea cum e treaba pe acolo, isi imbunatateste engleza, etc).
Plus ca in orasul ala nu sunt foarte multe case cu 2 dormitoare (in ideea ca se poate folosi si canapeaua din living pt somn), iar diferenta intre 2 si 3 dormitoare este foarte mica. O sa vina si maica-mea pe acolo, va sta cam 2 luni pe an, la fel si soacra-mea + socra-miu. Deh, sunt terminati astia de acasa ca le iau "fata" si o duc la mama naibii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate