Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Vrei sa te stabilesti in UK?

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
La ASE nu se poate, le elibereaza peste 6 luni sau chiar si mai mult, pana atunci ofera doar o dovada. In schimb daca nu o ridici dupa 18 luni te taxeaza cu vreo 200 lei.

Apropo, in locul contului bancar ar mai fi si varianta unui prepaid card, unde nu ai nevoie de atata hartogaraie.

#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

tu de unde stii?
tu de ce nu stii???

#21
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
@Nero-d  - Nu e adevarat ca doar prin agentiile de recrutare te poti angaja, ba chiar daca te uiti pe www.reed.co.uk poti si bifa sa iti afiseze doar posturile afisate direct de catre firme si atunci aplici direct la resurse umane din firma respectiva. Eu cel putin asa m-am angajat.

@Outstanding - Eu zic ca ai mai multe sanse sa-ti gasesti de lucru ca si contabil absolvent sau in ceva domeniu economie/finante decat ca spalator de masini sau in fabrica unde concurenta e de vreo 10 ori mai mare. Ca sa nu mai comentez diferenta mediului de lucru fiind de la cer la pamant..lucrezi program de birou 9-5 sau 8-4 de Luni pana Vineri, pranzul ieftin la cantina companiei sau chiar gratis, cafea foarte ieftina sau gratis, bonus anual in functie de performanta etc..
Sansa de a evolua in domeniu, lucrezi pe bani de junior sau absolvent un an dupa care te muti pe un salariu anual cu 30-40% mai mare.

Ah si sa-ti dau un mic sfat, iti sugerez sa aplici la toate posturile in care vezi ca se cauta contabil absolventi sau contabil junior si specifica in scrisoarea de intentie ca esti dispus sa te relochezi pe banii tai!
Conteaza foarte mult asta la englezi pentru ca din start vad ca esti flexibil si le salvezi si lor bani.

Edited by Clau_UK, 17 August 2015 - 09:56.


#22
shady_rulls

shady_rulls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.01.2007
Salutare,

Este cineva care lucreaza ca inginer pentru Land Rover Jaguar in Coventry?Daca ma poate ajuta cu niste informatii

Multumesc!

#23
chloe23

chloe23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2012
Sper sa nu fie o intrebare nepotrivita, dar are legatura cu titlul :D Daca am gresit, imi cer scuze si rog un moderator sa stearga postul!!
Inca ma documentez si citesc de pe mai multe site-uri ce trebuie sa faci ca sa locuiesti si sa lucrezi in UK. In functie de ce reusesc sa-mi gasesc de lucru, o sa stiu cand o sa plec :) Insa as vrea sa-mi spuneti sau sa-mi confirmati ce acte ar trebui sa-mi traduc + legalizez (daca e cazul) dinainte de a pleca: diplomele de studii (facultate, master), certificatul de nastere (sau e suficient pasaportul?), adeverinta medicala, cazierul (desi e doar o foaie, dar imi trebuie pentru au pair)? Multumesc anticipat <33

#24
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Aduci pasaportul si ultima diploma de studii pe care daca va fi nevoie o vei echivala la NARIC.

Edited by Catean, 13 September 2015 - 00:49.


#25
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006
daca vrei sa aplici si inca nu esti aici, ar fi bine sa faci echivalarea diplomelor, gasesti info pe site NARIC sau trimite un mail lui [email protected], el se ocupa cu echivalarea si poti obtine toate informatiile necesare

cred ca este mai bine sa ai echivalarea facuta in cazul in care gasesti de lucru imediat, nu mai pierzi timpul cu actele

#26
chloe23

chloe23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2012
O sa merg ca au pair pentru o perioada de timp :D cel putin un an + contract intre familie si mine.
O sa iau legatura si cu cei de la NARIC pentru echivalare. O sa am nevoie pentru mai tarziu, probabil! Multumesc, dan210!

#27
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
Am si eu o intrebare.
Poate un cetatean roman sa lucreze in UK avand NUMAI cartea de identitate ?
Oferta exista, este in IT si este contract.
Multumesc.

#28
chloe23

chloe23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2012
Din cate stiu eu se recomanda sa avem pasaportul :D
Poti folosi CI (fiind cetatean UE) si pentru NINO merge, dar nu poti sa-ti deschizi cont la banca daca nu ai pasaport. Posibil sa ma insel, dar m-am mai interesat si asta am aflat!
Poate mai posteaza cineva si te lamureste. Succes!

#29
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postchloe23, on 15 septembrie 2015 - 09:42, said:

Din cate stiu eu se recomanda sa avem pasaportul Posted Image
Poti folosi CI (fiind cetatean UE) si pentru NINO merge, dar nu poti sa-ti deschizi cont la banca daca nu ai pasaport. Posibil sa ma insel, dar m-am mai interesat si asta am aflat!
Poate mai posteaza cineva si te lamureste. Succes!

multumesc.
nu este nevoie de cont bancar, exista.
este NINO obligatoriu pt un contract de 3-6 luni ?

#30
chloe23

chloe23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2012
NINO e practic asigurarea ta ca lucrezi legal :) Avand contract de munca, angajatorul trebuie sa plateasca taxele si impozitele, nu? Chiar si pentru o perioada determinata.
Eu asa stiu cel putin.

#31
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postavenirv, on 15 septembrie 2015 - 09:46, said:

multumesc.
nu este nevoie de cont bancar, exista.
este NINO obligatoriu pt un contract de 3-6 luni ?

Daca nu ai NINO ti se genereaza unul temporar, dar platesti taxe de la prima lira. Daca ai NINO permanent, primele 10800 lire intr-un an fiscal sunt netaxabile.
Daca esti contractor, iti poti angaja un contabil si iti recupereaza banii la tax return.

View Postchloe23, on 15 septembrie 2015 - 10:01, said:

angajatorul trebuie sa plateasca taxele si impozitele, nu?


Fiind contractor va primii brutul in mana si e treaba lui sa plateasca taxe, nu a companiei.

Edited by Catean, 15 September 2015 - 10:44.


#32
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
multumesc.
totusi repet intrebarea:

este NINO obligatoriu pt un contract de 3-6 luni ?

contractul este legal, va fii prin agentie eventual la mijloc va fii o umbrella company.

#33
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postavenirv, on 15 septembrie 2015 - 10:50, said:

multumesc.
totusi repet intrebarea:


Credeam ca e clar. Nu este obligatoriu.

#34
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostCatean, on 15 septembrie 2015 - 11:43, said:

Credeam ca e clar. Nu este obligatoriu.

multumesc.

#35
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postavenirv, on 15 septembrie 2015 - 09:39, said:

Am si eu o intrebare.
Poate un cetatean roman sa lucreze in UK avand NUMAI cartea de identitate ?
Oferta exista, este in IT si este contract.
Multumesc.

cica e singura carte de identitate din EU la care nu e trecuta data nasterii, asa ca ia-ti pasaportul

#36
chloe23

chloe23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2012
Multumesc pentru lamurire, Catean! :D
Dar ca au pair stiti ceva? Eu stiu ca nu trebuie sa platesc impozitul lunar, pentru ca sunt mai mult pocket money - nu salariu propriu-zis. Atata timp cat am contractul intre mine si familie, sunt safe si pot sa lucrez acolo prin acest program maxim 2 ani cat avem voie in UK ca au pair.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate