Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Producatori procesoare

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
4evryng

4evryng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 24.10.2007

 loock, on 17 iulie 2015 - 22:31, said:

cand placa grafica are acum GPU-uri de milioane de ori mai performante decat CPU-urile.
Vorbesti prostii. Eu ce ziceam pe la inceput ca nu vad sa ajunga topic-ul intr-o directie buna!? Eu zic ca se poate inchide topic-ul, e facut la vrajeala.

Btw, am propriul CPU facut de mine in garaj, in benchmark-uri depaseste i99999999, astept oferte.

#38
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
i5 3570 este capabil de ~ 102 GPLOS, si in practica poate sa fie de multe ori mai aproape de jumatate din aceasta valoare.
R9 Fury X este capabila de ~ 8601 GFLOPS

Nu am exemplificat cu cele mai performante variante, nici la CPU, si nici la GPU, dar totusi am amintit niste modele respectabile.

Edited by loock, 18 July 2015 - 01:21.


#39
4evryng

4evryng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 24.10.2007
Compari mere cu pere, deci nu are rost comparatia. Daca chiar vrei sa faci comparatia asta deschide un nou topic, deoarece nu isi are rostul pe topicul acesta.

Edited by 4evryng, 18 July 2015 - 09:51.


#40
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Yep. e ca si cum ai compara un camion de 350 de tone cu un golf 4 in functie de viteza maxima.

#41
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
topicul asta nu isi are rost pentru ca e o intrebare stupida, pusa probabil de un pusti (sa nu te obosesti sa-ti pui ca ai 40 ani ca nu te cred).

@initiator - tu vrei sa vezi acolo 5 producatori ca sa ce? sa te simti tu bine si apoi sa alegi tot intel ca e cel mai performant?

vezi-ti de scoala, invata, citeste bine pe net cum sta treaba asta cu RESEARCH & DEVELOPMENT, ca mai intai trebuie sa faci studii si incercari pana sa scoti ceva atat de complex precum un procesor.

crezi ca in lumea asta nu exista oameni cu bani si initiativa care ar vrea o parte din tzshpele milioane de coco care se scot din procesoare? dar pentru ei ca si pentru noi astia care am mai comentat pe aici e clar ca nu e profitabil sa se bage pe felie.

copii ca tine care viseaza cu ochii deschisi la o utopie nu au decat sa vocifereze si ei ceva... dar in practica tot cei cu capu pe umeri si picioarele pe pamant fac treaba si iti dau tie procesoare si internet.

#42
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 dexterash, on 17 iulie 2015 - 20:16, said:

Mare dilema.

Pe langa alte motive, De ce sa produca si altii procesoare daca nu este nevoie de ele? Doar ca sa zica "wow, uite bre, ca eu stiu sa fac procesoare"?
de ce nu? sa stii sa faci procesoare puternice e o chestie de importanta strategica ... personal daca as fi sef intr-o tara as face un departament special care sa faca exact chestia asta ... nu ceva pentru public ci pur si simplu pentru experienta proprie sau pentru armata si alte puncte cum ar fi reteaua de energie...

unde gasesc si eu o schema si o carte sau ceva cu explicatii despre cum functioneaza un cpu fie el si foarte vechi?

probabil marea problema la cpu e cum legi bazele tranzistorilor in asa fel incat traseul curentului electric sa fie unul logic...

#43
4evryng

4evryng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 24.10.2007
Da. Nu. Simplu. (btw, inca astept oferta ptr modelul meu de procesor "home made" - poti juca orice joc vrei, la 120FPS, fara placa video dedicata. E un pamflet, luati-o ca atare, la fel cum si topicul asta e).

Edited by 4evryng, 25 July 2015 - 17:11.


#44
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
din cate vad intr-un articol luat de pe net un tranzistor poate avea 4 stari : scrie 0,citeste 0, scrie 1, citeste 1. in functie de cum bagi curentul in el....deci toata treaba e cum legi mai multe tranzistoare

apropo gresesc daca spun ca RAM-ul e de fapt un circuit integrat cu capacitoare?

#45
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
In primul rand trebuie sa ai fabricile unde sa le produci, chiar daca sa presupunem prin absurd ca un nea' Gheorghe Strungaru' iti face schema pentru el. Iar din cate stiu eu in momentul de fata fabrici capabile sa produca procesoare din epoca noastra sunt doar cateva in lume si majoritatea sunt a lu intel.

#46
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
marea problema e cum faci niste procesoare...si cum pui tranzistorii...cu un brat mecanizat bazat pe magnet? nu stiu ce brat robotizat ar putea sa ia tranzistorii unul cate unul sa il puna pe cip....poate daca ii torni in forme cu tot cu firele care urmeaza sa fie sudate ....dupa care cu un laser de mare finete sa tai patratele mici care devin tranzistori separati...

 AMETHIST, on 25 iulie 2015 - 17:52, said:

In primul rand trebuie sa ai fabricile unde sa le produci, chiar daca sa presupunem prin absurd ca un nea' Gheorghe Strungaru' iti face schema pentru el. Iar din cate stiu eu in momentul de fata fabrici capabile sa produca procesoare din epoca noastra sunt doar cateva in lume si majoritatea sunt a lu intel.
nu stiu exact...asta e problema. pentru ca oricum sa aranjezi tranzistorii poate fi simulat pe calculator ...problema e cum ziceam la aparate de mare finete care sa puna la un loc tranzistorii

poate cum ziceam cu o matrita care sa faca mai intai o placa mare toata NPN sau PNP dupa care sa fie puse pe placa tot cu o matrita firele de contact....dupa care un laser sa taie patratele fixe ...

sa nu uitam ca forma unui laser poate fi rotunda sau patrata sau oricum ar fi ea...

#47
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
s-a potolit initiatorul si ai continuat tu?

sa inteleg ca esti un mare inginer si stii ca un procesor e format doar din transiztori? pai si cu memoria aia ce mai e?

#48
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
am auzit si de memoria cache si de celelalte doua parti componente ale procesorului ALU si cealalta care imi scapa acuma. ALU fiind partea din procesor care face calcule cealalta e partea care da comenzile la restul componentelor calculatorului dupa ce a primit un raspuns de la ALU. dar problema nu e de astea ... cum le aranjezi...problema e cum le produci la scara aproape nanometrica...asta e clenciul ...

#49
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
stiu ei stai tu linistit...

#50
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
pai lasa-i pe ei. eu vreau sa stiu eu cum se face...

#51
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
mama ce greu o fi sa cauti

#52
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
am vazut. si nu sunt chiar departe de adevar. se folosesc matrite. acum...chestia e cum faci matritele insele...si asta e o chestie.... mai e treaba ca un cip se face in 3 luni. acolo pe youtube aratau cativa pasi decat. deci sunt multe chestii pe care nu le arata. poate racirea se face inceeet foarte incet...sau expunerea la ultraviolete ia foarte mult

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,750
  • Înscris: 07.02.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Knd-U-avG0c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
toate informatiile astea au fost oferite de fabrica sau au inteles si altii cum se face un procesor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate