Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Producatori procesoare

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015
Ok, deci o dilema care ma streseaza de ceva timp. De ce nu exista decat 2 producatori de CPU pentru public (AMD si Intel). Adica, inteleg, costa mult si necesita cunostinte, insa doar 2? Stiu ca mai sunt care mai produc insa aia (gen IBM) nu produc pentru publicul larg. Care e faza. Rusii / chinezii / nemti unde sunt?

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,141
  • Înscris: 10.07.2013
Lista este mult mai bogata: http://www.ranker.co...mputer-hardware

#3
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
De ce exista doar doua tipuri de motoare : Otto si Diesel ? avind in vedere ca se cunosc alte sisteme mult mai eficiente, prietenoase cu mediul etc .

#4
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015

 xmanyacs77, on 17 iulie 2015 - 20:09, said:

Lista este mult mai bogata: http://www.ranker.co...mputer-hardware
Nu am spus ca nu sunt si altii, chiar am mentionat IBM insa eu ma refer la procesoare pentru computer nu placi video sau telefoane.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007

 xilo, on 17 iulie 2015 - 20:09, said:

De ce exista doar doua tipuri de motoare : Otto si Diesel ? avind in vedere ca se cunosc alte sisteme mult mai eficiente, prietenoase cu mediul etc .
Dacă se cunosc, înseamnă că există și alea mult mai eficente, prietenoase cu mediul și mai puțin prietenoase cu buzunarele celor care le dețin.

Edited by Digix, 17 July 2015 - 20:13.


#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,141
  • Înscris: 10.07.2013

 NeuFunk, on 17 iulie 2015 - 20:11, said:

Nu am spus ca nu sunt si altii, chiar am mentionat IBM insa eu ma refer la procesoare pentru computer nu placi video sau telefoane.

Acolo scrie: The Best CPU Manufacturers.Posted Image
List of top CPU manufacturers from all the top CPU companies.
http://www.ranker.com/list/the-best-cpu-manufacturers/computer-hardware

Edited by xmanyacs77, 17 July 2015 - 20:15.


#7
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015
Dilema este de ce doar americanii, nemti de exemplu de ce nu produc asa ceva. Ar fi mult mai bine sa existe o varietate larga de procesoare pentru computer de la mai multi producatori. Concurenta creste deci este mult mai bine pentru utilizatorul final.

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 NeuFunk, on 17 iulie 2015 - 20:06, said:

Ok, deci o dilema care ma streseaza de ceva timp. De ce nu exista decat 2 producatori de CPU pentru public (AMD si Intel). Adica, inteleg, costa mult si necesita cunostinte, insa doar 2? Stiu ca mai sunt care mai produc insa aia (gen IBM) nu produc pentru publicul larg. Care e faza. Rusii / chinezii / nemti unde sunt?
Mare dilema.

Pe langa alte motive, De ce sa produca si altii procesoare daca nu este nevoie de ele? Doar ca sa zica "wow, uite bre, ca eu stiu sa fac procesoare"?

Edited by dexterash, 17 July 2015 - 20:16.


#9
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015

 xmanyacs77, on 17 iulie 2015 - 20:14, said:


Ok, insa unde gasesc de exemplu procesor/placa de baza de la Motorola?

 dexterash, on 17 iulie 2015 - 20:16, said:

Mare dilema.

De ce sa produca si altii procesoare daca nu este nevoie de ele? Doar ca sa zica "wow, uite bre, ca eu stiu sa fac procesoare"?

Pentru profit..?

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 NeuFunk, on 17 iulie 2015 - 20:16, said:

Pentru profit..?
Da' tu crezi ca profitul se face asa... PAC->DE MAINE PROCESOARE->De poimaine profit?

Si au mai facut si altii procesoare, dar probabil nu le-ai prins tu: Cytrix de exemplu. Au rezistat cei puternici. Oricum, se va reduce cererea in curand pentru arhitectura Intel/AMD, locul lor fiind luat de ARM.

#11
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015

 dexterash, on 17 iulie 2015 - 20:18, said:

Da' tu crezi ca profitul se face asa... PAC->DE MAINE PROCESOARE->De poimaine profit?

Si au mai facut si altii procesoare, dar probabil nu le-ai prins tu: Cytrix de exemplu. Au rezistat cei puternici. Oricum, se va reduce cererea in curand pentru arhitectura Intel/AMD, locul lor fiind luat de ARM.

Nu neaparat de maine procesoare de poimaine profit insa daca ar face niste produse bune nu cred ca ar fi asa de greu. Eu unul nu ma simt bine sa am de ales doar dintre 2 companii.

#12
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,500
  • Înscris: 13.10.2010
Cand unele companii au zeci de ani de cercetari parca iti vine a-ti da cu tesla-n mostenitori ca sa reinventezi roata.

 dexterash, on 17 iulie 2015 - 20:18, said:

Oricum, se va reduce cererea in curand pentru arhitectura Intel/AMD, locul lor fiind luat de ARM.
Dezvolta, te rog. La modul serios.

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 NeuFunk, on 17 iulie 2015 - 20:20, said:

Eu unul nu ma simt bine sa am de ales doar dintre 2 companii.
Tu nu, dar restul lumii civilizate se pare ca da. Asa ca...

 ccf_cristi, on 17 iulie 2015 - 20:22, said:

Cand unele companii au zeci de ani de cercetari parca iti vine a-ti da cu tesla-n mostenitori ca sa reinventezi roata.
Poate ca la noi unii ar fi in stare Posted Image

Sa-si dea cu tesla, desigur.

 ccf_cristi, on 17 iulie 2015 - 20:22, said:

Dezvolta, te rog. La modul serios.
Pai cam asta este tendinta: procesoare reduse ca numar de instructiuni, dedicate unor anumite aplicatii: desktop, server, industrial, comercial etc.

Iar ARM(cei care licentiaza tehnologia) lucreaza la optimizare, functii etc depinzand doar de aplicatia finala.

Edited by dexterash, 17 July 2015 - 20:26.


#14
4evryng

4evryng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 24.10.2007
Eu nu vad nici o directie buna in care sa se duca topicul asta. Ce, e seara de topice aiurea?

#15
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015

 dexterash, on 17 iulie 2015 - 20:25, said:

Tu nu, dar restul lumii civilizate se pare ca da. Asa ca...

Eu sunt convins ca restul lumii ar prefera sa aiba de ales de la mai multi producatori pentru ca va creste concurenta iar preturile vor scadea / performanta creste.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

 NeuFunk, on 17 iulie 2015 - 20:34, said:

Eu sunt convins ca restul lumii ar prefera sa aiba de ales de la mai multi producatori pentru ca va creste concurenta iar preturile vor scadea / performanta creste.
Si crezi ca-i opreste cineva ? Nu vad altii o afacere din asta pentru ca trebuie sa vii cu o arhitectura noua poate, sa poti prelua tonele de aplicatii deja existente via sistemul de operare s.a.m.d.

#17
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Eu sunt curios cand se vor produce procesoare desktop Advanced RISC Machines (ARM) !
Nu de alta, da' ARM Holdings a esuat sa lanseze procesoare pt. desktop in 2015 (http://www.digitaltr...cs-at-ces-2015/)Posted Image

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 NeuFunk, on 17 iulie 2015 - 20:34, said:

Eu sunt convins ca restul lumii ar prefera sa aiba de ales de la mai multi producatori
Tu da, niste miliarde de oameni nu :)

 NeuFunk, on 17 iulie 2015 - 20:34, said:

pentru ca va creste concurenta iar preturile vor scadea / performanta creste.
Si cam cum crezi tu ca esti competitiv? Sau ai putea deveni competitiv?

 tom_1133, on 17 iulie 2015 - 20:39, said:

Eu sunt curios cand se vor produce procesoare desktop Advanced RISC Machines (ARM) !
Nu de alta, da' ARM Holdings a esuat sa lanseze procesoare pt. desktop in 2015 (http://www.digitaltr...cs-at-ces-2015/)Posted Image
Asta pentru ca tu vezi desktopul ca ceva de sine statator, nu ceva dintr-un ecosistem online. Ce ar fi daca, in casa, ai avea un server de aplicatii facut pe Intel si 2-6 dispozitive-client cu ARM?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate