Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

o noua casa in Magurele

- - - - -
  • Please log in to reply
939 replies to this topic

#73
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
In primul rând am tot dat explicatii decente mai sus. In al doilea rand...indiferent de răspunsurile mele decente unele persoane chiar nu vor sa priceapa si se limitează la ideea ca "eu dau banul si el face cum vreau eu". Si in al treilea rând...nu toti vor o explicatie logica si corecta. Vor doar sa fie aprobati...
Nu caut clientala pe sp, pur si simplu, unde stiu, dau o informatie sau un ajutor. Chiar au fost persoane cărora le-am raspuns si pe privat fara nicio obligatie.
Chiar mai exista oameni care pot oferi informații fara sa ceara ceva

#74
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Micule nu te lasa influentat negativ. Eu iti multumesc pentru tot ceea ce faci pe aici :)

#75
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postlucia1980q, on 09 august 2015 - 16:58, said:

Ai dreptate...pe rezistenta nu am citit normative ...

Normativele s-au mai schimbat de-a lungul timpului si la o prima vedere, pentru cineva necunoscator poate parea mult. Ele sunt acum foarte dure, de frica sau nu stiu de ce, dar asa sunt. In normative sunt date chestii de genul - la y distanta intre stalpi se pune o grinda de x grosime, data printr-o relatie matematica si asa mai departe. Deci omul ia dimensiunile casei tale (suprafata, inaltime, suprafete camere, etc) si le aplica pe ce ai tu in proiect. Daca ti se pare prea mult, desi cel mai probabil conform normativelor nu este, poti merge la un verificator ales de tine (optimizator sa ii spunem) care iti va oferi o a doua opinie. Normativele sunt facute pentru a acoperi si evenimente extraordinare, nu se pune problema ca nu va sta in picioare casa. E suficient un cutremur puternic in 50 de ani sa iti apara o ditamai crapatura intr-un perete sau tavan - ce vei face atunci? Nu vei sta cu frica ? Vei face din nou santier in toata casa pentru consolidare?

Si in constructii mai sunt si niste chestii minime - cum ar fi adancimea de fundare, se ia adancimea de inghet in functie de zona - ai 90 cm - pai asa trebuie sa executi, indiferent ca tu faci o magazie sau mai stiu eu ce. Vrei sa faci economie, discuti dinainte cu constructorul si modifici chestii pe acolo, dar asa nu mai ai cum sa il tragi la raspundere pe structurist in caz ca ai probleme ulterior. Acum sincer, sa spunem ca ai 2 tone de fier in plus, inseamna cam 8000 de lei (sa zicem 4 lei kg fier fasonat) - la cat costa intreaga constructie nu cred ca are rost economia.

#76
lucia1980q

lucia1980q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 24.06.2015
Multumesc mult ptr sfaturi, intre timp m am mai lamurit si o sa merg pe mana dl ing structurist si a arhitectului.☺
Totodata imi multumesc lui Micutu ptr tot suportul / sfaturi pe care mi le dat pe privat fara nicio obligatie.

#77
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004

View Postlucia1980q, on 11 august 2015 - 13:19, said:

Multumesc mult ptr sfaturi, intre timp m am mai lamurit si o sa merg pe mana dl ing structurist si a arhitectului.☺
Totodata imi multumesc lui Micutu ptr tot suportul / sfaturi pe care mi le dat pe privat fara nicio obligatie.

Ai facut o alegere buna :)

#78
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
"Normativele s-au mai schimbat de-a lungul timpului si la o prima vedere, pentru cineva necunoscator poate parea mult. Ele sunt acum foarte dure, de frica sau nu stiu de ce, dar asa sunt."
Motive ar fi cateva , dar eu tind sa cred ca "motivul" cel mai important ar avea legatura cu asigurarea obligatorie(e doar o parere personala) . Iar cei raspunzatori pentru aceste "actualizari" in plus ar fi mana in mana cu cei din guvern si cu cei care strang banii. E clar ca lumina zilei ca exista o intelegere intre acestia.
Doamne fereste de un cutremur ,dar risc sa spun ca aceste normative vor constitui un tertip de a nu despagubi multe din constructiile ce vor suferi pagube si care nu intocmesc regulile descrise in aceste normative.
Le. Ma uit si la meci si nu nimeresc tastele .joc frumos in seara asta.

Edited by doarUNom, 11 August 2015 - 21:20.


#79
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Nu e chiar asa. In primul rand s-a schimbat IMR-ul (intervalul mediu de recurenta) de la 100 ani la 225 ani. Cu cat creste IMR-ul, cresc si exigentele. Am impresia ca vor europenii sa ajunga si ei la 475 ani ca si americanii (sper sa nu ma insel).
Pe urma mai sunt si alte chestii. Am impresia ca eurocodurile se schimba la fiecare 10 sau 20 de ani. Ele se modifica si functie de noile descoperiri, in ceea ce priveste calitatea materialelor dar si functie de cum se comporta structurile in timp. Se pot modifica si notiuni de baza. Ca un mic exemplu, noi pana la eurocoduri tineam cont de beton pentru calculul la forta taietoare, dupa eurocode nu mai putem tine cont de asa ceva.

#80
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
http://cfdp.utcb.ro/...a_seismica.ppsx

#81
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Interesanta chestia. Asta cu zonarea..de 10 ani tot ne chinuim s-o facem :D. NIci pe bucuresti nu stiu daca exista oficial

#82
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007

View PostdoarUNom, on 11 august 2015 - 21:11, said:

"Normativele s-au mai schimbat de-a lungul timpului si la o prima vedere, pentru cineva necunoscator poate parea mult. Ele sunt acum foarte dure, de frica sau nu stiu de ce, dar asa sunt."
Motive ar fi cateva , dar eu tind sa cred ca "motivul" cel mai important ar avea legatura cu asigurarea obligatorie(e doar o parere personala) . Iar cei raspunzatori pentru aceste "actualizari" in plus ar fi mana in mana cu cei din guvern si cu cei care strang banii. E clar ca lumina zilei ca exista o intelegere intre acestia.
Doamne fereste de un cutremur ,dar risc sa spun ca aceste normative vor constitui un tertip de a nu despagubi multe din constructiile ce vor suferi pagube si care nu intocmesc regulile descrise in aceste normative.
Le. Ma uit si la meci si nu nimeresc tastele .joc frumos in seara asta.

Nu stiu daca exista o legatura de cauzalitate intre asigurarea obligatorie si modificarea normativelor, insa sunt de acord ca in cazul unui cutremur de foarte mare intensitate vor fi probleme serioase in plata despagubirilor. Pe langa proiectarea conform normativelor, cred ca un motiv serios de neplata sau tergiversare il va constitui executia dupa ureche si fara o trasabilitate a materialelor utilizate. Beneficiarii in goana lor dupa reduceri de costuri accepta tot felul de "nimicuri" care vor conta la un moment dat. Adica fier beton fara acte de provenienta, beton de statie luat la invoiala cu constructorul "ca stie el pe cineva la statie si ti-l da fara TVA dar si fara acte", beton in structuri facut la vartelnita in curte si care nu poate atesta o clasa de beton unitara si tot asa...
Chiar si in cazul in care ai lucrat cu o firma dar fara ca acestia sa asigure trasabilitatea materialelor utilizate care sa certifice faptul ca respectivele materiale au fost folosite pe santierul tau, cred ca se lasa loc unor interpretari juridice care ar putea fi folosite in cazul in care daunele ar fi foarte mari la nivel de piata. Putini asiguratori au capacitatea de a plati daunele, gandindu-se si la partea reputationala care decurge din tergiversarea platilor. Restul....se vor tigani efectiv cu noi pentru fiecare leu de despagubire.

#83
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Bate la ochi (si lasa loc de interpretari) cand vezi ca o asociere privata si cu interese private s-a constituit prin lege pentru a face bani privati dintr-o taxare impusa(pad.ul -asigrarea obligatorie pe locuinte) !
Apoi o alta asociere cu cei care intocmesc si schimba normative dupa cum bate vantul , e si mai usor de "realizat" :)
E ceva de genul caritasului (doar ceva mai legalizat -chipurile) ,cand la primele ture au primiti cativa participanti ceva banuti . Dupa care , ura si la gara . In cazul asta te vor face la acte si vei ramane cu buza umflata.




#84
lucia1980q

lucia1980q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 24.06.2015
salut , atasez proiectul de instalatii , orice input este binevenit Posted Image

Attached Files



#85
lucia1980q

lucia1980q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 24.06.2015
atasez si proeictul de rezistenta, fata de proiectul initial nu s-a renuntat decat la placa in consola.la fel , orice parere este binevenita :)

Attached Files



#86
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007
Buna ! Avem același arhitect si presupun același structurist. Pot sa îți spun ca am verificat cu un prieten structura atit ca si procente de armare specifice cit si dimensional pe normativul de proiectare antiseismica . Este in limitele normativului iar abordarea structuristului este destul de conservatoare (ușor pe plus dar de principiu dormi liniștit). Eu am 150 mp pe nivel + un subsol de vre-o 30 mp si terasa cit cuprinde. In total cam 350 mp si din calcul ies 20 t de fier. Foarte enervant, scump dar din păcate corect. Am 2 observații specifice proiectului . 1 cele 3 geamuri înguste de la parter. Trebuie sa îți asumi Lățimea lor sau sa modifici in 2 mai late. Spun asta prin prisma lățimii profilului de geam care reduce geamul in sine.
2. Geamul pe curb de la etaj. E frumos, il am si eu dar ridica citeva probleme. Dacă e fix si asa il vrei e ok. Dacă e mobil e bine sa vorbești cu un furnizor de tâmplărie înainte de a face golul .
Proiectele de instalații cred ca vor suferi modificări la momentul implementării funcție de echipamentele folosite.
Cind ajungi la curenți slabi da-mi un mesaj si te ajut, măcar cu un sfat.
Spor,

#87
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postlucia1980q, on 28 august 2015 - 17:45, said:

salut , atasez proiectul de instalatii , orice input este binevenit Posted Image
Termice:
1. Pentru cca 190 mp, o locuinta proiectata in conformitate cu normativele actualmente in vigoare in Romania, necesarul termic nu trebuie sa depaseasca 9,5 kW. Insa vi s-a trantit o centrala de 36 kW.. De ce de 36 si nu de 50 kW? Eu mai mult de 23-24 kW nici nu m-as gandi sa recomand si doar in condensatie, si cu posibilitatea setarii puterii flacarii macar pe incalzire.
2. Daca tot s-a mers cu distributie pe orizontala, de ce s-a mers pe teava de PPR 20 si nu pe Pex20x2 ?
3. De ce s-a ales sa nu fie montat distribuitorul in camera tehnica? Ori distribuitorul e mobilier si trebuie sa fie la vedere? Daca se monteaza acesta in camera tehnica nu mai aveti nevoie de atata teava de D40, nu mai aveti nevoie de al monta in cutie, poate fi montat si aparent si in acest caz nici caloriferul din acea incapere nu mai este necesar.. Apropo, tot acolo as fi montat si distribuitorul pentru Etaj;
Sanitare:
4. La apa rece si apa calda observ diametru 40 si apreciez ca nu-i rau, insa ma deruteaza ca atat scurgerea,cat si apa sanitara sunt executate din acelas material si anume teava de PP ??? Din cate stiu teava de PP este pentru scurgere..  De ce nu s-a prevazut o scurgere si langa centrala murala, caci centralele in condensatie au nevoie de scurgerea condensului..  Boilerul de de cati litri, de cati mp serpentina?
5. S-a facut vre-un calcul privind timpul de asteptare de la deschiderea robinetilor de apa calda pana efectiv vine apa calda, de nu a fost prevazuta linia de recirculare pentru ACM?
6. Nu vad cu ochi buni cum este intercalat in schema acel vas de acumulare de 1mc..

Posted Image

Edited by andreilesan, 28 August 2015 - 19:16.


#88
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Am mai vazut un proiect cu aceleasi note Posted Image. Presupun ca-i acelasi proiectant. Vad ca a micsorat grosimea placii Posted Image, ceea ce este de bun simt. Apropo de ceea ce vorbeam pe alt topic, se pare ca placa nu este calculata in elastic. A folosit LMV si de aici a rezultat si putina armatura in placa, doar 6fi8/ml adica la un pas de 16,5-17 cm.

O sa se supere cineva pentru ca ti-a pus strat suport hidorizolatie :P

Edited by micutu82, 28 August 2015 - 19:15.


#89
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Eu unul as merge cu sigurante diferentiale pe cate un circuit dedicat astefel sa zicem pe toate prizele din living as mereg cu un diferential + sigurante obisnuite, prizele din bucatarie,  s.a.m.d. daca se mereg pe fiecare circuit de prize cu cate un diferential costurile vor fi enorme

#90
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmicutu82, on 28 august 2015 - 19:12, said:

O sa se supere cineva pentru ca ti-a pus strat suport hidorizolatie Posted Image
Eu nu inteleg un lucru, daca structuristii sustin ca termoizolatia nu tine de competenta lor, atunci de ce Dumnezeule ""incurca itele si mazgalesc plansele"" cu 5cm de termoizolant.. Sa nu mai treaca nimic si gata, de ce se baga peste arhitect? Posted Image

Oare cand vom da jos ochelarii aia de cal? Posted Image

Edited by andreilesan, 28 August 2015 - 19:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate