Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Cea mai buna aplicatie Android pentru Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

Poll: Cele mai bune harti offline Android pentru Romania (34 member(s) have cast votes)

Care credeti ca ofera cele mai bune harti pentru Romania?

  1. Sygic (5 votes [13.89%] - View)

    Percentage of vote: 13.89%

  2. Maps.me (2 votes [5.56%] - View)

    Percentage of vote: 5.56%

  3. Navigon (Garmin) (2 votes [5.56%] - View)

    Percentage of vote: 5.56%

  4. MapFactor (2 votes [5.56%] - View)

    Percentage of vote: 5.56%

  5. Voted OsmAnd (7 votes [19.44%] - View)

    Percentage of vote: 19.44%

  6. HERE (18 votes [50.00%] - View)

    Percentage of vote: 50.00%

Vote Guests cannot vote

#1
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

este evident ca Google Maps ofera cele mai bune harti si are cea mai buna interfata, insa nu intotdeauna avem acces la internet. De aceea o aplicatie care ofera harti offline poate fi utila.

Ar fi interesant de vazut ce aplicatii preferati pentru navigare offline. Va rog sa votati doar daca le-ati incercat pe toate din lista

#2
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
pleci de la o idee total falsa, ce rost mai are topicul cand "stim" deja cat de bun e Google maps? parca mergeau descarcate harti si pe Google maps

#3
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Tind totusi sa cred ca daca iti setezi traseul inca de acasa, cand esti conectat la wifi si pleci la drum respectand indicatiile, nici nu ai nevoie de internet.
Am facut asta o data cand ma grabeam sa iau pe cineva, eram conectat la wifi de acasa si am coborat la masina si repede la drum. Dupa ~20 km am ajuns si atunci am observat ca nici nu am avut internetul activat. Cred ca a tras hartile, indicatiile, tot.
+ are si optiune de a descarca hartile.

In schimb, folosesc cu drag Waze. E genial! Nu ma intereseaza consumul la internet, am un nelimitat pe un SIM si Orange (2GB) pe un altul.

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 19.12.2012

View Postalex1912, on 17 iulie 2015 - 01:55, said:

pleci de la o idee total falsa, ce rost mai are topicul cand "stim" deja cat de bun e Google maps? parca mergeau descarcate harti si pe Google maps

Dar se pare ca nu toti stim cat de buna e si aplicatia creata de Nokia, Here, care e preferata de cei fara net pe mobil sau care viziteaza zone unde accesul la net e mai dificil.

#5
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

View PostA10, on 17 iulie 2015 - 02:44, said:

Dar se pare ca nu toti stim cat de buna e si aplicatia creata de Nokia, Here, care e preferata de cei fara net pe mobil sau care viziteaza zone unde accesul la net e mai dificil.

Eu stiu, am folosit Here pana sa renunt la Android, acum folosesc pe WP. prin "stim" ma refeream la autor care a decretat in primul rand superioritatea Google Maps si eu nu mai reuseam sa vad sensul topicului

#6
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna A10

Si mie imi place foarte mult HERE.
OsmAnd cred ca foloseste aceleasi harti, dar interfata este mai uratica. MapFactor la fel, dar se misca mai greu.
Am mai testat si Navigon 5.4.1, cel mai slab dupa parerea mea, lipsesc multe de pe harta si interfata parca e din '90. Nu inteleg cum de cer 200 de lei pe asa ceva. Dar nu am avut inca ocazia sa le folosesc in trafic de aceea eram curioasa sa stiu parerea voastra.

Alex, eu folosesc Google Maps cand am acces la internet. Eu cred ca este cel mai complet. De exemplu pentru un drum catre un anume satuc mic, dar nu foarte izolat, pot alege din 3 trasee diferite, unul dispnobil doar de vreo 3 luni. Pentru acelasi drum toate cele 3 aplicatii pe care le-am mentionat imi ofera un singur traseu

#7
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
detaliile intradevar sunt cele mai bune pe G M, dar navigarea era proasta, mult mai ok Sygic, apoi Here

#8
lucikorleone

lucikorleone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 22.12.2006

View Postmoldoveanca2001, on 17 iulie 2015 - 03:45, said:

Buna A10

Si mie imi place foarte mult HERE.
OsmAnd cred ca foloseste aceleasi harti, dar interfata este mai uratica. MapFactor la fel, dar se misca mai greu.


Nu cred, vezi noua autostrada Nadlac 2, pe Here nu apare, pe OsmAND e deja trasata... Oricum, acum se poate vedea cat de bine sta la capitolul harti actualizate, ce aplicatii o au deja implementata, noua bucata de autostrada de la Nadlac,... pe Google Mapps a aparut miercuri dupa ce sambata trecuta a fost inaugurata.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Lipsesc din chestionar be-on-road, waze, igo primo, tomtom, route66, copilot, google maps, navitel, wisepilot, navmii, mireo don't panic.
Apoi intrebarea este adresata gresit, mai bine intrebai care este aplicatia principala de gps pe care o folositi in RO.

Edited by gumball3000, 17 July 2015 - 07:43.


#10
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Hartile HERE. Hartile TomTom. Cu Igo.

#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
dacă te grăbeşti waze şi un detector
dacă te plimbi, orice ... care să te ducă la adresă.

#12
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna gumball3000,

chestionarul este pentru aplicatii Android care ofera posibilitatea de a naviga offline.
Google Maps si Waze nu fac parte din aceasta categorie

#13
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005
Navigon, Turcia m-a dus la fix pe o strada știuta doar de el, GM pas. Belgrad m-a dus la fix oriunde.

Deci care-i faza ca e prost?

#14
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008

View Postrotnic, on 18 iulie 2015 - 17:59, said:

Navigon, Turcia m-a dus la fix pe o strada știuta doar de el, GM pas. Belgrad m-a dus la fix oriunde.

Deci care-i faza ca e prost?
Este vorba despre aplicații pentru România , nu Turcia sau Serbia!

#15
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005
Pai și in România e ok. Spunea cineva ca e prost. Dar Waze rules, la cât net consuma oricine cu un smartphone il poate folosi.

#16
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
O stupiditate de topic de tip scandal romanesc - aia e mai buna ca imi place mie, iar aia de iti place tie e mai proasta...

In plus lipsesc aplicatii foarte bune si renumite din poll...

Edited by razor74, 21 July 2015 - 08:31.


#17
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Ma intereseaza si pe mine o aplicatie de gps pe telefon/tableta care sa faca insa urmatoarele , in mod "navigatie libera"
-sa-mi arate atat harta aproape integrala a orasului(evident  cu detaliile/strazile mai mici), si unde anume sunt eu, dar harta sa fie fixa, nu sa se roteasca in functie de unde merg!!
-in paralel sa-mi arate si zona imediata unde sunt,mare si detaliata, cu denumiri la toate strazile/stradutele  si aici sa se roteasca harta in functie de unde virez.
Exista/se poate? Nu-i problema de marimea afisajului, ca l-as folosi pe o tableta de 10.

In orase necunoscute faptul ca iti tot intoarce harta cand virezi te zapaceste la un moment dat, stii pe ce strada esti, dar din cauza ca iti arata doar o portiune mica la un moment dat nu mai stii in ce directie mergi pe acea strada (spre centru/periferie,etc)Posted Image) Stiu ca pot sa intervii sa micsorezi si sa rotesti, dar e incomod in timpul mersului.

Deasemenea mie imi place sa folosesc navigatia libera, adica sa-mi arate el harta si unde sunt si sa aleg eu traseul pe unde ajung la destinatie, mi se pare prea mura-n gura/ca la idioti sa-mi tot zica "du-te la stanga aici, du-te la dreapta acolo", imi ajunge sa stiu in ce loc/pe ce strada sunt la un moment dat.

Edited by ipopovici11, 21 July 2015 - 12:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate