Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Asigurare facultativa - a unui imobil dat in chirie

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
Am un imobil pe care vreau sa-l dau in chirie.
Si ma gandesc sa fac o asigurare facultativa in caz de chiriasul imi face probleme, imi strica nu stiu ce, imi sparge geamuri, imi strica usa, clientii imi strica imobilul etc etc
Imobilul este pe persoana fizica, iar in chirie va fi dat spre persoana juridica. Care va face pizzerie, pub, bar, carciuma in imobilul respectiv.

Ce imi sugerati cum sa procedez?
Mai bine platesc o asigurare de 300~500ron / an (valoare asigurata estimata 20.000 ~ 60.000euro) si dorm linistit decat sa am un morcov.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdjxhouse, on 14 iulie 2015 - 12:14, said:

Si ma gandesc sa fac o asigurare facultativa
Ce imi sugerati cum sa procedez?
noi iti sugeram sa procedezi in felul urmator.
te duci la usa, deschizi usa, treci dincolo de ea, inchizi usa, te duci la un asigurator/broker de asigurare.
asa facem toti cand vrem sa facem o asigurare.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postslai, on 14 iulie 2015 - 12:27, said:

te duci la usa, deschizi usa, treci dincolo de ea, inchizi usa, te duci la un asigurator/broker de asigurare.
asa facem toti cand vrem sa facem o asigurare.

Nu toti. Eu n-am mai iesit demult din casa pentru o asigurare.

View Postdjxhouse, on 14 iulie 2015 - 12:14, said:

in caz de chiriasul imi face probleme, imi strica nu stiu ce, imi sparge geamuri

Nu cred ca exista asigurare pentru asa ceva, asigurarile astea "normale" sint daca iti vine vreun strain sa-ti distruga ceva sau vreo inundatie (de genul "vine valul imi ia calul, nu de-aia de la vecini!) s.a.m.d. Nu cred sa te asigure ca tu ai vrut sa dai bunul cuiva si ala cine stie ce a facut cu el.

#4
bobcj

bobcj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.03.2015
Se poate face si pentru linistea ta iti recomand sa o faci.Iti protejezi bunul pe care il ai, in cazul oricarei probleme chiriasul poate sa iti refuze plata ,e posibil sa ajungi in instanta pentru recuperarea prejudicilui si pana la sfarsitul procesului ai sanse ca firma sa intre in insolventa sau sa nu mai existe.E important sa iti asiguri locuinta la valoarea reala sau de piata in cazul in care nu iti faci o asigurare facultativa la prim risc.In plus este o clauza care se poate atasa la o polita facultativa de locuita.Se numeste raspunderea chiriasului fata de proprietar.
Fa o analiza a consecintelor unei eventuale daune si iti vei raspunde singur la intrebare.

Edited by bobcj, 18 July 2015 - 08:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate