Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Tepar sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postedy_wheazel, on 11 iulie 2015 - 16:12, said:

Nu. Dar Gigica poate sa tranfere banii din contu' lui in contu' teparului de pe OLX daca are (si majoritatea lumii are) un token.
Am zis eu ceva de transfer bani? Chiar si asa, cand transferi vezi cine este beneficiarul: Popescu din Deal sau SC Electronice SRL.

Eu am spus atat: atunci cand faci plati folosind un card, in Romania, catre un site/magazin din Romania, "incasatorul" este intotdeauna o companie/firma care poate fi identificata. Iar platile pot fi blocate, retrase, analizate, verificate etc. La ramburs, ai dat banu' si "La Revedere"(cu tot cu coletul tau deschis). Daca i-ai platit lui Popescu din Deal, Dumnezo' cu mila te mai poate ajuta in caz de probleme(doar Politia, dar si aici doar daca se dovedeste ca a fost caz de inselaciune, dupa luni de analiza/ancheta&blabla).

Edited by dexterash, 11 July 2015 - 16:21.


#38
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Fa altfel cu el. Baga-i in cont banii de transport+ retur, iar el sa-ti trimita laptop-ul cu ramburs, tu ramand sa achiti restul la primirea coletului. Ce teapa sa-si mai ia asa? Nu ar pierde nimic. In cel mai rau caz tu poti pierde banii de transport, dar nimic mai mult. Daca nici asa nu vrea e clar ca-i tepar.

dar ce te faci atunci cand "cumparatorul", cu sau fara ajutorul curierului, verifica produsul atat de bine incat il inlocuieste cu un fake sau cu o caramida sau ceva... si bineanteles, il refuza...

ce mama naibii cauta topicul asta aici?!? Posted Image

Edited by Nero-d, 11 July 2015 - 16:21.


#39
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postdexterash, on 11 iulie 2015 - 16:09, said:

Atunci cand platesti cu cardul, in Romania, esti protejat din simplul motiv ca nu se pot incasa plati card decat daca este o firma/entitate juridica/legala. La noi nu se pot face plati, legal, catre o oarecare persoana - nu exista procesatori care sa incaseze de pe card si sa vireze banii in contul lui Gigica.
Daca i-ai platit lui Popescu din Deal, Dumnezo' cu mila te mai poate ajuta in caz de probleme.
Cred ca nu m-am exprimat eu coerent, dexterash !

Vanzatorul mi-a zis ca doreste sa-i pun banii in contul bancar, ce mi la dat, si abia apoi imi trimite produsul.
Problema e ca eu nu am cont bancar, asa ca m-am dus la banca unde avea vanzatorul contul si am depus suma de 380 Lei pe numele X in contul xyz.

Apoi am asteptat ca vanzatorul sa imi confirme ca eu am fost cinstiti si am depus banii in cont si el sa imi trimita produsul cu Posta Romana.
Am avut noroc ca nu a fost un escroc si mi-a trimis produsul prin Posta Romana;
insa pt. ca a durat peste o saptamana, mi-au tremurat chilotii de teama ca el sa nu ma fi mintit !

#40
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdexterash, on 11 iulie 2015 - 16:17, said:

Am zis eu ceva de transfer bani? Chiar si asa, cand transferi vezi cine este beneficiarul: Popescu din Deal sau SC Electronice SRL.

Eu am spus atat: atunci cand faci plati folosind un card, in Romania, catre un site/magazin din Romania, "incasatorul" este intotdeauna o companie/firma care poate fi identificata. Iar platile pot fi blocate, retrase, analizate, verificate etc. La ramburs, ai dat banu' si "La Revedere"(cu tot cu coletul tau deschis). Daca i-ai platit lui Popescu din Deal, Dumnezo' cu mila te mai poate ajuta in caz de probleme.

Vorbesti de cardu' ala de zici ca-i antiglont. Ii pe dracu', ii plin de inteligenti care au ramas fara bani pe card neplatind persoanelor fizice & shit. Si da, daca cumperi un produs scump in ramburs/rate/lingouri de aur il trimiti cu verificare si fara "la revedere". Nu de alta, da' poate ii curios si curieru' de caramida pe care ti-a trimis-o ala, sau de faptu' ca produsu' tau ii in 3 bucati in loc de una.

View Posttom_1133, on 11 iulie 2015 - 16:22, said:

... si el sa imi trimita produsul cu Posta Romana.
... insa pt. ca a durat peste o saptamana,

Da.

#41
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Posttom_1133, on 11 iulie 2015 - 16:22, said:

Cred ca nu m-am exprimat eu coerent, dexterash !
Vanzatorul mi-a zis ca doreste sa-i pun banii in contul bancar, ce mi la dat, si abia apoi imi trimite produsul.
Problema e ca eu nu am cont bancar, asa ca m-am dus la banca unde avea vanzatorul contul si am depus suma de 380 Lei pe numele X in contul xyz.
Apoi am asteptat ca vanzatorul sa imi confirme ca eu am fost cinstiti si am depus banii in cont si el sa imi trimita produsul cu Posta Romana.
Am avut noroc ca nu a fost un escroc si mi-a trimis produsul prin Posta Romana;
insa pt. ca a durat peste o saptamana, mi-au tremurat chilotii de teama ca el sa nu ma fi mintit !
Tu te-ai exprimat foarte coerent, eu am explicat doar cum este cu platile card si ce se intampla, la noi, in caz de probleme.

De asemenea, am vrut sa scot in evidenta ca, in Romania, o plata card se face intotdeauna catre o companie si ca este mult mai usor de urmarit decat orice plata ramburs facuta lui Gigel.

View Postedy_wheazel, on 11 iulie 2015 - 16:24, said:

Vorbesti de cardu' ala de zici ca-i antiglont. Ii pe dracu', ii plin de inteligenti care au ramas fara bani pe card neplatind persoanelor fizice & shit.
Si sireturile daca ti le legi stramb te impiedici. Dar aici nu discutam de oameni care au probleme si nu se descurca cand se incheie la sireturi, nu?

Edited by dexterash, 11 July 2015 - 16:30.


#42
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

View PostNero-d, on 11 iulie 2015 - 16:19, said:

dar ce te faci atunci cand "cumparatorul", cu sau fara ajutorul curierului, verifica produsul atat de bine incat il inlocuieste cu un fake sau cu o caramida sau ceva... si bineanteles, il refuza...

ce mama naibii cauta topicul asta aici?!? Posted Image
pai, cand trimiti "livrare-cu-verificare", tu asamblezi produsu in fata curierului si scrii pe o hartie detalile si seria/codu produsului; daca refuza, cand iti vine inapoi verifici ce este in colet, daca nu corespune .... Posted Image sa vezi spectacol cu politia

Edited by STARTREK1, 11 July 2015 - 16:34.


#43
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View Postedy_wheazel, on 11 iulie 2015 - 16:09, said:


De aceea exista optiunea de livrare cu verificare a produsului.
Teapa trebuie sa fie mai scumpa, ca sa nu bata la ochi. Ce logica au unii.

#44
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostLolopoco, on 11 iulie 2015 - 16:32, said:

Teapa trebuie sa fie mai scumpa, ca sa nu bata la ochi. Ce logica au unii.

Adica? Ai vrut sa citezi alt post?

#45
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Zicea cineva ca, pentru a evita tepele de pe olx, trebuie sa eviti preturile bune, dar rambursul/verificare colet nu e acceptabil pt o tara cu apa calda. Nu am gresit citatul. Voiam doar sa nu repet acele aberatii.
Isi va da seama respectivul despre cine e vorba.

#46
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostSerafim606, on 11 iulie 2015 - 13:59, said:

Fa altfel cu el. Baga-i in cont banii de transport+ retur, iar el sa-ti trimita laptop-ul cu ramburs, tu ramand sa achiti restul la primirea coletului. Ce teapa sa-si mai ia asa? Nu ar pierde nimic. In cel mai rau caz tu poti pierde banii de transport, dar nimic mai mult. Daca nici asa nu vrea e clar ca-i tepar.

Esti destept foc, ia pune-te in locul vanzatorului, tu ai trimite un produs doar pe banii de transport? Daca romanasul nostru nu-i mai trimite banii? Normal ca nu o sa vrea, si nici eu nu as vrea sa fac tranzactia asta, oricum este dubioasa si tranzactia lui,daca este de pe EBay atunci este safe !

#47
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Produse Apple la pret foarte mic nu exista pe canalele oficiale / legale. Nu exista niciun motiv sa fie vandute la "pret foarte mic", pentru ca sunt atat de cautate incat se vand si la preturi mari, doar cu un discount mic.

In cel mai bun caz, produsul e furat. Sau in cazurile mai putin bune (in ordinea gravitatii): nu e nou, e furat si nu e nou, e stricat, produsul nu exista si anuntul e teapa. In opinia mea, probabilitatea inclina spre varianta finala.

#48
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
E teapa. Sunt neamurile printului nigerian.

#49
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
ai uitat: e nou si e furat si e blocat !;)

Edited by STARTREK1, 11 July 2015 - 17:42.


#50
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
E țeapă. Uite aici un exemplu, nu fac reclamă blogului.

#51
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View Postdexterash, on 11 iulie 2015 - 16:08, said:

1. Afirmatiile tale se bat cap-in-cap. Ori magazinele online folosesc rambursul, ori folosesc PayPal. Una din doua.
2. Putem gasi si noi alte tari, ca model? Franta, UK, SUA, Canada, Elvetia, Germania, Austria, Australia?


Prima metoda de a evita tepele este reducerea la maximum a achizitiilor de superoferte de pe OLX. Nu de putine ori s-au dovedit a fi tepe.
Ai optiuni multiple. Ce naiba e asa greu de inteles. dar vorbesc de magazine legale, nu fake-uri pe internet.

#52
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Intre "folosesc" si pun la dispozitie este o diferenta. Rambursul(C.O.D.) la comenzile online(sau la distanta) nu a fost inventat de romani, dar are o popularitate mult mai mare decat in multe tari vestice(in unele chiar a fost eliminat), desi ne laudam cu cel mai bun Internet si cu o rata de penetrare in randul populatiei destul de mare. Ca de obicei, ne place sa ne dam vestici, dar sa gandim estic. Asta e.

#53
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Demonstreaza contrariul: care siteuri cunoscute din tarile cu apa calda trimit cu ramburs?
multe...foarte multe. Chiar si in Norvegia unde curge si apa rece se foloseste plata ramburs.

#54
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 21.04.2007
Calicia si saracia romanului parvenit.
Scula de firma cu bani putini.
Aloo nu exista.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate