Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Filme in InfraRosu

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Pentru astazi am revenit in 2015 cu filmele si am luat in vizor un film arhi-comentat dar pe care imi doream sa-l vad de mult si anume "Minions".

[ http://cdn-static.denofgeek.com/sites/denofgeek/files/styles/article_main_half/public/2/11//minions_lead.jpg?itok=QwUNT7aI - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Salve,


Quote

Atentie!!! Recenzia poate contine urme de spoiler.

Film: Minions

An: 2015

Gen: Animatie – Comedie

Tara: USA

Durata: 91 min

Regizor: Kyle Balda, Pierre Coffin

Roluri principale: Sandra Bullock, Jon Hamm, Michael Keaton

InfraScurte: Minionii incearca sa-si gaseasca un stapan rau pe care sa-l slujeasca cu credinta si bucurie. Din varii motive insa (a se citi din vina lor) gasesc stapani dar nu reusesc sa-i pastreze prea mult.

InfraRosia: Film prost. Nu e o idee buna sa incep recenzia cu asta, dar abia asteptam sa o spun.
Filmul este o desprindere din “Despicable Me” si ne prezinta aventura minionilor in cautarea unui stapan rau si violent, cel mai mare raufacator din lume. Probabil va continua seria de filme, pentru ca pana la urma desi cronologic este aparut dupa “Despicable Me 1 si 2” actiunea din film il plaseaza la inceputul seriei.
Avem 3 minioni in prim-plan, pe Kevin, Stuart si Bob ce au plecat in cautarea acelui “final master”, capo di tutti villains in timp ce restul minionilor asteapta cumintei acasa reintoarcerea lor. Dorinta trioului este indeplinita, reusesc sa gasesca infractorul momentului, acel maestru al raului ce ii poate conduce insa treburile se complica mai mult decat credeau ei. Pe undeva, se intoarce roata si vinatorii devin vinati de mai multe ori.
Nu prea are rost sa dezvolt mai mult de atat actiunea filmului, nu prea sunt multe de spus oricum. Mie nu mi-a placut filmul, a fost boring. Cele mai amuzante faze sunt in trailer, restul lasa de dorit. Pe langa trailer, mi-a mai placut o faza de la finalul de tot al filmului, ce practic nu prea face parte din film si cam atat. Speram sa fie asta comedia aia geniala care sa ma faca sa rad din plin, dar nop, n-a fost sa fie. Mai am de asteptat. Din punctul meu de vedere, este un film care se vrea si pentru copii si pentru adulti, n-a reusit insa sa fie ok pentru nici una din categorii. Pentru copii cred ca este prea complicat iar pentru adulti prea comun, pentru ca twisturile sunt destul de previzibile ca si actiunea in sine a filmului. Nu iese deloc din tipare si asta e motivul principal pentru care este plictisitor.
Cine se uita cu atentie, observa insa niste mici “sopirle” trantite de-a lungul filmului dar si ceva erori de genul:
  • La un moment dat, minionii sunt alergati de un urs polar si scapa evadand pe un sloi de gheata; ursul polar nu intra in apa dupa ei ci urla neputincios ca si cum n-ar sti sa inoate; de partea cealalta ii asteapta un grizzly care nici el cica nu stie sa inoate;
  • La un moment dat, apare sub forma de filmulet prezentat pe un televizor, celebra scena a aselenizarii; minionii apar in cadru si se sugereaza cu delicatete faptul ca aselenizarea ar fi fost o inscenare;
  • Cel putin jumatate din film, sunt ironizati britanicii si obiceiurile lor, mai ales consumul de ceai etc.
Scenariu: Nop. Se putea mult mai bine, putea fi mai dinamic si mai imprevizibil.

Roleplay: Interpretarea a fost destul de buna dar n-a reusit sa salveze prea mult din film.

Costume si decoruri:  Partea de grafica mi-a placut, reusita.

Cascadorii: Nu e cazul.

Sunet: Destul de buna coloana sonora, e ok.

Concluzie: Nu recomand, poate doar sub influenta diferitelor substante.

InfraNota: 6.

Sanatio!

#20
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/7b/1d/fd/7b1dfdeb65a05b7bd0fb7952a62e74d4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Salve,

Quote

Atentie!!! Recenzia poate contine urme de spoiler.


Film: Las Aventuras De Robinson Crusoe

An: 1954

Gen: Aventura, Drama

Tara: USA

Durata: 90 min

Regizor: Luis Bunuel

Roluri principale: Dan O'Herlihy, Jaime Fernández, Felipe de Alba

InfraScurte: Subiectul filmului nu are nevoie de nici o prezentare zic eu cu totii macar am auzit de celebra carte a lui Daniel Defoe daca nu am si citit-o. Pe scurt, personajul filmului in persoana lui Robinson Crusoe naufragiaza pe o insula si ramane acolo o buna bucata de timp.

InfraRosia:
Astazi am ales sa ma uit si sa recenzez un film cu o tema arhicunoscuta, un film despre celebrul Robinson Crusoe. Desi facut in 1954 este deja un remake pentru ca primul film pe aceasta tema conform IMDB a fost facut in 1922.

Am vazut mai multe filme despre Robinson Crusoe, majoritatea cand eram mai mic. Ceva mai recent, am citit si cartea si am vrut sa vad si imaginile cum s-ar spune. Am vazut si varianta din 20xx cu Tom Hanks, insa nu mi-a placut asa mult. Am ales o varianta mai veche, mergand pe considerentul ca niste conditii mai rudimentare de filmare, ar reusi sa reproduca mai bine aerul cartii cum s-ar spune. Eu zic ca nu m-am inselat, mi-a placut destul de mult filmul.

Filmul il prezinta pe Robinson Crusoe in postura de proaspat naufragiat pe o insula pustie si lupta lui pentru supravietuire. Personajul principal este nevoit sa lupte din greu cu insula pentru a reusi sa-si asigure cele necesare traiului de zi cu zi dar este nevoit sa lupte si cu el insusi. Pe undeva, Robinson este personificarea omenirii si a avansului tehnologic pas cu pas, pentru ca este nevoit sa experimenteze si sa inventeze din greu ca sa-si asigure un minim de confort. Tensiunea si presiunea cresc in momentul cand dupa un timp indelungat descopera ca insula nu este chiar atat de pustie precum pare.
Daca insa finalul filmului este sau nu unul fericit, ramane sa descoperiti voi, eu ma opresc aici cu descrierea.

Scenariu: Excelent.

Roleplay: Foarte bun.

Costume si decoruri: La fel, foarte bune. Sunt reproduse destul de fidel cele descrise in carte, insula este sugerata cu brio, la fel si conditiile de naufragiu, la fel si tinuta si "casa" lui Robinson. Foarte misto, pe mine unul m-a ajutat sa vizualizez mai bine cartea.

Cascadorii: Ok, nu prea e genul ala de film.

Sunet: Bun, mi-a placut coloana sonora.

Concluzie: Mie mi-a placut mult filmul este insa pentru oameni cu rabdare, cei ce au puterea si cheful sa observe, pentru ca este un film de observatie. Pentru cei obisnuiti cu dialoguri multe si cu multa actiune filmul poate fi enervant.

InfraNota:9.

Sanatio!

#21
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
[ https://farm5.staticflickr.com/4019/4533042610_42ceb3fe67_z.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


A.S Astazi e o zi mare pentru mine, pentru ca sarbatoresc mutarea blogului de pe un domeniu free pe un domeniu propiu si personal.


Salve,

Atentie!!! Recenzia poate contine urme de spoiler.


Gen: Actiune/Drama/Crima

Durata: 112 min

InfraScurte: In Japonia post-belica se intoarce un fost politist militar, rugat de un prieten al sau sa-l ajute intr-o problema delicata (o afacere cu rapiri). Afacerea se complica insa mult mai mult de atat cand de fapt nimic nu-i ceea ce pare.

InfraRosia:
Fiindca scriu imediat dupa vizionarea filmului, entuziasmul meu este foarte mare. Desi stiu ca postul asta o sa apara pe blog abia peste 2 luni gen, ma bucur de pe acum ca am ocazia sa impart acest film cu voi.
“The Yakuza” este un film excelent, condimentat cu de toate cum s-ar spune. Dupa cum ii arata si numele, actiunea filmului are loc in Japonia, Japonia postbelica, ce inca nu renuntase la traditii, obiceiuri etc. Filmul totusi nu este despre Yakuza, despre clanuri, despre activitatea lor. Sunt referiri despre ei, sunt scene in care sunt implicati, dar nu sunt in prim-plan. In prim plan este un triunghi amoros format din Eiko (Keiko Kishi), Harry Kilmer (Robert Mitchum) si Tanaka Ken (Ken Takakura).
Este un film de actiune-dragoste-drama cu puternice accente motivationale cumva. Vorbim de seriozitatea cu care japonezii tratau lucrurile si despre modul cum erau dispusi sa dea totul pentru a-si indeplini obligatiile (giri).
Pe scurt, Harry Kilmer, occidental dar fin cunoscator al lumii japoneze ce traise o bucata de timp in Tokyo, este rugat de un prieten sa-l ajute intr-o disputa ce o avea cu Yakuza, acestia rapindu-i fata. In calitate de prieten vechi, Kilmer se implica si il ajuta, dar afla pe parcurs ca lucrurile nu stateau asa cum ii fusesera prezentate si de aici inainte evident, lucrurile se complica cand femeile libere devin femei maritate iar fratii se transforma in tati.
Scenariu: Foarte, foarte bun. Poveste interesanta rau, replici tari, multe twisturi destul de surprinzatoare.

Costume si decoruri: Foarte bune, sunt reproduse fara probleme tinutele, decorurile, atomsfera japoneza.

Cascadorii: Bune scenele de lupta, cumva scurte dar intense si destul de reale, nu mi s-au parut fortate.

Sunet: Foarte bun soundtrack.

Concluzie: Foarte, foarte bun filmul recomand cu draga inima, merita din plin.

InfraNota: De la mine ia un 10 acest film, mi-a placut absolut totul la el.

Sanatio!

#22
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/10/d5/3c/10d53cfdce3558161c9644faf67380a8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Salve,

Atentie!!! Aceasta recenzie poate contine urme de spoiler.

Gen:

Actiune, comedie

Durata:
107 min

Synopsis film:
Mortdecai, nobilul Mortdecai este un mare nobil englez si fin cunoscator de arta, ce mai este din cand in cand implicat si in partea mai intunecata a pietei operelor de arta.

Actiune:
Nu prea urmaresc eu filmele noi dar din cand in cand cate ceva imi mai atrage atentia. La “Mortdecai“(ce face parte din generatia: film 2015) vazusem un soi de trailer pe tv, o emisiune pe Digi parca. Mi s-a parut interesant, l-am cautat (si culmea l-am si gasit) si l-am urmarit cu placere, fara regrete.
In prim-plan il putem vedea in actiune pe Mortdecai intruchipat de Johnny Depp, aristrocat englez si mare si fin cunoscator de arta. Desi de origine nobila, ia din cand in cand contact cu piata neagra a artei fiind chemat sa evalueze si sa gaseasca diverse lucrari de mare valoare. Autoritatile cunosc bine apucaturile lui, insa il lasa sa-si faca de cap in schimbul unor servicii atunci cand dau de necaz. Asa ajunge pe urma unei mari picturi, ce se dovedeste mai importanta decat pare avand legatura cu al doilea razboi mondial si cu secretele nazistilor.
Dupa cum se poate intelege si din partea de synopsis film, Mortdecai, protejat de Jock (valetul si bodyguardul lui) si secondat de superba sa sotie Johanna (Gwyneth Paltrow) trece printr-o gramada de aventuri una mai amuzanta ca alta schimband rapid continentele, trecand din Londra in Moscova, apoi in State si inapoi.
Sunt cateva scene interesante in film, cum ar fi cea in care pe un soundtrack latin Mortdecai reprezentat de falange si Georgina (Olivia Munn) reprezentata de tesutul mamar se intalnesc. Tot ea este in prim-plan-ul unui alt twist cand se transforma din nimfomana in…altceva.

Roleplay:
Mi-au placut mult rolurile facute in acest film, am vazut un Johnny Depp bun, o Gwyneth Paltrow foarte ok, o Olivia Munn energica si implicata si tot asa. Din punctul meu de vedere au facut o treaba buna, poate sa zici ca la accent se mai putea lucra.

Scenariu:
Bun scenariu, destul de fresh, destul de interesant, are cel putin un twist, concluzie scenariu: bun cel putin pentru ceva cu stampila: film 2015 (este si motivul pentru care nu prea ma uit la filmele noi, mi se pare ca au decazut rau din punct de vedere al scenariului).

Costume si decoruri:
Suntem in 2015, nu avea ce sa fie rau din acest punct de vedere. Mi-a placut la nebunie tinuta de casa a lui Mortdecai, pare foarte comoda.

Soundtrack:
Bun, se potriveste din plin cu filmul.

Recomandare:
Inchei aceasta recenzie cu mentiunea ca recomand acest film pentru ca: filmul este unul captivant, o actiune buna, cursiva dar vazuta cumva intr-un mod fresh, nu este genul acela de actiune super-fumata. De asemenea, este presarat cu tot felul de replici savuroase si momente de umor. Nu este insa umorul acela direct, gen American Pie sau asa ceva ci un umor usor englezesc, mai subtil, mai rafinat. Mi-a mai placut si faptul ca in film sunt situatii cand actorii au roleplay in roleplay, pentru ca practic personajele lor interpreteaza anumite personaje in anumite situatii.

Nota film:
De la mine incaseaza un 9, merita urmarit din plin. Nu inteleg de ce pe IMDB de exemplu nota filmului este mult mai mica, probabil din cauza umorului mai subtil.

Sanatio!

Edited by tecalto, 19 August 2015 - 21:20.


#23
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
[ http://theautodidactintheattic.com/wp-content/uploads/2014/11/The-Cabin-in-the-Woods-1024x575.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Salve,

Atentie!!! Recenzia poate contine urme de spoiler.

Categorie: Filme horror

Durata: 95 min

Synopsis film: Poveste obisnuita pana la un punct. Niste tineri merg intr-o padure la o cabana sa petreaca un weekend bestial cu droguri, bautura si desigur sex. Planurile lor nu corespund insa cu ale … altora.

Actiune: Recenzam astazi un horror nou si de nota 10. “The cabin in the woods”, este diferit de alte horror-uri. Nu impresioneaza prin cantitatea de sange imprastiata pe tot ecranul, impresioneaza insa prin twist-uri, prin poveste, prin intriga etc. “The cabin in the woods” pare la inceput sa fie un horror banal, de 2 lei din ala cheesy cu poveste bine-stiuta gen: niste teenageri americani teribilisti ca-n American Pie s-au dus in padure sa faca sex, sa bea, sa se drogheze si a venit un nenea rau si i-a omorat bla bla bla. Nici pe departe. Este adevarat ca filmul incepe cu plecarea unor tineri spre munti, dar cam aici se opreste orice asemanare.
Un prim semnal dar despre ce se va intampla, are loc inca de pe drum, cand tinerii se opresc sa ia benzina si se intalnesc cu un batran foarte, foarte spooky. Este un semnal bun, dar derutant. Intalnirea m-a dus cu gandul spre altceva, ce nu s-a intamplat pana la urma. Urmeaza apoi decorul casei, unde sunt tablouri cu monstri si scene sangeroase, oglinzi false etc. Punctul culminant il reprezinta descoperirea pivnitei si a lucrurilor din ea, practic de acolo inainte se desfasoara actiunea. Ce se intampla in continuare? Vedeti voi singurei daca sunteti genul de persoana ce se uita cu placere la filme horror, eu zic ca am scris destul.

Mai am doar ceva de adaugat si anume as vrea sa mentionez ca pe langa planul principal al filmului, pe alocuri din punctul meu de vedere exista si niste intrari in rol ale constiintei, practic s-a incercat si s-a si reusit crearea de imagini/tablouri paralele de genul: stapanul isi ia linistit micul dejun pe terasa casei in timp ce-si priveste sclavul ce este biciuit.

De altfel, filmul se incheie cu o mare sopirla sa-i zic asa, pentru ca este prezentat un “secret ascuns” despre omenire. Este de altfel twist-ul final, la care eu nu m-am asteptat in nici un caz, n-am gasit indiciii de-a lungul filmului ca sa ma prind desi in general m-am descurcat binisor la capitolul asta cand a fost vorba de alte filme horror.

Roleplay: Bun jocul actorilor, chiar daca vorbim de actori tineri si necunoscuti (mie cel putin). Mi-au placut mult, au intrat bine in pielea personajelor, sa tot vezi astfel de filme horror.

Scenariu: Scenariu de nota 10. Rupe in doua, poveste buna, interesanta cu mai multe twist-uri.

Costume si decoruri: Foarte, foarte bune, mi-au placut mult si efectele. Mi s-au parut foarte profi lucrate si personajele create foarte reale.

Soundtrack: Iarasi, nimic de comentat nici aici, foarte bun soundtrack.

Recomandare: Mi-a placut mult filmul, comparativ cu alte filme horror nu este nici foarte brutal si dupa parerea mea te induce rapid intr-o stare anume. Nu se lungeste foarte foarte mult cu introducerea, dar nici nu intra brusc in subiect, e tocmai ce trebuie.
Acum evident depinde de gusturi, daca vreti ceva gen hack and slash, nu prea o sa va placa filmul. Daca vreti ceva cu suspans, cu o intriga bine pusa la punct, o poveste buna atunci o sa va placa . Eu Il recomand cu mare drag.

Nota film: Fara discutie nota 10 de la mine. Un horror bun.

Sanatio!

Edited by tecalto, 24 August 2015 - 21:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate