Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Sony Bravia android TV - SERIA W80

* * * * - 7 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10243 răspunsuri în acest subiect

#7795
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 25.04.2016

Vizualizare mesajalinx1, pe 19 iunie 2017 - 17:53, a scris:

Nu chiar, Mike!
Nu are nici o relevanta displayul in asemenea situatii. Va merge identic si de pe unul 720p..Imi amintesc ca am avut o contradictie in sensul asta cu kapitak la aplicatia hbo go.
Si bineinteles ca am avut dreptate :)
Eu preluasem ideea lui @kapitak. Dar ca fapt divers, eu am observat ca daca faci transferu de aplicatii de pe un telefon doar hd, aplicatia imi pare pe tv ca are rezolutie ....hd. Deci, as zice ca conteaza.

#7796
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.600
  • Înscris: 06.01.2012
Nu cred si nici nu am obs acest lucru. Am incercat  de pe tel cu diferite rezolutii.

#7797
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 25.04.2016
Poate mi s-a parut mie.... Oricum, importanta e metoda de transfer, simpla si usoara.

Editat de MMike, 19 iunie 2017 - 18:46.


#7798
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 566
  • Înscris: 12.05.2017
Salut. Eu am un 55W808C luat de la Franco (unde în specificații scria ca are conversie 2D-3D) dar nu am putut sa aflu Cum fac conversia. Mă poate ajuta cineva sa activez funcția asta?

#7799
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 25.04.2016
NU FACE conversie acest tv.
Dar pentru ce iti treuie ?

Editat de MMike, 19 iunie 2017 - 19:35.


#7800
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 566
  • Înscris: 12.05.2017
Voiam sa încerc sa văd care e treaba

Dar asta înseamnă ca cei de la Franco mint?

#7801
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 25.04.2016
Citeste doar specifcatiile de pe siteu oficial Sony despre produs. Restul, pot fi gresite, nu neaparat minciuni.

#7802
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.083
  • Înscris: 20.11.2007
Elgiul meu are opțiunea asta. M-am jucat nițel cu ea, când l-am luat și am ajuns la concluzia că e absolut inutilă. Poate pe alte teveuri e mai isteață.
W80-ul nu o are.

#7803
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 25.04.2016

Vizualizare mesajgabize, pe 19 iunie 2017 - 20:24, a scris:

Elgiul meu are opțiunea asta. M-am jucat nițel cu ea, când l-am luat și am ajuns la concluzia că e absolut inutilă. Poate pe alte teveuri e mai isteață.
W80-ul nu o are.
Si Samsungu meu o are, dar la fel de inutila e.

#7804
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Vad ca nici in A7 Sony nu a rezolvat lipsa formatului A2DP.....E ceva de toata jena.....un rahat de codec pe care il au 99% din tv-uri, telefoane ,tablete...si maretele tv-uri Sony nu.Este pur si simplu frustrant sa nu poti conecta prin bluetooth boxe sau casti...niste mincinosi flacaii de la Sony...

#7805
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 25.04.2016

Vizualizare mesajemilian67, pe 19 iunie 2017 - 21:09, a scris:

Vad ca nici in A7 Sony nu a rezolvat lipsa formatului A2DP.....E ceva de toata jena.....un rahat de codec pe care il au 99% din tv-uri, telefoane ,tablete...si maretele tv-uri Sony nu.Este pur si simplu frustrant sa nu poti conecta prin bluetooth boxe sau casti...niste mincinosi flacaii de la Sony...
Mincinosi nu sunt, caci in privinta asta, n-au promis nimic.... Problema e ca puteau sa faca ceva, dar se pare ca nu....

#7806
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.215
  • Înscris: 24.04.2007

Vizualizare mesajAlberto4, pe 19 iunie 2017 - 19:18, a scris:

Salut. Eu am un 55W808C luat de la Franco (unde în specificații scria ca are conversie 2D-3D) dar nu am putut sa aflu Cum fac conversia. Mă poate ajuta cineva sa activez funcția asta?
Nu are conversie are doar 3D...oricum conversia 2D-3D e o gluma proasta.....la filme 3D trebuie sa stai la 1,5-2 m de TV ca sa vezi bine....si eu tot de 55 am.....ochelari 3D am o pereche Sony si 2 bucati Samsung luate din Carrefour...Filme 3D gasesti cu kodi dar iti trebuie telecomanda cu buton 3D ca sa fortezi activarea functiei( vezi ca in Android 6 nu mai poti face acest lucru) sau aplicatia aia pentru Sony de pe Google play care are 3D....

Vizualizare mesajMMike, pe 19 iunie 2017 - 20:17, a scris:

Citeste doar specifcatiile de pe siteu oficial Sony despre produs. Restul, pot fi gresite, nu neaparat minciuni.
Am instalat Dolphin Browser , Es, Aptoide TV, si Terarrium Tv.....excelente,,,Terarrium Tv gaseste filme mai bine decat kodi dar sta prost cu incarcarea subtitrarilor de aceea vad filmele din Terarrium folosind playerul kodi care incarca mai bine subtitrarile....Multumesc pentru sfaturi....

Editat de Clovis, 19 iunie 2017 - 23:16.


#7807
energy_crazy

energy_crazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 78
  • Înscris: 28.03.2016
vad filmele din Terarrium folosind playerul kodi care incarca mai bine subtitrarile....Multumesc pentru sfaturi....



Cum ai facut setarile in Kodi pentru Terarrium ?

#7808
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 25.04.2016

Vizualizare mesajenergy_crazy, pe 20 iunie 2017 - 07:23, a scris:

vad filmele din Terarrium folosind playerul kodi care incarca mai bine subtitrarile....Multumesc pentru sfaturi....



Cum ai facut setarile in Kodi pentru Terarrium ?
Eu cred ca colegu Clovis se refera la aplicatia apk separata, nu sub kodi. Deci va trebui s-o instalezi, dar neavand player propriu, va trebui sa-ti alegi unul pe care ti-l propune aplicatia si pe care il ai deja instalat in tv. Recomandabil e MX Player. Subtitrarile sunt automate online.

Exista si varianta de a instala Terrarium tv sub kodi, dar cred ca e mai bine separat. Nu am incercat.

Vizualizare mesajClovis, pe 19 iunie 2017 - 23:15, a scris:

Am instalat Dolphin Browser , Es, Aptoide TV, si Terarrium Tv.....excelente,,,Terarrium Tv gaseste filme mai bine decat kodi dar sta prost cu incarcarea subtitrarilor de aceea vad filmele din Terarrium folosind playerul kodi care incarca mai bine subtitrarile....Multumesc pentru sfaturi....
Incearca si aplicatia Popcorn time apk. Este si addon in kodi , ii zice "Kodi Popcorn time".
Aplicatia separata nu depinde de kodi care in ultima vreme dupa cum stii e cu ceva probleme.
Este cea mai buna aplicatie de streaming online referitor la calitatea imaginii, dupa parerea mea. Nu se compara cu niciun addon kodi la calitate imagine. Are player propriu aplicatia care e foarte bun, dar poti alege si un alt player instalat in tv. Eu am pus Archos player pentru ca face download de subtitrare online.

Editat de MMike, 20 iunie 2017 - 11:23.


#7809
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 25.04.2016

Vizualizare mesajMMike, pe 20 iunie 2017 - 11:22, a scris:

Eu cred ca colegu Clovis se refera la aplicatia apk separata, nu sub kodi. Deci va trebui s-o instalezi, dar neavand player propriu, va trebui sa-ti alegi unul pe care ti-l propune aplicatia si pe care il ai deja instalat in tv. Recomandabil e MX Player. Subtitrarile sunt automate online.

Exista si varianta de a instala Terrarium tv sub kodi, dar cred ca e mai bine separat. Nu am incercat.
Revin si corectez putin : colegul Clovis foloseste playerul Kodi pentru Terrarium tv, eu folosesc MX Player. Subtitrarile le setez din aplicatie astfel : Setari/ Limba subtitrarilor de pe OpenSubtitles and Subscene,aleg Romana. Cand doresc da vizionez, procedez asa : cautare surse calitate, aleg apoi in fereastra deschisa aleg "joaca-te cu subtitrari", aleg una dintre ele si playeru intra automat in functiune deruland filmul.

Adaug ca aplicatia Terrarium tv contine reclame, dar Popcorn time nu.

Editat de MMike, 20 iunie 2017 - 12:52.


#7810
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.654
  • Înscris: 03.03.2010
Sunt multe solutii pentru vizualizare filme cand ai android tv, chiar foarte multe... una la fel de simpla e utilizarea popcorntime varianta touch (neoptimizata pt tv) in care descarcati filmele la rezolutie maxima si le redati cu un player bun care ataseaza subtitrari (KODI, MX PLAYER, etc)

La fel sunt multe solutii si pentru alte functionalitati insa nu uitati sa nu instalati mai multe aplicatii care fac acelasi lucru, atentie la aplicatiile neoptimizate pentru android tv (cele touch portate de la telefoane sau tablete), atentie la setarile acestora, etc ;)

#7811
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.654
  • Înscris: 03.03.2010

Vizualizare mesajalinx1, pe 19 iunie 2017 - 17:53, a scris:

Nu chiar, Mike!
Nu are nici o relevanta displayul in asemenea situatii. Va merge identic si de pe unul 720p..

Imi amintesc ca am avut o contradictie in sensul asta cu kapitak la aplicatia hbo go.
Si bineinteles ca am avut dreptate Posted image

Majoritatea aplicatiilor afiseaza in functie de rezolutia display-ului pe care il are device-ul dupa ce il recunoaste in Google Play, sunt si unele care nu au aceasta "facilitate" insa in general sunt alea care oricum nu sunt create pentru rezolutii mari (1080p) asa cum e cazul aplicatiei HBO GO pentru telefoane care nu poate afisa interfata dar nici redarea fisierelor video in 1080P (deci in cazul HBO GO exista oricum o singura versiune) !

Daca este posibil e recomandat sa portam in TV aplicatii neoptimizate din device-uri FULL HD (1080p) si compatibile ARMv7 NEON Posted image

Nu degeaba magazinul GOOGLE PLAY identifica device-ul si afiseaza numai aplicatiile compatibile in functie de rezolutie display, procesor, senzori, etc altfel ar exista posibilitatea instalarii multor aplicatii aiurea care nu functioneaza sau blocheaza device-ul... ca uneori aste pot fi "pacalite" sa ruleze pe device-uri ce initial nu pot fi compatibile asta e alta treaba.

Editat de KapitaK, 20 iunie 2017 - 15:00.


#7812
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.600
  • Înscris: 06.01.2012

Vizualizare mesajKapitaK, pe 20 iunie 2017 - 14:58, a scris:




Daca este posibil e recomandat sa portam in TV aplicatii neoptimizate din device-uri


Recomandat si nu un "must have" !
De data asta ai zis-o corect aici !!
:))


Vizualizare mesajalinx1, pe 13 iunie 2017 - 14:33, a scris:

Hbo go nu mai vrea deloc prin chromecast. Am incercat si variante mai vechi ale aplicatiei, dar nimic :( .
Si totusi cred ca este de la aplicatie pt ca am vazut multe comentarii in sensul asta in mag play.
Aici,se pare ca problema ar fi la chromecast si nu la aplicatia hbo go.Nu mai functioneaza nici chromecast-ul din EsFileExplorer .Afiseaza aceeasi eroare.
Dar am gasit o alta aplicatie care funct f bine prin cast si anume "bubbleUPnP"
Reda excelent absolut orice avut prin smartphone,la fel cum se putea face si prin EsChromecast Player!

Editat de alinx1, 20 iunie 2017 - 15:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate