Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Sony Bravia android TV - SERIA W80

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
10243 replies to this topic

#7831
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Cu totul si cu totul alte standarde. Orice Android(octo, sau cu  25 de nuclee) ia foc daca bagi un hdd de 1.5 TB cu poze in el.Isi da duhu.3000 de posturi?:))Ia foc!

Edited by ionutz_joe2009, 21 June 2017 - 23:14.


#7832
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,947
  • Înscris: 25.04.2016
3000 de posturi ?????  "Fara numar" :)  Prin US parca se practica ceva de genu.... Nu stiu cand se pot vedea toate....
Cred ca orice tv ia foc in cazu asta

Edited by MMike, 21 June 2017 - 23:36.


#7833
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012

View Postcomunicativ, on 21 iunie 2017 - 15:33, said:


Tot 50w808c am si eu.
La aranjatul si editatul canalelor banuiesc ca puteai folosi sony editor o singura data dupa care salvai lista pe pc,stick..etc.Dar totusi cu 3000 de canale nu stiu ce smart tv sau avion tv s-o descurca bine :).
De asemenea am un hard de 1Tb atasat ca memorie int temporar, pe care am tot felul de poze ,filme,...etc si care nu face nici un pic de  lag la gestionarea lor.îti recomand sa folosesti EsFileExplore Pro! .
Aproape in fiecare zi scot hardul pt a nu fi uzat inutil  ( pur si simplu ii trag mufa fara a face ceva prin setari) si il reconectez cand vreau sa bazai prin el. Îl vede instantaneu fara nici un pic de lag sau de eroare.
Si cum sa nu functioneze inregistrarea pe hard??
A functionat inca de la inceput cu android 5, ..funct ok si acum. De asemenea si 5.1..
Citeste prin paginile acestui thread ( foloseste functia search) si o sa gasesti o posibila rezolvare la orice problema
Cat despre nemultumirile constatate la primirea de la garantie iti recomand sa il trimiti inapoi .
Deci ,orice problema are si solutie.!
Si eu am fost  in pct de a-l duce la garantie dar ma bucur ca nu l-am trimis

Edited by alinx1, 22 June 2017 - 07:38.


#7834
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006

View Postcomunicativ, on 21 iunie 2017 - 15:33, said:

Cât privește înregistrarea pe hdd,faptul că aceasta era nefuncțională la data achiziției televizorului mi se pare de-a dreptul înșelăciune cât timp în ofertă nu se afirma ca e vorba de o opțiune ulterioară ci ca o facilitate există a televizorului.La fel si PAP.

Si cum ai procedat?
Ai trimis adrese,  ai dat e-mail-uri si telefoane la Sony Romania, sau Europa, sau te-ai rezumat la a astepta rezolvarea prin update de firmware? Pe acest topic ai postat?
La fel de bine puteai returna televizorul sau sa chemi in judecata producatorul pentru reclama mincinoasa.
Intuiesc ca nu ai optat pentru niciuna din situatiile de mai sus.
Ca fapt divers, Sony a introdus HDD Rec si PAP prin firmware-ul din feb 2016 (nr 3.317)

View Postcomunicativ, on 21 iunie 2017 - 15:33, said:

Am testat imaginea la 50w808c comparativ cu un amărât de Finlux  led ceva mai vechi și diferențele de calitate a imaginii nu justificau sub nici o formă prețul de 3 ori mai mare al Sony.Intre timp și cei de la Vestel s-au prostit așa că noile Finlux smart au o imagine mult mai proastă,cețoasă și fără strălucire și cu un nivel de negru modest dar  un finlux 43ffa5500 se mișcă mai repede la schimbarea canalelor și prin aplicații decât 50w808c

Da-mi voie sa nu iau in considerare testul facut de tine si-ti spun si de ce.
Panasonic a fabricat in 2015 gama entry level, seriile 200-400, la Vestel In Turcia. Le-am vazut in magazinele de profil si erau sub orice critica, comparate cu primul TV din gama Panasonic fabricat in Cehia in acelasi an - modelul CS520.
Rezultatul, Panasonic in 2016 il gasesti la "si altii", in timp ce in 2015 inca mai avea market share vizibil.
Referitor la pret, e simplu sa spui ca nu merita de 3 ori diferenta, dar esti tu in masura sa stabilesti costurile de dezvoltare ale unui produs?

View Postcomunicativ, on 21 iunie 2017 - 15:33, said:

Imaginea la 50w808c este ok dar am observat diferențe intre cele două aparate deținute (cel original respectiv cel primit după inlocuire) ceea ce imi naște semne de intrebare privind panelurile care fie sunt diferite fie producătorul acestora nu menține calitatea constantă.

Orice firma care are activitate de productie isi asigura un flux constant de piese/materiele. Asta insemana ca are cel putin 2 furnizori (agreati) pentru fiecare componenta.
Un lot de televizoare poate avea panouri de la x, urmatorul de la y, samd.
Crezi ca Sony este prima firma care cauta sa-si optimizeze costurile? Citeste aici.

Ai tot dreptul sa fii nemultumit si iti inteleg si frustrarea dupa tot ce ai patimit, dar nu inteleg de ce nu le transmiti acest lucru si celor de la Sony?

Edited by dba, 23 June 2017 - 11:25.


#7835
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007

View Postdba, on 23 iunie 2017 - 11:23, said:

Orice firma care are activitate de productie isi asigura un flux constant de piese/materiele. Asta insemana ca are cel putin 2 furnizori (agreati) pentru fiecare componenta.
Un lot de televizoare poate avea panouri de la x, urmatorul de la y, samd.
Indiferent de furnizori, standardele de calitate sunt aceleaşi. Iar percepţia consumatorului trebuie să fie identică, chiar dacă anumite componente sunt diferite.
În ceea ce priveşte paourile, am îndoieli că se utilizează furnizori diferiţi. Posibil standuri de asamblare diferite sau revizii diferite.
Oricum, eu am teveul din ultima revizie, iar panoul e, poate, singurul lucru căruia nu-i pot reproşa nimic.

Cât priveşte comunicarea cu Sony, raportat la probleme, disfuncţionalităţi ori... orice altceva, te asigur că eu am fost, din păcate, nevoit să-i contactez. Iar impresia e că, aproape mereu, am vorbit singur.

#7836
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006
Ai perfecta dreptate cand te referi la standardul de calitate, dar asta este valabil intr-o lume ideala.

Puteti citi pe forum despre varful de gama de la Samsung din 2016 (seria KS). Abunda de defecte de calitate: capacul spate nu este prins si are fanta de lumina, pixeli morti/blocati, clouding cat China, si asta la televizoare de peste 1500 EUR.

Asta nu justifica problemele de la sony android TV, dar nici sa nu-l comparam cu Vestel si Utok.

Edited by dba, 23 June 2017 - 13:04.


#7837
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View PostMMike, on 21 iunie 2017 - 23:36, said:

3000 de posturi ?????  "Fara numar" Posted Image  ...

E ca in povestea aia cu ala care a "pescuit" o bicicleta care culmea avea si farul aprins... hai ma stinge farul.. in cazul nostru mai redu din exagerari...

Toate "punctele" negative semnalizate de omul asta sunt la maxim... inteleg supararea unora care au probleme cu un produs achizitionat, parerile de rau postate pe forumuri sunt intotdeauna exagerate si completate in general si cu neadevaruri... e normal ca acestia sa incerce sa se "razbune" intr-un fel, nu e normal insa ca cei ce citesc astfel de postari sa nu le inteleaga ... :(

Edited by KapitaK, 23 June 2017 - 15:37.


#7838
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
De asemenea, sunt destui care-l laudă mai mult decât face. ;)
Lăsând asta la o parte, am o dilemă: prin  descrierile teveului, mai mult sau mai puțin detaliate, nu am găsit informații clare despre CI+. Mai exact, nicăieri nu găsesc că ar fi compatibil doar cu versiunea 1.3 sau mai nouă.
Aveți idee unde găsesc informațiile astea?
Merci!

Edited by gabize, 23 June 2017 - 21:35.


#7839
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu mai protejati atat de mult Sony pt ca are  destule bube-n cap.

1: nu anungi pe forumuri cand produsul este usor de folosit sau nu are probleme diverse.Eu se poate sa-i zic PAS cand sau daca devine deranjant in folosire.



2. In orice Andrid, daca bagi un hdd de 1.5 TB pe care-s 90% poze, va lua foc.Nu tine la asa ceva nici S8.Pai eu am lag sub Android cu Note Edge daca vreau sa ajung la x poza in conditiile in care am max 28 GB de poze iar altii asteapta ca Android pe un dual sa citeasca 1.5 TB cu poze si mai ales dintr-un singur folder..Android nu e capabil de asa ceva momentan.Ii trebuie 25 de nuclee lui Android pt a se descurca cu asa ceva.Toate porcariile puse de Sony, cele din porcaria cu iconite in care vezi filmele sau pozele de pe unitate sunt inutilizabile daca ai continut mult.Ingheata daca ai 50 de filme pe hdd,sunt   niste artificii pe acolo pe care acest tv clar nu le poate sustine.Despre asta de ce nu spuneti nimic?Uita, nu face refresh automat si nici manual din dlna!!!!Altele pot!

3. Eu , daca am vazut si diferentele de constructie SO, pun pariu pe orice ca un Samsung se descurca cu 3000 de posturi.Una e cand esti proprietar pe sistem, alta e cand toata sandramaua sta pe Google sau un sistem indreptat catre cu totul si cu totul alta utilizare.Android TV mai are de mancnat ani buni pt a prinde de la urma sistemul de la Lg sau Samsung.Cel putin pe partea de tv.Preview la video ii trebuia lui pe acolo, are lag, ingheata , asta e realitatea.

Lista poate continua, cel putin pe partea de tv.

Attached Files


Edited by ionutz_joe2009, 23 June 2017 - 22:11.


#7840
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Vestitul Kodi, care ar trebui sa faca un wow din acest tv, nu face update corect la liste.Mai exact crapa, nu citeste tot continutul.Poti sa pui Wathdog , poti incerca manual, degeaba!Da un rateu incredibil , nu citeste tot continutul de pe hdd.O alta bataie de cap, unutilizabil Kodi pt mine.In dlna nici nu mai vb, bug extraordinar de mare, nu poti face lista completa la fisierele audio.Nu forta, nu-l pune la munca mai serios pt ca da un mare mare rateu.Valabil pt mai orice pui pe acest Android TV, mai nimic nu e total stabil, toate au pbl pe o parte sau pe alta.Unele mai deranjante, alte mai putin.Nu am dat de aplicatie fara bug in acest Android tv, toate au minim un bug!!!

Edited by ionutz_joe2009, 23 June 2017 - 22:23.


#7841
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012

View Postionutz_joe2009, on 23 iunie 2017 - 22:19, said:

Vestitul Kodi, care ar trebui sa faca un wow din acest tv, nu face update corect la liste.Mai exact crapa, nu citeste tot continutul.Poti sa pui Wathdog , poti incerca manual, degeaba!Da un rateu incredibil , nu citeste tot continutul de pe hdd.O alta bataie de cap, unutilizabil Kodi pt mine.In dlna nici nu mai vb, bug extraordinar de mare, nu poti face lista completa la fisierele audio.Nu forta, nu-l pune la munca mai serios pt ca da un mare mare rateu.Valabil pt mai orice pui pe acest Android TV, mai nimic nu e total stabil, toate au pbl pe o parte sau pe alta.Unele mai deranjante, alte mai putin.Nu am dat de aplicatie fara bug in acest Android tv, toate au minim un bug!!!
Crapa ? Ce crapa??
Eu nu stiu ce testari ai facut tu dar nu este deloc asa.Am zeci de filme pe hardul de 1Tb,muzica,poze,.jocuri..etc.
Le vede pe toate prin kodi sau prin Es.Il deconectez/conectez aproape zilnic.Nu da nici o eroare,lag sau vreun semn ca nu ar vedea sau deschide ceva prin programele mentionate.
Eu nu am avut nici o problema la tv din cele mentionate de tine in general.Am deschis filme blueray/remux de peste 40gb direct de pe hard si in acelasi timp descarca si torenti.E adev ca a fost un mic lag la inceput( datorita prigramului de torenti) dar dupa aceea merge ca uns.
Deci despre ce vorbim?
Am impresia ca tu i-ai cautat prea mule "noduri in papura"  aiurea..

#7842
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Dacă nu aș fi în posesia unui teveu cu probleme, nici eu nu aș crede nemulțumirile celorlalți.
De fac un rezumat, obiectiv, al tuturor neajunsurilor teveului meu, cu siguranță mulți vor spune că sunt cârcotaș sau rău-intenționst. ;)

Edited by gabize, 24 June 2017 - 07:16.


#7843
paus75

paus75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.11.2015
Sony modele 2017, nu vb de varf de gama, au acelasi hardware de cacao .  Vb aici de update tv handroid 7 , sunt curios cum se va descurca ... la cateva task uri in plus ii sar tranzistorii . Mai ales ca handroid e un soft bine gandit .... dada dadadadaaaa  : )))))))))))

#7844
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postalinx1, on 24 iunie 2017 - 06:36, said:


Crapa ? Ce crapa??
Eu nu stiu ce testari ai facut tu dar nu este deloc asa.Am zeci de filme pe hardul de 1Tb,muzica,poze,.jocuri..etc.
Le vede pe toate prin kodi sau prin Es.Il deconectez/conectez aproape zilnic.Nu da nici o eroare,lag sau vreun semn ca nu ar vedea sau deschide ceva prin programele mentionate.
Eu nu am avut nici o problema la tv din cele mentionate de tine in general.Am deschis filme blueray/remux de peste 40gb direct de pe hard si in acelasi timp descarca si torenti.E adev ca a fost un mic lag la inceput( datorita prigramului de torenti) dar dupa aceea merge ca uns.
Deci despre ce vorbim?
Am impresia ca tu i-ai cautat prea mule "noduri in papura"  aiurea..

Eu vorbeam de lista, nu citirea directa de pe foldere.Era vorba de "update library". La mine atat pe tv chiar si cu ultima versiune  sau pe mini pc , nu o updateaza complet.Mai exact, am 7-8000 de melodii pe care ar fi trebuit sa le puna frumusel dupa artisti, gen, etc.Mi-a dat eroare cu afisare error, nu a putut duce procesul pana la capat,deci nu a vazut toate melodiile.Daca o iei pe foldere, e ok, dar daca ai 3-4000 sau 7000 de melodii...poti crea foldere cu gen, artisti, etc manual.Dar in 7000...In plus, daca vrei sa folosesti si serverul dlna din Kodi, nu vei putea pt ca acesta ridica libraria(nu si foldere direct) care in cazul meu era pe jumatate.Mai nou, am observat ca nici macar la toate filmele mkv nu face update corect in librarie.Am 15 filme , 2 nu le vede in librarie nici mort.Deci, Kodi are buguri grave inca, degeaba are insclus server dlna, librarie sau alte optiuni, da rateuri grave.Mai orice de prin aplicatiile de la Android tv, da rateuri grave.Unele mai deranjante, altele mai putin.De cele mai multe ori, tre sa pui 2-3 aplicatii pt a completa unde are bug prima.

Edited by ionutz_joe2009, 24 June 2017 - 12:32.


#7845
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012
Asta e cu totul altceva ca are kodi buguri ,sau alte aplicatii..Nu poate fi acuzat device-ul pt asta. Iar cu listele alea de cateva mii de piese este acelasi lucru precum la cel cu 3000 de posturi tv :) . Nici pe smartphone cu n core nu cred ca se descurca prea bine.

#7846
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006

View Postgabize, on 24 iunie 2017 - 07:16, said:

Dacă nu aș fi în posesia unui teveu cu probleme, nici eu nu aș crede nemulțumirile celorlalți.
De fac un rezumat, obiectiv, al tuturor neajunsurilor teveului meu, cu siguranță mulți vor spune că sunt cârcotaș sau rău-intenționst. Posted Image

Nu cred ca e cineva care sa-ti puna la indoiala afirmatiile, mai ales ca tu ai postat probleme legate de functionalitatea TV-ului, si asta in timp real.

Dar cand citesti ca fac unii "teste" si constata ca imaginea e identica cu cea a unui TV absolut banal si mai au si remuscari ca au dat de 3 ori mai mult decat bijuteria turceasca, da-mi voie sa le zic pas.
Am vazut un Horizon (Vestel) la o pensiune care mergea absolut onorabil, asta pentru un televizor de pensiune. Daca l-as fi avut acasa, lego creator (3 in 1) scria pe el.
Ce sa mai zic de comparatiile cu Apple TV sau TV-uri entry level de la concurenta.

Eu cand am luat o plasa cu WD TV (varianta 1), dupa o discutie mai aprinsa cu un moderator am ajuns la concluzia ca formul nu este loc de refulari si, in consecinta, am vandut produsul.

#7847
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nop...Buble Upnp creaza corect libraria audio.Are si ala ceva bube , dar e folosibil.Sunt fortat sa folosesc Buble cat si Kodi desi Kodi ar fi putut face ce face Buble pt dlna.La Kodi e chiar mai grav pt ca nu-ti creaza corect libraria pt a avea categorii usor de folosit(ma refer aici strict la folosire de pe dispozitiv fara a folosi dlna).Nu creaza corect nici pt filme cand sunt de ex doar 15.Are el bug.

E cu totul si cu totul altceva cand bagi un hdd plin cu poze.Trebuie s-o deschida pe fiecare pt a crea iconita pt preview....Ii trebuie procesare puternica lui Android pt a se descurca cu asa ceva.

Inclusiv aplicatiile preinstalate aau buguri.Video are buguri de ex.S-au mai pus liste cu bugurile venite de la Sony, sunt destule.Sunt mai multe decat la alte teveuri, deranjat e bugul in dlna de ex.Eu folosesc dlna, e o optiune de baza pt orice tv.Acolo Sony da rateu, e si cam incomplet in comparatie cu alte tvuri.Dau ex, Samsung sau Lg se descurca de minune in zona aia.Repet, e optiune de baza, se foloseste de 10 ani cel putin in combinatie cu nas , ei insa dau rateu dupa 10 ani de folosire pe alte teveuri.

Edited by ionutz_joe2009, 24 June 2017 - 16:30.


#7848
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012
Pt canale tv ro va recomand o excelenta aplicatie si anume : TvStreams.
Nu sunt acasa ,deci am testat-o doar pe smartphone dar banuiesc ca ar trebui sa funct ok si pe tv.Practic are majoritatea  linkurilor si face update-uri de liste automat pt canalele tv din ro .Cam are reclame dar nu sunt deranjante.
Dupa cate observ funct ok toate canalele care au in dreptul lor bulina verde.
Important :Nu va functiona fara aplicatiile preinstalate si anume : sop to http si mxplayer preferabil pro.( am o varianta mx player pro mai veche pt ca ultimile sunt verificate de licenta si nu mai merg).Posibil si cu vlc dar nu am testat.
O sa vad maine cum se comporta pe tv

Edited by alinx1, 25 June 2017 - 10:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate