Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
4956 replies to this topic

#4681
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Ar fi bine sa reusesti!
Eu am tras acolo in 2009, 2011, 2013 Si este unul din locurile din lume in care m-as duce oricand. Si nu numai pentru privelistea care se vede de acolo, ci mai ales pentru oamenii care sunt acolo :)
Attached File  WhatsApp Image 2022-02-18 at 11.27.33 (1).jpeg   56.7K   65 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2022-02-18 at 11.27.33 (2).jpeg   37.49K   63 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2022-02-18 at 11.27.33 (3).jpeg   42.74K   46 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2022-02-18 at 11.27.33 (4).jpeg   49.21K   46 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2022-02-18 at 11.27.33.jpeg   40.03K   41 downloads

#4682
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007

View PostOvidiuNS, on 18 februarie 2022 - 09:46, said:

Da, şi eu ...
Din păcate, sejurul din Corfu trebuie să-l anulez, ieri am aflat că exact atunci avem o conferinţă la Portoroz, aşa că am făcut deja o rezervare ieri. La Roda şi cele 2 intermediare încă nu am anulat, dar nu e grabă.


Sănătate şi tcb !

Nea Ovi si eu care credeam ca ai revenit la vacante,la liste pentru cazare,acum m-ai dejamagit,dar vorba ta nu este graba, usor ,usor anulezi mai tot.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#4683
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postpiciul, on 23 februarie 2022 - 06:55, said:

... credeam ca ai revenit la vacante,la liste pentru cazare ...

Păi aşa am şi făcut, am făcut deja rezervări cu plata direct la proprietate şi mă uit zilnic pe booking.com câteva ore cât îmi verific listele. Apar cazările ca ciupercile după ploaie. Anulările au apărut fiindcă ni s-a modificat programul de întâlniri, dar cu puţin noroc am mutat rezervarea iniţială din Nea Vrasna ceva mai aproape de Stavros. Singur Corfu nu l-am mai mutat, fiindcă deja de la Portoroz mai mergem şi la Veneţia, aşa că ne-am fi dus cam departe în septembrie şi nu am vrut. Avem Rhodos în octombrie (bătut în cuie indiferent de voinţa mea), aşa că ar fi fost cam prea aproape. Stai tu liniştit, am suficientă viziune asupra a ce se va întâmpla anul acesta, dar am şi capul pe umeri. Iar Bulgaria deja nu mai merită, deşi am şi acolo liste, aşa cum ştii, dealtfel.

Dar din nou, am rugămintea să nu mai discutăm aici, ţi-am răspuns doar ţie, fiindcă te ştiu că nu-ţi vezi capul de treabă şi nu postezi decât dimineaţa la cafea, dar legat de cazări şi liste avem topic special.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 23 February 2022 - 11:40.


#4684
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,193
  • Înscris: 06.11.2008
Ceva pareri despre cresterea preturilor la carburanti? In Kefalonia se estimeaza un pret de 2.5 Euro / litru de benzina pana vineri...sa speram ca totusi revin preturile la normal. Sursa - https://www.inkefalo...s-tis-evdomadas

Asa cum am zis si pe celalalt topic, daca preturile la vara raman asa ridicate la carburant, ce facem? Mie personal pentru un drum dus-intors imi cresc cheltuielile cu aproximativ 250 euro doar din carburant ( 3500 km ).

#4685
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Eu foarte rar am alimentat in .Gr, în majoritatea cazurilor merg cu combustibil din .MK.

#4686
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,193
  • Înscris: 06.11.2008
Și dacă mergi in insule? Crezi că feribotul o sa mai fie la prețul de anul trecut? Daca traversezi Grecia de la Kulata pana in Patras sau Atena tu nu mai alimentezi?

#4687
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 18.04.2007
Deocamdată la ferry aceleași prețuri ca acum o lună (și acum un an). Cum va fi la vară .... cine știe ...

#4688
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postprotecties, on 10 martie 2022 - 08:03, said:

Și dacă mergi in insule? Crezi că feribotul o sa mai fie la prețul de anul trecut? Daca traversezi Grecia de la Kulata pana in Patras sau Atena tu nu mai alimentezi?
Să știi că m-am cam făcut comod, acu câțiva ani mergeam tot prin partea vestică dar în ultimii doi am stat bătrânește in Halkidiki.

#4689
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 23.04.2007

View Postprotecties, on 10 martie 2022 - 07:00, said:

Ceva pareri despre cresterea preturilor la carburanti? In Kefalonia se estimeaza un pret de 2.5 Euro / litru de benzina pana vineri...sa speram ca totusi revin preturile la normal. Sursa - https://www.inkefalo...s-tis-evdomadas

Asa cum am zis si pe celalalt topic, daca preturile la vara raman asa ridicate la carburant, ce facem? Mie personal pentru un drum dus-intors imi cresc cheltuielile cu aproximativ 250 euro doar din carburant ( 3500 km ).
In ultimele zile am urmarit pe fuelGR(aplicatia de telefon) si fuelo.bg preturile.
Acum preturile se invart intre 1.9-1.95(cateva benzinarii) la Co95 si 2.05-2.10E la majoritatea(din Peloponez pana in Kavala).


Ce mai e de zis? Deja bugetul acasa e afectat de cateva luni cu scumpiri la mancare, carburanti , facturi,etc
Nici cu alimentarea in BG nu va fi ieftinache. Ieri la Shell Levunovo era 2.75leva litrul de benzina, azi 2.9leva.
E prematur sa ne panicam acum, pana la vara poate urca la 12 lei litrul sau sa revina la 6-7 lei.
Insa orice scumpire se va vedea intr-un final si la destinatie, alimentarea de acasa sau din BG nu va salva mult.
Orice in Grecia se transporta cu motorina(TIR, ferry, etc). Ca idee, ferry-urile spre Skiathos si Skopelos am vazut ca s-au mai scumpit(10-15 euro la masina) in ultimii ani, s.a.m.d.
Cazarile oricum anul asta vor fi mai scumpe decat anul trecut.

Mai taiem fiecare dupa buget cate ceva ca sa ne incadram.

Edited by AdrianHH, 10 March 2022 - 11:14.


#4690
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View PostAdrianHH, on 10 martie 2022 - 11:13, said:

In ultimele zile am urmarit pe fuelGR(aplicatia de telefon) si fuelo.bg preturile.
Acum preturile se invart intre 1.9-1.95(cateva benzinarii) la Co95 si 2.05-2.10E la majoritatea(din Peloponez pana in Kavala).

Acum vreo 4 ani imi amintesc ca in Milos era benzina 1.9 euro...ma intreb oare cand o fi anul asta prin Ciclade, daca pe continent a ajuns la 1.95....

View PostAdrianHH, on 10 martie 2022 - 11:13, said:

Cazarile oricum anul asta vor fi mai scumpe decat anul trecut.
Pana la urma poate ca am facut bine ca le-am negociat si rezervat toate in februarie. Acu sper ca nu primesc mailuri ca nu mai sunt valabile preturile... Posted Image

Edited by camelia19, 10 March 2022 - 14:41.


#4691
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011

View Postprotecties, on 10 martie 2022 - 07:00, said:

Ceva pareri despre cresterea preturilor la carburanti? In Kefalonia se estimeaza un pret de 2.5 Euro / litru de benzina pana vineri...sa speram ca totusi revin preturile la normal. Sursa - https://www.inkefalo...s-tis-evdomadas

Asa cum am zis si pe celalalt topic, daca preturile la vara raman asa ridicate la carburant, ce facem? Mie personal pentru un drum dus-intors imi cresc cheltuielile cu aproximativ 250 euro doar din carburant ( 3500 km ).

parerea mea e ca ne vom duce cu mai multi bani in concediu. ce parere putem avea:)) tin minte ca in 2015, alimentam in Romania cat sa ajung linistit in serbia.dupa aceea alimentam serbia si mecdonia plin ca era diferenta considerabila. acum nu mai e asa

#4692
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postzile_san, on 10 martie 2022 - 14:58, said:

tin minte ca in 2015, alimentam in Romania cat sa ajung linistit in serbia.dupa aceea alimentam serbia si mecdonia plin ca era diferenta considerabila. acum nu mai e asa

Ba va fi diferenta semnificativa intre NMK si Serbia (probabil pe la 1.5 euro/litru) si Grecia (cel putin 2 euro/litru).

#4693
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
camelia uita-te pe europe fuel prices

#4694
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Exact acolo m am uitat. NMK 1.43 euro, Grecia 1.91. Eu zic ca diferenta e semnificativa.

#4695
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,193
  • Înscris: 06.11.2008
Intrebarea e, mai merită sa fac un efort si sa mai merg atat de departe sau diferența de bani sa o folosesc pentru cazare intr-o zonă mai ușor accesibilă?  

View Postzile_san, on 10 martie 2022 - 14:58, said:



parerea mea e ca ne vom duce cu mai multi bani in concediu. ce parere putem avea:)) tin minte ca in 2015, alimentam in Romania cat sa ajung linistit in serbia.dupa aceea alimentam serbia si mecdonia plin ca era diferenta considerabila. acum nu mai e asa


#4696
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
La intrebarea asta fiecare isi poate raspunde doar lui... eu am in plan Astypalea, deci...ce sa mai zic. :) Momentan merg inainte cu planul, mai vedem pe parcurs ce se mai petrece. Nu atata benzina si cazarile ma sperie (nu avem consum mare si cazarile sunt rezervate deja), cat preturile la feribot, avand in vedere ca vom avea nu mai putin de 5 legaturi...

Edited by camelia19, 10 March 2022 - 20:16.


#4697
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
https://greekreporte...3BnmalfIeGh6sRQ

#4698
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007

View PostAdrianHH, on 10 martie 2022 - 11:13, said:

E prematur sa ne panicam acum, pana la vara poate urca la 12 lei litrul sau sa revina la 6-7 lei.


Nu este deloc prematur,cred ca undeva in jur de 12 lei litru va trebui sa calculam pentru vacanta din acest an,cat despre partea cu revenirea nu prea trebuie luat in calcul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate