Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 

Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
4956 replies to this topic

#1927
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
În toate zonele vizitate de mine (Halkidiki, Lefkada, Parga, Pelion, Kavala, Xanthi), sârbii erau cei mai mulţi turişti străini.
Pe Lefkada am văzut foarte mulţi italieni, ce-i drept nu atât de mulţi precum românii şi sârbii.
În Halkidiki am văzut cei mai mulţi bulgari şi, strict numai pe Thassos, cei mai mulţi români.
Depinde de zonă şi de distanţa de la acea zonă până la ţara de reşedinţă a fiecărei naţiuni. În Pelion am văzut foarte puţini români. Şi, probabil, cu cât mergem mai la sud, cu atât mai puţini români vom întâlni.
Dar, cele mai multe caravane le-am întâlnit în Halkidiki şi Pelion. Erau din mai multe ţări: Belgia, Franţa, Austria, Germania, Italia. Singurele două caravane româneşti erau în campingul Valti, lângă Sarti.
De asemenea, puţini erau şi turiştii elveţieni.

Precizare: m-am referit la turismul rutier. Turismul naval poate că aduce mai mulţi italieni, turismul aerian aduce turişti din toate ţările cu apă caldă.

Oricum, ceea ce vedem noi este irelevant, ca naţiuni reprezentate turistic în Grecia, fiindcă noi, românii, nu putem sta toată vara în vacanţă în Grecia, aşa cum ar fi normal (şi cum pot alţii).

Cine vrea să fie la curent cu evoluţia pandemiei în Grecia - cazuri noi, decese, alte date: https://covid19.gov....live-analytics/

În formularul PLF a apărut, de ceva timp, o prevedere interesantă: şoferii profesionişti sunt exceptaţi de la completarea lui. Fericiţi cei cu atestat, un pas în minus către Paradis. N-am cum să dau link, intraţi pe PLF şi, dacă aveţi atestat de şofer profesionist, bifaţi opţiunea când ajungeţi la 'Ground Transportation Type' ("I hereby certifiy that I am a professional driver in order to be exempt from the 24 hour PLF submission rule").

Edited by PSC, 23 July 2020 - 11:43.


#1928
someone

someone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 06.02.2004

View PostPSC, on 23 iulie 2020 - 11:33, said:

În formularul PLF a apărut, de ceva timp, o prevedere interesantă: şoferii profesionişti sunt exceptaţi de la completarea lui. Fericiţi cei cu atestat, un pas în minus către Paradis. N-am cum să dau link, intraţi pe PLF şi, dacă aveţi atestat de şofer profesionist, bifaţi opţiunea când ajungeţi la 'Ground Transportation Type' ("I hereby certifiy that I am a professional driver in order to be exempt from the 24 hour PLF submission rule").
singurul lucru la care sunt exceptati este regula de 24h, tot trebuie completat
adica singurul avantaj e ca poti sa-l completezi chiar inainte sa treci granita si probabil trebuie sa arati email-ul de confirmare sau poate primesti condul instant pentru ca ai bifat acea optiune

#1929
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,704
  • Înscris: 12.12.2006
Plus ca ma gandesc ca se aplica daca conduci un autocar sau un camion, nu masina personala cu membrii familiei in ea.

Romanii si sarbii sunt majoritari in nordul Greciei si in locuri unde se ajunge usor cu masina (gen Lefkada)

Turistii din restul Europei si din SUA vin preponderent in insule, cu avionul.

#1930
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Haideţi să ne mai şi distrăm, tot cu surse oficiale.
ekathimerini relatează despre impactul crizei Covid-19 asupra celei mai vechi meserii din lume. Cei care merg în Grecia şi pentru altceva, în afară de plaje şi taverne, vor avea probleme serioase, fiind nevoiţi să-şi declare numele şi datele de contact. Ups! Posted Image

#1931
cri75

cri75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.07.2008

View Postmulder_372000, on 23 iulie 2020 - 11:09, said:


Referindu-ma strict la Lefkada dar si la ce am vazut pe autostrazi, nu am vazut decat cateva masini de Franta, cateva de Germania, Ungaria si am mai vazut si niste nordici. A, si niste bulgaroi! Si am strabatut cap-coada toata insula. Acum ce sa zic, poate nu m-am intersectat eu cu ei..

De acord. In Lefkada la inceput de iulie cred ca minim 50-60% (daca nu chiar mai mult) erau romani veniti cu masina. Mai erau ceva sarbi, englezi, bulgari si altii.
Cat despre ospitalitatea fata de romani cred ca e aceeasi ca in anii trecuti, iar preturile neschimbate fata de 2019.
Un minus, majoritatea tavernelor de pe plaja nu prea aveau nimic proaspat preparat. Inclusiv musaca si alte preparate le aveau la congelator si le incalzeau cand primeau comanda.
Fructele de mare le aveau la congelator, scoteau dimineata si puneau la frigider (cam cat estimau ei ca e nevoie) si iti aratau frigiderul din bucatarie daca solicitai sa vezi produsele.

#1932
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pina la urma am rezervat si eu o cazare la inceputul lui septembrie. Sper sa reusesc sa ajung si anul asta in concediu. Problema pe care o vad eu (pentru mine), este testul covrig, pe care nu stiu unde-l pot face ca sa fie valabil cele 72 ore. Cautind pe net am gasit ca se facea la Synevo, care este si la mine in sat, insa ziceau ca primesti testul in 5 zile lucratoare si ca momentan nu mai fac. Complicat.

#1933
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Pina vei pleca,vor evolua firmele ce fac testele.

#1934
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Asa sper si eu. Insa nu mai este asa de mult, ca-i doar 1 luna si o saptamina.

#1935
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
In locul tau m-ar preocupa prioritar clima in perioada aleasa....

#1936
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Intre timp am aflat ca din 16 iulie se poate face si la Spitalul Judetean de Urgenta, special pentru Grecia :D. Costa 250 lei si rezultatul se poate descarca online in aceasi zi, sau pe "hirtie" a doua zi . Deci nu-i asa grav cum am crezut. :D

Ani de zile am mers in Grecia in septembrie si a fost ok pentru mine. Doar in ultimi 2 ani am mers in iulie si cum a fost exagerat de cald, am decis sa ne mutam inapoi pentru luna septembrie.

#1937
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 14.03.2006
Florin, de unde esti? Synevo parca nu e pe lista laboratoarelor acreditate, cel putin in orasul meu.

#1938
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 29.04.2004
Synevo, Bioclinica, Regina Maria si alte retele mari nu apar ca avand laboratoare acreditate in orasul vostru pentru ca trimit toate probele pentru covid la Bucuresti, toate testele fiind procesate acolo. Cautati la spitale locale sau laboratoare locale, de exemplu pentru cei din Iasi sunt 3 variante in 24h: Institutul Regional de Oncologie, Spitalul de boli infectioase si laboratorul Praxis.

#1939
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005
Alarma de gradul zero
https://www.facebook...82514798718815/

#1940
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postkerkyra, on 25 iulie 2020 - 12:55, said:

Florin, de unde esti? Synevo parca nu e pe lista laboratoarelor acreditate, cel putin in orasul meu.

Sint din Alba.
Momentan, dupa cum am mai spus, cei de la Urgente se pare ca fac test "special" pentru Grecia. Asa scrie la ei pe site

Quote

Posibilitatea de testare la cerere vine și în sprijinul cetățenilor care doresc să călătorească în Grecia și care, începând cu 15 iulie, trebuie să prezinte un test molecular negativ pentru infecţia cu noul coronavirus SARS-CoV-2 efectuat cu maximum 72 de ore înainte de momentul intrării pe teritoriul Republicii Elene.

Ramine de vazut ce va fi la inceputul lui septembrie, cind vreu eu sa ma duc in Grecia.

#1941
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Tocmai ne-am intors dintr-o vacanta de 3 saptamani in Grecia, in Sporade si Pelion, nu pot sa zic altceva decat ca a fost superb, vremea frumoasa, insulele linistite, am avut o multime de plaje doar pt noi, mai ales in Skiathos, tavernele si magazinele sunt deschise, oamenii foarte ospitalieri. Se simte lipsa turistilor, abia daca auzi alta vorba decat greaca, iar cand o auzi e romana...ma bucur mult ca nu am anulat, ca nu m-am panicat, televiziunile creeaza o atmosfera de agitatie teribila care nu are nimic de-a face cu realitatea. In insule covidul pare ca nu exista, nu se poarta masti niciunde (desi in supermarket e obligatoriu), nici macar pe feribot (cu mici exceptii). Cand am plecat noi pe data de 5 inca nu se intordusese obligativitatea testului, am completat doar formularul respectiv, am mers prin Serbia si Bulgaria, iar la Kulata am stat max 5 minute, aveam doar 3 masini in fata noastra. La intoarcere am venit prin Macedonia de Nord, autostrazile au fost pustii, vamile la fel. Nu va descurajati, grecii asteapta turistii ca pe painea calda si o sa fiti tratati mai bine ca oricand. O sa pun poze pe topicurile dedicate, doar sa ma adun putin, numai ce am ajuns azinoapte acasa.

#1942
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,070
  • Înscris: 08.08.2018
Ar fi trebuit sa ceara de mult test RT-PCR pentru cei veniti cu avionul. De fapt ar trebui cerut RT-PCR pentru orice zbor in perioada asta. Calatoresti mai linistit stiind ca toti cei din avion au fost testati, chiar daca asta nu inseamna 100% siguranta.

#1943
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
Cică o dădură, intra în vigoare în 28, pana pe 4 august dar posibil sa se prelungească

Attached Files


Edited by kelppa, 25 July 2020 - 14:49.


#1944
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005
Nu am nimic împotrivă, e chiar bine, dar sa ceri asta intr-o sambata dupa amiza pt marti, e o idiotenie. Cand naiba sa faca lumea testul si unde ..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate