Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.

Cel mai adormit Hard Disk.
 Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit
 Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8
 Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...
 

Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
4956 replies to this topic

#1909
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,790
  • Înscris: 26.08.2008

View PostPSC, on 21 iulie 2020 - 11:19, said:

Puţină aducere aminte... erau frumoase planurile grecilor pentru toţi, acum vedem o cu totul altă realitate:

View PostPSC, on 22 iulie 2020 - 10:59, said:

O gândire sănătoasă...
Dar multe s-au declarat şi multe s-au schimbat.
Am anulat un sejur, dar sunt în continuare fair play...
Dacă nu relaxează nimic...  

Asta-i judecata de copil... indiferent de planurile frumoase si declaratiile de la un moment dat situatia este intr-o dinamica perpetua. Si imprevizibila ca sens.
Este mai mult decat normal, este elementar sa se adapteze si ei si sa ia masuri adecvate momentului.
Deocamdata vad ca stau in expectativa si permit accesul cu tot contextul asta nenoricit al ultimelor statistici raportate oficial la noi.
Incearca sa privesti si nitel mai departe de bula ta.

Si in ipoteza nefericita ca ne vor interzice peste noapte intrarea la ei, totul s-ar circumscrie unei realitati si ar avea foarte mult sens. Nu este ca si cand ar face-o din cauza unei toane de moment.

WTF, ce treaba are fair play-ul tau aici?

Plecasesi putin pe alte plaje minunate ale planetei, acum scrii de prin Bahamas?

________________

LE: Na, ai 1030 cazuri noi astazi in RO. Chiar crezi ca mai merge sa se dea cineva cu koorul de pamant ca io'te ce fac grecii?

Edited by BlueKing-69, 22 July 2020 - 13:20.


#1910
florinmarcu90

florinmarcu90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 17.05.2019
Doar ce m-am întors din Rodos. Doar ce am aterizat în București.

#1911
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 02.05.2007

View Postflorinmarcu90, on 22 iulie 2020 - 14:46, said:

Doar ce m-am întors din Rodos. Doar ce am aterizat în București.
Bun

#1912
adirot

adirot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.06.2008
The deputy minister ruled out a second nationwide lockdown for Greece and also said that the possibility of the government imposing local lockdowns was unlikely.
Since July 1, when Greece opened its borders to tourists, Greek authorities have conducted 127,900 Covid-19 tests and recorded 295 confirmed cases in travelers.
The majority of positive cases were found from travelers from the following countries: Serbia (78 cases), Bulgaria (63 cases), Romania (61 cases), Albania (23 cases) and the US (26 cases).

Prin comparatie,la noi s-au facut vreo 25.000 teste in ultima zi,cu 1000 si ceva de cazuri pozitive...nici nu stau sa mai calculez diferenta de'sanse' de a lua virusul in Romania vs.Grecia.Ma astept sa creasca si la ei numarul,odata cu testarea celor din UK la care banui ca in cazul a cel putin 1000 de teste refac probele,ca altfel de pe 19 Iulie si pana pe 22 nu erau tot in stadiul de'in asteptare'

Altfel,nu fac lucrurile diferit fata de noi,as zice ca mai ales tinerii au un grad de conformare extrem de redus la purtarea mastii...iar 'distantarea sociala'nu exista deloc in zonele tipic aglomerate(piatete centrale in diverse 'orasele' de prin insule,genul acela unde nu stii unde a carei taverna e masa de'granita'...pe plaje sunt cate 2,3,4 familii,in stilul lor,stau la gramada...francezii fac tot ce stiu,se pupa de 7 ori si stau la gramada,s-au vazut prima oara in hotel si sunt'din familie'>>>pupaturile de rigoare).
Personalul de contact(ospatari,vanzatori,hotelieri,cameriste) e destul de bine echipat,conformat la reguli...dar nu se baga sa atraga atentia turistilor.In general cu grecii le e si foarte greu,extrem de recalcitranti cand se ajunge la discutia asta,prin autobuz,aeroport,ferry...trebuie 70 de atentionari.Lor le-a intrat una si buna in cap...ca ei nu se infecteaza,ca la ei totul e minunat...daca e ceva,o sa dea vina pe turisti.

Edited by adirot, 22 July 2020 - 16:50.


#1913
sergionel

sergionel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 29.03.2005
s au uitat pe coduri,declaratiile sint la bulgari ,nu?
eu am intrat pe 12,am avut coduri cu cifra 2 si au fost verificate.

#1914
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,675
  • Înscris: 15.06.2007
Nu stiu de unde am auzit (radio şanţ) ca turistii care merg in Grecia cu avionul nu sunt obligati sa vina cu teste covid facute acasa cu 72 de ore inainte.  
Cautam si eu un centru de testare prin Timisoara, primul rezultat afisat era de la synevo : care zice
Începând din data de 21.07.2020, termenul de eliberare a rezultatelor pentru testul ARN viral SARS-CoV-2 a fost extins la 5 zile lucrătoare din momentul recoltării probelor biologice și, totodată, nu vom mai putea da curs solicitării de eliberare a rezultatelor în limba engleză pentru testul SARS-CoV-2.

Vom reveni cu informații legate de reluarea programărilor în cel mai scurt timp posibil.

Vă mulțumim pentru înțelegere!

5 zile!!  Deci  inutil, total.
Decat sa ma stresez cu testarea, prefer sa imi caut un sejur cu avionul, si banii pe care i-as da pe testare sa-i dau pe biletul de avion.

#1915
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,790
  • Înscris: 26.08.2008
Nu stiu pe unde ai auzit, ma indoiesc insa ca isi lasa o poarta de intrare nesecurizata. Ar fi absurd - pentru ei.


Mortala treaba cu cinci zile.
Si de ce nu ar mai putea da rezultatul [si] in limba engleza? Nu este ca si cand / cum ar compune un text original de fiecare data. Schimbi doar numele pe un formular standard.
In cazul asta nu te poti gandi decat la o direktiva care sa zadarniceasca tentativele de plecare in vacante externe.

Edited by BlueKing-69, 22 July 2020 - 20:45.


#1916
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2016
Stie cineva cat costa un test covid in alta tara?!
Germania, Anglia..
Am impresia se face un fel de testare nationala pe banii nostri, si bani de bani, fata de alti europeni..

#1917
lykaon

lykaon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.02.2008
Doar pentru Promachonas trebuie test negativ Covid-19. Pentru intrare pe cale aeriana se fac doar testari prin sondaj.

#1918
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdanaantoaneta, on 22 iulie 2020 - 21:25, said:

Stie cineva cat costa un test covid in alta tara?!
Germania, Anglia..
Am impresia se face un fel de testare nationala pe banii nostri, si bani de bani, fata de alti europeni..

İn Polonia e 550 Zloty, adică cam 500 RON.

Și durează "aproximativ 72h".

Testele rapide le găsești de la 60 la 120 zl dar sunt inutile pentru covid.

#1919
someone

someone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 06.02.2004
Nu stiu daca trebuie sa ne asteptam la un lockdown din partea grecilor
Probabil doar grecii au aceste date si nu le dau publicului dar intrebarea e: Cati romani veniti prin granitele terestre au fost depistati cu covid din 15 iulie(de cand s-a impus testul obligatoriu) ? Daca sunt 0 cazuri inseamna ca sistemul functioneaza si nu au de ce sa inchida granitele.
Dar... in functie de cati romani care vin cu avioanele au fost depistati cu covid s-ar putea sa impuna aceleasi reguli si pentru cei aceia dar asta ar insemna o 'presiune' prea mare pe cabinetele private si cei care vor face testul o sa primeasca rezultatele prea tarziu.

#1920
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009

View PostPSC, on 23 iulie 2020 - 08:20, said:

de ce nu le-au impus din prima. Mă refer la teste şi PLF. Ar fi avut mult mai puţine cazuri pozitive, intrau şi sârbii în Grecia.

Cand au dat drumul la turism, la 1 iulie sau cand a fost, erau sub 400 de cazuri noi pe zi in Romania. De unde aveau ei sa stie ca se imput lucrurile in halul asta, s-au gandit si ei ca mno, e si RO in EU, ar trebui sa fie niscai civilizatie pe acolo..

#1921
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,790
  • Înscris: 26.08.2008

View Postsomeone, on 23 iulie 2020 - 08:12, said:

Probabil doar grecii au aceste date si nu le dau publicului dar intrebarea e: Cati romani veniti prin granitele terestre au fost depistati cu covid din 15 iulie(de cand s-a impus testul obligatoriu) ? Daca sunt 0 cazuri inseamna ca sistemul functioneaza si nu au de ce sa inchida granitele.

View Postadirot, on 22 iulie 2020 - 16:37, said:

The deputy minister ruled out a second nationwide lockdown for Greece and also said that the possibility of the government imposing local lockdowns was unlikely.
Since July 1, when Greece opened its borders to tourists, Greek authorities have conducted 127,900 Covid-19 tests and recorded 295 confirmed cases in travelers.
The majority of positive cases were found from travelers from the following countries: Serbia (78 cases), Bulgaria (63 cases), Romania (61 cases), Albania (23 cases) and the US (26 cases).


#1922
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 02.05.2007
Repet ce am scris si in alt post, daca grecii interzic turistii romani (ceea ce nu cred), pot sa puna lacatul pe turismul estival. Vin de acolo, spun ce am vazut si nu ce am auzit, iar marea majoritate a turistilor sunt din Romania. De aceea si grecii ne sunt recunoscatori. Unde am avut cazarea, proprietarul nu stia ce sa faca ca sa ne simtim cat mai bine. Asa ca, cine e hotarat sa mearga se duce, restul chibiteaza de pe margine!

#1923
someone

someone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 06.02.2004
@BlueKing-69 da, numai ca acei 61 sunt la gramada, avioane + terestru dar de la 1 cand nu era obligatoriu testul...eu ma refeream strict la cei care au intrat cu teste negative in tara si au mai fost testati odata.

Edited by someone, 23 July 2020 - 10:09.


#1924
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Grecii sunt balcanici ca şi noi, şi o spun tot după ceea ce am văzut acolo în verile trecute.
Unii sunt amabili, zâmbitori, gata să te ajute, alţii nişte javre.
De acum spun că pe Thassos am fost doar 4 ore şi mi-a fost de ajuns, nu mai vreau să vin încă odată. Din cauza românilor, nu a grecilor. Şi pe Skiathos la fel.
Cei amabili, din fericire, sunt mai mulţi. Aceştia au avut de-a face şi cu turişti români şi cu sârbi, printre alţii.
Puţini români au fost cei care au creat probleme, atât în timpul cazării cât şi după aceea. Sârbii au fost mult mai mulţi.
Grecii au nişte valori la care ţin foarte mult. Una dintre acestea este siesta. Sârbii nu le-o respectau, românii da. Românii sunt mai amabili, mai civilizaţi, decât sârbii. Ştiu că pare incredibil să spun asta, dar aşa este. 90% dintre proprietarii sau managerii locurilor pe unde ne-am cazat ne-au spus că preferă românii în detrimentul tuturor celorlalţi turişti, inclusiv sârbilor.
Şi sunt greci care preferă să aibă turişti civilizaţi, chiar dacă lasă mai puţini bani, decât să aibă turişti-problemă (gălăgioşi, beţivi, stricători) care cheltuie mai mult.
Aceştia sunt cei care ne doresc şi, de fiecare dată când am relatat din Grecia, am făcut apel la alţi români care citesc pe aici să nu îi dezamăgească pe greci, să nu le schimbe părerea favorabilă despre noi, fiindcă este printre ultimele naţiuni care ne privesc cu ochi buni.

Eu am acum nişte probleme care mă împiedică să plec, oricât aş vrea. Nu fac subiectul topicului. Sper să le rezolv până la 1 august. Este data la care vom şti noile reguli impuse de greci.

Testarea aleatorie făcută în vamă, coroborată cu testele pe care le aducem noi la controlul vamal, înclină balanţa în favoarea noastră. Fac şi acum un apel la menţinerea acestei situaţii. Să respectăm regulile elementare de prevenţie şi totul va fi bine, în primul rând pentru noi.

#1925
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,675
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmulder_372000, on 23 iulie 2020 - 10:07, said:

Repet ce am scris si in alt post, daca grecii interzic turistii romani (ceea ce nu cred), pot sa puna lacatul pe turismul estival. Vin de acolo, spun ce am vazut si nu ce am auzit, iar marea majoritate a turistilor sunt din Romania. De aceea si grecii ne sunt recunoscatori. Unde am avut cazarea, proprietarul nu stia ce sa faca ca sa ne simtim cat mai bine. Asa ca, cine e hotarat sa mearga se duce, restul chibiteaza de pe margine!
nu-mi vine sa cred ce scrii. Adica nu merg in grecia nemtii, polonezii, austriecii, etc? Din ce mai citeam cu ani in urma, macedonii si albanezii constituiau si ei o felie importanta  din turismul grecesc.  
Grecia primea pana anul trecut peste 15 milioane de turisti anual.  Este absurd sa ne gandim ca marea majoritate erau romani. Inclusiv italienii mergeau in numar mare in Grecia.

#1926
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 02.05.2007

View Postslai, on 23 iulie 2020 - 10:58, said:


In general se scrie pe. Se pronunta .
Am fost Grecia.
Accentul se pune pe .
Lex se referea la faptul ca pronuntia corecta este IN Grecia, IN Thassos, etc. si nu PE...

View Posttfmercedez, on 23 iulie 2020 - 10:47, said:

nu-mi vine sa cred ce scrii. Adica nu merg in grecia nemtii, polonezii, austriecii, etc? Din ce mai citeam cu ani in urma, macedonii si albanezii constituiau si ei o felie importanta  din turismul grecesc.  
Grecia primea pana anul trecut peste 15 milioane de turisti anual.  Este absurd sa ne gandim ca marea majoritate erau romani. Inclusiv italienii mergeau in numar mare in Grecia.
Referindu-ma strict la Lefkada dar si la ce am vazut pe autostrazi, nu am vazut decat cateva masini de Franta, cateva de Germania, Ungaria si am mai vazut si niste nordici. A, si niste bulgaroi! Si am strabatut cap-coada toata insula. Acum ce sa zic, poate nu m-am intersectat eu cu ei..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate