Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.

Cel mai adormit Hard Disk.

Salariu minim european in Romania
 verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua
 Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...
 Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake
 

Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
4956 replies to this topic

#1891
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,136
  • Înscris: 16.02.2017

View Postsergionel, on 20 iulie 2020 - 08:19, said:

a mai iesit cineva din Grecia curind prin Makaza? plec maine,marti si as vrea sa ies pe acolo.
mulțumesc!

a mai iesit cineva din Grecia curind prin Makaza? plec maine,marti si as vrea sa ies pe acolo.
mulțumesc!

Eu acum 1 saptamana.

#1892
someone

someone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 06.02.2004

View Postsergionel, on 20 iulie 2020 - 08:19, said:

a mai iesit cineva din Grecia curind prin Makaza? plec maine,marti si as vrea sa ies pe acolo.
mulțumesc!

a mai iesit cineva din Grecia curind prin Makaza? plec maine,marti si as vrea sa ies pe acolo.
mulțumesc!
MAE scrie ca se poate iesi prin makaza

http://www.mae.ro/node/51914

#1893
sicristina

sicristina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.07.2020
Nu am inteles daca s-a raspuns la intrebarea "Se pot prezenta analizele in format pdf pe telefon? Sau trebuie sa le avem printate?"

#1894
Gabrielt

Gabrielt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.07.2009

View Postdionescux, on 20 iulie 2020 - 06:57, said:

Am trecut sambata, 3h:30 la coada. Confirm cele spuse mai sus: reprezentantii ambasadei Romaniei erau prezenti la coada, si anuntau faptul ca daca ai cod cu 2 nu vei mai fi testat.

sa intelegem ca ai stat 3 ore si jumatate la coada?
testul Covid pe hartie sau din telefon?

daca tot scrieti pe forum dati si voi detalii care sa ne ajute in calatorie.

multumim!

#1895
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Am înţeles că de la 15 iulie s-a dat liber pentru turiştii din UK să intre în Grecia.
Despre închiderea graniţelor pentru noi n-am aflat absolut nimic, cu excepţia zvonului lansat de o anumită televiziune ieri şi pe care nu-l cred.
Acelaşi zvon spunea şi despre intrarea României în stare de urgenţă la 1 august.
Nişte prieteni de-ai noştri pleacă peste câteva zile în Lefkada. Agenţia de turism cu care pleacă nu le-a spus nimic, iar proprietarii hotelului de acolo nu ştiu nimic despre închiderea graniţelor pentru români.
Pe de altă parte, să nu uităm că România nu a făcut parte din "bula" turistică creată de Bulgaria, Grecia şi Serbia în primul val de relaxare.

Edited by PSC, 20 July 2020 - 12:02.


#1896
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,790
  • Înscris: 26.08.2008

View PostPSC, on 20 iulie 2020 - 11:49, said:

Numai mie mi se pare că grecii nu mai au logică în deciziile luate?

Redeschiderea graniţei cu Turcia şi a PCTF-urilor enumerate mai sus face parte din... lupta împotriva Covid-19.
Da, numai tie!

1] Intre timp or fi pus la punct scanerele pentru PLF-urile vietii si sunt capabili sa gestioneze aspectul asta la erspectivele PCTF-uri;
2] Or fi realizat ca mai bine dispersezi turistii in loc sa ii ingramadesti la un singur PCTF si apoi pe actuala ruta comuna pana langa Serres.
3] [1 si 2 simultan]

LE:
Be brave, nu iti edita integral postarea :)

Edited by BlueKing-69, 20 July 2020 - 11:58.


#1897
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Am editat-o, fiindcă sursa avea nişte erori. Nu era corect să propag şi eu acele erori.

#1898
sicristina

sicristina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.07.2020
Buna, a facut cineva testarea Covid-19 RT-PCR la Clinicile Regina Maria? In cat timp a sosit rezultatul? Il gasesti in contul de pacient si in limba engleza?

#1899
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

View PostAlinaFulg, on 19 iulie 2020 - 01:03, said:

Sarti este destul de animat, eu am cazare in Sarti Vechi, pe straduta pietonala si sunt în fiecare seară multi turisti, însă desi este animat am vazut destule vile goale sau aproape goale.

Poate mai dau o tura pe acolo prin septembrie... iar. Posted Image

Edited by capodecina, 20 July 2020 - 18:17.


#1900
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 26.01.2007
Tot pe la Kulata ne vom înghesui spre Grecia, cel puțin până pe 4 august: https://travelingmag...xjaUCC87GZvJmDM

#1901
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Sau nu...
Greece is considering a second lockdown after tourists caused coronavirus cases there to spike

Puţină aducere aminte... erau frumoase planurile grecilor pentru toţi, acum vedem o cu totul altă realitate:
"From 1 June year-round hotels and campings will open, while seasonal hotels/resorts will open on 15 June. Flights from abroad will start in two stages: on 15 June flights to Athens will start from countries with good epidemiological features. As of 1 July, all Greek airports will be open to flights. There will be no test or quarantine."
Sursa fiind https://www.oecd.org...section-d1e4075

Păcat... nici măcar la Amara nu mai pot ajunge.

#1902
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,430
  • Înscris: 23.04.2007

View PostPSC, on 20 iulie 2020 - 11:49, said:

Am înțeles că de la 15 iulie s-a dat liber pentru turiștii din UK să intre în Grecia.

In Skiathos am intalnit englezi odata cu primul avion de pe 15 iulie.

#1903
NttSkippy

NttSkippy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.07.2005

View PostBlueKing-69, on 19 iulie 2020 - 18:13, said:


Era fain daca reuseai sa faci o poza posterului, doar era ceva de interes public - chiar daca era in zona aia sensibila.

Asta e poza de la Vama. Testele si PLF-urile au fost acceptate de pe telefon.
Ps.
Scuze pentru raspunsul intarziat.

Attached Files


Edited by NttSkippy, 21 July 2020 - 19:56.


#1904
charlly

charlly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 20.03.2006
🤔 Acum 3 săptămâni am trecut fără testare având cod care începea cu 1...

#1905
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 02.05.2007
M-am intors in seara asta din Grecia-Lefkada iar concluziile sunt ca grecii sunt destul de relaxati in ceea ce priveste pandemia, putini turisti majoritari romani, grecii cu care am vorbit fiind foarte recunoscatori ca mergem la ei, in vama atat pe sensul de iesire cat si pe cel de intrare nu era aproape nimeni. Sincer, daca ne vor interzice accesul nu ii vad bine in ceea ce priveste turismul. Una peste alta a fost un concediu exceptional!

Edited by mulder_372000, 21 July 2020 - 21:35.


#1906
someone

someone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 06.02.2004

View PostPSC, on 21 iulie 2020 - 11:19, said:

Sau nu...
Greece is considering a second lockdown after tourists caused coronavirus cases there to spike

Puţină aducere aminte... erau frumoase planurile grecilor pentru toţi, acum vedem o cu totul altă realitate:
"From 1 June year-round hotels and campings will open, while seasonal hotels/resorts will open on 15 June. Flights from abroad will start in two stages: on 15 June flights to Athens will start from countries with good epidemiological features. As of 1 July, all Greek airports will be open to flights. There will be no test or quarantine."
Sursa fiind https://www.oecd.org...section-d1e4075

Păcat... nici măcar la Amara nu mai pot ajunge.
sau nu la nu :)

https://www.skai.gr/...own-stin-ellada
The Minister of Tourism, Haris Theocharis, characterized the previous days' reports in the British press about a possible new lockdown in Greece due to a small increase in cases of coronavirus as "nonsense".

#1907
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcharlly, on 21 iulie 2020 - 20:06, said:

�� Acum 3 săptămâni am trecut fără testare având cod care începea cu 1...
Fiindcă nu era acel anunţ postat de colegul nostru (NttSkippy).

View Postsomeone, on 22 iulie 2020 - 08:16, said:

sau nu la nu Posted Image
"nonsense".
Asta sper şi eu. O gândire sănătoasă, în acest caz, are această concluzie, citată de mine din postul tău.
Dar multe s-au declarat şi multe s-au schimbat. Interesele guvernelor sunt mari şi noi nu le ştim. Tot ce ştim este că vrem să ajungem în Grecia, la mare la soare.
Eu sunt cu ochii pe ei. Am anulat un sejur, dar sunt în continuare fair play şi, dacă relaxează măsurile şi la mine nu intervine altceva, cap compas spre Salonic şi... mai departe vom vedea.
Dacă nu relaxează nimic, sorry pentru ei anul ăsta, rămâne pentru 2021.

Edited by PSC, 22 July 2020 - 10:56.


#1908
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 02.05.2007
@PSC cu tot respectul, dar cred ca nu stii despre ce vorbesti! Oameni mai relaxati decat grecii nu am vazut. A, ca au luat niste masuri la granita, de bun simt zic eu, e normal pt. a incerca sa se protejeze. In rest acolo, nu exista nicio restrictie. Eu am trecut pe 11 la ei, s-au uitat doar pe declaratii si la buletine si in 2 minute am trecut. De bulgari nu mai vorbesc, nu ne-au cerut declaratiile nici la dus nici la intors. Parerea mea este ca, cine vrea sa mearga sa o faca cu toata increderea! Eu abia m-am intors de o zi si parca m-as intoarce.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate