Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...
 Cine produce AC Tesla?

Toyota CHR -modelul 2024

Recomandare lanterna frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...
 Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Durere penis

Sticker ciudat pe cutia aerului c...
 lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 

Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
4956 replies to this topic

#1855
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Pentru vacanta Grecia se cere din ce am inteles,sa posezi 2 teste covrig.Unul costa cam 350 roni.Mai pe scurt 700 roni testele de caciula.Plus riscul de acolo sa vii cu covrigu inapoi....merita?

#1856
someone

someone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 06.02.2004

View Postmcd2020, on 17 iulie 2020 - 11:19, said:

Pentru vacanta Grecia se cere din ce am inteles,sa posezi 2 teste covrig.Unul costa cam 350 roni.Mai pe scurt 700 roni testele de caciula.Plus riscul de acolo sa vii cu covrigu inapoi....merita?
ce?
nu s-a zis niciodata de 2 teste, nici macar zvonuri de asa ceva
poate i-ai incurcat cu ungurii sunt singurii care cer 2 teste la interval de 72h

inca se mai testeaza in functie de codul qr la granita greceasca dar testele facute de ei sunt gratuite

sper ca peste 1-2 saptamani, daca descopera ca testarea paralela nu a descoperit niciun caz nou, sa nu le mai faca

Edited by someone, 17 July 2020 - 11:27.


#1857
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 27.09.2006
Testarea se face DOAR pe baza codului QR. Daca nevasta e trecuta pe formularul tau, atunci ea nu primeste niciun cod. Deci, nu va fi testata. Desigur, trebuie sa existe testele negative pentru toti membrii familiei.

#1858
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,009
  • Înscris: 25.01.2007
Nu sunt doua, e unul. Și e și cu 200 lei, depinde de zona. Sau la firea, face moka.
Si riscul de covid e la noi, suntem campionii Europei. Zicem mersi ca ne mai primesc, ca dacă mai continuam asa, probabil o sa ne interzică toată Europa accesul.
Ei cazuri naționale au puține, practic prin testarea asta toți turiștii care ajung sunt sănătoși, deci Grecia e posibil sa fie cea mai sigura tara din Europa.
La noi la mare nu am văzut dezinfectant. La mese, șezlonguri, unul pleacă, altul vine, nu le dezinfectează nimeni. Un singur ospătar am văzut cu masca pusa corect, vreo doi sub nas, restul sub bărbie sau deloc. Nu am văzut meniuri de unica folosință, și tot asa, deci ți se pare mai sigur litoralul nostru?

#1859
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 16.04.2007

View Postmcd2020, on 17 iulie 2020 - 11:19, said:

Pentru vacanta Grecia se cere din ce am inteles,sa posezi 2 teste covrig.Unul costa cam 350 roni.Mai pe scurt 700 roni testele de caciula.Plus riscul de acolo sa vii cu covrigu inapoi....merita?

View Postmcd2020, on 17 iulie 2020 - 11:30, said:

Studiam conditiile pentru Austria si Ungarie pe site-ul mae.ro.Ce sa inteleg,ca patriotii nostri merg cu morcovu pina acolo sa fie testati la intrare in Grecia moka?Daca pe mine ma intrebi,nu mi se pare mai ok nici un litoral.Inchiriati un camper si va duceti la mare aici,fara contact cu nimeni........

Se cere un singur test Covid, facut cu cel mult 72 de ore inainte de a intra in Grecia. Testarea de la Promachonas este suplimentara si aleatorie.
Riscul de a lua virusul e mai mare la noi, analizeaza si tu numarul de infectari din Romania vs Grecia.

View Postacvaristul, on 17 iulie 2020 - 10:41, said:

- la vama greceasca am fost testati TOTI, pentru ca prima cifra a codului era "1".
Asta e din folclor, am grup de colegi care au plecat toti cu cod 1 si au fost testati doar 2 sau 3 dintre ei.

#1860
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 27.09.2006
"Asta e din folclor, am grup de colegi care au plecat toti cu cod 1 si au fost testati doar 2 sau 3 dintre ei"

Nu e niciun folclor, asta s-a intamplat cu noi. Iar eu sunt aici, in Grecia, si scriu de pe plaja.

#1861
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 14.03.2006
Si mie mi se pare deranjanta folosirea termenului de covrig. Referitor la imbulzire: litoralul grecesc este atat de intins, sunt atatea plaje salbatice sau amenajate incat e greu sa te "imbulzesti", doar daca tii cu tot dinadinsul. Ca exemplu: Skiathos, insula de 12 km, aprox. 60 plaje. Nu am avut niciodata in cele aprox. 10 vacante in Grecia senzatia de imbulzeala, ba chiar am avut parte sa stam singuri intr-un mic golfulet. Chiar nu prefer plajele intinse, late si organizate gen Eforie, Italia, Spania (din ce am vazut eu). Evident, fiecare are preferintele lui, dar sa declari ca vrei sa vezi unde ne "imbulzim" toti, denota ca nu cunosti despre ce vorbesti.

#1862
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Avantajul de a merge in Grecia, Italia, Spania e ca poti gasi plaje goale, ceea ce in Romania nu prea ai. Litoralul romanesc are 244km, celelalte 3 tari au in total cateva zeci de mii de km de litoral.
Dezavantajul e ca situatia e cam nasoala si nu stii cand se schimba regulile din nou.

Edited by giuliani, 17 July 2020 - 13:00.


#1863
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2016
Problema cea mai spinoasa, e schimbarea conditiilor de calatorie, intr un  interval scurt de timp..
Si dupa nr de imbolnaviri de la noi, sa nu ajungem sa fim in categoria rosie..
Sunt indoita ca avand concediu dupa 15 august, voi mai iesi undeva

Daca mai plec voi face rezervare cu cel mult 5 zile inainte.. ca sa nu risc..
In Brasov, daca e cineva care s a testat, unde si cost?!
Stiu ca avem Synevo, Regina Maria, Bioclinica...

Edited by danaantoaneta, 17 July 2020 - 13:19.


#1864
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 06.12.2012
Medlife testează la centrul de preluare analize de pe Griviței.

#1865
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
In conditiile actuale e riscant oare sa iau bilet de avion pentru Grecia in 25 iulie? Ma gandesc ca intr-o saptamana ar fi cam greu sa interzica intrarea, e cam din scurt. Dar poate aveti mai multe informatii. Odata intrati, cred ca nu va fi o problema sa ne intoarcem (am sta 2 saptamani). Sunt prea multi romani in Grecia ca sa-i inchida acolo. Multumesc!

#1866
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 06.12.2012
Granița se poate închide și peste un minut.

#1867
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Pai si ce fac cu miile de romani aflati acolo? Ii tin pana trece pandemia?

#1868
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 12.12.2006
Granita se inchide inseamna ca nu te mai lasa sa intri. Sa pleci, se chiar bucura :)

Singurul risc la zborul cu avionul ar fi sa se anuleze zborul de intors.

Edited by mdt, 17 July 2020 - 17:54.


#1869
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Pai da, la asta ma gandeam. Daca inchid granitele anuleaza zborurile si nu mai ai cu ce sa te intorci. Fac autostopul din Creta?

Edited by T Irina, 17 July 2020 - 17:58.


#1870
charlly

charlly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 20.03.2006
Închiderea granițelor sa o vedeți în sensul de intrare. De ieșit și acum se poate ieși prin granițele care sunt închise pentru intrarea în Grecia.

#1871
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 06.12.2012

View PostT Irina, on 17 iulie 2020 - 17:57, said:

Pai da, la asta ma gandeam. Daca inchid granitele anuleaza zborurile si nu mai ai cu ce sa te intorci. Fac autostopul din Creta?

Iei ferry din Chania, Rethymno sau Heraklion către Atena. ;)

#1872
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postbv01, on 17 iulie 2020 - 18:18, said:

Iei ferry din Chania, Rethymno sau Heraklion către Atena. Posted Image

Da, super, si apoi vin cu trenul in Ro! (ma rog, poate nu ar fi mare lucru, am fost la Salonic cu trenul acum muuulti ani!)

Edited by T Irina, 17 July 2020 - 18:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate