Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 pret manopera

ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...
 Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie
 Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...
 

Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
4956 replies to this topic

#1945
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,339
  • Înscris: 17.04.2006
Ambasada Greaca la Bucuresti anunta pe Facebook ca pentru zborurile din 28 si 29 iulie, in caz ca nu turistii nu au avut timp sa-si faca testele, acestea pot fi facute in Grecia de autoritatile locale.

Edited by metalactual, 25 July 2020 - 15:36.


#1946
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
Cine nu apuca zilele astea va fi testat la ei, parca pana prin 29

#1947
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.01.2019
Oare se refera ca le vor face ei gratis ca cele aleatorii sau cu bani?

#1948
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View PostLyvyoo, on 25 iulie 2020 - 15:31, said:

Nu am nimic împotrivă, e chiar bine, dar sa ceri asta intr-o sambata dupa amiza pt marti, e o idiotenie. Cand naiba sa faca lumea testul si unde ..

Pai uite ca am facut, la 3 min dupa ce am citit postul tau am sarit in masina si am ajuns la 3 fara 7 min la Praxis unde am facut testul. Plecam pe 28 si daca nu ne testam azi nu mai aveam cand. Dupa asta au anuntat ca fac teste celor care ajung in aceste 2 zile.

Edited by T Irina, 25 July 2020 - 16:17.


#1949
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In ce consta testul ? Ce probe preleveaza ?

View PostT Irina, on 25 iulie 2020 - 16:17, said:

Pai uite ca am facut, la 3 min dupa ce am citit postul tau am sarit in masina ....

Eu nu inteleg ceva. Pina acum doar cei ce mergeau cu masina trebuiau sa faca testul ? Aia ce mergeau cu avionul erau scutiti ?

#1950
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 05.04.2007
Da, până acum doar cei care intrau pe cale rutieră aveau obligația să se testeze.
Legat de cum se face prelevarea probelor pentru test, se ia cu un bețișor probă din nas (ambele nări) și cu alt bețișor din gât.

#1951
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 30.08.2005
La GRAL Medical acelasi betigas (singurul) a fost folosit si pentru faringian si pentru nazal. Pretty gross...

Rezultatul (surprinzator pentru mine) a sosit in 14 ore.

#1952
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View PostCRG, on 25 iulie 2020 - 16:58, said:

La GRAL Medical acelasi betigas (singurul) a fost folosit si pentru faringian si pentru nazal. Pretty gross...

Rezultatul (surprinzator pentru mine) a sosit in 14 ore.
Cum???? Si nu spunea nimeni nimic? Betisorul pentru nas e mai subtire decat cel pentru gat. Si din gat in nas... hmmm, bine ca nu au luat invers!

#1953
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,621
  • Înscris: 15.06.2007

View PostPSC, on 23 iulie 2020 - 13:35, said:

Haideți să ne mai și distrăm, tot cu surse oficiale.
ekathimerini relatează despre impactul crizei Covid-19 asupra celei mai vechi meserii din lume. Cei care merg Ăźn Grecia și pentru altceva, Ăźn afară de plaje și taverne, vor avea probleme serioase, fiind nevoiți să-și declare numele și datele de contact. Ups! Posted Image
dar ce curiozotati ai avut tu?! :P

#1954
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,958
  • Înscris: 16.04.2007
@crg Te înșeli, se folosesc 2 bețigașe.

Edited by cristiany, 26 July 2020 - 20:41.


#1955
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,788
  • Înscris: 26.08.2008

View PostCRG, on 25 iulie 2020 - 16:58, said:

La GRAL Medical acelasi betigas (singurul) a fost folosit si pentru faringian si pentru nazal. Pretty gross...

Rezultatul (surprinzator pentru mine) a sosit in 14 ore.

Ce a fost surprinzator? Rezultatul - sau faptul ca a sosit in 14 ore?

#1956
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
@camelia19 poate ma poti ajuta cu cazarile pe le-ai folosit. In septembrie mergem si noi, nu stiu daca in acceasi ordine (Pelion, Skopelos, Skiathos), desi nu cred ca asta conteaza. Am facut ceva rezervari directe (anul acesta grecii parca sunt mai dispusi ca niciodata la negocieri si nu mai vor avans :) ), dar poate fi loc de mai bine.
Daca crezi ca e OK, ne putem muta pe topicurile dedicate.
Multumesc.

#1957
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 01.04.2008
Buna dimineata! Stiti cumva care este procedura exacta pentru cei depistati pozitiv la test? Adica, daca imi fac testul pentru a pleca si ies pozitiv, laboratorul instiinteaza DSP-ul, nu? Nu imi este clar mai departe. E clar ca nu mai plec, dar daca nu am simptome, ma pot izola la domiciliu sau e obligatorie spitalizarea? Multumiri!

#1958
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,995
  • Înscris: 25.01.2007
2 zile obligatoriu spitalizare, pentru analize, după, medicul hotărăște. În principiu, asimptomatic, te trimite sa stai izolat acasă. Dacă hotărăște spital în continuare, poți contesta în instanta.

#1959
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 01.04.2008
@slai - am inteles, multumesc frumos!

Edited by elena_j, 27 July 2020 - 09:42.


#1960
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,621
  • Înscris: 15.06.2007
termenele pentru programari la testare covid au luat-o razna.  momentan se mai fac programari pentru a doua jumatate a lunii August..   jalnic

#1961
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Au spus acum o ora la tv ca e posibil ca Grecia sa interzica de tot accesul pentru romani - la nivel de zvon. Nu am mai gasit informatia nicaieri, noi plecam maine cu avionul... sa vedem cum ne intoarcem.Ati auzit ceva?

#1962
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
De curiozitate şi fără vreo răutate... la ce post s-a anunţat zvonul ăsta?
Nişte prieteni pleacă să-şi renoveze casa pe care tocmai au cumpărat-o, în Grecia. Undeva pe lângă Atena, nu ştiu zona. Dat fiind faptul că se duc ca rezidenţi şi nu ca turişti, pot accesa Grecia pe la Makaza şi fără testare. Doamna este cadru medical, domnul este pensionar. Pleacă pe 2 august în Grecia fără nicio restricţie, fără test, fără nimic. Sunt turişti în Grecia de la începutul anilor 2000, dar de-abia anul ăsta, după 4 ani de trudă, au putut să-şi ia o casă acolo. Sunt fideli variantei Makaza, nu le place să piardă timpul prin Bulgaria. Până la Makaza foloseau altă variantă, nu ştiu exact, parcă Svilengrad.
Trebuie să aflu unde este altarul lui Zeus şi să aduc nişte ofrande. Nu mai merge altfel.

Edited by PSC, 27 July 2020 - 14:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate