Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...
 Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 

Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
4956 replies to this topic

#1963
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Nu stiu unde, nu am auzit eu...mi-a spus cineva care stia ca plecam. Eu nu am gasit informatia nicaieri, ar fi ciudat abia au bagat testul obligatoriu si la avion.

#1964
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 20.02.2006
Si nu te-ai gandit sa intrebi respectiva persoana detalii. Mai ales ca urmeaza sa pleci. Avea Puya o piesa
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3ywcVUld-0A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1965
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,595
  • Înscris: 15.06.2007
am ajuns sa caut centre de testare prin alte orase alte judete, pentru ca in Tm e full cam peste tot, daca nu sunt pile de pile.

#1966
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.01.2019
Pile cred ca au fost si la testarea anunatat de duamna F. Ne-am inscris la prima ora 7 insi, a venit la cateva zile confirmarea ca vom fi sunati in 5 zile pt programare si uite ca vine plecarea (cu avionul) si nicio veste. Mai tare ne-a incurcat caci poate am fi facut o programare in alta parte, pe bani, macar sa fie in caz ca dadeau grecii legea de sambata cu testarea inclusiv la avion. Asa, ne-am lasat in baza galetilor si ne-am ales cu mustar, fara mici.

#1967
Yonut25

Yonut25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.02.2014
Salut,

  A facut cineva test RT-PCR la clinica Gral Medical? Elibereaza doar in romana rezultatele sau si in engleza? Ma intereseaza informatia pentru un viitor sejur in Grecia.

Merci anticipat pentru eventuale raspunsuri!

#1968
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005

 tfmercedez, on 27 iulie 2020 - 20:12, said:

am ajuns sa caut centre de testare prin alte orase alte judete, pentru ca in Tm e full cam peste tot, daca nu sunt pile de pile.
Încearcã la spitalul din Oradea, noi ne-am testat acolo acum mai bine de o sãptãmânã, chiar dacã am fãcut drumul Tm-Oradea și retur cu o zi înainte de plecare. Prețul testului a fost mai mic decât la lab din TM, mai amortizezi din cheltuiala cu drumul. Rezultatul vine pe e-mail, deci nu faci drumul de doua ori.

#1969
angelicadraghiceanu

angelicadraghiceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 09.05.2007
Am facut testele la Gral medical din Stefan cel Mare ieri la ora 13 si dupa  miezul mi au venit pe mail rezultatele cu traducere in engeza!!!!
Deci cred ca oamenii lucreaza acolo la foc continuu, asa ca mergeti cu increderePosted Image
Dupa atata stres urmeaza vacanta!!! ceea ce va doresc si vouaPosted Image

#1970
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009
A foast careva cu avionul din Schengen?

Eu am reezidenta in Polonia (karta pobytu) dar colega mea nu are si nu stiu cum va trebui sa dovedeeasca ca "nu vine din Romania"...

#1971
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 adirot, on 28 iulie 2020 - 10:58, said:

sa mai repare o bisericuta superba afectata de vreun cutremur...
...sau câte o plajă superbă afectată de cutremur. Da, la Egremnoi m-am gândit, dar şi la Porto Katsiki. Acolo începuseră nişte lucrări la un moment dat, se refăcea parkingul, dar poduleţul acela îngust, nu.
Am şi acum în faţa ochilor pietrele, cam de mărimea unui pumn de boxer, care cădeau singure de pe munte, la Pefkoulia, în zona unde ne lăsam maşinile, la şosea. În acel moment, când vezi una din aia venind la picioarele tale, ai senzaţia că tot muntele coboară la tine să te salute. Nu te mai gândeşti decât la fugă. Şi pe drum, deşi consolidat cu garduri masive, din munte mai cădeau bolovani care se opreau în plasa gardului. Fără să fie vreun cutremur (perceptibil).

A folosit cineva aplicaţia Visit Greece? Eu am instalat-o, cere acces la contul de Facebook sau Google ca să poată fi folosită "la maximum". Ca vizitator (guest), în afară de un mini-ghid turistic nu ştie altceva. Adică, un fel de TripAdvisor mai limitat. Şi dacă n-am Facebook?
(cont Google trebuie să am, dacă am Android)

De azi intră în vigoare obligativitatea testului negativ Covid-19 şi la sosirea cu avionul. Vama Makaza-Nymphea rămâne închisă până pe 4 august (teoretic). Aglomeraţia din vama Kulata şi condiţiile de intrare rămân neschimbate (deşi, tot teoretic, de mâine ar trebui să se aplice noi reguli, conform reevaluărilor).

Edited by PSC, 28 July 2020 - 11:43.


#1972
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu sper sa se deschida si vama Gevgelija-Evzoni, ca sa pot merge prin Serbia si Macedonia.

#1973
Yonut25

Yonut25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.02.2014

 angelicadraghiceanu, on 28 iulie 2020 - 05:28, said:

Am facut testele la Gral medical din Stefan cel Mare ieri la ora 13 si dupa  miezul mi au venit pe mail rezultatele cu traducere in engeza!!!!
Deci cred ca oamenii lucreaza acolo la foc continuu, asa ca mergeti cu increderePosted Image
Dupa atata stres urmeaza vacanta!!! ceea ce va doresc si vouaPosted Image

Multumesc mult, la fel si tie iti doresc!

Inca o intrebare, prespun ca rezultatele le-ai primit pe mail, nu? Nu mai trebuie facut ulterior nimic suplimentar? Am gasit la GRAL, pe pagina lor:

"Ne-am adaptat pentru cei care pleaca in Grecia: sambata si duminica de la 8-20 avem deschis la Clinica de Diagnostic GRAL Medical din Strada Traian Popovici, nr. 79-91 pentru stampilarea rezultatelor."

#1974
angelicadraghiceanu

angelicadraghiceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 09.05.2007
Da le-am primit pe mail azinoapte, dar am preferat sa le si iau pe hartie de la ei, asa ca dimineata am facut un drum si le am luat, plecam la noapte.
Am citit pe undeva ca se stramba la fotocopii. Vacante frumoase tuturor!

#1975
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,595
  • Înscris: 15.06.2007

 florin71_skoda, on 28 iulie 2020 - 12:05, said:

Eu sper sa se deschida si vama Gevgelija-Evzoni, ca sa pot merge prin Serbia si Macedonia.
poti sa speri. Nu stiu daca sarbii au liber la greci. Si nici nu mi-e clar daca cei care se intorc din Grecia prin Serbia si MK nu sunt pusi in izolare obligatorie.

 angelicadraghiceanu, on 28 iulie 2020 - 15:20, said:

Da le-am primit pe mail azinoapte, dar am preferat sa le si iau pe hartie de la ei, asa ca dimineata am facut un drum si le am luat, plecam la noapte.
Am citit pe undeva ca se stramba la fotocopii. Vacante frumoase tuturor!
si programarea cand ai facut-o?

#1976
Yonut25

Yonut25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.02.2014
Am reusit sa discut cu cei de la GRAL, am obtinut urmatoarele informatii:

- se primesc rezultatele in maxim 48H pe mail, se primesc si in engleza pe mail
- testele se emit cu data prelevarii

- Pentru partea de stampilare a testelor, depinde de regulile tarii in care mergem, daca vor grecii si stampilate, trebuie sa treci pe la GRAL Medical, Str. Traian Popovici, nr.79-91  sa puna stampile pe teste. Daca nu e nevoie de stampila, sunt suficiente cum se primesc pe mail. Deci partea asta depinde de tara in care mergi, ce reguli au.

#1977
adirot

adirot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.06.2008
The deputy minister ruled out a second nationwide lockdown for Greece and also said that the possibility of the government imposing local lockdowns was unlikely.
Since July 1, when Greece opened its borders to tourists, Greek authorities have conducted 127,900 Covid-19 tests and recorded 295 confirmed cases in travelers.
The majority of positive cases were found from travelers from the following countries: Serbia (78 cases), Bulgaria (63 cases), Romania (61 cases), Albania (23 cases) and the US (26 cases).

Situatia din raportarea de martea asta,pe ultima saptamana:

The imported cases
Regarding the imported cases, the Undersecretary said from the 171,138 checks that have been done so far, 344 cases have been identified, of which 70 are active, 213 have returned to their country and 61 are inactive and remain in our country. Also in the top five countries of origin of cases continue to occupy the four Balkan countries.
At the same time, Mr. Hardalias stressed that following the epidemiological indicators abroad, it was decided doubling checks on those coming from Spain. “Our attention is now on Spain, due to a change in the epidemiological data there. That is why we doubled the tests for citizens arriving in Greece from that country “.


Pe o saptamana de raportare,la un numar de apx 45.000 de teste suplimentare au mai rezultat doar 49 de cazuri noi.Asadar masura renuntarii la testarea aleatorie la frontiera terestra si interdictia pentru sarbi a dat rezultate pentru ei,cat timp s-a diminuat masiv proportia cazurilor importate,in conditiile cresterii accentuate a nr.de turisti(de la o medie de 48.000/zi in primele 19 zile din Iulie,au sarit la 53.000 /zi in ultime saptamana).

Since Greece reopened for tourism on July 1, a total of 1,294,798 people had entered the country by July 26, while 171,138 people were tested for Covid-19, with 344 testing positive

From July 1 to July 19, a total of 918,032 people entered Greece, 620,652 of whom by air, 48,720 by sea, and 248,660 by road.

Poti sa-i condamni ca au pus o 'frana' celor de la care importau cele mai multe cazuri(si foarte multi ca raport din turisti sositi) si care astfel determinau reticenta in randul grosului turistilor de la ei?(nemti,englezi,italieni,francezi...ar mai fi USA si Rusia,dar astia nu au voie direct nici acum)

Edited by adirot, 28 July 2020 - 17:18.


#1978
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 27.03.2009

 tfmercedez, on 28 iulie 2020 - 15:58, said:

poti sa speri. Nu stiu daca sarbii au liber la greci. Si nici nu mi-e clar daca cei care se intorc din Grecia prin Serbia si MK nu sunt pusi in izolare obligatorie.

si programarea cand ai facut-o?
Am venit in data de 21 iulie din Grecia prin Macedonia și Serbia, drumul foarte liber, aproape pustiu. Nu ne-a izolat nimeni la venire, ar fi fost și aiurea avand in vedere că in Serbia sunt 300 de persoane descoperite cu covid pe zi iar la noi peste 1000. De iesit din Grecia se poate iesi prin orice vama, de intrat doar prin Kulata.

#1979
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,767
  • Înscris: 01.12.2001

 angelicadraghiceanu, on 28 iulie 2020 - 05:28, said:

Am facut testele la Gral medical din Stefan cel Mare ieri la ora 13 si dupa  miezul mi au venit pe mail rezultatele cu traducere in engeza!!!!
Deci cred ca oamenii lucreaza acolo la foc continuu, asa ca mergeti cu increderePosted Image
Dupa atata stres urmeaza vacanta!!! ceea ce va doresc si vouaPosted Image
Deci se accepta un PDF primit pe mail? Clar. Cu un PDF editor schimbi și data și numele și tot.

#1980
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,070
  • Înscris: 08.08.2018
Nu si daca a fost semnat electronic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate