Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 

Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
4956 replies to this topic

#1999
adirot

adirot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.06.2008
Probabil ca pe romani o sa-i puna sa faca toti test rapid,pastrandu-se obligativitatea prezentarii testului negativ PCR.In plus se va solicita izolarea 24h la destinatie,ca regula mai stricta si explicita.Asta am auzit,vedem daca se confirma.

Situatia e deocamdata valabila doar pentru Kulata-Promachonas,desi cred ca e probabil sa o bage si pentru aerian.

Interesant ca e numai pentru romani.Cresterea cazurilor accelereaza si in alte tari,de pilda Spania si Belgia ajung Romania la numarul de cazuri noi/zi raportat la populatie,chiar au mai mult decat dublu cazuri active,ceea ce in definitiv ar trebui sa conteze.

Edited by adirot, 30 July 2020 - 14:14.


#2000
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 30.04.2008
UpDate:

UPDATE 15.00 Turistii romani aflati la coada la Kulata-Promachonas spun ca vamesii au inceput din nou sa permita accesul masinilor in Grecia.

UPDATE 15.30 Sedinta extraordinara a guvernului elen s-a incheiat putin dupa ora 15.00. Autoritatile s-au aratat ingrijorate de ultimele cifre referitoare la cazurile de COVID-19, dar au decis ca nu se impun deocamdata masuri restrictive suplimentare, relateaza skai.gr.

https://ziare.com/st...oritati-1622465

#2001
adirot

adirot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.06.2008
Da,sa vedem cum se vor desfasura efectiv procedurile in vama,daca se testeaza (aproape)toti romanii,daca ti se spune ceva dupa test(pana acum rar baiguiau ceva,mai mult era SMS-ul cu's-ar putea sa fiti testati,caz in care s-ar putea sa fie necesar sa va izolati 24h'0

Asa cum spuneam mai sus,evolutia din alte tari UE lasa foarte putin loc grecilor de masuri discriminatorii.

#2002
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,700
  • Înscris: 22.03.2007
Niste prieteni se tot incapataneaza sa ajunga in Grecia, unde merg din 2007 an de an. Ar fi trebuit sa plece azi, 30.07, dar nu e gata testul de la Regina Maria, recoltat pe 28.07. Au mai facut azi un test si asteapta pana maine ca sa plece eventual sambata. Nota de plata, 1900. E vorba de 3 persoane, unul fiind medic. Cu banii dati pe pe teste ar mai fi platit cazarea inca o saptamana. Asa, au pierdut deja cel putin 2 zile...

Edited by takis, 30 July 2020 - 15:49.


#2003
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,277
  • Înscris: 14.11.2006
Pai spune-le că Bulgaria, Croația și Turcia sunt freeware.

#2004
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 22.07.2006
Practic devine imposibil sa mergi in concediu in Grecia ca nu mai ai unde sa te testezi in timp util. Bataie de joc, se scot bani frumosi din testare. Maine poimaine o sa ni se para ceva normal sa iti ceara RMN pe banii tai sa intri intr-o tara UE.

#2005
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,621
  • Înscris: 15.06.2007

 Lex404, on 29 iulie 2020 - 11:14, said:

Pai au auzit si eu ca unii cumpoarau "teste" pe hartie prin Bulgaria :lol:
Sau l-au citit pe Dorin si despre idea de a falsifica PDF-ul :lol:

azi a ajuns varul meu in grecia, si mi-a zis ca a vazut niste romulani care vindeau teste covid negative in apropriere de vama cu grecia din bulgaria.  
vamesii nu au cercetat prea mult testele prezentate, oricum au testat jumate din ocupantii din masina.

si o alta pasarica mi-a spus ca la un lant privat de clinici medicale se pot "aranja" testele , ad hoc la un pret mai mic decat cel oficial.  Dai euroiu si primesti testu' negativ pe loc.

 takis, on 30 iulie 2020 - 15:48, said:

Niste prieteni se tot incapataneaza sa ajunga in Grecia, unde merg din 2007 an de an. Ar fi trebuit sa plece azi, 30.07, dar nu e gata testul de la Regina Maria, recoltat pe 28.07. Au mai facut azi un test si asteapta pana maine ca sa plece eventual sambata. Nota de plata, 1900. E vorba de 3 persoane, unul fiind medic. Cu banii dati pe pe teste ar mai fi platit cazarea inca o saptamana. Asa, au pierdut deja cel putin 2 zile...
Bioclinica transmitea rezultatele in 6-10 ore.

La radio ziceau ca la Roma , cei veniti din est primesc un "test tampon" cu rezultat in 20 de MINUTE!
in aceeasi situatie sunt si eu, am vorbit deja la cazare, sa-mi cer scuze ca nu ajung pentru ca teste.. ca trebuia sa ma programez in iunie ca sa prind testare. Dar daca ai pile si relatii, se poate rezolva , urgent, pe bune sau pe naspa. Dar nu vreau sa-mi fac obligatii pentru niste teste covid.

 takis, on 30 iulie 2020 - 13:51, said:

varul meu a trecut azi noapte, pe la 4, erau cateva masini, dar a durat pana femeile din masina au fost testate, ca aveau nu stiu ce cod la declaratia pacii.

altfel, ca si-a vazut moartea cu ochii cand un tir a depasit un obstacol si i-a venit pe contrasens, fortandu-l sa opreasca in afara carosabilului.

Edited by tfmercedez, 30 July 2020 - 16:24.


#2006
someone

someone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 06.02.2004
@takis
nici nu m-as mai apropia de regina maria...au deja 72h termen dat pe site pentru rezultate, nu se tin nici de promisiunea aia si mai sunt si cei care au avut 23 de teste fals-pozitive la echipa cfr cluj

mi se pare ca devine o aventura prea mare sa ajungi in grecia
nu ai idee daca testul iese la timp / neconcludent / fals pozitiv /pozitiv
poti sa te trezesti ca guvernul grec face o faza ca cea de azi cand inchid granitele pentru o sedinta ad-hoc
nici nu prea se mai uita la testle pe care ai dat banii si te mai testeaza odata

Edited by someone, 30 July 2020 - 16:26.


#2007
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,895
  • Înscris: 04.07.2010

 adirot, on 30 iulie 2020 - 14:10, said:

... pastrandu-se obligativitatea prezentarii testului negativ PCR ...

Eu aştept să-l scoată de tot, oricum e inutil. După discuţiile iniţiale de acum câteva luni, concluzia a fost că e o tâmpenie acel test cu 72 de ore înainte. Şi totuşi, contrar logicii, l-au introdus. Acum deja se dovedeşte în practică faptul că e inutil. Pot anula până pe 18 august, deocamdată am răbdare.
Oricum, nici nu ne trece prin cap să fim inconştienţi şi să riscăm să ne testăm. Nu am avut inspiraţia să rezerv pentru început de iulie, asta este ... aştept să se elimine restricţia asta.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 30 July 2020 - 18:02.


#2008
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,995
  • Înscris: 25.01.2007
pai la firea? cineva spunea pe un topic ca a primit programare.

#2009
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,788
  • Înscris: 26.08.2008

 V0rteX, on 30 iulie 2020 - 16:13, said:

Practic devine imposibil sa mergi in concediu in Grecia ca nu mai ai unde sa te testezi in timp util. Bataie de joc, se scot bani frumosi din testare.
Este ceva foarte ciudat. De vreme ce se scot bani frumosi - si se scot - imi inchipuiam ca se vor bate sa livreze rezultatele cat mai rapid si la preturi cat mai bune, ca sa castige din volum.
Daca nici nu ai certitudinea ca iti parvine rezultatul la timp (si asa este cam la limita, chiar si in cele mai optimiste scenarii cu acest timp de primire al rezultatului), renunti. Multi vor renunta / renunta deja [nu mai discutam de hazardul unui test pozitiv / fals pozitiv] iar asta inseamna ca nici banii nu se vor mai incasa.
Posted Image
Ai zice mai degraba ca este o actiune concertata ce are ca scop sa determine oamenii sa renunte.

#2010
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,662
  • Înscris: 19.04.2009
Daca va iese la unu testul pozitiv cred ca vacanta in Grecia ar trebui sa fie fix ultima problema...

#2011
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,621
  • Înscris: 15.06.2007

 Lex404, on 30 iulie 2020 - 20:20, said:

Daca va iese la unu testul pozitiv cred ca vacanta in Grecia ar trebui sa fie fix ultima problema...
ideea e sa fi ajuns deja acolo..

#2012
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,895
  • Înscris: 04.07.2010

 BlueKing-69, on 30 iulie 2020 - 19:12, said:

... Ai zice mai degraba ca este o actiune concertata ce are ca scop sa determine oamenii sa renunte.

Păi grecii n-au niciun interes să nu aibă clienţi. Doar dacă ...
Hai să gândim pozitiv, totuşi, eu cred că vor scoate testul cât de curând.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 30 July 2020 - 22:09.


#2013
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,788
  • Înscris: 26.08.2008

 OvidiuNS, on 30 iulie 2020 - 22:06, said:

Păi grecii n-au niciun interes să nu aibă clienţi. Doar dacă ...  

DAR nu la greci ma refeream :)

#2014
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,895
  • Înscris: 04.07.2010
Păi nu grecii au introdus obligativitatea prezentării testului ?
Altfel daaa, ai dreptate, ai noştri ar face orice să ne ţină să nu plecăm. Dar dacă nu ar fi restricţia, nu ar mai avea ce face. Deci eu zic că grecii îşi dau singuri "cu tesla ..."


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 30 July 2020 - 23:41.


#2015
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,704
  • Înscris: 12.12.2006
Eu cred ca pur si simplu asta e situatia: sunt mai multi doritori sa plece in Grecia decat capacitatea de testare din tara din care scadem testele necesare (pentru cei cu simptome, cei cu contacti). Numarul de teste necesare e in crestere pe fondul cresterii nr de cazuri. Si nu toate sunt platite si cerute de stat, pe unele si le fac oamenii singuri daca stiu ca au intrat in contact cu cazuri. (Stiu situatii concrete)

Edited by mdt, 31 July 2020 - 06:37.


#2016
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,993
  • Înscris: 22.12.2005

 OvidiuNS, on 30 iulie 2020 - 17:57, said:

Eu aştept să-l scoată de tot, oricum e inutil. După discuţiile iniţiale de acum câteva luni, concluzia a fost că e o tâmpenie acel test cu 72 de ore înainte. Şi totuşi, contrar logicii, l-au introdus. Acum deja se dovedeşte în practică faptul că e inutil. Pot anula până pe 18 august, deocamdată am răbdare.
Oricum, nici nu ne trece prin cap să fim inconştienţi şi să riscăm să ne testăm. Nu am avut inspiraţia să rezerv pentru început de iulie, asta este ... aştept să se elimine restricţia asta.


Sănătate şi toate cele bune !

nu am inteles- ai vrut sa spui ca este inconstienta sa te testezi ?!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate