Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.

Cel mai adormit Hard Disk.
 Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit
 Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8
 Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...
 

Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
4956 replies to this topic

#2017
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 foxbat, on 31 iulie 2020 - 09:04, said:

nu am inteles- ai vrut sa spui ca este inconstienta sa te testezi ?!

Cam da... avand in vedere ca testele dau si rateuri si te baga cu forta in spital chiar daca nu ai simptome,  unde sigur iei chiar daca nu ai, nu doar corona ci si alti microbi de spital etc
Evident, daca e sa iesi pozitiv si sa intri in spital/carantina, mai bine in Grecia decat in RO!

Edited by epetroiu, 31 July 2020 - 09:32.


#2018
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,430
  • Înscris: 23.04.2007
Era elegant sa te testeze contra-cost in vama la ei. Pe toti. Ei nu mai plateau testele din banii lor,nu mai era nici riscul celor 72h pt ei(timp in care tot poti sa iei boala),nu mai stateam nici noi cu alergatura prin spitale,cu grija ca iesi pozitiv (fals sau nu si bati spitalele romanesti),etc.
Dar stiu..da urat sa ceri bani la vama,mai bine ii dai la tine in tara.
Oricum,grecii isi joaca cartea dur,nu lasa garda jos.

Edited by AdrianHH, 31 July 2020 - 10:08.


#2019
adirot

adirot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.06.2008
Cum ar putea sa testeze ei'toti'romanii(poate si bulgarii)?!Cine sa poata prelucra atatea teste daca o tara mai mare,care face de 3 x mai multe teste pe zi(Romania)nu poate sa-ti furnizeze servciciul asta nici macar in fereastra de 72h?
  Daca ei abia pot testa prin sondaj turistii,cu ce resurse ar face posibila testarea tuturor in cazul a 2-3 tari?
  Te-au pus sa vii cu test in fereastra de 72h tocmai pentru ca ei nu mai puteau sustine cresterea numarului de testati astfel incat sa evite importul unui numar de cazuri semnificativ,de la o tara cu cazuri in crestere importanta.
  Au testat cat au putut,destul de mult(jumatate de masina,jumatate de avion,3/4,2/3) pana cand statistic le-a dat ca metoda asta deja 'scapa'prea multe cazuri.Aveau de ales intre a nu te mai primi deloc sau a adauga un filtru suplimentar,pe banii romanilor care totusi mai doreau sa-i viziteze.Poate ca ar fi facut-o si pe banii lor,ca era mai sigur pentru ei,aveau o testare in 24h cel mult,nu 72,doar ca mai trebuie sa aiba si cu ce resurse logistice sa o faca.
  O tara dubla ca dimensiuni nu este in stare sa testeze prin DSP-uri 'contactii'nici dupa n zile.Ei cum sa faca fata la zeci de 'porti'de intrare in tara,milioane de turisti...si cazuri domestice in crestere intinse pe tot cuprinsul Greciei?Ca nu poa' sa puna insi luati cu 'kalimera' de pe strada sa faca teste,sa le prelucreze.

La aeroportul Atena s-a anunta ca unitatea,in colaborarea cu o clinica,testeaza doritorii incepand cu 5 August,intre portile 2 si 3,in regim privat...rezultate in 6 ore si cost 70 E.A se citi'in regim privat'.Asta eprobabil pentru cei din tarile carora ei le impun carantina la sosire si ai alternativa asta ca sa nu mai stai.Sa vedem daca e asa,deocamdata nu se spune nimic despre cum se raporteaza statul lor la testarile astea(in Austria au zis clar ca eviti carantina cu test negativ la aeroport).

#2020
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,430
  • Înscris: 23.04.2007

 adirot, on 31 iulie 2020 - 10:36, said:

  Au testat cat au putut,destul de mult(jumatate de masina,jumatate de avion,3/4,2/3) pana cand statistic le-a dat ca metoda asta deja 'scapa'prea multe cazuri.
De acord ca au testat cat au putut si cat buget au avut. Din relatarile citite nu cred ca depaseau 1-2persoane/10,oricum,nu coteaza. Testatul prin sondaj e doar de statistica,nu opreste virusul sa intre in tara,nu stiu ce e atata de dezbatut pe tema asta.

#2021
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,553
  • Înscris: 16.05.2007
sa vedem daca dupa 1 august vor testa si granzii ieuropii

Edited by liberlamare, 31 July 2020 - 11:34.


#2022
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,995
  • Înscris: 22.12.2005

 epetroiu, on 31 iulie 2020 - 09:31, said:

Cam da... avand in vedere ca testele dau si rateuri si te baga cu forta in spital chiar daca nu ai simptome,  unde sigur iei chiar daca nu ai, nu doar corona ci si alti microbi de spital etc
Evident, daca e sa iesi pozitiv si sa intri in spital/carantina, mai bine in Grecia decat in RO!

eu sper ca nu a spus asta. si sper ca niciun om intreg la minte nu isi permite sa se puna mai presus de ceilalti. sper!

#2023
razvan301969

razvan301969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.07.2004
Buna ziua,
A facut cineva testul covid la Victor Babes prin programul primariei ASSMB ? Stiti in cat timp ies rezultatele si daca sunt traduse in engleza ?
Multumesc

#2024
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 liberlamare, on 31 iulie 2020 - 11:28, said:

sa vedem daca dupa 1 august vor testa si granzii ieuropii
Nu cred, ca aia au mai putine cazuri ca noi.

#2025
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 ccdsah, on 31 iulie 2020 - 13:55, said:

Nu cred, ca aia au mai putine cazuri ca noi.

Nu chiar, in Spania ieri au fost 2700 cazuri , cam creste si prin alte parti.

#2026
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 epetroiu, on 31 iulie 2020 - 15:21, said:


Nu chiar, in Spania ieri au fost 2700 cazuri , cam creste si prin alte parti.
Ma refeream la nemti si la scandinavi

#2027
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Eu inca nu am primit codul QR și zburam mâine :/

#2028
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 01.04.2008
Lex404, probabil o sa il primesti la noapte, dupa 12.

#2029
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 02.05.2007

 Lex404, on 01 august 2020 - 14:43, said:

Eu inca nu am primit codul QR și zburam mâine :/
Il vei primi dupa 12 noaptea in ziua plecarii.

#2030
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Sper, că eu am completat PLF pe 2 iulie :lol:

Am zis sa nu uit de el

#2031
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 02.05.2007

 Lex404, on 01 august 2020 - 17:07, said:

Sper, că eu am completat PLF pe 2 iulie Posted Image

Am zis sa nu uit de el
Stai fara grija! Eu l-am primit la 00:08 din ziua plecarii.

#2032
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Am primit codul :))
Cum era cu cifrele? Că al meu incepe cu 4 și se termină cu 1.


#2033
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009

 AdrianHH, on 31 iulie 2020 - 10:06, said:

Era elegant sa te testeze contra-cost in vama la ei. Pe toti. Ei nu mai plateau testele din banii lor,nu mai era nici riscul celor 72h pt ei(timp in care tot poti sa iei boala),nu mai stateam nici noi cu alergatura prin spitale,cu grija ca iesi pozitiv (fals sau nu si bati spitalele romanesti),etc.
Dar stiu..da urat sa ceri bani la vama,mai bine ii dai la tine in tara.
Oricum,grecii isi joaca cartea dur,nu lasa garda jos.

Problema e că testul durează minim 6 ore prelucrarea.

Și au mai dat drumul la unii, găsiți pozitiv a doua zi in test dar de găsit la adresa declarată nicicum :lol: cred că era chiar o româncă care vreo 2 zile până au gasit-o s-o tot patrupezit prin crâșme :lol:

#2034
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 30.08.2005
Sâmbătă 1 august la întoarcere era coada de 7-8 km la Kulata pe sensul de intrare în Grecia. Toată lumea era ieșită din mașini,  cu umbrele și mingi de fotbal... La fel a fost și in iunie cand am mers prima oară (aglomerat sâmbăta). În schimb duminica trecută,  cand am intrat noi pe la 4 pm, am stat 15 min in vamă, cu 7 mașini în fața noastră...

Am uitat să menționez: nu am fost testați,  iar verificarea documentelor a fost sumară.

Edited by CRG, 02 August 2020 - 06:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate