Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...
 Cine produce AC Tesla?

Toyota CHR -modelul 2024

Recomandare lanterna frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...
 Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Durere penis

Sticker ciudat pe cutia aerului c...
 lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 

Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
4956 replies to this topic

#2053
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Pot să menţionez experienţa unor membri de familie pe drum, sau îmi iau iarăşi vacanţă?
Deci:
Plecaţi duminică seara din Bucureşti, ora 23:30, ajunşi la Kulata la 6:30. Au stat 2,5 ore în vamă. Au mers cursiv prin Bulgaria, drumul liber, doar 3 echipaje de poliţie la pândă, cu radar, pe tot traseul.
Sunt 4 persoane, câte 2 în fiecare maşină. S-a nimerit ca doi să aibă cod QR cu 7, doi cu 4. Cei cu 7 au fost testaţi amândoi, fiind şoferii celor 2 maşini. Au completat câte un PLF pentru fiecare şi au primit laude, vameşii plângându-se de cei care trec toată familia pe un singur PLF. Codul QR l-au avut pe telefon, nu pe hârtie.
S-au uitat minuţios pe teste, nu doar o simplă frunzăreală. Negative, evident.
Cei care au fost testaţi urmează să primească rezultatul astăzi sau cel târziu mâine, fie el negativ sau pozitiv. Ştiam că cele negative nu se anunţă. Până atunci, li s-a recomandat să nu părăsească hotelul sau staţiunea unde au prima cazare.
Au fost super-încântaţi de toată procedura, au spus că nici n-au simţit când au trecut cele 2,5 ore de aşteptare.
Nu se mai poate intra la Hellenic Free Shop la ducere, venind din Kulata, deoarece iese cu scandal din partea celor care stau în coadă. Vor intra la întoarcere.
Nu era absolut nicio maşină (autoturism) în vama Promahonas, la acea oră, pe sensul de întoarcere, doar TIR-uri.

Edited by PSC, 03 August 2020 - 12:09.


#2054
adirot

adirot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.06.2008
Dupa cresterea gradului de ocupare la 80(85% cu cabine) pe ferry,de azi masca este obligatorie oriunde pe vas(si pe puntea exterioara).
   De la inceputul lunii Min.Sanatatii de la ei a introdus o 'taxa fixa-coplata'la prezentarea la spital/policlinica a turistilor...proceduri,analize costa separat si se adauga...ultimele pot fi decontate cu cardul european,alte asigurari...taxa de 20 E e platita oe loc(ramane subiect de discutie cu asiguratorul daca ti-o va rambursa).Pentru Covid ramane la fel procedura,platesc ei....iarasi nu se-ntelege cum e cu taxa asta fixa,dar in cazul asta particular chiar ca nu e cazul de vreo dezbatere pe taxa.
   E bine de stiut sa ai niste bani la tine cand te prezinti ca te-a intepat viespea,ai facut insolatie,ai mancat stricat sau mai stiu eu ce...nu doar cu cardul ala de sanatate.

  Altfel,daca aveti experiente pozitive(haha),operative(haha),rapide in legatura cu testarea in tara,ar fi bine sa le scrieti.Sunt zile de plecare(de ex.Martea)care comporta anumite probleme cu fereastra de 72h...practic luni iese din discutie(dar poate sunt care garanteaza rezultat in aceeasi zi),duminica stiu doar Gral ca recolteaza la una din clinicile din Bucuresti...ar ramane sambata cand sunt putine optiuni care spun ca dau pana luni seara(un fel de 48 h care cu duminica nelucratoare la ei sunt cam 24).Spitale de stat,DSP-uri inteleg ca vinerea au ultima zi pentru recoltare dar e bine sa fie mentionate cele la care programarea e facila/testul are un cost redus/rezultatele vin repede
  In opinia mea exista un mare'impact'  cu subiectul topicului,atat timp cat,de ex.pt un zbor martea,te poate impiedica sa vizitezi Grecia.

Edited by adirot, 03 August 2020 - 13:22.


#2055
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru prima noapte au ales hotelul Agnantio, din Sidirokastro. La recepţie, pe lângă păhărelul cu vin, au primit şi prăjituri de casă. Grecii sunt bucuroşi de oaspeţi şi le urează de bine autorităţilor care au venit cu îngrădirile pe care le ştim. Lumea nu e speriată de virus, sunt mult mai mulţi coronasceptici decât la noi.

#2056
sicristina

sicristina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.07.2020
Buna, stiu ca s-a mai discutat pe acest subiect dar as vrea totusi daca poate oferi cineva informatii "proaspete"
A trecut cineva cu teste Covid doar pt adultii din masina si pentru minori nu? Daca Da, cum a decurs? Au intrebat vamesii de test pt copil/copii?

PS Ii rog pe cei care simt nevoia sa dea diverse sfaturi referitoare la onestitatea acestui act sa se ABTINA.

#2057
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 adirot, on 03 august 2020 - 13:20, said:

Dupa cresterea gradului de ocupare la 80(85% cu cabine) pe ferry,de azi masca este obligatorie oriunde pe vas(si pe puntea exterioara).

Masca a fost tot timpul obligatorie atat in interior, cat si pe puntile exterioare ale feribotului, noi in 6 iulie am avut prima cursa cu Express Skiathos si numai mesajul asta l-am auzit in boxe pe tot drumul. Ca nu se respecta e o alta discutie.

Edited by camelia19, 03 August 2020 - 14:20.


#2058
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,431
  • Înscris: 23.04.2007

 PSC, on 03 august 2020 - 12:04, said:

Pot să menționez experiența unor membri de familie pe drum, sau îmi iau iarăși vacanță?
Deci:
Plecați duminică seara din București, ora 23:30, ajunși la Kulata la 6:30. Au stat 2,5 ore în vamă. Au mers cursiv prin Bulgaria, drumul liber, doar 3 echipaje de poliție la pândă, cu radar, pe tot traseul.
Sunt 4 persoane, câte 2 în fiecare mașină. S-a nimerit ca doi să aibă cod QR cu 7, doi cu 4. Cei cu 7 au fost testați amândoi, fiind șoferii celor 2 mașini. Au completat câte un PLF pentru fiecare și au primit laude, vameșii plângându-se de cei care trec toată familia pe un singur PLF. Codul QR l-au avut pe telefon, nu pe hârtie.
S-au uitat minuțios pe teste, nu doar o simplă frunzăreală. Negative, evident.
Cei care au fost testați urmează să primească rezultatul astăzi sau cel târziu mâine, fie el negativ sau pozitiv. Știam că cele negative nu se anunță. Până atunci, li s-a recomandat să nu părăsească hotelul sau stațiunea unde au prima cazare.
Au fost super-încântați de toată procedura, au spus că nici n-au simțit când au trecut cele 2,5 ore de așteptare.
Nu se mai poate intra la Hellenic Free Shop la ducere, venind din Kulata, deoarece iese cu scandal din partea celor care stau în coadă. Vor intra la întoarcere.
Nu era absolut nicio mașină (autoturism) în vama Promahonas, la acea oră, pe sensul de întoarcere, doar TIR-uri.
Unde s-au testat rudele tale?

#2059
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,776
  • Înscris: 15.06.2007

 cristiany, on 03 august 2020 - 11:25, said:



Treci data cand ai check-in la cazare. Noi asa am facut si am QR code pe mail la 00.05, cod pe care l-am aratat de pe telefon.


Din cate am inteles si am mai citit, acel cod ( mai exact cifra " miraculoasa " de la inceput ) se aloca in functie de zona de unde vii si mai ales zona in care mergi.
Degeaba completezi enshpe PLF-uri, tot acelasi cod il vei primi.
Poate gresesc, dar asta am observat eu.

Concedii frumoase !
eu am avut check-in in 1 august.. si inca nu am gasit unde sa fac testele vietii.  Si am o alta oportunitate in cu totul alta parte a Greciei, "pe moca" , niste cunostinte care au luat o vila mare, unde mai au camere libere, si care au zis ca ne asteapta , numa sa venim.  Deci habar n-am unde ma duc , daca ma duc.

 kerkyra, on 03 august 2020 - 11:36, said:

Nu stiu daca e asa. Caz concret: cuplu, din acelasi oras, stau impreuna acolo, ea cod care incepe cu 2, el cu 1.
confirm: varul meu a plecat cu fiul , sotia si cumnata saptamana trecuta. Baietii au primit cod cu 2 , femeile cod cu 1 si 3 si au fost testate in vama. Cred ca din fiecare masina  un pasager este testat, obligatoriu.

#2060
adirot

adirot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.06.2008

 camelia19, on 03 august 2020 - 14:18, said:

Masca a fost tot timpul obligatorie atat in interior, cat si pe puntile exterioare ale feribotului, noi in 6 iulie am avut prima cursa cu Express Skiathos si numai mesajul asta l-am auzit in boxe pe tot drumul. Ca nu se respecta e o alta discutie.


https://www.ekathime...-on-ferry-decks
https://news.gtp.gr/...-greek-ferries/
https://www.keeptalk...-mask-outdoors/

Obligatorie este de astazi.Pana acum era doar recomandata,la fel in alte locuri in care distantarea e (mai)greu realizabila.
Mesajul La HellenicSeaways era obligatoriu pentru interior si ca ar trebui s-o porti peste tot.Stewarzii doar in interior treceau sa avertizeze.Cred ca nu se oboseau sa dea astazi o directiva daca ea ar fi fost in vigoare.

#2061
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 16.04.2007

 tfmercedez, on 03 august 2020 - 15:47, said:

eu am avut check-in in 1 august.. si inca nu am gasit unde sa fac testele vietii.  Si am o alta oportunitate in cu totul alta parte a Greciei, "pe moca" , niste cunostinte care au luat o vila mare, unde mai au camere libere, si care au zis ca ne asteapta , numa sa venim.  Deci habar n-am unde ma duc , daca ma duc.
In cazul acesta, completezi formularul dupa ce ai fost la testare.

 tfmercedez, on 03 august 2020 - 15:47, said:

confirm: varul meu a plecat cu fiul , sotia si cumnata saptamana trecuta. Baietii au primit cod cu 2 , femeile cod cu 1 si 3 si au fost testate in vama. Cred ca din fiecare masina  un pasager este testat, obligatoriu.
Noi am fost 4 persoane ( 2 cupluri, sot + sotie ) cu 2 masini si nimeni nu a fost testat. Toti am avut cod cu 2.

#2062
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 21.05.2017
Am facut eu vreo 4 cereri de cod pe aceeasi adresa de mail, am primit 4 confirmari, acum sa vedem daca vin si 4 coduri.
Teoretic plec pe 23 august dar stau foarte in pom cu testarea lor aleatorie; dau o caruta de bani pe teste la noi apoi ma mai carantineaza si grecii.

Acum 2 sapt a fost un coleg cu sotia si 2 copii, toti cu codul incepand cu 2, nici unul testat.

#2063
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 02.05.2007
Noua ne-a spus vamesul ca cele cu 2 nu pot fi citite de sistem, de aceea se testeaza doar cu 1. Noi am fost 2 masini, toti cu coduri cu 2 si niciunul nu am fost testati. Pe de alta parte, era si un autocar oprit din care testau pe toata lumea.Poate si pt ca riscul de infectare acolo e foarte mare.

#2064
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 adirot, on 03 august 2020 - 15:48, said:

Obligatorie este de astazi.Pana acum era doar recomandata,la fel in alte locuri in care distantarea e (mai)greu realizabila.
Mesajul La HellenicSeaways era obligatoriu pentru interior si ca ar trebui s-o porti peste tot.Stewarzii doar in interior treceau sa avertizeze.Cred ca nu se oboseau sa dea astazi o directiva daca ea ar fi fost in vigoare.
Nu, spuneau clar MANDATORY IN ALL INDOOR AND OUTDOOR SPACES. Unii purtau, altii nu. Dar era absolut obligatoriu peste tot. Pot confirma colegi care au fost cu feribotul in perioada asta, chiar cu Exp. Skiathos.
@AdrianHH, de exemplu, daca a fost atent sa asculte.

Edited by camelia19, 03 August 2020 - 22:12.


#2065
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,991
  • Înscris: 30.08.2005
Cel putin in cazul Hellenic Seaways (Exp. Skiathos), este obligatorie purtarea mastii pe toata durata calatoriei cu feribotul, indiferent daca stai in interior sau exterior. Oricum, periculoasa calatoria cu feribotul, distantarea sociala fiind o gluma proasta.

Cand am fost sa stampilez testul la Gral, in fata mea era un cuplu tanar, iar doamna de la receptie i-a comunicat ei ca a fost depistata pozitiv. Tipa era absolut siderata, pentru ca sustinea ca nu are nici un simptom.. Si chiar nu parea sa aiba vreunul. Urma sa refaca testul luni, a doua zi...

#2066
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 07.01.2007

 CRG, on 04 august 2020 - 07:44, said:



Cand am fost sa stampilez testul la Gral, in fata mea era un cuplu tanar, iar doamna de la receptie i-a comunicat ei ca a fost depistata pozitiv. Tipa era absolut siderata, pentru ca sustinea ca nu are nici un simptom.. Si chiar nu parea sa aiba vreunul. Urma sa refaca testul luni, a doua zi...

Salut, unde ai făcut testul la Graal, in ce localitate ?
Vi l-au făcut in engleză și l-ati primit pe email, apoi ati fost sa-l ștampilați ?
Trebuie sa fac si eu testul la  joi
la Focșani, urmand ca rezultatele sa le ridicam Sâmbătă de la București.

După câte ore de la test ați primit rezultatele ? ma gândesc ca daca le-am primi mai repede pe email si se dovedesc a fi pozitive si nu mai facem bagajele sa mergem la București.

#2067
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,431
  • Înscris: 23.04.2007

 camelia19, on 03 august 2020 - 22:07, said:

Nu, spuneau clar MANDATORY IN ALL INDOOR AND OUTDOOR SPACES. Unii purtau, altii nu. Dar era absolut obligatoriu peste tot. Pot confirma colegi care au fost cu feribotul in perioada asta, chiar cu Exp. Skiathos.
@AdrianHH, de exemplu, daca a fost atent sa asculte.
Confirm,pe ferry-ul Hellenic Seaways spre Sporade la dus pe 12.07 nu spuneau nimic,adica doar mesaje standard(care sunt punctele de intalnire in caz de ceva...etc),la intoarcere pe 18.07 au repetat in alea 2h20min de vreo 10 ori aceeasi placa( masca obligatorie afara si inauntru-in engleza).

#2068
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,991
  • Înscris: 30.08.2005

 Danosul, on 04 august 2020 - 08:17, said:

Salut, unde ai făcut testul la Graal, in ce localitate ?
Vi l-au făcut in engleză și l-ati primit pe email, apoi ati fost sa-l ștampilați ?
Trebuie sa fac si eu testul la  joi
la Focșani, urmand ca rezultatele sa le ridicam Sâmbătă de la București.

După câte ore de la test ați primit rezultatele ? ma gândesc ca daca le-am primi mai repede pe email si se dovedesc a fi pozitive si nu mai facem bagajele sa mergem la București.


Am raspuns in pm. Sa suni totusi inainte, ca sa ai garantia ca iti dau rezultatele in maxim 48 de ore, sa nu fie probleme cu reactivii etc. Cum ziceam mai deunazi, mie mi le-au dat in 14 ore, dar era destul de lejer vineri cand am fost la recoltare. Presupun sa joi a fost omor pe-acolo (pentru plecarile de sambata...)

#2069
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 16.04.2007
Grecia va începe să taxeze turiștii cu 20 de euro pentru serviciile medicale

" Pentru prima dată, turiștii care intră în Grecia vor trebui să plătească în curând o suprataxă de 20 de euro pentru serviciile de sănătate oferite în timpul șederii lor în țară. "
" Potrivit unui articol de pe site-ul grec healthreport.gr, Ministerul Sănătății din Grecia a decis la sfârșitul lunii iulie că, de acum înainte, taxa va fi impusă tuturor călătorilor străini care se prezintă la centrele de sănătate, clinici regionale și clinici ambulatorii de spitale. "

sursa: https://www.g4media....e-medicale.html

#2070
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 AdrianHH, on 03 august 2020 - 14:48, said:

Unde s-au testat rudele tale?
Scuze de întârziere, trec prin nişte probleme şi n-am mai avut timp de forum.
La Gral s-au testat, după ce mai întâi încercaseră la Medicover.
Un test a costat 350 lei, din 10 august va fi majorat la 380 lei. Au plătit 1400 lei.
Deocamdată, s-a dovedit că Gral este OK la partea cu testarea (oferit rezultate în română şi engleză, în aprox. 24 ore).
Trebuie să existe teste pentru toate persoanele, indiferent de vârstă, la sosirea în vamă. Inclusiv pentru minori şi bebe. Parcă s-a mai spus (întrebase cineva mai devreme).

 cristiany, on 04 august 2020 - 11:25, said:

Grecia va începe să taxeze turiştii cu 20 de euro pentru serviciile medicale
Taxa va fi percepută obligatoriu, precum cea de staţiune? Sau va fi încasată doar dacă turistul are nevoie de servicii medicale?
Atunci, cum rămâne cu asigurările medicale de sănătate, de asemenea obligatorii?

Edited by PSC, 05 August 2020 - 07:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate