Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.

Cel mai adormit Hard Disk.
 Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit
 Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8
 Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...
 

Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
4956 replies to this topic

#2035
adirot

adirot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.06.2008
Vineri grecii au prelungit pana pe 15 August obligativitatea prezentarii unui test negativ pentru bulgari si romani,atat pentru intrarea terestra Promachonas cat si pentru intrarile pe cale aeriana(aici masura era luata initial pana pe 4 August).
   Daca ma uit pe nr. de cazuri,evolutie,cu noi inteleg cum sta treaba(la ce diplomatie avem,nu te poti astepta sa obtii acelasi tratament cu Spania si Belgia,desi aia au o situatie mai proasta).Interesant ca le cer si bulgarilor desi aia au un numar moderat de cazuri.Asta in conditiile in care bulgarii atrag mult turism occidental care s-a reorientat de pe Turcia,Spania si Grecia.
  Poate grecii pondereaza si cu numarul de turisti intrati si aici bulgarii sunt mult peste spanioli,belgieni ori chiar romani.
  Era bine sa mai existe o UE functionala care sa stabileasca niste criterii.Altfel e dupa cum se trezeste fiecare tara.De pilda a noastra cere izolare daca revii din Suedia...aia au de o buna bucata de timp cazuri mai putine si decat'campionii'greci.

Altfel,impresiile de la fata locului,postate aici,incep sa produca'rezultate'.Grecii credeau ca e un virus prietenos cu ei,ca au sunt ei niste speciali care au jonglat mirobolant cu el...propaganda fara sustinere.Cat timp se inchide totul merge propaganda...numai ca asa se moare de foame si in plus ostilizezi populatia,care va balansa exact in spectrul opus,ca la fizica.Stilul lor de viata e incompatibil cu fetisizata'distantare sociala'.Reguli respecta foarte putin.
  Ieri 110 cazuri,doar 9'importate'.De unde le era frica sa nu-i infecteze turistii,acum vad ca toate autoritatile lor,medici,constata ca turismul nu are treaba.Infectarile sunt in marile centre urbane si incep sa apara in fabrici(ieri zeci de insi la una alimentara din Kavala).Apoi la nunti,concerte.In fine,din punctul meu de vedere e mult mai bine ca oamenii,in speta grecii, sa-si continue viata ca inainte decat sa se defecteze la cap si sa vada pericole peste tot.Dupa cum evolueaza lucrurile pe toata planeta,apare evident ca de infectat tot te infectezi in ambele situatii,asa ca nu vad la ce-ti foloseste sa te mai si defectezi la cap pentru(probabil) toata viata.Singura mea nedumerire era cum de se asteptau ei ca lucrurile sa se-ntample altfel decat peste tot.
  Tot asa mai auzeam cum de respecta asiaticii reguli,cum poarta ei masti de ani de zile...trebuie doar putina rabdare si facuta numaratoarea mai incolo,ca difera timingul intre tari dar tot la gara aia se coboara.

Altfel,vineri grecii au impus masca peste tot in interior,o recomanda ferm si in spatiile aglomerate din exterior,nu mai permit vizite medicale,pe la camine si alte din astea.Sa vedem cand le casuneaza pe straini,ca asta e melodia lor favorita.Mi se pare improbabil ca sa nu se accelereze si numarul infectarilor importate pentru ca numarul turistilor e in crestere puternica si la fel va fi numarul infectarilor din tarile lor de provenienta.

Edited by adirot, 02 August 2020 - 10:58.


#2036
gabikry

gabikry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 30.05.2005
O intrebare , se accepta codul QR si pe telefon sau e musai sa fie imprimat? Eu plec la ora 19 din Bucuresti si daca imi vine la ora 00.00 va trebui sa iau si imprimanta cu mine , se pare.

#2037
adirot

adirot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.06.2008
:)  Sigur se poate si de pe telefon.

#2038
adirot

adirot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.06.2008
Dupa ce vineri ministrul turismului elen excludea marirea gradului de ocupare pe ferry ca urmare a numarului tot mai mare de cereri,la o zi distanta ministrul shipping-ului(cred si eu ca au minister dedicat,la peste 20% din PIB din cea mai mare activitate de la ei) a hotarat ca de la 60%(65% alea cu cabine) sa creasca la 80%(85%).
  Acum trebuie sa arunce bunatate de scoci cu care erau barate scaunele din 2 in 2!
  Cine se astepta la vreo'distantare' si pana la masura asta poate sa se linisteasca-nu era!Ochiometric erau mult peste 60% si inainte,inauntru,pe punte,oriunde.Ce sa mai vorbim la bar sau mesele de pe langa.

#2039
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Deci așa e.

Număr par la QR - nu testează
Număr impar - testează

Noi am avut 4 și 7, eu am trecut și pe colega mea au testat-o :)


Nu o fost coada deloc, dar suntem în Schengen.

 gabikry, on 02 august 2020 - 15:39, said:

O intrebare , se accepta codul QR si pe telefon sau e musai sa fie imprimat? Eu plec la ora 19 din Bucuresti si daca imi vine la ora 00.00 va trebui sa iau si imprimanta cu mine , se pare.

De pe telefon a fost ok.

Edited by Lex404, 02 August 2020 - 18:24.


#2040
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cifra de inceput, sau aia de la sfârșit ?

#2041
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Început

#2042
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 30.08.2005
Nu stiu dacă s-a subînțeles mesajul meu: nu mai plecați sâmbăta în concediu.. pierdeți ziua în vamă.

#2043
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,674
  • Înscris: 15.06.2007

 gabikry, on 02 august 2020 - 15:39, said:

O intrebare , se accepta codul QR si pe telefon sau e musai sa fie imprimat? Eu plec la ora 19 din Bucuresti si daca imi vine la ora 00.00 va trebui sa iau si imprimanta cu mine , se pare.
scrie clar pe pagina cu PLF

Attached Files


Edited by tfmercedez, 02 August 2020 - 22:11.


#2044
gabikry

gabikry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 30.05.2005
Multumesc! Am vazut azi , nu apucasem sa citesc . Plec sambata seara, ajung in vama duminica la 4 dimineata. Se poate completa PLF pentru codul QR de mai multe ori schimband doar adresa de mail? Citisem pe forum un sfat de genul asta.

Edited by gabikry, 03 August 2020 - 09:55.


#2045
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,674
  • Înscris: 15.06.2007
mie tot nu mi-e in clar treaba cu PLF:este musai sa ajung in vama in ziua in care am presupus  ca voi avea un raspuns de la testare?
scenariu:  fac test, si fac si PLF. vine raspunsul de la testare in 24 de ore , si plec la drum, dupa miezul noptii vine si codul QR.
DAR daca testul vine in 48 denore sau 72 de ore, si eu aveam PLF facut pentru ziua precedenta?   Fac pentru fiecare zi in parte?

#2046
gabikry

gabikry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 30.05.2005
Daca se poate, eu zic sa facem cate 2-3 de persoana pentru fiecare zi Posted Image

#2047
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 02.05.2007

 CRG, on 02 august 2020 - 22:00, said:

Nu stiu dacă s-a subînțeles mesajul meu: nu mai plecați sâmbăta în concediu.. pierdeți ziua în vamă.
Eu am plecat fix sambata si nu am stat nici 2 min in vama. Deci, depinde de noroc...

#2048
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 30.08.2005
La ce ora? Aglomeratie mare a fost dimineata, deci pentru cei care au senzatia ca dau lovitura daca pleaca cu noaptea in cap pe racoare...

#2049
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 02.05.2007

 CRG, on 03 august 2020 - 10:59, said:

La ce ora? Aglomeratie mare a fost dimineata, deci pentru cei care au senzatia ca dau lovitura daca pleaca cu noaptea in cap pe racoare...
In jur de 11.30 eram in vama

#2050
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 16.04.2007

 tfmercedez, on 03 august 2020 - 09:47, said:

mie tot nu mi-e in clar treaba cu PLF:este musai sa ajung in vama in ziua in care am presupus  ca voi avea un raspuns de la testare?
scenariu:  fac test, si fac si PLF. vine raspunsul de la testare in 24 de ore , si plec la drum, dupa miezul noptii vine si codul QR.
DAR daca testul vine in 48 denore sau 72 de ore, si eu aveam PLF facut pentru ziua precedenta?   Fac pentru fiecare zi in parte?

Treci data cand ai check-in la cazare. Noi asa am facut si am QR code pe mail la 00.05, cod pe care l-am aratat de pe telefon.

 gabikry, on 03 august 2020 - 09:43, said:

Multumesc! Am vazut azi , nu apucasem sa citesc . Plec sambata seara, ajung in vama duminica la 4 dimineata. Se poate completa PLF pentru codul QR de mai multe ori schimband doar adresa de mail? Citisem pe forum un sfat de genul asta.
Din cate am inteles si am mai citit, acel cod ( mai exact cifra " miraculoasa " de la inceput ) se aloca in functie de zona de unde vii si mai ales zona in care mergi.
Degeaba completezi enshpe PLF-uri, tot acelasi cod il vei primi.
Poate gresesc, dar asta am observat eu.

Concedii frumoase !

#2051
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 14.03.2006
Nu stiu daca e asa. Caz concret: cuplu, din acelasi oras, stau impreuna acolo, ea cod care incepe cu 2, el cu 1.

#2052
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,430
  • Înscris: 23.04.2007

 cristiany, on 03 august 2020 - 11:25, said:

Degeaba completezi enshpe PLF-uri, tot acelasi cod il vei primi.
Poate gresesc, dar asta am observat eu.

Concedii frumoase !
Logic si normal asa ar trebui sa fie. Numai ca o bulgaroaica relata acum cca 1 -2 saptamani pe un grup de facebook(cu translate-ul am citit) ca ar fi incercat mai multe cereri de cod si pana la urma le venise cu 2 si ei si sotului. Stirea e neconfirmata ,e singura relatare de acest fel care am intalnit-o in 1 luna aproape. Nu va sfatuiesc insa,poate se supara grecii cand vad ca pe acelasi act de identitate se fac mai multe cereri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate