Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Killjoys (2015 - )

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Uny

Uny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 01.12.2010
Din 19 iunie, de la producatorii lui Orphan Black, un nou serial canadian cu vanatori de recompense interstelari:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FoLJK2Gng_o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
http://www.imdb.com/title/tt3952222/

#3
kostake

kostake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 23.03.2006
interesant..

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Actrita din rolul principal, Hannah John-Kamen, nu reusesc sa-mi dau seama de ce mi-e antipatica. Rationand imi dau seama ca e o femeie atragatoare, dar totusi imi vine sa dau skip cand o vad. Cu cat a avansat serialul m-am obisnuit cu ea, insa tot obsedez pe senzatia asta de dezgust irational pe care mi-o inspira. Dar ca actrita n-am ce sa-i reprosez. Am vazut pe imdb mai multe persoane care sustineau ca nu prea intelegeau ce vorbeste tipa, datorita accentului. Eu am urmarit tot serialul fara subtitrari si nici o clipa nu m-am gandit ca ar fi dificil de inteles, adica mi s-a parut ca vorbeste normal pentru o britanica.

Femeile puternice se inmultesc pe ecran dar majoritatea sunt SF, adica le vezi ca bat barbati de trei ori mai mari ca ele, avand aceeasi pregatire, lucru imposibil in realitate. Spre exemplu Ronda Rousey e campioana UFC si are ~60kg, daca o pui sa lupte cu detinatorul centurii la categoria grea, Cain Velasquez ~110kg, in momentul in care face pumnul lui contact tipa ajunge pe ambulanta.
Insa in killjoys chiar exista o explicatie pentru abilitatile lui Dutch, desi nu cred ca se astepta cineva la una.

Aaron Ashmore se pare ca nu joaca nici el prea rau, il stiam din Smallville.

Am laudat zilele trecute Dark Matter dar serialul asta il depaseste. Ca defecte vreau sa mentionez muzica ce, desi e misto, de cele mai multe ori nu se potriveste cu actiunea de pe ecran, e prea rapida. Scenele de lupta si efectele speciale... fuck it, vorbim de syfy si oricum suntem inundati de filme proaste cu efecte speciale de top. Un alt mare defect e atmosfera foarte gri/intunecata, se vrea un serial noir dar i-ar fi stat mult mai bine in culori normale, caci nu e atat de intunecat pe cat vor ei sa-l faca, are mai multe scene comice decat tragice.

Tehnologia si anumite evenimente nu par sa tina pasul cu realitatea. Spre exemplu Fancy Lee foloseste un glont cu ghidaj, il trage in sus si glontul schimba directia sa isi atinga tinta, iar cei de langa el sunt cu totii mirati ca si cum n-ar mai fi vazut asa ceva. Dar ma indoiesc ca un killjoy poate inventa asa ceva.
Nivelul lor medical si cum functioneaza sistemul e un gol inconsistent.
Sistemu de clase sociale nu pare sustenabil.

O alta problema e politica confuza ce se scurge din toate partile, dar pentru un prim sezon e suficient, sper sa se mai dezlege itele in sezonul doi.

Acestea fiind zise, n-am mai urmarit de multa vreme un serial atat de bun Posted Image
Unele episoade au fost atat de bune incat de vreo doua ori am avut impresia ca sunt la final de sezon.
Cica a fost prelungit pentru un al doilea sezon, deci anul viitor vom mai primi 10 episoade.

Nota 8 din partea mea.

[ http://www.syfy.com/sites/syfy/files/2015/05/show_art_Killjoys_new.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Au omorat singura femeie simpatica din serial.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Acu dau si eu de topicul asta. :)

In primul rand e coproductie - Canada - UK. Nu doar Canada.

Tipa din rolul principal apare si intr-o secventa din The Force Awakens - opereaza raza mortii...

Filmul e bunicel, am vazut si eu cateva episoade, dar e sub Dark Matter.
Practic producatorii, scenaristii si chiar unii actori sunt din vechiul Stargate ( la fel ca in Dark Matter ), insa bugetul e foarte restrans, cel putin deocamdata.

Si culmea, ambele imi aduc aminte de Firefly...

View PostGenjurooo, on 04 septembrie 2016 - 14:58, said:

Au omorat singura femeie simpatica din serial.

Pe cine ? Intreb, ptr ca asa cum am spus, nu am vazut decat cateva episoade.

#7
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Posteiffel, on 14 septembrie 2016 - 09:12, said:

Acu dau si eu de topicul asta. Posted Image

In primul rand e coproductie - Canada - UK. Nu doar Canada.

Tipa din rolul principal apare si intr-o secventa din The Force Awakens - opereaza raza mortii...

Filmul e bunicel, am vazut si eu cateva episoade, dar e sub Dark Matter.
Practic producatorii, scenaristii si chiar unii actori sunt din vechiul Stargate ( la fel ca in Dark Matter ), insa bugetul e foarte restrans, cel putin deocamdata.

Si culmea, ambele imi aduc aminte de Firefly...
Mie nu-mi place protagonista. E urata, are vocea aia pitigaiata si joaca si prost.

Quote

Pe cine ? Intreb, ptr ca asa cum am spus, nu am vazut decat cateva episoade.
Spoiler

Edited by Genjurooo, 15 September 2016 - 22:39.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca nu e cazul sa dai quote la postul de deasupra - se subintelege cui raspunzi.
Dai quote doar la un alt post anterior, sau eventualdaca vrei sa raspunzi doar al un fragment din cel anterior.

Daca e doctorita e ok. Bine ca n-au omorat nava :D Ca actrita cu vocea e o amica.

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Am urmarit inainte sezonul 2 din Dark Matter si, tinand minte ca Killjoys mi s-a parut mai bun, m-am gandit ca o sa ma delectez cu sezonul lui 2. Din pacate cred ca-s la acelasi nivel. Sezonul 2 a stagnat si m-am trezit foarte plictisit spre finalul sau.

O chestie interesanta se vrea religia, dar aspectul asta e tratat ca si cum am fi la curent cu el, un fel de catolicism ce nu e necesar sa fie explicat peste o anumita limita.

Momentele serioase si cele comice sunt peste tot, de  multe ori au picat prost.

Muzica e chiar mai proasta decat in primul sezon. Atat de aleatoare incat m-am gandit sa caut niste subtitrari si sa opresc sonorul. Individual imi plac piesele, dar nu sunt folosite corect.

Apreciez uciderea unor personaje secundare dar de multe ori ma gandesc ca mai bine ar ucide unul principal, caci au ajuns cam de umplutura.

Politica a trecut de la obositoare la enervanta. Vizita la parintii lui Pawter a fost comica intr-un sens negativ, protocol si multe scene inutile. Si pana la urma ce au rezolvat cu politica? Situatia din finalul sezonului ar fi fost aceeasi fara ea.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Hmm.. am inceput si eu sa ma uit la Sezonul 2. Am tot asteptat sa para pe Blu-Ray, dar cum n-a mai aparut, am luat DVD-ul.

Nu-mi place genericul la sezonul asta - e copilaresc. Mai misto era in primul sezon. O sa le sugerez sa-l schimbe, cand oi prinde un producator in toane bune :D
Si mi-au "omorat" si amica. Bine, nu de tot ca era pe post de robot, dar totusi... abia aparuse si fizic in serial. Iar raman doar cu vocea.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Au inceput de cateva zile filmarile la sezonul 3.
Sa vedem ce va fi.

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Nu m-a prea captivat sezonul asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate