Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme combina frigorifica Beko BK386WD+ (partea de frigider) nu raceste

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Am si eu o combina frigorifica Beko model BK386WD+ cumparata in 2010 si deja am probleme ...partea de frigider nu raceste. M-am trezit cu temperatura in partea de frigider la 18g si intre frigider si lada se incingea destul de rau.
Congelatorul functiona in parametri ...
Am fost la reprezentanta Artic a venit meseriasul (reprezentanta este la 100m de bloc) a inlocuit ieri freonul si acel filtru cilindric.De ieri de la ora 17.00 pana acum la ora 8.35 temperatura in frigider este de 12g (masurata cu termometru simplu).

E clar ca problema inca nu este rezolvata din pacate , o sa merg azi sa vad ce-mi spun cei de la reprezentanta , cost reparatie 180 ron.
UN alt meserias sunat spunea ca trebuie eliminata partea originala de racire a frigiderului si pusa una aparenta in interior , cost reparatie 300 ron....

Voi ce parere aveti , sa fie infundate ,fisura pe partea de frigider ?

Va anunt ce am rezolvat cu cei de la Artic , sunt curios ce-mi zice azi meserasul , ieri era sigur ca nu vor mai fi probleme ...

#2
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
E delicată problema, în sensul că nu știi cum ai norocul (depinde de materialele folosite și de priceperea meșterului)

Din start spun că eu nu o să mai cumpăr în vecii vecilor Arctic/Beko. Știu 2 cazuri (printre apropiați, nu de pe net) cu pierdere „freon”.
1: pierdut freon în perioada de garanție, meșterit ceva, rezolvat pentru un timp, după terminarea garanției revenit aceeași problemă, refăcut instalația cu una aparentă, funcționează și acum (cel puțin de vreo 3 ani)
2: pierdut freon (după garanție), reumplut, pierdut iar, refăcut instalație cu una aparentă, iar pierdut freon, abandonat aparat, devenit dulap, pregătit pentru REMAT

Cea mai bună variantă ar fi altul, dar din ce mai văd pe net în gama ieftină, și mărcile zise „de renume” cam au probleme. Nu am o recomandare pentru o marcă.  Numai contra, cum am spus.

#3
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Posted Image A venit mesterul ... a zis ca nu este nici o problema cat timp motorul cupleaza / decupleaza ...ca temperatura este sigur buna , ca nu este bun termometrul meu Posted Image

Sa astept o zi , doua , sa vad cum se comporta ...termometrul sigur este ok , hai sa fie diferenta de 2-3g ...dar cum el arata 13-15g in frigider oricum este mult.
Acum abia daca apare in partea de sus o gheata fina de tot , este setat la 2 .

Edited by Alex_0722876565, 17 June 2015 - 09:26.


#4
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
obisnuiti-va fratilor... ati intrat in societatea de consum
voi vreti sa va tina ca FRAM 20 de ani??? :o
5-7 ani, apoi altu'
deci pregati-va bugetul in consecinta... :(

#5
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
gushpi nu cred ca era cazul sa ne luminezi cum sta treaba cu societatea de consum , sa nu deviem de la subiect ,multumesc anticipat.

#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
alex ai inteles total gresit: problema era ca nu raceste frigiderul si ca tot a incercat diverse metode de reparare, dar niciuna satisfacatoare.
eu i-am sugerat sa lase improvizatiile ca "meseriasii" nostri au grija sa devii clientul lor permanent; si vei da cate 300 lei, cate 300 lei la cateva luni, iar dupa un an observi ca mai bine iti luai unul nou de la inceput

(dealtfel a mai scris cineva ca pana la urma frigi a devenit dulap)

deci, daca ai abilitatea de aciti printre randuri, eu am dat solutia optima: sa nu ne incapatanam sa utilizam un obiect mai mult decat trebuie!!! ca mai mult cheltuim, unde mai pui si disconfortul!!!
eu asa fac: de ma tine 100 de ani - multumesc; daca se prapadeste la limita de viata, imi iau altceva in schimb!!!

#7
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
La 5 ani vechime, tinut in conditii ideale , pe hol , nu in bucatarie la caldura , abur ... este jenant sa tina doar atat.

Edited by Alex_0722876565, 17 June 2015 - 10:59.


#8
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Si mie mi se pare mult 13g in interior...
Chiar sunt curios cum o sa rezolvi, eu avand acelasi model de anul trecut. Mi-ar prinde bine sa aflu care e fiabilitatea. Al meu sta in balcon la 40 de grade vara si la 0 (sau mai jos) iarna. Pana acum merge belea si nici nu consuma mult :D.

Asta cu meseriasii care iti spun ca n-ai tu scula buna e doar de fenta. Multi sunt prea plini de ei sa recunoasca ca exista si aparate care masoara bine ( mai bine ca al lor) sau ca au gresit...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate