Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Cu mașina prin Grecia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1242 replies to this topic

#1117
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007
Dupa o lunga asteptare astazi am primit si eu documentele pentru semnat de la greci

"Dear subscriber,

We welcome you to the EgnatiaPass service offered by EgnatiaOdos S.A.  We would like to inform you that we activated your subscription account, under code: 211cxxxxxxx.

Please sign the following attached documents:

Application Form-Contract (all pages, front & back)
Solemn Declaration

Then scan and send them back by replying to this message.


Please don’t top up your account before you receive the transponder.

Also, as a member of EgnatiaPass service you can:
Manage your subscription account as and when you wish, 24 hours a day, 7 days a week, 365 days a year using the MyEgnatiaPass online application. Indicatively you can:
Check the available balance of your subscription account at any time,
Reload online (add money to) your subscription account using credit or debit card whenever you want,
See in detail the transaction of your account,
Get the monthly invoice and the detailed balance of your subscription account immediately when they are issued,
Have access to all previous invoices and detailed statements of your subscription account, etc.
You can access MyEgnatiaPass online application by typing www.myegnatiapass.gr at the address line of your internet browser. Our application MyEgnatiaPass is also available at the App Store/Play Store for Apple/Android devices.

We remain at your disposal for any additional information.

Με εκτίμηση / Kind Regards,
Εξυπηρέτηση Συνδρομητών Εγνατία Οδός Α.Ε. / Egnatia Odos S.A. Customer Care
Τηλεφωνική Εξυπηρέτηση / Call Center: +30 2310470100
Email: [email protected]
AMALI"

Edited by piciul, 19 September 2023 - 04:54.


#1118
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 27.09.2006
Ce inseamna o lunga asteptare? Cat a trecut de cand ai completat cererea online (initiala) si pana ai primit mesajul de azi?

#1119
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007
Data exacta cand am aplicat nu o mai stiu dar cu siguranta era sfarsit de iunie acum astept curierul ,cel putin asa reese din ultimul email de confirmare.

"Customer Care

Hello,
We inform you that we received the signed documents and the procedure will be completed. Your package will be delivered by courier at the address you declared."

Edited by piciul, 22 September 2023 - 04:31.


#1120
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007
Astazi am primit prin curier si EgnatiaPass ( jucaria de atarnat in geam) mai ramane sa alimentez contul cu euro. Posted Image Posted Image Posted Image

Attached Files



#1121
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,200
  • Înscris: 06.11.2008
Poți să faci un tutorial daca ai timp "cum se poate obține" și ce acte trebuie trimise, apoi sa fie pus in pin-ul acestui topic?

#1122
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 05.08.2007

 piciul, on 25 septembrie 2023 - 13:28, said:

Astazi am primit prin curier si EgnatiaPass ( jucaria de atarnat in geam) mai ramane sa alimentez contul cu euro. Posted Image Posted Image Posted Image

Am aplicat si eu acum aproximativ o saptamana. Au raspuns extrem de repede dupa completarea cererii online, au transmis actele cred ca in maxim 35-40 minute. Au activat si contul, acum astept livrarea jucariilor (am declarat in aplicatie ambele masini si vad ca trimit cate un device pentru fiecare). Am testat alimentarea contului cu 10 euro si a functionat impecabil.

La cat timp dupa completare cerere ti-a ajuns aparatul?

L.E. - Am vazut acum ca ai aplicat prin Iunie. Sper sa nu dureze tot atat si acum, ar trebui sa fie mult mai liberi.. :)

@protecties - aplici aici, e foarte simplu : https://egnatia.eu/e...s/egnatia-pass/

Edited by paultt, 26 September 2023 - 17:23.


#1123
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007
@ protecties cred ca raspunsul la intrebarea ta este dat de paultt,cuprinsul actelor de semnat consta in Application Form-Contract (all pages, front & back) si Solemn Declaration cu mentiunea ca prima este alcatuita din mai multe pagini si trebuie sa fie semnate toate in josul pagini.

@paultt jucaria am primit-o cam la o saptamana dupa ce am semnat,scanat si trimis actele,astazi am incarcat si eu cu 20 euro de control pentru buna functionare.

Attached Files



#1124
lykaon

lykaon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.02.2008
Eu am completat datele in 20.08, am primit/semnat/scanat documentele in 13.09, am primit transponder in 19.09.

#1125
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 27.09.2006

 paultt, on 26 septembrie 2023 - 17:20, said:

... am declarat in aplicatie ambele masini si vad ca trimit cate un device pentru fiecare...
Transponderul este "legat" de masina, de numarul de inmatriculare? Sau poate fi utilizat si pe o alta masina (alta decat cea declarata initial)?

#1126
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 05.08.2007
Nu stiu ce sa zic. Initial, eu m-am asteptat sa primesc un singur transponder pentru masinile declarate, ei au trimis cate unul pentru fiecare masina, cu seriile alocate specific si in aplicatie. Ieri mi-au sosit jucariile si exista sticker cu nr. masinii si pe cutia exterioara a fiecarui transponder si pe transponder in sine.
Practic, daca barierele dedicate nu au si LPR care sa actioneze impreuna cu citirea transponderului si sa valideze citirea lui prin confirmarea numarului de inmatriculare, ar merge si cu alta masina... O sa ma uit pe la sfarsitul lunii, cand mai ajung pe la ei.

#1127
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 30.05.2006

 piciul, on 25 septembrie 2023 - 13:28, said:

Astazi am primit prin curier si EgnatiaPass ( jucaria de atarnat in geam) mai ramane sa alimentez contul cu euro. Posted Image Posted Image Posted Image
Ce-i asta? Un fel de vigneta greacă futuristă? Posted Image

#1128
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007

 acvaristul, on 04 octombrie 2023 - 09:36, said:

Transponderul este "legat" de masina, de numarul de inmatriculare? Sau poate fi utilizat si pe o alta masina (alta decat cea declarata initial)?

da este legat de masina sau mai bine spus este legat de numarul de imatriculare

#1129
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 18.04.2007
În unele zone, leandrii au fost înlocuiți de florile astea galbene - pe Egnatia Odos, la sfârșit de iunie.

Attached File  IMG_5394.JPG   488.79K   26 downloads  Attached File  IMG_5395.JPG   651.44K   30 downloads

Având destinația (intermediară) Astakos (=homar), am dormit o noapte în Metsovo. Apoi, în loc să merg ca omul pe autostradă, am zis să merg pe malul mării. Așa că am ieșit din autostradă pe la Filippiada, un pic de încurcătură pe la Nicopole, fiindcă un drum era în lucru, am trecut prin tunelul Preveza, după aeroport a apărut o bucată de autostradă (s-a schimbat intrarea către Lefkada), și am ajuns în Kekropia (conf. maps), sau Palairos (conf indicatoare). De aici am mers doar pe țărm. Am intrat prin satele Palairos și prin Mitikas. Ambele au plaje. dar nu mi s-au părut îmbietoare, cam prăfuite, deși ceva turiști erau, mai ales în Palairos.
Una peste alta, nu a meritat ocolul. Vederea spre mare e în cea mai mare a drumului obturată de boscheți. Se vede frumos muntele de pe insula Kalamos, când te îndrepți drept spre el. Și un fel de Matterhorn elen, mai domol. Peisajul tipic de litoral grecesc, uneori cu multe insulițe mici aprope de mal, alteori cu mare dechisă pe distanță mare. Mă  gândeam că se vor vedea frumos Lefkada și/sau Meganisi, dar ce am văzut nu a corespuns așteptărilor.

Attached File  IMG_5452.JPG   499.26K   34 downloads  Attached File  IMG_5454.JPG   324.4K   27 downloads  Attached File  IMG_5455.JPG   312.47K   29 downloads  Attached File  IMG_5458.JPG   488.29K   31 downloads  Attached File  IMG_5461.JPG   220.58K   27 downloads

Nu aș repeta drumul ăsta. Nu există comparație cu drumul de pe malul nordic al golfului Corint (Antirio - Itea).

#1130
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,882
  • Înscris: 04.07.2010

View PostBrainie, on 26 octombrie 2023 - 11:41, said:

... florile astea galbene - pe Egnatia Odos, la sfârșit de iunie ...

Probabil a fost o primăvară târzie mai ploioasă şi mai rece, fiindcă acea vegetaţie cu flori galbene e specifică lunii mai. În 2009 şi 2010 am fost în Grecia în prima decadă a lunii mai, şi ne-am minunat de acea combinaţie verde - galben aproape omniprezentă mai ales pe marginea şoselelor. Cred că am şi comentat ulterior pe-aici, dacă stau şi mă gândesc. Leandrii nu înfloriseră încă la vremea aia...


Sănătate şi tcb !

#1131
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 05.08.2007

Vizualizare mesajpaultt, pe 04 octombrie 2023 - 14:48, a scris:

Nu stiu ce sa zic. Initial, eu m-am asteptat sa primesc un singur transponder pentru masinile declarate, ei au trimis cate unul pentru fiecare masina, cu seriile alocate specific si in aplicatie. Ieri mi-au sosit jucariile si exista sticker cu nr. masinii si pe cutia exterioara a fiecarui transponder si pe transponder in sine.
Practic, daca barierele dedicate nu au si LPR care sa actioneze impreuna cu citirea transponderului si sa valideze citirea lui prin confirmarea numarului de inmatriculare, ar merge si cu alta masina... O sa ma uit pe la sfarsitul lunii, cand mai ajung pe la ei.

Am testat jucariile saptamana trecuta si totul este in regula si perfect functional. Expresiile faciale ale celor din cabine in momentul in care o masina de RO intra cu hotarare pe la bariera dedicata telepass sunt priceless Posted image . Intai exprima ceva de genul "uite-l si pe ametitul asta care nu stie sa treaca pe unde trebuie si o sa blocheze accesul ca prostul" iar la deschiderea barierei o surpriza totala urmata de un ras sanatos. Pot confirma ca majoritatea masinilor (aproape exclusiv localnici in perioada asta) folosesc trecerile cu plata numerar.

Edited by paultt, 31 October 2023 - 08:07.


#1132
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 27.09.2006
L-ai lipit pe parbriz, in spatele oglinzii? Poti sa faci o poza cu "pozitia" aleasa?

#1133
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 05.08.2007
L-am lipit in stanga oglinzii, la limita superioara a parbrizului. Pot face o poza maine, astazi sunt cu alta masina.

#1134
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 27.09.2006
Da, ar fi foarte utila o poza cu pozitionarea device-ului, chiar te rog. Merci!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate