Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Caut indrumari pt antreprenoriat in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MirelaMM

MirelaMM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.06.2015
Salut!
M-am stabilit in Franta de curand. Cateva luni am tot cautat un job insa neavand inca un nivel foarte bun de limba franceza este foarte greu. Am auzit de un program de antreprenoriat in Franta si in aceasta perioada caut informatii despre acesta pe internet. As vrea sa incept sa muncesc pt mine si sa imi dezvolt o mica afacere din care sa traiesc decent. M-ar ajuta mult experientele voastre, sfaturile si indrumarile voastre, orice informatie despre subiect.
Va multumesc.
Mirela

#2
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015
Pot sa iti dau niste sfaturi de business din experienta mea.
-engleza este un must intr-o lume din ce in ce mai globalizata
-supraestimeaza-ti mereu cheltuielile, daca te poti descurca in cele mai pesimiste scenarii in cele bune sigur vei fi ok
-nu jigni si nu te purta niciodata arogant cu un client
-nu iti apropia angajatii, fa sa se vada mereu ca exista o diferenta intre tine si ei ,chiar daca suna urat, nefacand asta iti pierzi autoritatea
-plateste-ti angajatii bine, motivatia lor se traduce in plus valoare pentru clienti
-citeste mereu absolut tot ceea ce semnezi, daca nu intelegi termenii apeleaza la un avocat - te va scapa pe termen lung de o multime de probleme
-cand ceva pare prea bun sa fie adevarat in 99% cazuri e teapa
-nu iti fa din partenerii de afaceri prieteni in adevaratul sens al cuvantului, te va impiedica sa negociezi cum trebuie

Edited by NoJoke, 15 June 2015 - 20:48.


#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
O sa iti spun din experienta mea Posted Image .

Stau in Franta de 7 ani de zile si de 3 ani si ceva sunt auto-antreprenor. Este un regim asemanator cu cel al unei PFA (persoane fizice autorizate) . E mai avantajos decat sa iti facio firma in cazul in care vrei sa incerci niste afaceri cu bani putini .

Te poti inscrie si pe internet, nu e musai sa mergi la ei.

Taxele pe care le platesti sunt urmatoarele :
Daca optezi pentru o categorie de prestari servicii , platesti 24% din profitul pe care il faci si ai un plafon anual de vreo 35.000 de euro.
Daca optezi pentru o categorie comerciala (vanzari) , platesti 8% din profitul pe care il faci si ai un plafon anual de vreo 80.000 de euro.

Taxele le poti plati trimestrial, sau lunar, si acestea se fac catre URSSAF

In cazul in care depasesti acele plafoane, trebuie sa te aderi la regimul "micro-entreprise" , insa taxele vor urca. Pe langa asta, trebuie sa iti faci si un RSI. Eu l-am facut la Harmonie Mutuelle, ca acolo am si asigurarea de sanatate. NU e mult, eu plateam vreo 30 si ceva de euro pe luna pentru RSI si pentru asigurare.

Daca ai intrebari, pune aici ca nu stiu ce sa iti mai spun Posted Image

Edited by Andreysc7, 15 June 2015 - 21:09.


#4
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

 MirelaMM, on 15 iunie 2015 - 20:23, said:

Salut!
M-am stabilit in Franta de curand. Cateva luni am tot cautat un job insa neavand inca un nivel foarte bun de limba franceza este foarte greu. Am auzit de un program de antreprenoriat in Franta si in aceasta perioada caut informatii despre acesta pe internet. As vrea sa incept sa muncesc pt mine si sa imi dezvolt o mica afacere din care sa traiesc decent. M-ar ajuta mult experientele voastre, sfaturile si indrumarile voastre, orice informatie despre subiect.
Va multumesc.
Mirela

In plus ce de spune colegul mai sus, este esential sa invatati limba franceza, s-o stapaniti astfel incat in orice contact/contract sa nu existe umbra vreunei indoieli.

Rapid de pe net:
http://droit-finance...-l-entrepreneur
http://www.lautoentrepreneur.fr/

Edited by zardato, 15 June 2015 - 21:09.


#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
- o afacere se face la locul, timpul si modalitatea potrivite
- cauta o nisa
- daca faci ceva pentru populatie nu uita 3 cuvinte: locatia, locatia, locatia.

#6
MirelaMM

MirelaMM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.06.2015
Va multumesc pentru raspunsurile voastre. Bune sfaturi, intr-adevar; tineam seama de ele si va multumesc pt ca astfel mi le-am confirmat.

Pentru Andreysc7: O cunostinta mi-a recomandat un portal pentru auto-antreprenoriat si ma bucur ca tu ai incercat pentru ca vreau sa te intreb ce parere ai. Stiam despre acest program de antreprenoriat de la aceasta persoana. Ea mi-a spus ca ei se ocupa de formalitati, de consiliere si ca a platit doar o taxa de 59 de euro; si a putut comunica inclusiv in limba engleza, ceea ce e bine pt mine acum. M-am bucurat sa aud ca nu sunt si alte taxe ascunse.
Este exact programul pe care mi-l recomandai, da? https://www.portail-...ntrepreneur.fr/
Multumesc inca o data pentru ajutor. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate