Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Mic fermier (zootehnic)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Fun_SUSANU_Fun

Fun_SUSANU_Fun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 09.09.2009
Buna seara,
Va contactez in scopul de a afla o informatie, doua de la unul sau mai multe persoane care sunt in tema cu subiectul zootehnie. Am 25 de ani, lucrez si locuiesc in Italia impreuna cu multi familiari insa se pare ca teritoriul romanesc ma atrage din nou oricat de "murdar" ar fii. In fine, asta am zis-o ca pe o scurta prezentare deoarece este mult decat nu am mai intrat pe acest forum.
Sa revin la subiect.
Am un teren pus la dispozitie de niste rude (cca 3000 mp) in caz ca doresc sa fac ceva (din fericire sunt o persoana destul de activa) si tot timpul trebuie sa fac cate ceva ... si m-am gandit la o micro ferma. In urma cu ceva timp am crescut pui de carne insa partea financiara iar venitul in strainatate m-a facut sa pun capat (la propriu) vietatilor (cca 100 de capete, un hobby mai mult). Insa de data asta as vrea sa ma profilez pe partea porcinelor...As dorii cateva detalii SIMPLE la ceea ce priveste o posibilitate de subventie din partea statului, oricat de mica ar fi si bineinteles mici sfaturi pentru boxe, alimentatie, depozitarea deseurilor, etc. orice mic detaliu care imi poate fi util si bun de stiut.
Tin sa mentionez ca terenul este potrivit pentru aceasta activitate, dat fiind verdele padurii, relatii bune la primarie, rude care locuiesc langa teren ce poate ingrijii si proteja aceasta idee.
Vointa 100%  dar de data aceasta vreau sa fiu pregatit in functie de 1000% cu absolut toate detaliile si sa am dosar bine pus la punct.
Cu stima,
Marius

#2
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
sunt diverse scheme de ajutor, dar ideea este ca iti trebuie teren ceva mai mult, , casa poti sa faci o afacere din porci ai neoie de macar 5 scroafe( de rasa) gestante  care te costa undeva la 800 euro bucata( se poate si mai mult) plus teren pe care sa faci nutret.Nu e simplu.
PLus ca e bine sa ia banii tai, ca fondurile leprimesti dupa ce construiesti, iar tu vei avea nevoie de capital de lucru.

#3
Fun_SUSANU_Fun

Fun_SUSANU_Fun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 09.09.2009

View Postjoseph_lacroix, on 12 iunie 2015 - 23:16, said:

sunt diverse scheme de ajutor, dar ideea este ca iti trebuie teren ceva mai mult, , casa poti sa faci o afacere din porci ai neoie de macar 5 scroafe( de rasa) gestante  care te costa undeva la 800 euro bucata( se poate si mai mult) plus teren pe care sa faci nutret.Nu e simplu.
PLus ca e bine sa ia banii tai, ca fondurile leprimesti dupa ce construiesti, iar tu vei avea nevoie de capital de lucru.
Mersi pentru atentie.
Nu vreau sa intru direct in productie deja de anul asta. Eventual as putea sa cresc scroafele anul asta pentru ca sa le pot "da la vier" in toamna. Atunci o sa am timp pana la anul pentru fixarea boxelor la un nivel inalt. Anul asta as dorii sa-mi pregatesc "dosarul" daca se poate. Nu vreau sa ma grabesc pentru ca pe urma sa ma iau cu mainile de par.
Poti sa  fii un pic mai explicit in ceea ce priveste fondurile? Nu de alta dar cand deschid niste dosare care le gasesc in virtual ma apuca plictiseala in minutele urmatoare incercand sa inteleg ceva.Posted Image

#4
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Daca spui ca ai cunostinte la primarie, pune mana si vorbeste sa te indrume cei de acolo la un consultant in proiecte UE si de acolo poti sa vezi cate posibiltati de proiecte EU sunt si ce solutii ai si pentru ce poti aplica.

#5
Fun_SUSANU_Fun

Fun_SUSANU_Fun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 09.09.2009

View PostAgroAlex, on 12 iunie 2015 - 23:33, said:

Daca spui ca ai cunostinte la primarie, pune mana si vorbeste sa te indrume cei de acolo la un consultant in proiecte UE si de acolo poti sa vezi cate posibiltati de proiecte EU sunt si ce solutii ai si pentru ce poti aplica.
E mult spus cunostinte...fiind zona de tara primarul se cunoaste mai cu toata lumea..."un mic la unu, o bere la altul!"
Cu siguranta cand o sa revin in tara (iulie) o sa cer o audienta la dmn-ul primar sa vorbim...insa mi-e teama sa nu cunosc persoane atotstiutoare contra-cost.

#6
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Primarul sigur stie pe cineva care se ocupa cu asa ceva, foarte posibil sa aiba asa ceva si in cadrul primariei. Cei ce ofera consultanta in domeniul asta percep comision dar ai din start 95% sanse sa prinzi proiectul pentru ca e scris cum trebuie. Exista un proiect pentru tinerii sub 40 de ani care merge pana in jurul a 60 de mii de E pentru infiintarea de ferme familiare

#7
Fun_SUSANU_Fun

Fun_SUSANU_Fun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 09.09.2009

View PostAgroAlex, on 12 iunie 2015 - 23:53, said:

Primarul sigur stie pe cineva care se ocupa cu asa ceva, foarte posibil sa aiba asa ceva si in cadrul primariei. Cei ce ofera consultanta in domeniul asta percep comision dar ai din start 95% sanse sa prinzi proiectul pentru ca e scris cum trebuie. Exista un proiect pentru tinerii sub 40 de ani care merge pana in jurul a 60 de mii de E pentru infiintarea de ferme familiare
Inteleg..si comisionul acestora si-l iau doar atunci cand proiectul a fost aprobat, corect?

#8
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Asta depinde de la frima la firma. Nu stiu sa iti spun exact cum e

#9
Fun_SUSANU_Fun

Fun_SUSANU_Fun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 09.09.2009

View PostAgroAlex, on 13 iunie 2015 - 00:29, said:

Asta depinde de la frima la firma. Nu stiu sa iti spun exact cum e
Am inteles!
Multumesc Posted Image

#10
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Inainte de fonduri si planuri citeste tot topicul "Cresterea Porcilor". Nu cumpara scroafe ca nu stii ce iei.. mai bine ti le cresti tu.
P.S. La 800 euro cum s-a vorbit mai sus va vand si eu cate vreti :)

#11
Fun_SUSANU_Fun

Fun_SUSANU_Fun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 09.09.2009

View Postpaul_pablo, on 13 iunie 2015 - 19:34, said:

Inainte de fonduri si planuri citeste tot topicul "Cresterea Porcilor". Nu cumpara scroafe ca nu stii ce iei.. mai bine ti le cresti tu.
P.S. La 800 euro cum s-a vorbit mai sus va vand si eu cate vreti Posted Image
Cu siguranta nu o sa platesc pe o scroafa atatia bani. O sa urmaresc rasa...unchii mei sunt foarte priceputi in cresterea porcilor iar acest lucru ma va ajuta mult (insa ei nu au nici timpul nici posibilitatea de a creste mai mult de 2 porci anual ceea ce nu-i deosebesc de simplii crescatori). Cu ei o sa fac multe din planul meu insa orice sfat e binevenit si din mediul virtual.
Consult topicul ori de cate ori am timpul necesar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate