Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mini-PC, Media Player cu Android

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
7528 replies to this topic

#7129
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 15.03.2013
Eu i-am pus un cooler noctua legat la usb.I-a scazut temp de la 90 la 50 aprox.Al meu mini pc era stick Hdmi.

#7130
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Am un A95X F3 air si un soundbar Samsung Q70T. In Kodi sau androidbox trebuie facut vreo setare anume astfel incat sa redau fisierele cu Dolby Atmos (cu codec Dolby True HD, nu doar Dolby Digital Plus with Dolby Atmos) ori DTS:X? Cand e pista audio Dolby Digital Plus with Dolby Atmos (de ex la The.Matrix.Resurrections.2021.2160p.HMAX.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.HDR.x265-TheProne), in soundbar imi semnalizeaza ca are Atmos. In schimb, la (de ex. The.Matrix.1999.2160p.UHD.Remux.HEVC.HDR.Atmos.TrueHD.7.1-playBD) pista TrueHD, nu apare. Am setat passthrough oriunde am gasit optiunea asta (kodi sau androidbox). Soundbarul e conectat direct la Androidbox via HDMI.

Edited by iZet, 24 December 2021 - 18:17.


#7131
Cortex75

Cortex75

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.01.2022
Salutare, am facut o achizitie neinspirata de curand, si anume un tv oled lg c1 (pe care acum o regret, insa termenul de retur a expirat). Am luat tv-ul in principal pentru filme blu ray (mkv-uri), am facut prostia de a nu sti inainte ca tv-ul nu stie sa faca passthrough sunetului dolby truehd sau dts-hd. Am incercat si cu plex si cu redare directa prin stick usb. Sunetul am incercat sa-l scot fie prin optic fie prin hdmi via eARC intr-un avr Yamaha rx-v377. M-am gandit si la ideea de a lua un player gen nvidia shield, insa are doar o iesire hdmi si fie ca leg sield-tv-avr (tv nu face audio passthrough) fie shield-avr-tv (avr-ul suporta maxim 4k@40 fps, nu are hdmi 2.0 sau hdcp 2.2 si am inteles ca nu va face passthrough corespunzator filmelor 4k hdr) tot nu voi reusi sa fac cum vreau eu. Exista vreun media player cu 2 iesiri hdmi care sa-mi poata scoate imaginea in tv si separat sunetul in avr? De pe pc este exclus sa redau astfel de filme pentru ca e depasit, abia reda 2k pe youtube. Multumesc.

#7132
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006
Zidoo X20, X20 Pro.
Gasesti si Blu Ray playere: Sony UBP X700 si X800, LG UP970.
Vorbeste cu cei de la PNI. Poate iti recomanda ei ceva mai ieftin.

#7133
costin_plumbaru

costin_plumbaru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.01.2021
@Cortex75. De ce vrei sa iei un player cu douã ieșiri HDMI? Nu ai nevoie de așa ceva.
Din avr-ul tau, "HDMI out" vine in tv. In receiver bagi playerul pe "HDMI in" și imaginea se va duce in tv. Avr-ul tau suporta Dolby truehd și dts-hd, deci sunetul preluat din mediaplayer va fi redat la specificațiile avr-ului, dacã fișierul video întrunește condițiile.


#7134
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014

View PostCortex75, on 04 ianuarie 2022 - 09:35, said:

Salutare, am facut o achizitie neinspirata de curand, si anume un tv oled lg c1 (pe care acum o regret, insa termenul de retur a expirat). Am luat tv-ul in principal pentru filme blu ray (mkv-uri), am facut prostia de a nu sti inainte ca tv-ul nu stie sa faca passthrough sunetului dolby truehd sau dts-hd.

Dolby TrueHD si DTS-HD se transmit doar prin eARC, nu prin optic sau ARC. La setarile audio ale tv-ului ar trebui sa selectezi: eARC on / HDMI audio input = bitstream / Digital sound output = passthrough (sau Auto, vezi cum ti-e mai bine).

Edited by iZet, 05 January 2022 - 12:04.


#7135
Cortex75

Cortex75

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.01.2022
M-am exprimat gresit, activasem eARC dar tot n-a functionat. Nu recunostea tv-ul deloc audio dolby truehd, doar ac3.

#7136
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Referitor la "Dolby TrueHD si DTS-HD se transmit doar prin eARC, nu prin optic sau ARC", ma gandeam la Dolby Atmos prin TrueHD si DTS:X Posted Image) Scuze Posted Image In rest, setarile facute tv-ului raman aceleasi. Si, bineinteles, sa selectezi pista audio potrivita din tv, cand ai asa ceva.

Edited by iZet, 05 January 2022 - 12:27.


#7137
Cortex75

Cortex75

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.01.2022
@costin_plumbaru avr-ul meu face passthrough doar la 4k@30 fps, nu are hdcp 2.2 si nu va face passthrough corespunzator filmelor 4k hdr. De aceea caut o modalitate sa redau filmele bluray in format mkv cu iesiri separate in tv respectiv in avr, ca sa evit un passthrough.

#7138
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014

View PostiZet, on 24 decembrie 2021 - 18:03, said:

Am un A95X F3 air si un soundbar Samsung Q70T. In Kodi sau androidbox trebuie facut vreo setare anume astfel incat sa redau fisierele cu Dolby Atmos (cu codec Dolby True HD, nu doar Dolby Digital Plus with Dolby Atmos) ori DTS:X? Cand e pista audio Dolby Digital Plus with Dolby Atmos (de ex la The.Matrix.Resurrections.2021.2160p.HMAX.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.HDR.x265-TheProne), in soundbar imi semnalizeaza ca are Atmos. In schimb, la (de ex. The.Matrix.1999.2160p.UHD.Remux.HEVC.HDR.Atmos.TrueHD.7.1-playBD) pista TrueHD, nu apare. Am setat passthrough oriunde am gasit optiunea asta (kodi sau androidbox). Soundbarul e conectat direct la Androidbox via HDMI.

Stiu ca nu-i frumos sa-mi dau quote, dar referitor la problema mea de-acum o luna cu A95X F3 air: intr-un final am reusit sa rulez Coreelec si acum androidbox-ul face passthrough catre soundbar la Dolby TrueHD/Atmos si DTS-HD/DTS:X. E alta mancare de peste, sunet mult mai bogat. :D

Coreelec  A95X F3 Air + Q70T.jpg

#7139
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
Buna seara! Din partea celor mai experimentati, ce player recomandati in 2022, astfel incat sa aiba sound passthrough catre un AVR,dar si Netflix, HBOGO ca la carte? Multumesc frumos!

#7140
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Si pe mine ma intereseaza daca dintre "chinezariile" de Android TV box de pana in 100 de euro exista vreuna ce stie sa trimita (passthrough) DTS-HD, Dolby Digital+ sau Dolby TrueHD la receiver? Si care sa poata reda si HDR.
De ex. Runmus® U2 Pro, Runmus® U8 Pro ?

TV-ul meu Samsung MU6172 nu vrea sau nu stie sa imi trimita Dolby Digital+ la receiver-ul Harman Kardon AVR161S prin HDMI ARC (spune ca formatul e disponibil doar pentru boxele externe ce suporta acest format).
Dar legat laptop ->receiver -> apoi TV, receiver-ul decodeaza atat Dolby Digital+, cat si DTS-HD.

Edited by the_ice_master, 20 February 2022 - 21:06.


#7141
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Daca te intereseaza pentru passthrough in Kodi, cauta un dispozitiv compatibil Coreelec. Cele doua Runmus date drept exemplu de tine nu stiu passthrough si s-ar putea sa nu suporte Coreelec sau sa nu fie 100% compatibil. A95X F3 air pe care-l am (bazat tot pe Android 9 si SoC Amlogic S905X3 ca alea doua Runmus) face passthrough doar via Coreelec, insa nu e 100% compatibil cu el.

Edited by iZet, 20 February 2022 - 21:18.


#7142
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Mersi de răspuns! Bine că nu am dat comandă, că era bun de retur.
Ce înseamnă "nu e 100% compatibil" ? Mă gândesc că se pierde garanția în momentul în care se instalează Coreelec.
Există alte media playere mai compatibile cu Coreelec sau care să știe să facă audio passthrough?

#7143
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Nu pierzi garantia caci rulezi Coreelec de pe stick sau sdcard, nu instalezi in dual boot cu Android-ul. "Nu e 100% compatibil", adica nu-mi functioneaza BT, nu se inchide (ramane blocat in boot, trebuie fie sa-l scot din priza, fie sa il restartez in Android-ul lui si de acolo sa il inchid).

#7144
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007

View Postthe_ice_master, on 20 februarie 2022 - 21:34, said:

Mersi de răspuns! Bine că nu am dat comandă, că era bun de retur.
Ce înseamnă "nu e 100% compatibil" ? Mă gândesc că se pierde garanția în momentul în care se instalează Coreelec.
Există alte media playere mai compatibile cu Coreelec sau care să știe să facă audio passthrough?

Da, există. Eu am un oDroid N2 pentru care CoreElec oferă chiar suport oficial. Nu e cu Android, dar poate rula și Android, însă strălucește cu CoreElec.

#7145
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014

View Postthe_ice_master, on 20 februarie 2022 - 21:03, said:

TV-ul meu Samsung MU6172 nu vrea sau nu stie sa imi trimita Dolby Digital+ la receiver-ul Harman Kardon AVR161S prin HDMI ARC (spune ca formatul e disponibil doar pentru boxele externe ce suporta acest format).

O curiozitate: cand iti apare notificarea aia, daca dai ok, chiar nu se aude nimic in receiver? Ca eu am MU8002 si-un soundbar Q70T si, dupa ce dau ok in cazul notificarii cu DD+, am inclusiv sunet Dolby Atmos, atunci cand pista audio a filmului e "Dolby Digital Plus with Dolby Atmos". TrueHD si DTS-HD clar nu imi functioneaza din cauza limitarii ARC.

#7146
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Nimic, stă mut, nici pe Netflix, nici pe Amazon Prime Video. Nu înțeleg de ce.
____
Între timp, am reușit să folosesc bătrânul S9 ce rulează Kodi ca mediaplayer. Chiar dacă nu pot să îmi dea passthrough la DTS-HD, aparent le decodează KODI și, partea cea mai faină, le trimite în format 5.1 ca Multi-Channel PCM la receiver. Și se aude mai bine decât din player-ul TV-ului.

Acuma numai dacă aș reuși să fac KODI să trimită HDR10 sau poate Kodi trimite, însă nu suportă receiver-ul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate