Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 

Mini-PC, Media Player cu Android

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
7528 replies to this topic

#5095
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005

View PostFox123, on 28 august 2017 - 17:49, said:

Nu am mai folosit de asta intreb. Playerul de la televizor citeste filmele de HDD fara probleme dar nu am posibilitatea sa modific Aspect ratio. Multumesc pentru informatii. Sa aveti o zi frumoasa.
Kodi e unul din cele mai complexe playere existente la ora actuala si e un ”must have” pe orice TV box.. Nu se compara cu cel din TV. O zi faina iti doresc si tie.

#5096
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
La un buget de 150 lei este ok sa cumpar un Z28 de la chinezi?
Este cam 30$ acum pe Aliexpress.

In tara nu am gaait modelul sub 350 lei.

Il folosesc 90% pentru filme si seriale de pe un NAS si probabil Youtube. Momentan 4K nu ma intereseaza deoarece nu am TV 4k.

Multumesc anticipat.


#5097
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
Da. merita. E cu Rk3328. Ai sa fii uimit cate stie desi e asa ieftin.
Are insa si minusuri. Nu va merge Youtube in 1080p, doar in 720p.
Dar daca asta nu te deranjeaza, nu cred ca o sa ai motive de nemultumire.

#5098
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Ahhh, la partea cu YT ma cam loveste.
Dar asta este undeva trebuie sa fac un compromis.

#5099
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
Daca vrei Youtube in 1080p trebuie sa iei ceva mai scump. E posibil ca Xiaomi Mi Box sa fie ceea ce cauti.
Sau Zidoo x7.

Edited by Angelitto, 03 September 2017 - 21:55.


#5100
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
Se da un film in DTS cu 7.1 sunet. Ce player si cum anume poate transite acele 8 canale catre un AV receiver, incat sa poata fi redate corect in sistemul home cinema? Ca idee, deocamdata detin Xiaomi Mibox si Eboda 500hd for all /600web hd for all sau ceva de genul asta. Reveiver Denon.

#5101
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,492
  • Înscris: 17.09.2007
Ambele ar trebui sa iti trimita la receiver daca bifezi passthrough (la Eboda e posibil sa fie deumirea RAW).
La Mibox foloseste Kodi sau SMPC, fireste. Atentie sa ai firmware mai nou, vezi https://forum.kodi.t...9760#pid2499760

#5102
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAngelitto, on 03 septembrie 2017 - 21:50, said:

Daca vrei Youtube in 1080p trebuie sa iei ceva mai scump. E posibil ca Xiaomi Mi Box sa fie ceea ce cauti.
Sau Zidoo x7.
Nota: pentru youtube 1080p in kodi e nevoie de android 7 neaparat ca sa poti activa mpeg-dash la plugin-ul youtube de pe kodi.

Edited by adiatric, 04 September 2017 - 13:14.


#5103
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005

View Postgigicoltz, on 04 septembrie 2017 - 00:35, said:

Se da un film in DTS cu 7.1 sunet. Ce player si cum anume poate transite acele 8 canale catre un AV receiver, incat sa poata fi redate corect in sistemul home cinema? Ca idee, deocamdata detin Xiaomi Mibox si Eboda 500hd for all /600web hd for all sau ceva de genul asta. Reveiver Denon.
Ar trebui sa poti trimite si din Xiaomi sount 7.1 spre receiver. Din setarile Android trebuie sa pui pe HDMI Bitstream, iar in Kodi la Sistem Sound/Audio-”number of channels” alegi 7.1 la in loc de 2.0. Si ar trebui sa mearga. Pe Xiaomi ar trebui sa mearga cam toate formatele in afara de ”AAC multichannel” si Dolby Atmos (Atmos merge doar pe Android 7 cu API level 25)

View Postadiatric, on 04 septembrie 2017 - 13:13, said:

Nota: pentru youtube 1080p in kodi e nevoie de android 7 neaparat ca sa poti activa mpeg-dash la plugin-ul youtube de pe kodi.
Unele tv box'uri sunt limitate din firmware la 720p (chiar daca teoretic pot sa duca 1080p) si nu au cum sa redea 1080p chiar daca sunt setatea pe output 1080p din Android 7. Este cazul si la Z28, cat si la r-tv box mini+. La Zidoo x7 sta altfel treaba. El duce si 1080p. Se poate observa in testele Antutu ca nu este limitat la 720p.
Referitor la mpeg dash'ul de care ai pomenit, l-am activat pe ”r-tv box mini+” dar tot numai 720p reusesc sa vad.

Edited by Angelitto, 04 September 2017 - 13:54.


#5104
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,492
  • Înscris: 17.09.2007

View PostAngelitto, on 04 septembrie 2017 - 13:47, said:


Unele tv box'uri sunt limitate din firmware la 720p (chiar daca teoretic pot sa duca 1080p) si nu au cum sa redea 1080p chiar daca sunt setatea pe output 1080p din Android 7. Este cazul si la Z28, cat si la r-tv box mini+. La Zidoo x7 sta altfel treaba. El duce si 1080p. Se poate observa in testele Antutu ca nu este limitat la 720p.
Referitor la mpeg dash'ul de care ai pomenit, l-am activat pe ”r-tv box mini+” dar tot numai 720p reusesc sa vad.
Mai exact, unele tv box-uri sunt limitate prin licenta aplicatiei Youtube la 720p, nu prin firmware. De aia au aparut OGtube sau alte variante similare...

#5105
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
Nu m-am referit doar la Youtube. Rezolutia e limitata din firmware la 1280x720 (720p). Habar n-am de ce e asa.
Uite un exemplu la Z28 mai jos (foto1). Totusi la alte playere, gen Zidoo x7 (foto 2),
rezolutia este 1920x1080 si merge si Youtube in 1080p pentru ca nu sunt limitate din firmware.

Attached Files


Edited by Angelitto, 04 September 2017 - 16:23.


#5106
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe kodi youtube 1080p sau 4k merge doar daca suporta mpeg-dash.
Mpeg-Dash e suportat pentru android 7.
In alta ordinde de idei bluray-ul samsung ubd-m9500 cu tizen suporta 4khdr si face output 1080p. Dar continutul la material este 4k cu output 1080p.
Ultima versiune de youtube indica si ce format audio se foloseste pe langa partea video.
De preferat un android 7 pentru playback.

#5107
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
La mine nu merge 1080p cu tot cu mpreg-dash activat. Poate nu stiu sa setez corect ”inputstream adaptive”
In Kodi la ”sistem settings/display/resolusion e 1280x720p” si nu se poate modifica. E din vina firmware'ului.

Edited by Angelitto, 04 September 2017 - 16:52.


#5108
sir_nykolai69

sir_nykolai69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 07.05.2015
Asa este construit Kernelul din firmware...si limiteaza rezolutia ca de altfel sa nu fie compromisa performanta hardware!

#5109
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View PostAngelitto, on 04 septembrie 2017 - 13:47, said:

Ar trebui sa poti trimite si din Xiaomi sount 7.1 spre receiver. Din setarile Android trebuie sa pui pe HDMI Bitstream, iar in Kodi la Sistem Sound/Audio-”number of channels” alegi 7.1 la in loc de 2.0. Si ar trebui sa mearga. Pe Xiaomi ar trebui sa mearga cam toate formatele in afara de ”AAC multichannel” si Dolby Atmos (Atmos merge doar pe Android 7 cu API level 25)


Unele tv box'uri sunt limitate din firmware la 720p (chiar daca teoretic pot sa duca 1080p) si nu au cum sa redea 1080p chiar daca sunt setatea pe output 1080p din Android 7. Este cazul si la Z28, cat si la r-tv box mini+. La Zidoo x7 sta altfel treaba. El duce si 1080p. Se poate observa in testele Antutu ca nu este limitat la 720p.
Referitor la mpeg dash'ul de care ai pomenit, l-am activat pe ”r-tv box mini+” dar tot numai 720p reusesc sa vad.
Mulțumesc pentru raspuns. Pe Kodi nu reușesc in Mibox sa comut la sound din android sound. In SPMC,insa,pot comuta in Android ICE passthrough sau RAW passthrough.

View PostHansolo, on 04 septembrie 2017 - 09:50, said:

Ambele ar trebui sa iti trimita la receiver daca bifezi passthrough (la Eboda e posibil sa fie deumirea RAW).
La Mibox foloseste Kodi sau SMPC, fireste. Atentie sa ai firmware mai nou, vezi https://forum.kodi.t...9760#pid2499760
Mulțumesc pentru raspuns. Kodi nu stie passthrough. Doar SPMC: ICE si RAW passthrough.

#5110
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
La setari Audio (Android) pui pe Raw, apoi in Kodi, la Sistem Sound/Audio-”number of channels” alegi 7.1
Apoi mai jos la ”Audio Passthrough” bifezi ”Allow Pasthrough” si activezi toate formatele audio pe care le suporta Receiverul tau (DTS, Ac3, DTS/HD, TrueHD, etc)
Apoi ar trebui sa mearga. Dar doar daca la Setari Audio Android ai pus Raw. Daca tot nu merge, incearca si cealalta setare de  langa Raw. Totusi eu cred ca merge cu Raw

Inca cateva setari esentiale ca sa mearga passthrough.
Audio DSP Procesing trebuie pus pe OFF.
Stereo upmix trebuie pus pe OFF. si din meniul de mai sus, si din meniul playerului Kodi (aici trebuie activat din nou passthrough)
in Settings/Player settings/videos, la sync playback to display, trebuie pus pe OFF.

Aceste setari sunt din Kodi 17.4 dar merg si in versinile anterioare, dar trebuie sa le cauti

Attached Files


Edited by Angelitto, 05 September 2017 - 18:28.


#5111
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,009
  • Înscris: 15.04.2011
Gata am rezolvat cu anime-urile îmi merg toate, inclusiv cele 1080p Hi10 pe Xbox One S după ce am primit o actualizare la VLC. Sper sa rezolve și problema subtitrarilor externe la filme pentru că nu le vede in momentul de față. Bine că nu mai trebuie sa cumpăr alt player, vroiam sa mai iau un Zidoo X7.
Acum pot sta liniștit cu Xbox One S + Zidoo X9S.Posted Image

Edited by Papillon_, 05 September 2017 - 21:53.


#5112
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View PostAngelitto, on 05 septembrie 2017 - 18:19, said:

La setari Audio (Android) pui pe Raw, apoi in Kodi, la Sistem Sound/Audio-”number of channels” alegi 7.1
Apoi mai jos la ”Audio Passthrough” bifezi ”Allow Pasthrough” si activezi toate formatele audio pe care le suporta Receiverul tau (DTS, Ac3, DTS/HD, TrueHD, etc)
Apoi ar trebui sa mearga. Dar doar daca la Setari Audio Android ai pus Raw. Daca tot nu merge, incearca si cealalta setare de  langa Raw. Totusi eu cred ca merge cu Raw

Inca cateva setari esentiale ca sa mearga passthrough.
Audio DSP Procesing trebuie pus pe OFF.
Stereo upmix trebuie pus pe OFF. si din meniul de mai sus, si din meniul playerului Kodi (aici trebuie activat din nou passthrough)
in Settings/Player settings/videos, la sync playback to display, trebuie pus pe OFF.

Aceste setari sunt din Kodi 17.4 dar merg si in versinile anterioare, dar trebuie sa le cauti
Thanks a lot! Respect!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate