Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sony Xperia Z3+

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Am reusit sa fac root, bootloaderul e deblocat, am instalat si TWRP-ul dar acum, pe ultima suta de metri nu mai reusesc, si exact asta era ideea : sa am GravityBox si XposedInstaller
Imi tot da eroare cand vreau sa flashuiesc XposedInstaller, cu TWRP, imi zice ca e pt Android 5.0 dar eu am downloadat versiunea pt Android 6.X.X

#38
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Intr-un final am reusit sa instalez si GravityBox si XposedInstaller
Singurul lucru care nu-mi place la Z3 plus este faptul ca se incalzeste prea tare, doar daca navighez pe internet.
Ar fi o idee buna sa fac underclock la CPU, cu Trickster MOD ? M-ar ajuta ?
Nu ma joc deloc pe telefon, nici la filme nu ma uit. Doar navigare pe internet, poze, etc
Multumesc

#39
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Nu stie nimeni ?

#40
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ma voi referi strict la partea cu micsorarea frecventei de lucru a procesorului, sincer nu te-as sfatui.
Teoretic telefonul nu ruleaza permanent la frecventa maxima, frecventa acestuia este modificata in functie de necesitatile sistemului de operare.
Insa daca se incalzeste, ar trebui sa vezi cam care ar fi temperaturile atinse in timpul navigarii dar totodata si cat timp petreci tu pentru navigare.
Poate este o situatie intalnita destul de des la acest model, daca nut-i raspunde nimeni pe acest topic si care sa aiba acest model, atunci ar trebui sa cauti pe XDA sa vezi daca s-a mai confruntat si altcineva cu probleme de acest gen pe acest model.

Acum am incercat sa citesc din urma dar nu m-am lamurit, situatia cu incalzitul o aveai de la ineput?
Te-as sfatui sa-ti lasi telefonul pentru o perioada cu firmware-ul stock, rescris de la "zero" cu Flashtool-ul. Daca in situatia asta tot se incalzeste, ai putea sa treci la un ROM cusomizat si la un kernel customizat, dar sa incerci sa ii modifici guvernatorii, in ceva mai "economici", mai multe detalii: [GUIDE] Android Governors Explained [Update 1/13/2013]

#41
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Se pare ca seria Z3 plus are aceasta problema, indiferent ca e stock ROM sau nu. O aveam de cand mi-a venit telefonul
http://www.theinquir...rheating-issues
Cred ca am sa-l trimit inapoi. E imposibil sa-l folosesc asa, se incalzeste foarte repede / tare.
Nu pot sa spun ca-l folosesc foarte mult timp pt navigare internet. Uneori stau 10-15 minute, sau si mai putin de atat.
Mai e deranjant si faptul ca, atunci cand incepe sa se incalzeasca, luminozitatea scade - revine, indiferent ca e setat sau nu pe Adaptive Brightness
Ideea este ca daca-l trimit inapoi, si aleg alt model, chiar n-am habar ce sa iau.
M-am uitat la cateva modele, cum ar fi HTC 10, LG G5 / G4, Samsung Galaxy 6 si 7 ( non edge - nu-mi plac modelele edge )
Ce parere ai de LG G5 ?

Edited by eduard_w, 19 July 2016 - 11:24.


#42
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate nu am interactionat cu LG-urile. Un verisor e incantat de al lui LG V10, dar nu prea l-am intrebat altele despre model, stiu ca si-ar fi dorit LG G5-ul.
Mai bine soliciti informatii si pareri pe aria celor de la LG sau pe Sfaturi achizitionare telefoane/accesorii, pentru ca aici putin probabil sa intre cei de la LG pentru a-ti oferi informatii.

#43
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate nu pot sa-mi editez raspunsul anterior cu o completare.
Am "descoperit" un coleg care are Z3+ si mi-a confirmat ca si lui i se incinge telefonul. Mai ales in convorbiri mai lungi de 20 ... 30 de minute, in timpul jocurilor, se incinge asa de tare ca daca n-ar avea husa nu ar fi reusit sa-l tina in mana.
El se gandeste sa-l trimita-n garantie de vreo cateva ori si mai apoi sa-si ia banii inapoi sa-si ia altceva, altceva, dar nu de la Sony.

#44
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Am sa-l trimit inapoi, si o sa merg pe Samsung Galaxy Note 4, sper sa fie o alegere buna

#45
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
A postat un user pe xda http://forum.xda-dev...h-zip-t3421782. Te-as fi ajutat bucuros dar nu le am cu lucrurilea astea, mai mult de un flash la un stock nu am facut. Partea cu incinsul incat sa nu-l mai poti tine in mana e o prostie, l-am folosit in constanta pe post de gps 1,5 ore, luminozitate la maxim (fara AC, ora pranzului in plin soare), ce-i drept am primit notificare cum ca telefonul are o temperatura ridicata, insa tot puteam sa-l tin in mana linistit.
Edit: totusi, as incerca ce a pus userul acela, dar cred ca am nevoie de root si nu as vrea sa ma complic :)))

Edited by omegaa, 20 July 2016 - 10:08.


#46
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Eu știu ca asta cu incinsul e o problema generala. Am un coleg care zice ca mai mult de 30 de secunde nu poate filma 4K ca se închide aplicația singura.

#47
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Și-a luat un coleg de serviciu un Z3+ de săptămâna trecută și l-a updatat la 6.0.1 și nu are nici un fel de problema cu încălzirea. M-am jucat și eu pe el și e foarte ok.
Cei care aveți probleme recomand un factory reset,  am spus și pe topicul z5c unde am avut și eu probleme cu încălzirea dar după factory reset totul e ok.

#48
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011

View Postincreatul, on 30 august 2016 - 19:09, said:

Eu știu ca asta cu incinsul e o problema generala. Am un coleg care zice ca mai mult de 30 de secunde nu poate filma 4K ca se închide aplicația singura.
In conditii de canicula e normal sa se incinga, totusi eu am filmat 2 minute afara in soare. Din punctul meu de vedere se incinge ca si alte telefoane.

#49
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Cred ca depinde si cum le mai nimeresti. Peste 50% din posesori au probleme cu incinsul. El zicea ca 4K nu poate sa filmeze ca lumea, cred ca 1080p filmeaza mai mult.

Macar primiti update la 7.0, pe Z3 nu mai primim.

Edited by increatul, 31 August 2016 - 13:46.


#50
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Am filmat 4k la untold pana am ramas fara memorie, dar din punctul meu de vedere nu merita inca sa filmezi 4k, cel mai ok e full hd. Tehnologia inca e noua, multi abia au display hd.

#51
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Pune online sa te credem.

Acum ma uit la un review-ul făcut de buhnici, z3+ în casa nu a filmat niciun minut 4K, a zis ca a ajuns la 53 de grade camera conform senzorilor.
Despre ce vorbim aici?

#52
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Nu mai am niciun video 4k, doar full hd.

#53
bmw_ursul3tz

bmw_ursul3tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 24.06.2009
Exista vreo setare ca ecranul sa nu isi mai schimbe luminiozitatea cu toate ca nu e dat pe automat?

#54
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Ala e un bug de software, face numai când îl deblochezi, nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate