Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Sony Xperia Z3+

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,049
  • Înscris: 02.09.2005
camera cred ca e aceeasi

#20
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Unii utilizatori japonezi cu Z4 se plâng deja de supraîncălzire

#21
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Cred ca nu vor rezolva problema asta (poate eventual doar la urmatorul Xperia Z...), fiindca tine de ograda celor de la Qualcomm. Inainte de lansarea lui LG G Flex2 tot infirmau zvonurile conform carora Snapdragon 810 se supraincalzeste atat de tare incat isi face downclock, dar odata ce au pus oamenii mana pe G Flex2 si HTC One M9 s-a vazut ca zvonurile erau reale.

Edited by Hider141, 11 June 2015 - 12:21.


#22
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Cu procesorul ăsta a dat-o Quallcomm în bălării.

#23
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
Pana la urma a ajuns sa fie cel mai rau vazut din toata seria Z.
http://www.phonearen...3-Review_id4061

#24
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Salutare! Tocmai ce am cumparat acum o saptamana z3+ si ma declar foarte multumit de el, vin de la primul Z. Bateria puteti vedea in poze cat rezista, am folosit waze aproximativ 20 minute, filmat full hd 13 minute, wifi sau date mobile activat permanent, ecran cu adaptive brightness, luminozitatea fiind 3 sferturi din maxim. Volum destul de tare si clar, ecran viu in culori (depinde de gusturi si pretentii). L-am uptatat la 6.0, mult mai fluid ca 5.0.2, cel cu care vine. Daca mai e cineva pe aici cu acelasi model n-ar strica sa discutam.

Attached Files


Edited by omegaa, 08 May 2016 - 10:08.


#25
blue_eyes_vs

blue_eyes_vs

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 147
  • Înscris: 26.03.2011

View Postomegaa, on 08 mai 2016 - 10:07, said:

Salutare! Tocmai ce am cumparat acum o saptamana z3+ si ma declar foarte multumit de el, vin de la primul Z. Bateria puteti vedea in poze cat rezista, am folosit waze aproximativ 20 minute, filmat full hd 13 minute, wifi sau date mobile activat permanent, ecran cu adaptive brightness, luminozitatea fiind 3 sferturi din maxim. Volum destul de tare si clar, ecran viu in culori (depinde de gusturi si pretentii). L-am uptatat la 6.0, mult mai fluid ca 5.0.2, cel cu care vine. Daca mai e cineva pe aici cu acelasi model n-ar strica sa discutam.
ai observat pana acum si minusuri?
am inteles ca cele mai mari sunt la supraincalzire (vechea problema). de filmat 4k cica iti poti lua adio dupa 4-5 minute. jocuri sau aplicatii solicitante il fac bun de prajit oua.
prin review-uri ziceau ca sta mai prost la supraincalzire ca oricare. am avut Z1 si imi facea figuri si daca faceam mai multe poze o data, sau stateam prea mult pe camera... nu ma mai lasa sa intru in ea pentru 10 minute. deci se ducea naibii momentul de pozat. plus partea de semnal. il pierdea foarte usor in zone de cell edge, fata de multe alte tigai sau flagshipuri in aceeasi retea. cum il bagam in buzunar, cum pentru cateva minute primeam raport de la casuta vocala ca am fost sunat, si asta si in zone de semnal full.

#26
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Da, supraincalzirea, insa pe mine nu ma deranjeaza, eu zic ca se incalzeste ca orice telefon, si doar in zona procesorului se atinge temperatura mare. Ce e drept e ca in perioada asta (35 grade la umbra, in soare) nu te poti baza sa filmezi  pe el full hd, de 4k nu mai zic, doar pentru perioade scurte, de ex am filmat 20-25 minute 4k in casa, iar in soare puternic maxim 5 minute, cu indulgenta, media de 3 minute asta daca nu era incins inainte de asta. Jocuri sau aplicatii.... am jucat de cateva ori asphalt 8 in care am avut ~65 grade la procesor, dar nu avea lag. Se simte caldura la procesor, dar nu e deranjant, fiecare cu simturile lui. Cat despre poze poti face linistit, nu se opreste camera nici in plin soare, doar in cazul filmarilor. La semnal nu am probleme. Cel mai mare minus si printre singurele este supraincalzirea, de unde apare problema cu inchiderea in timpul filmarilor DOAR in plin soare si/sau la temperatura ridicata. Probabil ca vin de la un xperia Z si sunt obisnuit cu supraincalzirea. Per total sunt multumit, cu ultimul update 6.0.1 merge extrem de bine.

#27
blue_eyes_vs

blue_eyes_vs

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 147
  • Înscris: 26.03.2011

View Postomegaa, on 28 iunie 2016 - 16:10, said:

Da, supraincalzirea, insa pe mine nu ma deranjeaza, eu zic ca se incalzeste ca orice telefon, si doar in zona procesorului se atinge temperatura mare. Ce e drept e ca in perioada asta (35 grade la umbra, in soare) nu te poti baza sa filmezi  pe el full hd, de 4k nu mai zic, doar pentru perioade scurte, de ex am filmat 20-25 minute 4k in casa, iar in soare puternic maxim 5 minute, cu indulgenta, media de 3 minute asta daca nu era incins inainte de asta. Jocuri sau aplicatii.... am jucat de cateva ori asphalt 8 in care am avut ~65 grade la procesor, dar nu avea lag. Se simte caldura la procesor, dar nu e deranjant, fiecare cu simturile lui. Cat despre poze poti face linistit, nu se opreste camera nici in plin soare, doar in cazul filmarilor. La semnal nu am probleme. Cel mai mare minus si printre singurele este supraincalzirea, de unde apare problema cu inchiderea in timpul filmarilor DOAR in plin soare si/sau la temperatura ridicata. Probabil ca vin de la un xperia Z si sunt obisnuit cu supraincalzirea. Per total sunt multumit, cu ultimul update 6.0.1 merge extrem de bine.
folosesc sony de 4-5 ani incoace numai "flagship-uri". pt mine au fost prb si la pozat uneori, trebuia sa astept 10 minute. deranjant.
ceilalti competitori (samsung, lg, htc) au aceleasi prb cu un snapdragon 810 sa zicem? (ca tot se zice ca e de la SoC si nu de la telefon/marca).
parca as schimba brandul. Sony in sine mi-a placut enorm...

#28
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Din cate am citit pe net cam da, nu m-am interesat in detaliu la fiecare telefon, nu vreau sa zic ceva gresit. Daca il iei de nou il poti returna in 30 de zile oricum.

#29
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Stie cineva cum se poate face root la Z3 plus ? Am incercat cu Kingo Root dar nu merge.
Am reusit sa fac doar bootloader unlock.
Motivul pt care as vrea sa fac root este urmatorul : vreau sa pastrez ROM-ul default, dar as vrea sa pot customiza navigation bar-ul si status bar-ul ( culori icoane baterie, wi-fi, softkeys, etc etc ) si asta se poate face cu GravityBox, Xposed framework, iar fara root, nu pot instala nici GravityBox nici Xposed framework.
Multumesc anticipat

#30
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Mi se pare cam imposibil sa nu fi gasit o metoda de root-are, mai ales dupa ce ti-ai deblocat bootloader-ul.
Daca ai bootloader-ul deblocat, ai putea atunci sa-ti flash-uiesti un kernel customizat care sa aiba suport pentru recovery, iar din recovery mai apoi sa-ti root-ezi telefonul, pe XDA gasesti o multime de informatii utile.
1. [Guide] Safe bootloader unlock, restore DRM, custom recovery, root, bootloader relock
2. Xperia Z4/Z3+ Android Development

Edited by Ciubex, 16 July 2016 - 10:00.


#31
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Mersi, dar nu stiu exact care versiune sa o aleg ( kernel customizat care sa aiba suport pentru recovery )
Ai putea sa ma ajuti, te rog ??
Asta ar fi okay ?!
http://forum.xda-dev...-6-0-1-t3392436

#32
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu detin acest model si nu iti pot indica un kernel.
Trebuie sa ai grija ca versiunea de kernel sa fie pentru modelul tau, cel indicat de tine este pentru modelul E6553, varianta 1 SIM.
Poti incerca ce kernel-uri doresti, atata timp cat sunt pentru modelul tau. Uita-te la feedback-urile celor ce posteaza pe fiecare topic unde gasesti versiuni de kernel.

#33
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Vezi spre exemplu discutia [kernel][E6533][Z3+ dual][32.2.A.0.224](RIC disable, TWRP, root,dm-verity)
Sunt si alte discutii asemanatoare.
Oricum in cea indicata de mine se poate vedea clar comanda prin care poti flash-ui un asemenea kernel:
fastboot flash boot boot.img
Sau poti folosi aplicatia Flashtool.

Folosind Flashtool:
  • Inchide telefonul.
  • Apesi butonul [Flash device] din stanga sus;
  • Alegi optiunea a doua: "Fastboot mode"
  • Apasa butonul [Select kernel to Flash]
  • Navigezi printre fisiere dupa kernel-ul pe care-l doresti sa-l flash-uiesti, in cazul acesta fisierul boot.img
  • Apesi pe [OK]
  • Ar trebui sa inceapa procesul de flash-uire
  • Conectezi telefonul la PC in modul fastboot, nu stiu exact la acest model cum e, dar probabil cu telefonul inchis il conectezi la PC/laptop tinand apasat butonul de volume UP
Cam atat.

Attached Files



#34
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Pai am reusit cu FlashTool, dar cand intru in TWRP si vreau sa instalez un custom ROM + gapps, imi da eroare.
Am inteles ca dupa ca flashuiesc kernelul cu FlashTool, trebuie sa instalez ( din TWRP ) si SuperSU 1.76

Edited by eduard_w, 16 July 2016 - 21:53.


#35
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate mai mult de a-ti indica discutii pe XDA, nu prea mai pot face.
Sunt situatii pe care le-am intalnit cu alte modele si de multe ori conta ce kernel custom foloseam, deci e posibil ca si-n cazul tau sa fie nevoie sa incerci alte variante de kernel-uri customizate pana sa poti trece de erori.

#36
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Eu unul nu folosesc root, sunt destul de mulțumit și asa. Vezi ca a postat userul trilliard pe xda un kernel pentru 224 și din feedback reiese ca e bun, o sa-ti las link in minutele următoare. Eu încă aștept sa apară update-ul pentru customized UK 253

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate