Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

MK808B Plus stick Android TV

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
PaunFD

PaunFD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 04.06.2007
Am instalat pe mk cpuz si am ramas suprins sa citesc 80de grade in load!!! Si asta chiar cu plusul de radiatoare ... Radiatoarele in sine sunt calde, cam pe la 40 - 50 de grade estimat. Presupun fie ca senzorul e decalibrat, fie pur si simplu transferul de caldura nu se realizeaza corespunzator si trebuie sa mai lucrez la asta. As putea sa pun si o antena de wifi, insa acum e pozitionat la aprox 30cm de router si semnalul e la -10db ... adica la marginea maxima a graficului.
Ce nu reusesc insa, este ca in ciuda acestui fapt, viteza de conectare nu depaseste 65mbps! Am studiat problema cu inssider si am o gramada de retele in zona, care vin peste ... toate canalele ... Intr-o singura noapte, pe la 02:00 am avut 150 mbps.

#38
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
imi este tare greu sa cred ca ajunge real la 80 de grade! pai alea vechi (mk808) la cat se duceau, la 130, de se plangeau toti ca se incalzesc?
cea mai corecta metoda este sa folosesti un termometru cu IR
Si hai sa gandim la rece, pai procesoarele din telefoane si tablete sunt mult mai ingramadite decat astea din stick-uri, cu mult mai putin spatiu de circulatie a aerului, si nici alea nu am auzit sa atinga 80...

#39
PaunFD

PaunFD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 04.06.2007
Sincer, aceeasi senzatie o am si eu ... si ma bazez pe cunostinte din traiul de zi de zi, cum ar fi senzatia de "apa frige" - de la robinet, cand la 46-50 de grade apa frige, iar contactul cu apa la 65-70 de grade deja ... face basica ... la contactul prelungit (mai mult de o secunda ...). In cazul meu Poti sa tii mana pe radiator mult si bine ... Mai ma gandesc ca e totusi posibil ca pasta termoconductoare sa nu ... termoconduca corepunzator si la senzor sa fie o temperatura mai ridicata, dar in nici un caz 80.

Sincer, aceeasi senzatie o am si eu ... si ma bazez pe cunostinte din traiul de zi de zi, cum ar fi senzatia de "apa frige" - de la robinet, cand la 46-50 de grade apa frige, iar contactul cu apa la 65-70 de grade deja ... face basica ... la contactul prelungit (mai mult de o secunda ...). In cazul meu Poti sa tii mana pe radiator mult si bine ... Mai ma gandesc ca e totusi posibil ca pasta termoconductoare sa nu ... termoconduca corepunzator si la senzor sa fie o temperatura mai ridicata, dar in nici un caz 80.

#40
PaunFD

PaunFD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 04.06.2007
In mod clar senzorul de temperatura este decalibrat. Aseara i-am schimbat radiatoarele cu unele ... gospodaresti rau, mari si ... voluminoase si ... siii temperatura a scazut de la 80 de grade in full load la ... 60!!! Cand insa am pus mana pe respectivele radiatoare, la baza acestora, abia daca erau usor caldute - similar cu senzatia de caldura ce se poate simti atunci cand ... dai noroc cu cineva, adica temperatura nu cred ca se ridica la mai mult de 32 de grade!!!
Ce am observat insa, este ca lag-ul a disparut aproape de tot, cum de asemenea RAM-ul a inceput sa se descarce si sta pe undeva pe la 350mb liberi.
Presupun ca pe undeva, prin algoritmii de functionare ai CPU - sunt o serie de instructiuni ce limiteaza intrarea in functiune a tuturor core-urilor la frecventele maxime de functionare ai acestora - in functie de temperatura. Adica cred ca CPU se protejeaza singur la supraincalzire, in detrimentul rapiditatii executarii sarcinilor. Cum senzorul este ... decalibrat, CPU ia de buna temperatura indicata si ... ca atare baga lag-uri.

Sa nu uit, daca ieri, cu radiatoarele alea mici antutu mi-a dat 17123, aseara cu huidumele astea de radiatoare antutu mi-a dat 17321, ceea ce nu reprezinta mare lucru, insa ... cred ca e/se traduce prin disparitia lag-ului.

#41
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
dar daca tot l-ai desfacut, nu-ti faci si tu pomana sa-i faci niste poze si sa le pui aici? Eu am cautat poze cu el "despuiat" pe net si nu prea am gasit (ca sa vedem si noi ce scrie pe acolo, cat de inghesuite sunt X sau Y componente, ce RAM are, ce eMMC)... Multumesc anticipat!

#42
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
a pus cineva Kodi 14 Helix pe MK808B Plus? Merge ok sau mai rau ca vechile versiuni??? Ma bate gandul sa-l incerc dar imi este teama ca intra in conflict cu SPMC (kodi 13.4) si nu prea vreau sa-l "stric" ca am pus o gramada de add-on-uri si parca nu-mi vine sa o iau de la capat cu toate configurarile si setarile :(

#43
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Postnanashu, on 24 iunie 2015 - 22:38, said:

am fost azi la Carrefour si mi-am mai adaugat la lista un dispozitiv cu BT... nu am rezistat tentatiei de a nu da 29 lei pe o boxa BT-Box10 si supriza a fost foarte mare. Se aude impecabil (pentru marimea ei), are si intrare AUX, butoanele de pe ea comanda functiile de pe telefon, etc. O sa vad daca macar asta ma lasa sa folosesc microfonul pentru voice comand pe MK 808B Plus...


asta este personajul despre care vorbeam mai sus:

https://www.dealysho...tooth-bt-box-10


vad ca la francezi costa "tot" 29.99... dar de euro (asa ca un leu = un euro la boxa asta). Chiar o recomand cu multa caldura (exista si pe alb, rosu, albastru). Are acumulator de 1000mAh si duce usor peste 10 ore.

PS intre timp mi-am luat si un BeeWi BlasterBee BBS305 (cred ca cea mai urata boxa din lume!!! dar are acumulator de telefon mobil: 2000mAh) si care se aude excelent pentru o boxa de marimea ei... iar autonomia: UN VIS! Am folosit-o peste 22h de redare pana m-am hotarat sa o bag la incarcat (probabil mai ducea o ora, doua) - costa doar 49.99 lei la - http://eurogsm.ro/ga...-bluetooth.html ( aici un test: http://www.01net.com...ter-bee-bbs305/)


#44
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
am mai testat pe mk808b plus si o tableta grafica Wacom care nu a functionat, evident :) dar si un Dynadock Toshiba care merge fara probleme. Merg porturile USB (6 la numar), portul LAN (are aceeasi viteza ca si NIC-U1), intrarea de microfon - am verificat cautarea vocala, iesirea de casti - dar asta functioneaza ca un Line Out, controlul de volum stie doar 0 si 100%, nimic intermediar. Sa vad cand am timp sa testez si iesirea optica, tare sunt curios daca merge.
Nu am testat portul serial ca nu am cu ce si nici nu-l folosesc la nimic iar iesirea video (are DVI out) nu pare sa mearga (logic daca stau sa ma gandesc mai bine, pe laptop a trebuit instalat DisplayLink ca sa functioneze)

Edited by nanashu, 16 July 2015 - 22:44.


#45
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
A incercat cineva varianta openelec pentru device?
http://freaktab.com/...nd-Beelink-MXQ=

#46
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Postliviu_s, on 18 iulie 2015 - 08:49, said:

A incercat cineva varianta openelec pentru device?
http://freaktab.com/...nd-Beelink-MXQ=

da, sunt multi care doar pentru treaba asta au cumparat acest stick! cei care l-au pus zic ca mk808b plus a intrat in alta liga, se misca impecabil cu OPENELEC...

ieri mi-am pus mk-ul la un lcd 32LG3000 (e model 2008) si am constatat ca pe HDMI1 (eu il testasem doar pe HDMI3) comunica ceva prin HdmiCEC. Nu pot sa-l operez din telecomanda :( dar opreste stick-ul atunci cand bag tv-ul in stand-by.

#47
marianmmm1973

marianmmm1973

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 09.07.2009
Am o problema cu mk 808b plus.
Cand deschid un fisier video cu subtitrare imi spar 2 subtitrari. Cum scap de acea subtitrare care este in plus?
Multumesc anticipat.

#48
nick64

nick64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 23.08.2008
Cred ca mai sunt necesare detalii: cu ce aplicatie deschizi fisierul, cate fisiere sunt in folderul cu fisierul video respectiv (si ce extensii au), ce tip de fisier video este (mkv ?).

Sunt cel putin 2 posibilitati la care ma pot gandi acum:

- exista o subtitrare embedded in mkv si a doua externa srt/sub (desi de obicei playerele iau una singura, indiferent daca exista simultan mai multe astfel de subtitrari embed + extern)
- o subtitrare locala si una descarcata online (opensubtitles etc.) de catre player

Asta in ipoteza simpla ca una din subtitrari nu este cumva imprimata ("arsa") pe film :))

#49
marianmmm1973

marianmmm1973

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 09.07.2009
Multumesc pentru raspuns.
Fidierul video este mkv.
Acea subtitrare in plus(forma textului, marime) apare si cand deschid cu alte playere gen esplayer playerul default al mk.

Edited by marianmmm1973, 21 July 2015 - 10:47.


#50
marianmmm1973

marianmmm1973

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 09.07.2009
Cu mx player imi apare a doua subtitrare cand folosesc decodorul HW. La HW+ si SW nu imi afiseaza doua subtitrare.
Pe HW imi merge 5.1
Care este rezilvarea?

#51
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
dezactivarea/eliminarea subtitrari

#52
marianmmm1973

marianmmm1973

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 09.07.2009
Daca dezactivez subtitrarile din setarile mx playerului tot imi apare acea subtitrare.

#53
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Postmarianmmm1973, on 21 iulie 2015 - 16:11, said:

Cu mx player imi apare a doua subtitrare cand folosesc decodorul HW. La HW+ si SW nu imi afiseaza doua subtitrare.
Pe HW imi merge 5.1
Care este rezilvarea?

am avut exact aceeasi problema si am gasit solutia, am scris intr-un comentariu mai vechi, vezi mai sus!
practic trebuie sa mergi la setari >>> permisiuni si acolo sa dezactivezi o permisiune pentru amlogic subtitle. Cand ajung acasa o sa ma uit si iti spun exact (asta daca nu cauti tu comentariul meu in care am zis ce trebuie facut)

View Postnanashu, on 21 iunie 2015 - 10:28, said:

;) sa vezi belea cand o sa vrei sa vezi un film cu subtitrare, mica, subtire, plina de caractere chinezesti... pe cand in kodi/ spmc/ xbmc e alta poveste. o poti muta, ii maresti sau micsorezi, ii schimbi fontul, culoarea...

sau incearca excelentul MX Player. eu mi-am rezolvat problema cu dublarea subtitrarii in mod HW dupa ce am mers in Setari > permisiuni si am debifat optiunea din com.amlogicSubtitle.


asta ca sa citez din mine :)

revenind la MK, va sfatuiesc sa va puneti AIDA64, va ofera informatii complexe despre stick. O treaba interesanta este si optiunea Device care va arata toate dispozitivele conectate pe usb, nume, producator, serie, curent consumat!

eu am testat un alt dispozitiv USB to LAN (este un ST-Lab pe care-l folosesc la laptop de 6 ani, de cand s-a dus placa de retea) si merge perfect si asta. Aida64 imi spune ca are Moschip si nu Axis, deci merge o gama mai larga de dispozitive usb-to-lan

Edited by nanashu, 23 July 2015 - 11:43.


#54
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
dupa cum spuneam mai sus merge perfect si un adaptor USB to LAN care are Moschip MCS7830 (ID 9710:7830 MosChip Semiconductor MCS7830 10/100 Mbps Ethernet adapter )

PS daca ati mai testat si alte dispozitive, adaptoare, camere care merg cu MK808B Plus, va rog sa spuneti ca sa avem o baza de date cat mai larga, in folosul tuturor. Merci

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate