Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Manuale de educatie religioasa satanista in scolile din SUA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#55
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postbenis, on 01 decembrie 2015 - 22:04, said:

Cine face asta? Americanii sunt chiar fanatici creștini, satanismul nici măcar nu cred că e înregistrat în statistici.
Nu, că satanismul e mai perfid, așa. Nu lucrează sub denumirea asta, să știi. Ci sub cu totul alte ideologii, numite culte creștine. :D
Ia uite ce spunea Lewis despre asta:

Scrierile creştine moderne vorbesc mult (chiar mult mai mult decât mi-ar fi mie pe plac) despre Mamona, dar uită aproape cu totul de vechile învăţături despre deşertăciunile lumeşti, alegerea prietenilor şi valoarea timpului. Toate acestea, pacientul tău le-ar eticheta, cred, drept “puritanism” — dă-mi voie să remarc în treacăt că sensul pe care l-am imprimat noi cuvântului este unul dintre succesele de mare răsunet ale ultimului veac. Pe seama lui reuşim an de an să vindecăm mii de oameni de moderaţie, castitate şi cumpătare a vieţii. (SFATURILE UNUI DIAVOL BĂTRÂN CĂTRE UNUL MAI TÂNĂR)

#56
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Puii mei, atunci, afară cu religia din școală și interzis accesul copiilor la ei. Dar se pare că nu se dorește asta.

#57
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postbenis, on 01 decembrie 2015 - 22:23, said:

Puii mei, atunci, afară cu religia din școală și interzis accesul copiilor la ei. Dar se pare că nu se dorește asta.
Da' de ce ar trebui făcut asta? :huh:

#58
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Păi este sau nu este ok ca diferite culte/curente religioase/etc să aibe acces la educarea copiilor noștrii?

#59
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postbenis, on 01 decembrie 2015 - 23:18, said:

Păi este sau nu este ok ca diferite culte/curente religioase/etc să aibe acces la educarea copiilor noștrii?
Nu, bineînțeles. Educația religioasă a copiilor trebuie făcută de Biserică, nu de către cultele obscure, pretinse creștine.

#60
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Pentru unii, incluzandu-ma și pe mine aici, biserica aia cu B mare e o cultă obscură. Cam cea mai obscură posibil, indiferent de titulatura ei.

#61
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Statul selectează cultele "oficiale" după capacitatea de a face propagandă, vezi cazul nostru.

#62
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postbenis, on 01 decembrie 2015 - 23:51, said:

Statul selectează cultele "oficiale" după capacitatea de a face propagandă, vezi cazul nostru.
Statul le selectează după reprezentativitatea lor. Biserica nu face propagandă. Nu ai absolut niciun exemplu în acest sens.

#63
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Hahahahahahahaha. Biserica nu face propagandă. Hmm, nu doar că face propagandă, biserica face și politică, și finanțe, biserica violează, biserica ucide. Cred că e unul din cele mai rele lucruri care s-au putut intampla vreodată.

Singurul ei merit e că prostește pulimea, reușind astfel să o țină sub control. Atât.

Deci, din punctul meu de vedere, ar fi mai indicat de predat în scoli eventual istoria religiilor, nu o secta anume. Fie ca vorbim de creștinism, iudaism, mahomedanism sau budism.

#64
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Postmario_bril, on 02 decembrie 2015 - 12:59, said:

Nu ai absolut niciun exemplu în acest sens.
Ai citit tu în cafea?

Dar de scandalurile cu îndemnul la a vota un anumit candidat "creștin de-al nostru", ai auzit? Bă, îmi provocați o stare de vomă voi ăștia de vă dați cățeluși pe lângă popi, poate poate pică ceva, o mântuire sau o bucățică de rai. :nonobad:

#65
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postbenis, on 02 decembrie 2015 - 13:20, said:

Ai citit tu în cafea?

Dar de scandalurile cu îndemnul la a vota un anumit candidat "creștin de-al nostru", ai auzit? Bă, îmi provocați o stare de vomă voi ăștia de vă dați cățeluși pe lângă popi, poate poate pică ceva, o mântuire sau o bucățică de rai. Posted Image
Și aia e propagandă pentru a trece la ortodoxie? Am impresia că nu stăpânești termenul ăsta de propagandă.

#66
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
A, nu, aia se face încă în școli.

#67
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postbenis, on 02 decembrie 2015 - 13:38, said:

A, nu, aia se face încă în școli.
Nu, nu se face, nu stăpânești îndeajuns fenomenul.

#68
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Asta e, cu un tip religios nu ai ce discuta, toți  vor să li se permită prozelitismul religios dar să se interzică prozelitismul cultelor concurente.

#69
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postbenis, on 02 decembrie 2015 - 14:56, said:

Asta e, cu un tip religios nu ai ce discuta, toți  vor să li se permită prozelitismul religios dar să se interzică prozelitismul cultelor concurente.
Pai in primul rând dumneata, ca ateu ce esti, dacă ai vrea sa discuți cu ateii, ar trebui sa intri pe un forum unde au loc discuții de acest gen. Dumneata intri pe unul cu tematica religioasă si apoi declari ritos ca nu poti discuta cu teistii. Sa înțeleg ca tu de fapt, ai greșit aria sau ca aveai cu totul alte așteptări, ca partenerii de discuție sa fie atei?
Apoi, nu ai prezentat nicio argumentație logica cu privire la ideile dumitale. Ai emis, asa, niște idei cu emfaza, pe care le-ai considerat axiome, fără nicio demonstrație logica. Ba mai mult, ideile exprimate erau fără nicio legătura logica cu subiectul discutat.
In ultimul rând,  vreau sa-ti atrag atenția ca Biserica ortodoxa nu desfășoară activități de prozelitism, precum crezi dumneata, si mai mult, este extrem de toleranta cu celelalte culte religioase.

#70
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postmario_bril, on 01 decembrie 2015 - 23:21, said:

Nu, bineînțeles. Educația religioasă a copiilor trebuie făcută de Biserică, nu de către cultele obscure, pretinse creștine.
Educaţia religioasă nu are ce căuta în şcolile de STAT, statul fiind laic, nu teocratic.

#71
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

View PostKarhu, on 01 iunie 2015 - 12:03, said:

Prostii! Ce pericol sa fie? Se face in multe tari educatie religioasa in scoala si tarile respective sunt superioare Romaniei din aproape orice punct de vedere. Nu uita ca Romania subdezvoltata si corupta de astazi e opera generatiilor indobitocite de ateismul comunist de pana la '89.


Mda Posted Image
Karhu, ma uimesti! Ma asteptam la mai mult de la tine, ce legatura are ateismul cu cominusmul? Comunismul ar fi fost la fel de rau si daca era crestin, mulsuman, budist sau hindus. D=

View Postcirus6, on 01 iunie 2015 - 12:36, said:

nu ai vrea sa facem o comparatie intre nivelul de educatie ce se face in scoli in momentul de fata cu nivelul de educatie ce se facea in scoli in romania indobitocita dinainte de '89? nu cumva educatia ce o ai se datoreaza acelui sistem de invatamint ateist-comunist?
wrong, romania subdezvoltata si corupta e opera romanilor pur si simplu, asa e natia noastra.
Nu, e opera comunismului.

View PostKarhu, on 01 iunie 2015 - 13:25, said:

Nu se discuta cum e predata ci daca e predata.


Oricum la Etica se inscriu in general copiii musulmanilor, cei finlandezi sunt in minoritate la materia respectiva. De ex. din toata clasa baiatului meu cel mare doar o singura eleva face Etica.

[i]
Am vazut toate manualele din clasa a II-a pana in a VI-a, nu sunt echidistante ci sunt orientate clar spre doctrina luterana.
Conteaza ce si cum e predata, nu daca e predata. Dupa parerea mea religia nu are ce cauta in scolii, pentru asta exista biserici. Si conteaza foarte mult, indiferent de materie, cum si ce e predata. Din nou ma uimesti, ma asteptam la mai mult...

View PostKarhu, on 01 iunie 2015 - 14:56, said:

Tragi niste concluzii total aiurea...


Dar nici inferioare...


Nu te mai forta degeaba, ateismul militant a fost intotdeauna unul din bratele ideologice ale regimurilor de extrema stanga.
Intr-o societate normala si democratica, libertatea religioasa, de gandire si de de constiinta e garantata si nesupusa ingradirilor.Punct!
Dar nici superioare. Si ce legatura are scoaterea religie din scoli cu libertatea de constiinta? Dupa acelas mod in care gandesti, eu as propune si introducerea ateismului, liber ganditorismului si a altor religi cu un numar mare de "credinciosi", ex: hindusism, budism.

#72
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTinkerbelle, on 02 decembrie 2015 - 17:36, said:

Educaţia religioasă nu are ce căuta în şcolile de STAT, statul fiind laic, nu teocratic.
Țin să-ți reamintesc că educația și cultura religioasă sunt o parte a educației și pregătirii culturale, pregătire care nu ar trebui să lipsească din bagajul de cunoștințe a niciunuia, Sofi. Cu atât mai mult la atei. Nu de alta, dar nu cred că ar fi bine ca alegerea unui ateu privind spiritualitatea să fie una luată din prostie, nu-i așa?

Edited by mario_bril, 03 December 2015 - 00:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate