Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Sfat achizitie BMW Seria 3

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Cotetul e loganul?

#20
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Iar aceleasi impresii ca BMW-urile sunt niste supermasini care transforma orice sofer intr-o bestie. De parca nu poti omori oameni cu skoda, VW, Ford.
In afara de loaze de politicieni si interlopi, majoritatea beemve-urilor din tara nu au motoare mai mari de 2 litri. Pentru ca taxe.

#21
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Cotetul e loganul?


Nu, cotetul in cazul meu cu incidentul de azi era aia cu a160 ala, in cazul altora depinde ce au pe mana. Eu as vrea un Logan nou full la pret bun, pe alea pica tot mai putin motorul. BMW facut zob nu am vazut pe aici, in schimb fiesta, VW, Renault la greu.

Edited by xkos, 30 May 2015 - 02:03.


#22
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 28.08.2010

 vimann, on 29 mai 2015 - 23:50, said:

Iar aceleasi impresii ca BMW-urile sunt niste supermasini care transforma orice sofer intr-o bestie. De parca nu poti omori oameni cu skoda, VW, Ford.
In afara de loaze de politicieni si interlopi, majoritatea beemve-urilor din tara nu au motoare mai mari de 2 litri. Pentru ca taxe.

multi cand aud BMW = consum enorm, figuri pe sosea, victime pe sosea, cocalari, piese scumpe etc etc ... bai un bmw este o masina destul de buna si restul sunt povesti, pisicuta mea din '95 ma duce si acum la 180 la ora fara probleme si a trecut prin multe si are motor de 1.6, taxe mici, consum ok pentru vechimea ei, nimic de speriat, cu piesele nu am treaba se gasesc pe toate drumurile deci ...

 xkos, on 30 mai 2015 - 02:01, said:

Cotetul e loganul?


Nu, cotetul in cazul meu cu incidentul de azi era aia cu a160 ala, in cazul altora depinde ce au pe mana. Eu as vrea un Logan nou full la pret bun, pe alea pica tot mai putin motorul. BMW facut zob nu am vazut pe aici, in schimb fiesta, vw, Renault la greu.

tata are logan 1.5 dci din 2006 si l-a luat SH la 70.000 km si acum are 150000 ca face 100 km pe zi cu el si nu a picat nici un motor ... povesti

#23
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
BMW face niste masini deosebite. Problema este ca nu oricine e in stare sa le conduca pe cele cu tractiune spate. Nu are nici o vina masina ca soferul este un dobitoc. Asta e un adevar general valabil.
Apropo, ieri am condus masina unul coleg de serviciu, un 316 break din '96. Beetle-ul meu e din 2007. Coltul e din 2008. Dar pe bune ca la condus nici una nu se compara cu acel BMW. Bine, omul o are de 3 ani si a avut grija de ea. Desi in afara de ulei, filtre, pivoti si doua amortizoare nu a trebuit sa schimbe nimic. Masina are 302000 de km si e nevoit sa o vanda. Cat vrea pe ea? 1500 de euro pentru ca asta e piata. Nu stiu daca se merita la o asemenea vechime. Dar masina asta mi-a aratat (inca o data) ca desi unii nu sunt fani BMW, nu prea ai cum sa ramai indiferent la asa ceva.

#24
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 28.08.2010

 LauCalin, on 30 mai 2015 - 12:24, said:

BMW face niste masini deosebite. Problema este ca nu oricine e in stare sa le conduca pe cele cu tractiune spate. Nu are nici o vina masina ca soferul este un dobitoc. Asta e un adevar general valabil.
Apropo, ieri am condus masina unul coleg de serviciu, un 316 break din '96. Beetle-ul meu e din 2007. Coltul e din 2008. Dar pe bune ca la condus nici una nu se compara cu acel BMW. Bine, omul o are de 3 ani si a avut grija de ea. Desi in afara de ulei, filtre, pivoti si doua amortizoare nu a trebuit sa schimbe nimic. Masina are 302000 de km si e nevoit sa o vanda. Cat vrea pe ea? 1500 de euro pentru ca asta e piata. Nu stiu daca se merita la o asemenea vechime. Dar masina asta mi-a aratat (inca o data) ca desi unii nu sunt fani BMW, nu prea ai cum sa ramai indiferent la asa ceva.

corect ! nici eu nu am schimbat mare lucru decat chestii normale, imediat dupa ce am luat-o pentru siguranta mea, capete de bare, bucsaraie si dastea. ce se spune despre bmw-uri exact cum se spune si despre blonde, doar mituri si a ... toti le barfesc dar oricine si-ar dori sa "conduca" una ;)

#25
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
pisicuta mea din 2005 face 10 ani in august si nu are pic de rugina, volantul e pe duca la 23x xxx km, a tinut ceva, seria 3 este in general o masina confortabila si fiabila, pacat de casco imens, are cota cea mai mare din trio-ul audi/mertz/bmw, iar furtul de pe masini este tot cel mai raspandit la BMW, cei doi factori expusi anterior parca ma deranjeaza mai mult decat manevrabilitatea dificila pe timp de iarna, manevrabilitate ce este afectata si de runflat-uri in cazul lui E90.

#26
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 quinT, on 29 mai 2015 - 20:58, said:

Salutare, in curand ma voi indrepta spre achizitionarea unui BMW Seria 3 dar am o mare nelamurire. Ce model sa aleg? Bineinteles, il voi cumpara la mana doua, inca nu stiu sigur daca din Romania sau Germania, dar nu sunt hotarat ce model sa aleg. Bugetul ar fi undeva intre 8.000 - 14.000 Euro.

Ce model mi-ati recomanda tinand cont ca sunt tanar (18 ani) si urmeaza sa fie prima masina? Nu sunt prea informat sau mare cunoscator in domeniu si as vrea ca pana la achizitionare sa am cateva cunostinte.

Daca se poate ca raspunsul sa fie urmat si de cateva argumente as fi foarte incantat.
Multumesc anticipat !
Acu daca colegii te-au muscat de cur de ti l-au inrosit sa trecem la sfaturi serioase.
Tractiunea spate este "pain in the ass" pentru oricine iarna, chiar si pentru aia de se dau mari ca sunt meseriasi. Mai ales in RO (dar si in Germania) si nu mai vorbrsc pentru un incepator. Nevasta-mea a avut un 520D vreo 3 ani si l-am condus si eu cateva K km. Nu ne mai trebuie masina tractiune spate ever atata timp cat exista alte optiuni (de ex. BMW xdrive). Pentru bugetul tau tractiunea integrala nu prea merge. Dar ai o gramada de optiuni cu tractiune fata. La 14K daca vrei musai premium un A4 te aranjeaza chiar mai bine decat un 3ar (in sesul ca eu il vad peste ca si confort/finisaje).
Dar sfatul meu pentru tine este sa-ti iei o compacta fie noua (Civic hatchback sau Leon de ex.), fie rulata 1 an la care ai garantie mare in fata si km f. putini (de ex. Golf sau Mazda 3). Toate astea 4 modele sunt tineresti si arata bine.
Variante sunt multe. Poti sa te uiti si la o masina sport Sh (Scirocco sau chiar TT), depinde de ceea ce vrei.
Gandeste-te si vezi cam ce vrei.

#27
kleeblatt

kleeblatt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.11.2014
cum ba sa-si ia Civic sau Leon? Ce o sa spuna baietashii cand il vad cu una din masinile alea? Sau ce o sa zica tartancele cu colanti de 20 RON? Nu dau bine Civicu si Leonu la fel ca BeMVeu.

#28
quinT

quinT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.05.2014
Nu am pus acel buget intamplator, initial ar fi un 8-12 mii, dar daca sunt nevoit pot sa urc pana la 14 mii, fie ca asa va fi pretul masinii, fie ca va fi completat de taxe si ce mai trebuie.
Doar ca s-au trezit cativa cu glumele lor de prost gust, altii cu invidia si nu prea s-a ajuns nicaieri.

Prefer BMW deoarece am mai condus si nu am intampinat probleme. Plus ca sunt masini adevarate, nu neaparat pentru faptul ca atrag gagici cum spun unii.
Nici Audi-urile nu imi displac, unele dintre ele chiar mi se par interesante doar ca aici e vorba de preferinte.
O sa ma orientez mai bine si o sa aleg dintre BMW si Audi.

Legat de tractiunea pe spate, nu e facuta in asa fel incat sa fie imposibila, o data si o data tot o sa ma acomodez cu ea.

Eu am cerut frumos cateva recomandari si sfaturi dar putini au fost cei care au luat aceasta chestie in serios.
Am simtul umorului, nu strica o gluma-doua dar totusi scopul acestui topic este altul.

#29
kleeblatt

kleeblatt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.11.2014
invidie? Sa vezi ce invidios o sa fiu cand tu o sa agati tartance si o sa dai peste oameni. O sa te invidiez mult.

la 18 ani ai in cap doar tartance, masini, bani si smecherie.

Edited by kleeblatt, 30 May 2015 - 16:45.


#30
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Si de unde bani?

#31
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Las-o mai moale, ca asta cu BMW-urile care sunt considerate masini de cocalari, tigani sau interlopi e fumata. E ca si cum ai spune ca toti tiganii fura. Si asa cum am mai spus nu e devina masina daca soferul e un idiot. Pustiul nu e fiul meu, nu ma intereseaza alte aspecte ale vietii lui. Vrea o parere si aici asta facem. Lectiile de morala si cultura civica sunt in alta parte.
In alta ordine de idei, eu nu am inteles-o pe-aia cum ca BMW-ul e masina adevarata. Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta, ca un Passat, un Mondeo sau un Golf 6 (aproape nou), o Accord sau o Avensis ar fi niste mizerii? Sau o Clasa C? :))

#32
quinT

quinT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.05.2014
Cand am spus ca e masina adevarata nu ma refeream ca restul sunt mizerii, voiam sa spun ca e o masina care iti ofera atat confort cat si randament. Mie personal imi plac multe modele de la BMW spre deosebire de alte marci ale caror modele nu sunt prea multe care sa imi placa.

#33
dagh

dagh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.05.2015
Tot sunt acasa asa ca o sa va spun si eu cateva intamplari cu BMW-urile cunostintelor.

Cazul 1: - baiatul verisoarei, prima masina BMW 320 D. Dupa un an turbina si intercoolerul cad. Cost total 80 de milioane
Cazul 2: - colegul de banca din liceu testeaza BMW 525 seara pe un drum nou dar plin de pietris intr-o curba de aprox 70% de grade. Spatele fuge si intra in gardul unei babe. Masina dauna totala (aproape cum vezi la stiri), cost 7000 de euro. Nataraul e oarecum mandru ca a scapat, are pozele de la politie in biblioteca din sufragerie, ajunge mereu la ele si imi poveste de cate ori are ocazia ce a patit el (eu as tacea).
Cazul 3 - vecin de bloc, masina e un 320 i. Se strica diverse + consumul ridicat il fac sa revina la bicicleta :)). Facuse credit.
Cazul 4 - prieten din gasca cu  318, iarna forteaza masina si ii fuge spatele in parapet. Se stramba roata si masina trebuie ridicata pe platforma.
Cazul 5 - baiatul la sef cumpara BMW din Targu Mures, afla ca are 140.000 km in plus si ca ii fusese dezafectat catalizatorul. Nu trece RAR-ul din prima.

Asta e ce imi aduc aminte pe loc, asta pe langa cele 5 accidente mortale din judetul Neamt in care au fost implicate BMW-uri in ultimii 2 ani. (Unul avea peste 200 in Dumbrava Rosie si lumea il plange - eu nu). La asta se adauga numeroasele accidente in tara.

Nu inteleg adoratia asta pentru BMW. Din prietenii mei fac cei mai multi kilometrii pe an, am reusit sa ii bat pe toti la karting la Bacau, am cel mai scurt timp Roman - Iasi din toti. Probabil e ceva in neregula cu mine de nu apreciez aceasta marca la adevarata ei valoare.

P.S. Pentru initiatorul topicului, fa bine si cumpara unul mai vechi dar 4x4. Deasemenea te sfatuiesc sa faci cateva zile de pilotaj. Poate intr-o zi o sa salveze viata cuiva. Cand ai 14 k euro pentru o masina poti sa te lipsesti de cateva sute pentru siguranta ta.

#34
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Odata si odata tot trebuie sa ma acomodez cu ea, sigur ca da: ia si priveste:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8buLXzDxAGc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
se vede clar ca asta a iesit la joaca.

#36
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

colegul de banca din liceu testeaza BMW 525 seara pe un drum nou dar plin de pietris intr-o curba de aprox 70% de grade. Spatele fuge si intra in gardul unei babe.
io nu stiu ce-i asa complicat la tractiune cu spatele. mie nu mi-o fugit spatele nici pe zapada cu cauciucuri de vara (cu care am deja 5 ierni). intre timp stiu sa pacalesc DSC-ul ca masina sa faca un drift micutz, dar asta se inampla cu pregatire si cand vreau io. la mers normal nici vorba. io ma intreb cum draq merg astia cu masina, ca cel putin la aia 170 CP care-i are Z-ul meu, io n-am avut probleme d-astea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate